Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy konečně potěší investory? Analýza akcie Palantir

Publikováno
Kdy konečně potěší investory? Analýza akcie Palantir
Zdroj: archive.sendpulse.com

Akcie Palantiru patří k nejsledovanějším z amerického technologického trhu. Mělo jít o novou společnost, která nabídne investorům růstový příběh. V současnosti totiž pozorujeme zastavení růstu u velkých technologických společností GAFAM, které se dostavilo možná trochu dříve, než mnozí investoři čekali. Zdálo by se tedy, že milovníci technologických akcií mají horkého kandidáta pro investici do růstové společnosti.

Nestalo se tak. Akcie Palantiru jsou pro investory zklamání.

Po svém IPO v roce 2020 se akcie od ceny 9 dolarů odpíchly až k 33 dolarům na začátku roku 2021. Od té doby už ovšem pouze klesají. Počínaje letošním květnem se navíc jejich cena pohybuje prakticky jen mezi 7 až 9 dolary. Na společnost, která nabízí sofistikované softwarové řešení a má blízko k CIA, je to velmi nudný příběh.

Jejím hlavním problémem, jako to bývá u všech technologických akcií, je malá ziskovost. Dále je to neustálé zvedání počtu akcií. To je dané především motivačním programem společnosti pro vlastní zaměstnance.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hospodářské výsledky za 3Q2022

Palantiru se podařilo překonat odhady analytiků v tržbách. Za třetí letošní čtvrtletí dosáhly tržby 477,8 milionů dolarů, což bylo o 2,92 milionů víc, než se očekávalo. Meziročně jde o 21,9% růst, tržby tedy byly dobré.

Zklamání ovšem přinesl zisk, který byl hubený, 0,01 dolaru na akcii. Původně se přitom očekávalo 0,03 dolaru. Nyní se podívejme na růst tržeb na klíčovém trhu v USA. Palantir chce své akcionáře namotivovat především ukázkou výrazného růstu tržeb. Ziskovost přijde ve chvíli, kdy budou tržby velmi vysoké a společnost výrazně sníží náklady. Dynamika růstu tržeb bude pro Palantir klíčová.

V USA dosáhly 297 milionů, což odpovídá 31% růstu. V oblasti komerčních zákazníků se Palantir pochlubil silným růstem 51 %. Tržby generované americkou vládou rostly o 23 %. Společnost vydala odhad tržeb i pro poslední čtvrtletí 2022, měly by se pohybovat v rozmezí 503-505 milionů dolarů. Po zveřejnění výsledků její akcie zažila volný pád a spadla z 8 na 7 dolarů.

Konferenční hovor k výsledkům

Navzdory pádu ceny probíhal konferenční hovor v pozitivním duchu. Tržby společnosti rostou. Přestože se nenaplnila původní očekávání 30% růstu, i 21,9 % je v současných nepříznivých makroekonomických podmínkách dostačující. Kvůli silnému dolaru společnost neexpanduje tak rychle do Evropy. Americký trh je však zároveň odpovědí na blížící se recesi. Palantir očekává, že americká ekonomika bude odolnější, a proto se na ni hodlá i nadále zaměřovat. Taktéž se bude snažit získat ještě více klientů z komerční sféry.

To je totiž další pole působnosti Palantiru. V třetím čtvrtletí získal celkem 33 nových zákazníků. Vzhledem k byznysmodelu, který je založený na principu, že jednou započatá spolupráce se neustále prohlubuje a stává se komplexnější, jde o velmi dobré číslo.

Problém v získávání nových zákazníků je v tom, že si mnoho společností neuvědomuje, že služby Palantiru potřebují. Palantir se specializuje na řešení složitých problémů a vytváření modelů. Jako příklad uvádí pomoc při řešení výpadku dodavatelů, což je velmi palčivý problém pro mnoho globálních firem. Jen málokdo však ví, že Palantir nabízí řešení i v této oblasti.

Většina lidí ho vnímá pouze jako firmu, která spolupracuje s CIA a s americkou vládou v bezpečnostní oblasti. Konferenční hovor zakončila narážka na to, že Palantir je ve skutečnosti prepperská firma, která je připravená na velmi těžké podmínky. Na svých účtech disponuje částkou 2,4 miliardy dolarů a nemá žádný dluh. Jelikož americká vláda nezkrachuje, má Palantir tu velkou výhodu, že určitý podíl práce má vždy zajištěný. Otázkou je, zda si udrží sílu k dvoucifernému růstu i v roce 2023.

Odměny pracovníkům

Abychom nevnímali Palantir jako společnost, která je na nejlepší cestě zopakovat neobyčejný růstový příběh, podívejme se na jeden bod, který bychom měli vždy zvážit, pokud do ní budeme chtít investovat. Palantir má velmi dobrý růst tržeb i velkou marži bez započítání nákladů. Kvůli investicím do lidí a hlavně do programu odměňování vlastními akciemi má ale velmi nízký zisk.

Jen za třetí čtvrtletí nabrala 450 nových pracovníků, špičkových inženýrů. Vedení se hájí tím, že je přebralo velkým společnostem, jako jsou Google nebo Microsoft. Proto jim nabízí štědrý akciový program. Za poslední rok tvořily náklady na něj 140,2 milionů dolarů. Meziročně se sice snížily o 24 %, ale pokud by byly poloviční, společnost by měla o dost větší zisk.

Dlouhodobá investice

Palantir je společnost, která se snaží prezentovat v tom duchu, že všechno své úsilí zaměřuje do budoucnosti. Pokud její tržby porostou ve stejném tempu dalších pět nebo sedm let, cena jejích akcií by skutečně měla stoupnout.

Tato strategie má ale i odvrácenou tvář. Kdo čeká, že akcie Palantiru vyletí vzhůru v příštích několika měsících, zažije zklamání. Navíc vývoj posledního týdne ukázal, že je to akcie, která se hodí spíše na krátkodobé spekulace ohledně měnové politiky Fedu. Je takřka jisté, že pokud americká centrální banka změní svoji politiku, akcie Palantiru zažije růst. Tento pohled se ale vylučuje s názorem, že jde o dlouhodobou investici, protože v krátkodobém horizontu je velmi volatilní.

Tato nelogičnost však nezabraňuje analytikům v dobrém hodnocení společnosti. Velká část si myslí, že Palantir je stále dobrá příležitost ke koupi.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎