Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Praskla bublina AI akcií? Neinvestujte slepě do tohoto populárního trendu

Publikováno
Praskla bublina AI akcií? Neinvestujte slepě do tohoto populárního trendu
Zdroj: Pixabay.com

Akcie AI je pojem zahrnující akcie všech firem které používají umělou inteligenci ke generování zisku. Nejedná se o novinku letošního roku, ale v roce 2023 se investice do akcií AI staly součástí širšího diskurzu. Do začátku letošního roku se jednalo o investici, která se mnohým hráčům prozatím nevyplatila

Problém byl především ve zjednodušeném pohledu, který vykoná své, vždy, když se nějaká novinka objeví. Přehnaná důvěra byla dána firmám, které se zabývají generativní umělou inteligencí. Tento segment trhu prošel v letošním roce prudkým vývojem a v souvislosti s masivním nástupem firem, které vsadily na vývoj nástrojů založených na generativní AI. V důsledku silně konkurenčního prostředí se celkový vývoj v této oblasti zpomalil a došlo k narušení investorské důvěry.

Akcie těchto firem zažil v říjnu prudký propad. Jako bezpečnější se nakonec ukázaly investice do firem, které schopnosti umělé inteligence zapojují jiným způsobem. Jako nejstabilnější se ukazují firmy, které AI používají ke zlepšení produktů a výrobních procesů nebo k vývoji nových technologií ve strategických oblastech. Mikročipové farmy, vývojáři výrobního softwaru nebo technologičtí giganti s komplexním přístupem k AI.

Trh s používáním této nové technologie se v nyní velmi dynamicky mění a investoři se v něm orientují jen velmi těžko. Tato skutečnost přispívá ke konzervativnímu chování a kumulaci investic u velkých hráčů.

Po nadšení přišel propad

Na začátku letošního roku přišla vlna nadšení z nové technologie. Díky množství investic tento segment rostl, dokud tento burzovní trend trval. Nicméně po čase se začala projevovat skutečnost, že používání AI pro generování zisku je zatím ještě v plenkách.

Velké množství firem, které deklarují své zapojení je často velmi daleko od praktické aplikace umělé inteligence. Umělá inteligence tedy ještě nezačala generovat zisky v takové míře, aby se vlastnictví akcií okamžitě vyplatilo. Tento efekt přispěl k podzimnímu propadu. Své také udělala přemrštěná důvěra v používání nástrojů od společnosti OpenAI a situace na trhu s generativním AI.

Investice do nové technologie jsou lákavé, vyžadují ale velmi dobrou orientaci jak v tržním prostředí, tak v technických detailech různých oblastí.

Aktuální přístup

Analytici a brokeři se nyní snaží lépe zorientovat a vytvořit srozumitelnou mapu k investování do akcií AI. Vítězí konzervativní přístup, který doporučuje investovat do zavedených společností a nakupovat akcie firem s bezpečnou návratností. Používání umělé inteligence je energeticky i kapitálově náročné. Jednou z bezpečnějších investičních oblastí jsou firmy, které si její používání mohou dovolit.

Například firmy v oblasti výroby výpočetních čipů pro používání AI ve výrobních procesech. Případně firmy, které tyto čipy používají ke zlepšování produktů, jako jsou smart cars. Takovou společností je například NVDIA, která si nyní drží stabilní pozici na předních příčkách.

Přitažlivou možností jsou investice do startupových firem nebo technologických inovátorů kteří vyvíjejí vlastní technologie ve strategických oblastech. Například používání chatbotů k urychlování procesů v kybernetické bezpečnosti používá společnosti CrowdStrike.

Trend akciového trhu může také ukázat skutečnost, že někteří giganti IT začali hromadně skupovat firmy zabývající se vývojem a aplikací umělé inteligence. IBM nebo Accenture skupují AI firmy ve velkém množství v očekávání pozitivního vývoje.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎