Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Výrazný propad cen komodit. Americká ropa zlevnila o více než 8 %

Publikováno
Burza s odstupem: Výrazný propad cen komodit. Americká ropa zlevnila o více než 8 %
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři! V minulém týdnu byly upřeny oči investorů na hlášení dat o americké inflaci, která byla v září o něco vyšší, než se očekávalo. Data poslala americké akcie (s výjimkou blue chip akcií) do záporných hodnot. Evropské akcie jako celek zůstaly na svém, nicméně indexy v jednotlivých zemích se vyvíjely značně rozporuplně.

Kromě zmíněného se v tomto newsletteru také blíže podíváme na historii amerických medvědích trhů, na trh s kryptoměnami a samozřejmě neopomeneme komodity. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie skončily převážně ve ztrátě. Dařilo se hodnotovým akciím

Hlavní americké indexy byly tento týden převážně ve ztrátě, protože začala sezóna vykazování výsledků za třetí čtvrtletí a investoři zvažovali údaje o inflaci a jejich důsledky pro politiku Federálního rezervního systému. V rámci indexů se dařilo typicky defenzivním sektorům zdravotní péče a spotřebního zboží, zatímco technologické akcie a akcie komunikačních služeb zaostávaly. Byly silně taženy dolů společnostmi Amazon.com, Tesla a Meta. Stejně tak hodnotové akcie výrazně překonaly své růstové protějšky.

Největší pohyb zaznamenaly akcie ve čtvrtek, kdy po prudkém poklesu v před-obchodní fázi následoval 5,5% růst indexu S&P 500 směrem vzhůru, což znamenalo jeho největší intradenní pohyb od 25. března 2020.

I když v tomto týdnu byly zveřejněny první významné zprávy o výsledcích hospodaření podniků za třetí čtvrtletí, zdálo se, že všechny oči zůstávají upřeny na zprávu o inflaci. V meziročním vyjádření ceny vzrostly o 8,5 %, což je sice nepatrně nad očekáváním, ale stále se jedná o třetí měsíční pokles v řadě a výrazný pokles oproti březnovému maximu 11,7 %. Reakce trhu byla poměrně mírná, což však mohlo být částečně způsobeno tím, že se jádrové ceny (bez potravin a energií) pohybovaly zhruba v souladu s očekáváním. Jádrové ceny v září vzrostly o 0,3 % a meziroční přírůstek zůstal na ročním minimu 7,2 %, což je mírně pod konsenzuálním očekáváním.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku.
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku.

Stručný průvodce medvědími trhy

Trhy minulý týden ukázaly vítaný záblesk odolnosti a příliš se nepropadly navzdory zprávě o inflaci, která mohla přispět k obavám, že Fed bude nadále zvyšovat úrokové sazby. Zářijový index spotřebitelských cen (CPI) sice ukázal, že spotřebitelské ceny stále rostou nepříjemným tempem, ale akcie ve čtvrtek prudce posílily (Dow předvedl intradenní výkyv o 1 500 bodů výše). Pravděpodobně jsme se nedočkali konce volatility způsobené inflací, ale rozvážná reakce trhu – která naznačuje, že v akciích a dluhopisech je již započítáno velké množství pesimismu – nabízí povzbudivý signál, že v rámci současného medvědího trhu děláme pokroky.

Medvědí trhy nejsou nikdy příjemné. Mají talent proměnit dlouhodobé investory v krátkodobé obchodníky. Umění načasovat nákupy akcií, stejně jako náklady spojené se snahou načasovat vstupy a výstupy, zdůrazňují význam disciplinované strategie, která zajistí, že budete mít dobrou pozici pro případné trvalejší oživení. Zvažte níže uvedené perspektivy medvědího trhu, které do jisté míry podporují tvrzení, že se možná blížíme spíše ke konci než k začátku tohoto poklesu.

Zdroj: bloomberg.com
Velké krátkodobé poklesy akciového trhu jsou obvykle doprovázeny velkými zisky. Tato tabulka ukazuje volatilitu trhu v medvědím teritoriu. Velké výkyvy jsou obvykle častější.
Velké krátkodobé poklesy akciového trhu jsou obvykle doprovázeny velkými zisky. Tato tabulka ukazuje volatilitu trhu v medvědím teritoriu. Velké výkyvy jsou obvykle častější.
  • Některé z největších poklesů na akciovém trhu se často vyskytují v těsné blízkosti největších růstů. Značné denní výkyvy oběma směry obvykle předznamenávají, že se podmínky stávají stabilnější.
  • Protivětry způsobené dalším zvyšováním sazeb Fedu a zpomalující ekonomikou ještě nejsou vyčerpány. Jak však ukazuje výše uvedená tabulka, v pozdějších částech medvědích trhů začínáme pozorovat značné denní zisky prokládané výprodeji. Posledních 10 obchodních dnů zahrnovalo tři dny, kdy index S&P 500 vzrostl o více než 2,5 % a index Dow získal více než 750 bodů.

Posledních sedm medvědích trhů zaznamenalo průměrný pokles o 40 %

Ačkoli letošní pokles je ještě daleko nad touto hranicí, nemuseli bychom se k ní tentokrát přiblížit. Pokles v polovině 70. let byl způsoben ropným embargem a bolestivou recesí. Počátkem roku 2000 došlo k prasknutí technologické bubliny, které ještě zhoršilo 11. září. Za poklesem v letech 2007-2009 stála bublina na trhu s bydlením a globální finanční krize. To neznamená, že je současný medvědí trh bez vlastních rizik, ale lze jej považovat spíše za cyklický pokles. Nepočítáme-li výše zmíněné případy, průměrný pokles zbývajících medvědích trhů se blížil 30 %, což není příliš daleko od poklesu, který jsme již zažili.

Přestože ztráty jsou bolestivé, medvědí trhy jsou přirozenou součástí investování. Důležité je, že dosažení cíle vyžaduje, abyste zůstali na cestě. To vám umožní podílet se na odrazech ode dna, které jsou často poměrně silné hned poté, co trh najde své dno, přičemž jen v prvním roce po jeho dosažení historicky dosahuje akciový trh v průměru téměř 50% zisku. Vzhledem k přetrvávajícím nejistotám kolem nadcházejícího zvyšování sazeb Fedu a jeho dopadu na ekonomiku je možná ještě předčasné prohlašovat, že jsme nyní u konce. Je však pravděpodobné, že tento trh bude vykazovat prudce pozitivní reakci, až budou jasnější důkazy, že Fed začne sundávat nohu z brzdy (menší zvyšování sazeb a případná pauza).

Zdroj: bloomberg.com
Tato tabulka ukazuje výkonnost amerického akciového trhu rok a 2 roky po dosažení dna medvědího trhu.
Tato tabulka ukazuje výkonnost amerického akciového trhu rok a 2 roky po dosažení dna medvědího trhu.

Jak dlouho trvají medvědí trhy?

Tento medvědí trh trvá již 10 měsíců, přičemž průměrná délka poklesu medvědích trhů za posledních 60 let je 13 měsíců. Kalendář samozřejmě nebude rozhodující pro obrat, nicméně lze říci, že samotná délka současného poklesu již odráží určitou zralost této fáze slabosti.

Bude-li blížící se americká recese mírná a krátká, současný medvědí trh nebude připomínat historicky dlouhé medvědí trhy z minulosti, které byly spojeny s bublinami (2000 – 2002, 2007 – 2009), otřesy (1973 – 1974) a/nebo těžkými recesemi (1973 – 1977, 2007 – 2009).

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf ukazuje historickou délku medvědích trhů v měsících, přičemž průměrná délka se pohybuje kolem 13 měsíců.
Tento graf ukazuje historickou délku medvědích trhů v měsících, přičemž průměrná délka se pohybuje kolem 13 měsíců.

Růst francouzských a německých akcií, britské akcie naopak klesly

Cena akcií v Evropě reprezentovaná indexem STOXX Europe 600 se po prudkém poklesu v předchozím týdnu příliš nezměnila. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se však vyvíjely značně rozdílně. Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil týdenní obchodování v mírném zisku 0,07 %. Německý index DAX si však polepšil o 2,15 % a francouzský index CAC 40 získal 2,16 %. Britský index FTSE 100 pak naopak 1,89 % ztratil.

Evropské státní dluhopisy zaznamenaly volatilní týden obchodování, přičemž výnos německého desetiletého státního dluhopisu klesl z více než jedenáctiletých maxim dosažených na začátku tohoto týdne. Údaje o americkém indexu spotřebitelských cen, které byly vyšší, než se očekávalo, však udržely jeho výnosy v blízkosti těchto maxim. Výnosy francouzských a italských státních dluhopisů prožily jízdu na horské dráze. Ve Velké Británii výnosy desetiletých státních dluhopisů ustoupily z téměř 14letých maxim, když vláda zrušila některé kontroverzní změny fiskální politiky, které oznámila koncem září.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku.

Kryptoměny: Bitcoin se stále obchoduje pod 20 tisíci dolary

Největší kryptoměna Bitcoin již několik týdnů stagnuje – pohybuje se do strany, přičemž se od poloviny června pohybuje v pásmu mezi 18 a 25 tisíci dolary. Ke konci minulého týdne se pak obchodovala lehce na 19 000 dolary. Od začátku roku, tak Bitcoin odepsal téměř 60 % své hodnoty.

Jaké události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: V návaznosti na rozhodnutí OPEC+ výrazně vzrostla cena ropy

Cena americké ropy se v týdnu propadla o více než 8 %, čímž odevzdala zhruba polovinu zisků z posledních dvou týdnů, když nejnovější údaje o maloobchodních tržbách a spotřebitelské inflaci v USA ukázaly, že Fed ve svém celoročním boji proti cenovým tlakům prohrává. V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate dosáhla konečné ceny 84,88 dolaru. Americký ropný benchmark v předchozích dvou týdnech vzrostl o 17 %, po 12,5% poklesu v září a celkové 24% ztrátě za třetí čtvrtletí. V Londýně obchodovaná ropa Brent si zapsala konečnou hodnotu 91,91 dolaru, když páteční seanci zakončila poklesem o 2,94 dolaru, za celý týden se tak propadla o téměř 6 %. V předchozích dvou týdnech ropa Brent vzrostla o 13 %. V září se tento globální ropný benchmark propadl o 11 % a ve třetím čtvrtletí celkem klesl o 22 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu.

Silný dolar snižuje atraktivitu zlata jako bezpečného přístavu a to se jen “velmi málo leskne”. Prosincový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex se usadil na ceně 1 648,90 dolaru za unci. Za celý týden ztratil něco málo přes 60 dolarů, tj. 3,5 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se na konci pátečního obchodování pohybovala na úrovni 1 643 dolarů – o 3,14 % níže, než na začátku týdenní obchodní seance.

Ještě výrazně více se propadla spotová cena stříbra, které odstartovalo týdenní obchodování na ceně 20,11 dolarů. V průběhu týdne však “menší sourozenec” zlata odepsal téměř desetinu své hodnoty a zakončil týdenní obchodování na ceně 18,27 dolaru za unci.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎