Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spotify ve válce s umělci: Přijde kvůli zvýšení cen o všechno?

Po expanzi do více než 180 zemí a získání milionů uživatelů se Spotify potýká s novými výzvami. Zvýšení cen předplatného a spory o autorské poplatky ohrožují vztahy s umělci i fanoušky.

Spotify ve válce s umělci: Přijde kvůli zvýšení cen o všechno?
Zdroj: depositphotos.com

Po expanzi do více než 180 zemí a nashromáždění více než 239 milionů prémiových předplatitelů a 376 milionů bezplatných uživatelů Spotify dochází hudebníci, které by mohla dobýt – a nyní musí hledat nové způsoby, jak růst.

To je o to těžší, že většinu svých příjmů platí vydavatelstvím a umělcům – a od svého spuštění v roce 2006 se snaží generovat stálé zisky.

Aktuální vývoj ceny akcií Spotify

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Spotify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hořkosladká symfonie:

Společnost si již několik let pohrává s novými kategoriemi produktů, jako jsou podcasty a audioknihy, aby diverzifikovala své aktivity nad rámec streamování hudby.

Poté, co z těchto snah vytekly miliony dolarů, se však v posledním roce dvakrát rozhodla zvýšit ceny předplatného v USA. To sice za poslední rok zvedlo její akcie o 100 %, ale hrozí, že si hudební fanoušky odcizí tím, že si bude účtovat příplatky za funkce.

  • Předplatné Spotify je nyní dražší než u konkurentů, jako jsou Apple Music, TIDAL a Deezer.
  • A co hůř, dlouho očekávaná funkce kvalitnější hudby bude dražší než nabídka konkurence.

To nezní vůbec dobře

Spotify se také potýká s problémy s tvůrci a vydavatelstvími – roky odkládá vyšší sazby autorských poplatků tím, že využívá mezer v hudebním právu.

Nyní společnost tvrdí, že její prémiové předplatné je balíček, který by jí mohl umožnit zaplatit autorům skladeb v letošním roce o 150 milionů dolarů méně – což rozzlobilo držitele práv a vedlo k soudním žalobám.

  • Organizace Mechanical Licensing Collective, která vybírá některé autorské poplatky v USA, zažalovala společnost a tvrdí, že nedoplatila miliony na autorských poplatcích, které náleží skladatelům.
  • Hudební organizace jako The Recording Academy vyjádřily zklamání a obvinily Spotify, že dává přednost snižování nákladů před vztahy s umělci.

Kroky Spotify narušily klid v hudebním průmyslu. Výkonný ředitel americké Národní asociace hudebních vydavatelů, David Israelite, poznamenal: “Spotify se opět pustilo do války se skladateli.”

Vliv vydavatelství, rádií a umělců slábne a Spotify sází na to, že je nyní mocnější než umělci, kteří ho vybudovali. Pokud zvítězí, Spotify by konečně mohlo dostát svému velmi nadprůměrnému ocenění akcií.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.