Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historické trendy indexu S&P 500: Jak využít rekordních maxim k dosažení lepších výnosů?

Index S&P 500 dosahoval v minulých dnech nových rekordních hodnot. Historické údaje naznačují potenciál budoucího růstu, avšak opravdu je ten správný čas k investici?

Publikováno
Historické trendy indexu S&P 500: Jak využít rekordních maxim k dosažení lepších výnosů?
Zdroj: Deeply.cz

Index S&P 500 v posledních dnech soustavně dosahoval nových rekordních hodnot, což svědčí o dynamice býčího trhu. Historické údaje naznačují, že investování v době historických maxim by mohlo vést k lepší výkonnosti v následujícím roce, ve srovnání s investováním v jakékoliv jiné dny.

Podle analýzy grafů americké investiční analytičky Callie Coxové ze společnosti eToro historické trendy naznačují, že historická maxima často vedou k dalším rekordním maximům.

Tento vzorec je patrný v chování akciového trhu v historii. Podle záznamů Coxové vedlo od roku 1950 asi 80 % z dosažených historických maxim indexu S&P 500 k alespoň k jednomu rekordnímu maximu v následujícím týdnu.

Akciový trh standardně roste, pokles je jen období

Přirozeným jevem akciového trhu je růst, což je v rozporu s obecným přesvědčením, že co stoupá, musí následně klesat.

Spousta lidí si myslí, že trh jde nahoru a potom hned dolů. Z toho si odvozují, že pokud proběhlo historické maximum, tak trh začne klesat. Ale tak akciový trh ve skutečnosti nefunguje. Trh obecně stoupá. Má jen období, kdy klesá.

Ale tak akciový trh ve skutečnosti nefunguje. Trh obecně stoupá. Má jen období, kdy klesá.

Ačkoli dochází k občasným poklesům, obecně trh směřuje vzestupně. Akciové indexy z dlouhodobého hlediska rostou a obvykle dosahují nového historického maxima každých 19 dní, ačkoliv nyní to trvalo téměř 2 roky.

Proto je důležité investovat kapitál a nečekat na vedlejší koleji. Jedině tak budete moci lépe reagovat na dění trhu a chytit příležitost včas.

Jsou podmínky pro další růst příznivé?

Současné podmínky na trhu se zdají být příznivé pro další růst. Index S&P 500 v červnu 2023 oficiálně vstoupil do býčího trhu, přičemž první rekordní maximum býčího trhu přišlo v lednu 2024.

Historické vzorce naznačují, že býčí trhy v průměru přetrvávají přibližně čtyři a půl roku od okamžiku prvního nového maxima. Trh navíc právě překonal delší období bez nových maxim, což historicky vede spíše k nadprůměrným výnosům.

Americká ekonomika zakončila rok 2023 na dobré úrovni a svým hospodářským růstem překonala očekávání. Spotřebitelé nadále utrácejí a navzdory některým známkám zpomalení zůstává trh práce napjatý. Tyto faktory vytvářejí tržní prostředí, které očekává snížení sazeb. Toto prostředí je zároveň stále podporováno silnou ekonomikou, což je pro akcie obvykle příznivé.

To také naznačuje, že obavy z investování na vrcholu mohou být neopodstatněné. Údaje naopak ukazují na potenciál dalšího růstu, což je důvodem pro nasazení kapitálu na trh, nikoliv pro jeho zadržování kvůli obavám z historických maxim.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.