Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft měl podobný náskok před Applem naposledy před 20 lety!

Microsoft předstihl Apple v tržní kapitalizaci a rozdíl mezi nimi je nyní nejvyšší za posledních 20 let. Bude hrát umělá inteligence roli při návratu Applu na výsluní?

Publikováno
Microsoft měl podobný náskok před Applem naposledy před 20 lety!
Zdroj: depositphotos.com

Významnou změnou v technologickém průmyslu se zvýšil náskok Microsoftu před Applem, pokud jde o tržní kapitalizaci. Aktuálně má Microsoft před Applem v tržní kapitalizaci největší náskok za posledních dvacet let.

Tržní kapitalizace Microsoftu činí 3,063 bilionu dolarů v porovnání s 2,754 bilionu dolarů Applu. Náskok 309,4 miliardy dolarů je podle Dow Jones Market Data nevídaný od 21. října 2003.

V tomto období, kdy tržní hodnota Microsoftu činila 320,2 miliardy dolarů a tržní hodnota Applu skromných 8,1 miliardy dolarů, se ještě nejednalo o srovnatelné technologické giganty.

Apple se poté zaměřil na “nová pokročilá digitální zařízení”, včetně špičkového iPodu a od té doby letěl nahoru.

Dnes se podnikání společnosti značně rozvinulo, a přesto se objevují obavy z poklesu tržeb v současném čtvrtletí. Firma totiž v posledních 5 čtvrtletích zaznamenala růst tržeb pouze jednou, a to v posledním kvartálu ovlivněném vánočními prodeji.

Největší problémy má Apple na svém druhém největším trhu, tedy v Číně, jak už jsme informovali.

Současný rozdíl je obzvláště zarážející, uvážíme-li, že před necelým rokem a půl tržní ocenění Applu překonalo hodnotu Microsoftu o impozantních 719,2 miliardy dolarů.

Rychlý obrat díky AI?

V prvních měsících roku 2024 však akcie společnosti Apple zaznamenaly 3,5% pokles, který následoval po 48% nárůstu v roce 2023.

Naproti tomu Microsoft si udržuje svou růstovou trajektorii, přičemž v roce 2023 se cena jeho akcií zvýšila o 57 % a v letošním roce vzrostly již o 13 %.

Porovnání vývoje akcií Applu a Microsoftu od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Příznivý pohled Wall Street na Microsoft je do značné míry přičítán jeho strategickému postavení na rozvíjejícím se trhu umělé inteligence (AI) a zejména proaktivní integraci schopností AI do softwarových produktů Microsoftu.

Applu také není umělá inteligence cizí a už dlouho ji využívá ve svém podnikání. Například hlasový asistent Siri nebo funkce rozpoznávání fotografií v iPhonu by se bez AI neobešly.

Jiné firmy se však předhání v prohlášeních o využití nebo investicích do AI a Apple tuto diskuzi tlumí.

Generální ředitel Tim Cook navíc nedávno naznačil, že firma na něčem zajímavém pracuje, ale výsledky budou odhaleny později v tomto roce. Uvedl také, že Apple vždy nejdříve nějakou práci odvedl a až poté o ní mluvil.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎