Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Zlato je na dvouletých minimech, čeká jej brzy velký vzestup?

Zlato je na dvouletých minimech, čeká jej brzy velký vzestup?

Zlato je na dvouletých minimech, čeká jej brzy velký vzestup?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) minulý týden kleslo na více jak dvouletá minima. Takže se kurz drahého kovu vrátil zpátky v čase. To samozřejmě mnozí spekulanti brali jako výbornou příležitost pro krátkodobé obchody.

Jsou ale aktuální úrovně vhodné pro vstup na dlouhodobější investici?

Jak jsme si zmínili v předešlé analýze, zlato mnohé investory v posledních dvou letech dost zklamalo. Třeba se to ale změní. Musí být ale splněno pár podmínek.

Vývoj zlata v posledních 3 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co se musí stát, aby šlo zlato nahoru?

Zlato dlouhodobě kopíruje inflaci, což je všeobecně známá věc. Někdy je za inflací, jindy ji dokáže i předehnat. Leč v dlouhodobém horizontu změny v hodnotě zlata inflaci pokryjí. Aby však kurz zlata šel nahoru, je třeba vznik agresivní poptávky. A ta poptávka musí mít nějaký důvod. Buď z průmyslového nebo investičního důvodu. Že by najednou masivně vzrostla poptávka po žlutém kovu ze strany průmyslu, moc nevěřím. To je spíš dlouhodobý soustavný tahoun ceny.

Avšak v nějakém střednědobém horizontu (2-5 let) může být největším tahounem investiční poptávka. Podmínkou investiční poptávky je ovšem vysoké inflační očekávání. Jednoduše řečeno, trh musí věřit, že vysoká a akcelerující inflace tu s námi zůstane ještě pár let. Ale vysoké inflační očekávání musí mít svůj důvod. Federální rezervní systém (Fed) by musel selhat ve svém boji s inflací.

Fed provádí politiku, která je protiinflační. Proto je inflační očekávání v těchto chvílích nízké. Trhy totiž věří, že měnová autorita bude nakonec úspěšná. To se ale může časem změnit. Jakmile porostou sazby po jistý čas a s inflací to nehne, je to býčí signál pro zlato. Jakmile si trhy uvědomí, že Fed selhal, začnou hledat útočiště ve žlutém kovu. Proto tvrdím, že se začne lámat chleba až v příštím roce. Měnová politika má zpoždění a teprve v následujícím roce se ukáže, jak je americká centrální banka úspěšná.

Pozice velkých institucí

Když se podíváme na vývoj pozic velkých spekulantů, zjistíme, že se trh slušně vypláchl. Čisté dlouhé pozice soustavně klesají již od března z letošního roku. Tehdy Cena jenom těsně nedosáhla nového historického maxima. Od těchto cen se ale velcí spekulanti pozic zbavovali, což nás dovedlo na nejnižší úrovně od května 2019. Je to špatně? Není, naopak, trh se pročistil.

Dlouhé pozice na futures trhu se zlatem
Dlouhé pozice velkých spekulantů na futures trhu se zlatem
Zdroj: hedgopia.com

Čím více dlouhých pozic na trhu je, tím hůře. Logika spočívá v tom, že už všichni nakoupili. A když všichni nakoupili, kdo další nakoupí, aby šla cena nahoru? Další nakupující již nejsou, a proto cena musí logicky klesnout. A pokles potrvá, dokud se nenajdou noví nakupující.

Technická analýza trhu zlata

Zlato od počátku března soustavně klesalo. A klesalo vcelku dynamicky, protože jde o ohromný trh a přitom pokles v relativních číslech činil zhruba 19 %. To je za tak krátkou dobu obrovské číslo. Každopádně při průlomu skrze S/R level 1 765 USD/unce bylo zřejmé, že trh chce otestovat více jak dvouleté minimum. A to se nachází na S/R levelu 1 678 USD/unce.

Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato
Zdroj: tradingview.com

Právě na řečené hladině se historicky uskutečnilo mnoho kurzových odrazů. Kurzových odrazů, které byly agresivní a většinou nakonec vyústily v růst o pěkná čísla. A skutečně zlato kleslo až na 1 678 USD/unce. A historie se opakovala. Cena se okamžitě odrazila směrem vzhůru. A to pěkně agresivně.

Jde ale o prvotní reakci, po kterých se často stává, že kurz support ještě retestuje. A když je retest úspěšný, následuje stabilnější kurzový růst. Stejně jako v březnu roku 2021. Mimochodem, zmíněnou hladinu je určitě možné vnímat jako příležitost z krátkodobého hlediska. Krátkodobá kurzová expanze se mi jeví jako pravděpodobná. Ale jsem již skeptický ke scénářům, které už roky věští analytici protěžující zlato. Zkrátka nejsem toho názoru, že zlato čeká střednědobý bull run. Samozřejmě za nezměněných okolností.

Závěrem

Úplně bych zlato určitě nezatracoval, protože inflační očekávání se může během několika měsíců radikálně změnit. Do konce roku má ale Fed v plánu základní úrokové sazby postupně navyšovat na relativně vysoké úrovně. To právě inflační očekávání utlumuje. Proto jestli zlato čeká bull run, se dozvíme až příští rok.

V následujícím roce může Fed se zvyšováním sazeb začít váhat, i když inflaci nebudou mít pod kontrolou. Na to se dá logicky spekulovat už nyní, ale je to hodně riskantní. Mnozí obchodníci právě na zmíněný scénář spekulují. Problém je v tom, že avizují selhání americké centrální banky už po mnoho let. Proto bych je bral s určitou rezervou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo