Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Češi v červnu utratili za Tesly miliardu! Prodeje vzrostly téměř 4násobně

Dotace a obavy z cel podpořily prodeje elektromobilů od Tesly, které v červnu trhaly rekordy. V ČR se prodává násobně víc Modelů 3, než Enyaqů.

Češi v červnu utratili za Tesly miliardu! Prodeje vzrostly téměř 4násobně
Zdroj: depositphotos.com

Americká automobilka Tesla, kterou vede Elon Musk, dosáhla v červnu na českém trhu rekordních prodejů. Vyšplhaly se na 954 vozů, čímž překonaly předchozí rekord z května, kdy se prodalo 253 aut, o neuvěřitelných 277 %.

Tento výsledek je z pohledu registrací na českém trhu skutečně výjimečný. Pro srovnání, loni Tesla potřebovala více než sedm měsíců, aby dosáhla takového počtu prodaných vozů, zatímco letos se to podařilo za pouhý jeden měsíc.

Po špatném startu roku se Tesle daří

Akcie Tesly v první polovině roku ztrácely. Nicméně v posledním měsíci zaznamenaly značný růst, přičemž zvláště v posledním týdnu se jim dařilo skvěle.

Aktuální vývoj ceny akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla zveřejnila výrobní a prodejní čísla za druhý kvartál tohoto roku v celosvětovém měřítku. Od dubna do června prodala 443 tisíc elektromobilů, přičemž vyrobila 410 tisíc vozů.

V prvním kvartálu bylo vyrobeno přibližně 50 tisíc vozů navíc, ale ve druhém Tesle podařilo prodat většinu skladových zásob, o které nebyl v prvních měsících roku mezi zákazníky zájem.

Skokový nárůst zájmu v ČR

Významný nárůst prodejů Tesly na našem trhu je vidět i ve srovnání s konkurencí. Například Škodu Enyaq si od začátku roku do konce května zakoupilo jen 362 zákazníků.

Přestože Český Svaz dovozců automobilů zatím nepublikoval oficiální čísla za červen, data o registracích Tesly na různých trzích zveřejnil na sociální síti X jeden z investorů automobilky, Roland Pircher.

Až do května letošní roku registrace Tesly v České republice víceméně kopírovaly loňská čísla. Nicméně extrémně silný červen přispěl k tomu, že Tesla za první pololetí prodala o necelých sto vozů více než za celý loňský rok, kdy prodala 1618 aut.

V průměru si v červnu nový vůz Tesla pořídilo každý den 31 zákazníků, což je počet, na který automobilka ještě v roce 2022 potřebovala celý měsíc.

Nejvíce se v červnu prodával Model 3, jehož omlazená verze byla představena před několika měsíci. Prodej tohoto modelu dosáhl 595 kusů, zatímco zbytek připadl na SUV Model Y.

Co vedlo k tak náhlému zvýšení prodejů?

K rekordním prodejům přispěly dotace na elektrické vozy pro firmy a živnostníky. Od březnového spuštění výzvy do začátku července se na Národní rozvojovou banku obrátilo více než 2 600 zájemců o dotace, přičemž Tesla dominovala více než polovinou těchto žádostí.

“Celkově je dotace povzbuzením pro český trh s elektromobily, ale pravděpodobně jen dočasným a z velké části povede k posílení pozice Tesly. Ze stavu žádostí je vidět, jak silnou pozici a značku Tesla má a také jakou výhodou jsou snadno konfigurovatelná a rychle dostupná auta,” uvedl v minulém měsíci Petr Knap, automobilový expert společnosti EY.

Základní verze Modelu 3 se prodává za milion korun, verze s prodlouženým dojezdem za 1,2 milionu korun.

Základní verze Modelu Y stojí 1,094 milionu korun, s prodlouženým dojezdem je o necelých sto tisíc korun dražší.

Oba modely se tedy vejdou do limitu 1,5 milionu korun bez DPH, což je podmínka pro dotaci na nákup elektromobilů pro podnikatele. Úspěšný žadatel si může pořizovací cenu auta snížit o 200 tisíc korun, ale musí vzít auto na úvěr.

Vedle dotací mohla k vysokým červnovým prodejům Tesly přispět také obava z navrhovaných dodatečných cel ze strany Evropské unie na dovoz elektromobilů vyrobených v Číně.

Poznámka

Tesla v Šanghaji vyrábí právě Model 3 a firma v červnu uvedla, že pro státy EU pravděpodobně bude muset od července tento model zdražit. Dodatečné clo ve výši 21 procent by mohlo zvýšit cenu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.