Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdo sesadí Nvidii z trůnu? Tato společnost bude králem polovodičů v roce 2025!

Získá Intel zpět své někdejší postavení? Dělá všechno proto, aby mohl vyzvat Nvidii a stát se znovu dominantní silou v technologickém sektoru.

Kdo sesadí Nvidii z trůnu? Tato společnost bude králem polovodičů v roce 2025!
Zdroj: hearstapps.com

V uplynulém desetiletí stoupala Nvidia v polovodičovém průmyslu k novým výšinám, zatímco Intel se snažil zuby nehty udržet si svou pozici.

Cesta k novému rozdělení moci začala v roce 2010, kdy Intel ztratil vedoucí postavení ve výrobě čipů ve prospěch Taiwan Semiconductor Manufacturing.

Vzestup umělé inteligence a s ním spojený růst poptávky po grafických procesorech v posledních dvou letech ještě více prohloubil úpadek Intelu, přičemž Nvidia a další klienti TSMC převzali vedení.

Srovnání výkonnosti akcií Intelu a Nvidie za poslední 2 roky

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Pod vedením generálního ředitele Pata Gelsingera nyní společnost hodlá získat zpět pozici lídra v oboru, a to do konce roku 2025.

Znovuzískání vedoucího postavení v oblasti technologií

Základní kámen strategie oživení spočívá v překonání TSMC v oblasti výrobních technologií. Neschopnost Intelu držet krok s inovacemi v roce 2010 umožnila TSMC získat téměř monopol na výrobu špičkových čipů.

Aktuální vývoj cen akcií TSMC

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Gelsinger, který se do Intelu vrátil v roce 2021, vyčlenil značné prostředky na zvrácení tohoto trendu.

Jeho ambiciózní plán “pět uzlů za čtyři roky” má za cíl obnovit technologickou převahu společnosti do roku 2025. Tuto iniciativu podporují významné investice od soukromé kapitálové společnosti Apollo, Brookfield Infrastructure i americké vlády, která poskytla miliardy dolarů prostřednictvím zákona CHIPS 2022.

Vyvrcholením tohoto plánu budou nové slévárny Intel 18A, které by měly do roku 2025 vyrábět polovodiče s tranzistory vzdálenými od sebe jen 1,8 nm.

Prvními procesory, které budou tuto technologii využívat, budou počítačové čipy Panther Lake a čipy pro datová centra Clearwater Forest. Tyto pokroky by mohly pro Intel znamenat významný zlom.

Intel rozšířil svůj arzenál o všech 5 litografických high-NA EUV strojů, které letos vyrobila ASML.

Tento strategický krok Intelu bude účinně bránit společnostem TSMC a Samsung v získání těchto pokročilých strojů po většinu roku 2024. ASML je totiž jediným dodavatelem této klíčové technologie výroby čipů a její včasné přijetí Intelem by mohlo změnit rovnováhu sil ve světě technologií.

Aktuální vývoj cen akcií ASML

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ambice Intelu v AI

Zatímco Intel usiluje o znovuzískání vedoucího postavení v oblasti procesů, generální ředitel Nvidie, Jensen Huang, tvrdí, že budoucnost je v paralelních výpočtech prostřednictvím grafických procesorů.

Navzdory tomu Intel trvá na tom, že procesory budou i nadále hrát významnou roli, zejména v oblasti inference umělé inteligence.

Aby společnost mohla konkurovat Nvidii v oblasti GPU akcelerátorů pro umělou inteligenci, uvádí na trh akcelerátor Gaudi 3, který by měl letos vygenerovat tržby přesahující 500 milionů dolarů. Na nedávné konferenci Computex ho Gelsinger hlasitě chválil.

Gaudi 3 nabízí 2,3krát vyšší inferenční výkon na dolar než H100 od Nvidie a dvakrát vyšší tréninkový výkon.

Tyto ukazatele však mohou být ovlivněny spíše cenovou strategií Intelu než samotnou technologickou převahou. Nvidia, která jen v minulém čtvrtletí vydělala na čipech pro datová centra 20 miliard dolarů, navíc již koncem tohoto roku přechází na svůj nový čip Blackwell.

Gaudi 3 se potýká s některými omezeními, včetně nedostatečné programovatelnosti a skutečnosti, že se vyrábí na 5nm uzlu TSMC, nikoli ve výrobních závodech Intelu.

Firma má však ambiciózní plány na konec roku 2025 nebo 2026. Spojí technologii Gaudi se svými vlastními jádry GPU Xe a vytvoří novou technologii GPU nazvanou Falcon Shores.

Tento čip bude programovatelný pod softwarovou platformou Intel OneAPI a očekává se, že bude mít spotřebu 1 500 wattů. Pokud bude úspěšný, mohl by svým výkonem potenciálně překonat Blackwell od Nvidie.

Pokoření příkopu CUDA

Třetím pilířem strategie návratu je právě softwarová platforma OneAPI. Nvidia má se svým softwarem CUDA patnáctiletý náskok, díky němuž si vytvořila značnou základnu vývojářů.

Intel se však snaží tuto dominanci narušit pomocí rozhraní OneAPI, které představil v roce 2018.

Platforma s otevřeným zdrojovým kódem dokáže naprogramovat prakticky jakýkoli druh procesoru pro umělou inteligenci a nabízí technologickým společnostem flexibilitu při výběru hardwaru.

Intel na rozšíření OneAPI spolupracuje se sedmi dalšími technologickými giganty, kteří chtějí vyzvat platformu CUDA od Nvidie. Pokud bude jeho úsilí úspěšné, mohl by překvapit investory a do roku 2025 se znovu stát dominantní silou v polovodičovém průmyslu.

Přemýšlíte o investování do akcií Intel? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.