Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prodejte akcie Nvidia: umělá inteligence je podle všeho pouze nafouknutá bublina!

Ještě v nedávné době byla umělá inteligence považována za převratnou a transformační technologii naší doby, nyní jsou investoři skeptičtí.

Publikováno
Prodejte akcie Nvidia: umělá inteligence je podle všeho pouze nafouknutá bublina!
Zdroj: Midjourney.com

Generální ředitel Jensen Huang je možná bohem, který přináší společnosti Nvidia hodnotu pro akcionáře – ale zda to dokáže pro své zákazníky, je stále předmětem diskuse.

Do snahy o vytvoření obecné umělé inteligence (AGI), která lidstvu slibuje novou éru, se sypou miliardy. Tato velkolepá vize se však střetává s průmyslem, který je zahlcen nákladnou infrastrukturou – a zákazníci se stále obávají potenciálu AGI.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední 2 roky

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Sázka na budoucnost

V roce 2023 prodala Nvidia AI čipy za více než 50 miliard dolarů. Společnost Sequoia však odhaduje, že pouze 3 miliardy dolarů z těchto příjmů pocházely z jiných odvětví než z odvětví výroby čipů.

Není překvapením, že Nvidia chce prodávat ještě více čipů. V neděli Huang oznámil plány na každoroční modernizaci akcelerátorů umělé inteligence, která bude rychlejší než v předchozím dvouletém cyklu.

To znamená, že si technologický průmysl bude muset připlatit – a i když se to nakonec může vyplatit, analytici nyní pochybují, zda bude AI tak transformativní, jak se kdysi myslelo.

  • Prudké tempo růstu AI se zpomalilo – společnosti jako OpenAI se potýkají se stagnací růstu počtu uživatelů, zatímco se Google potýká s technickými problémy.
  • Nové studie ukazují, že zatímco podniky pomalu přijímají produkty AI navzdory omezeným případům použití, Američané zůstávají k přínosům AI skeptičtí.

Další zpomalení

Provoz infrastruktury umělé inteligence je drahý a prozatím zůstává podle profesora managementu na Whartonské univerzitě Petera Cappelliho nákladnější a méně schopný než zaměstnanci. K těmto problémům se přidává i to, že pokrok v budování modelů AI se zpomaluje.

  • Firmám zabývajícím se umělou inteligencí docházejí data pro trénování a zlepšování jejich modelů – odborníci varují, že do dvou let by tyto modely mohly vyčerpat dostupná textová data.
  • Stávající polovodičové produkty také narážejí na fyzické limity, přičemž velikost čipů se zmenšuje a výpočetní rychlost se zpomaluje.

Přeceňuje se potenciální přínos umělé inteligence ke globálnímu HDP?

Nedávná studie MIT vedená známým ekonomem Daronem Acemogluem zjistila, že by umělá inteligence mohla v příštích deseti letech zvýšit HDP o skromných 0,93 % až 1,16 %, což je hluboko pod prognózou Goldman Sachs, která uvádí 7 %.

Acemoglu sice uznává potenciál AI výrazně zvýšit produktivitu, ale zároveň varuje před jejími temnějšími stránkami, včetně deepfakes, zavádějících digitálních reklam, návykových sociálních médií nebo škodlivých počítačových útoků poháněných AI.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
9

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.