Coinmate vznikla již roku 2014 a doposud se jedná o jedinou dobře fungující ryze českou platformu, která nabízí burzovní obchodování kryptoměn. Když říkáme ryze českou, myslíme, že Coinmate založili Češi, sídlí v Česku, je v češtině a podporuje vklady i výběry českých korun. Dokonce je na ni možné se registrovat přes Bank ID. Naopak nepotěší malý počet zalistovaných kryptoměn a na světové poměry přeci jen už zastaralý design.
100%
75%
45%
57%
80%
100%
V češtině | Ano |
---|---|
Vznik burzy | 2014 |
Podporované kryptoměny | BTC, XRP, ETH, SOL + 22 dalších |
Poplatek za obchod na spotové burze | Do 0,4 % pro makery a 0,6 % pro takery |
Nabízené služby | Rychlý nákup kartou, Pravidelný nákup (DCA), OTC trading, Kryptoakademie |
Nutnost KYC | Ano |
Coinmate.io je jedna z prvních českých kryptoměnových burz a směnáren. Funguje od roku 2014 a jejími zakladateli jsou Roman Valihrach a Daniel Houška. Ačkoli firmu původně založili v Anglii, nyní sídlí v Česku na adrese Pernerova 697/35 na Praze 8.
Pro Coinmate hraje určitě to, že je dobrou volbou pro začátečníky, ale své si na ní dokáží najít i pokročilí uživatelé. Pokud se tedy v kryptoměnovém světě teprve učíte chodit, mohla by pro vás být Coinmate dobrou volbou. A i jakmile budete o něco jistější, nebudete muset přecházet na jinou službu.
Burza také klade velký důraz na bezpečnost, takže o své kryptoměny rozhodně nemusíte mít strach. V této recenzi vás s firmou podrobně seznámíme. Podíváme se na poplatky, na vklady a výběry peněz, co názory uživatelů a mnohem více!
Nákup kryptoměn u Coinmate probíhá jednoduše, ale je třeba se v celém systému zorientovat, obzvlášť pokud jste v kryptoměnovém světě začátečníci.
Celý postup je následující:
Jednoduché je to pak i v opačném případě. Pokud chcete tyto kryptoměny prodat, stačí si je na váš Coinmate.io účet poslat např. z jiné burzy nebo peněženky, směnit je za české koruny nebo eura a zažádat o výběr na bankovní účet.
Coinmate nabízí novým zákazníkům i příjemný bonus v hodnotě 500 Kč.
Jediné, co musíte udělat pro jeho získání, je založit a ověřit si účet a poté nakoupit kryptoměny (během 30 dnů) alespoň za 5 000 Kč.
Odměna vám následně přijde do 14 dnů.
Platforma Coinmate.io je jednoduchá, bez pokročilejších nástrojů, ale svoji funkci plní dobře. A to je koneckonců to nejdůležitější. Na burzu se dostanete tlačítkem “Nákup a prodej” a následně “Pokročilé obchodování”.
V podstatě jediné, co lze na platformě dělat, je nastavovat obchody. Můžete si zde nastavit např. limit či market order na nákup a prodej kryptoměn za předem stanovené ceny. Jaký je mezi těmito příkazy rozdíl?
Kromě toho na pravé straně obrazovky vidíte všechny čekající příkazy (tedy knihu objednávek) a vaše poslední nákupy či prodeje:
Pokud patříte mezi nováčky a chcete nakoupit své první kryptoměny rychle a bez větších starostí, určitě pro vás tato obchodní platforma nebude tou nejvhodnější možností. Když si tu práci ale dáte a věnujete problematice možná 20 minut času, dokážete své poplatky na poměry českého rybníčku stáhnout na minimum.
Pokud vás zajímá obchodování s půjčeným kapitálem, tedy s finanční pákou, Coinmate vás zklame. Tuto funkci v dohledné době ani neplánuje.
Platforma Coinmate je z pohledu nabízených kryptoměn mírně omezená. Najdete zde velké kryptoměnové projekty jako Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP (XRP), Solana (SOL), BNB (BNB), Dogecoin (DOGE), Cardano (ADA), TRON (TRX), Avalanche (AVAX), Chainlink (LINK), Shiba Inu (SHIB), Litecoin (LTC), NEAR Protocol (NEAR) či Polkadot (DOT).
Z pohledu střední velikosti projektů zde najdete dogwifhat (WIF), Injective (INJ), io.net (IO), Sonic (S), Pepe (PEPE), Worldcoin (WLD), Filecoin (FIL), Jito (JTO), Cosmos (ATOM) nebo POL (POL).
Můžete zde také nakoupit stablecoin USD Coin (USDC) vázaný na dolar, a tak převést hodnotu z fiat peněz z fyzického světa do kryptoměnového.
Coinmate je kvalitní služba, ale rozhodně není pro ty, kteří hledají platformu, ze které budou moct nakupovat všechno možné od A do Z.
Společnost na svých stránkách tvrdí, že zhruba 95 % všech kryptoměn ukládá na hardwarové peněženky. To jsou dnes zdaleka nejbezpečnější nástroje pro úschovu kryptoměn. Peněžní prostředky jsou pak již tradičně pojištěny do 100 000 eur, což je částka, která je pro bankovní účty stanovená ze zákona.
Pokud chcete nakoupit kryptoměny rychle a bez čekání, bude pro vás nejlepší využít možnost rychlého nákupu. V tomto případě si můžete vybrat mezi platbou platební kartou nebo rychlou platbou z bankovního účtu. To trvá jen pár minut.
Při platbě platební kartou se Coinmate spoléhá na zahraniční prostředníky, kvůli tomu je třeba připravit se na vyšší poplatek – bohužel 4,9 % z transakce v českých korunách nebo 1,9 % z transakce v eurech.
Proto směnárna doporučuje využít téměř stejně rychlé platby přes bankovní účet. Vklad rychlým bankovním převodem pomocí platebních bran GoPay nebo ThePay je proveden do 5 minut a je zdarma.
Vždy byste si měli položit otázku, jak rychle potřebujete kryptoměny nakoupit. Máte-li čas, pak je vždy finančně lepší naučit se s lehce složitější cestou nákupu, protože vám to může v souhrnu ušetřit relativně hodně peněz.
Průměrování ceny (DCA) je jedna z osvědčených investičních strategií. Jelikož nejsme věštci a nedokážeme odhadnout, kdy bude nejlepší nákupní příležitost, prostě budeme nakupovat průběžně. Díky tomu vychytáme vrcholy i propady.
Víte, že pokud byste prošvihli 10 nejlepších dní akciového trhu v posledních 30 letech, vaše zhodnocení by bylo poloviční? A pokud byste prošvihli nejlepších 30 dní, přišli byste o 83 % zhodnocení!
U Bitcoinu je matematiky podobná.
Coinmate svým zákazníkům umožňuje provádět pravidelné nákupy. Vše se dělá pomocí trvalého příkazu v bance. Jakmile jej nastavíte, nemusíte již nic řešit. Coinmate každou automatickou platbu zpracuje a převede do kryptoměn.
Zde je potřeba dodržet jen dvě věci:
Poplatky za tento typ nákupu jsou pak stejné jako za Rychlý nákup.
Do Coinmate se dá registrovat naprosto standardní cestou s pomocí e-mailu, hesla a jiných údajů. Mnohem zajímavější je ale možnost připojení přes hardwarovou peněženku Trezor, mimochodem od českého výrobce, nebo přes Bank iD.
Bank iD neboli Bankovní identita je služba, která spojuje bankovní instituce v České republice. Tyto instituce o svých klientech drží mnoho informací, které jsou již ověřené a potvrzené. Není proto potřeba všechny údaje sbírat a otravovat tak zbytečně zákazníka.
Bank iD je momentálně pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak se na burzu Coinmate registrovat. Systém vás požádá o potvrzení akce, přičemž pak získá vaše údaje z bankovní databáze.
Jak můžete na obrázku výše vidět, v nabídce jsou ty největší banky v ČR. Jakmile si jednu vyberete, bude potřeba potvrdit celou žádost s pomocí internetového bankovnictví a třeba aplikaci v telefonu. Na poslední obrazovce údaje už jenom překontrolujete a hotovo.
Co je na přihlášení skrze bankovní identitu nejlepší? Kromě rychlosti fakt, že je vaše identita automaticky ověřena. Nebudete se tedy muset zaobírat skenováním dokladů totožnosti apod. Prostě se jen zaregistrujete a můžete jít na věc.
Již jsme toto téma nakousli o pár odstavců výše. Pokud chcete na Coinmate obchodovat, musíte projít procesem verifikace známým také jako KYC. Jestliže se budete registrovat pomocí Bank iD, tak už máte splněno.
Ověření totožnosti není nic složitého, ale občas to může být vcelku zdlouhavé. Coinmate pro tyto účely využívá aplikaci iDenfy. Pro autorizaci účtu je třeba do systému nahrát sken dvou vašich průkazů totožnosti.
Coinmate přijímá občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas. Průkazy nejjednodušeji nafotíte mobilním telefonem a rovnou je nahrajete do aplikace.
Když budete chtít následně ještě více zvýšit obchodní limity, systém vás požádá o vyplnění investičního dotazníku a zaslání např. výpisu z účtu.
Proč po nás chtějí KYC? Poskytovatelé služeb s kryptoměnami mají povinnost ověřit identitu uživatele.
Ta jim vyplývá z evropských směrnic implementovaných do českého AML zákonu č. 253/2008 Sb. Předpisy se snaží bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
Na druhé straně si však musíte uvědomit, že tímto krokem odevzdáváte v podstatě všechny důležité osobní informace, které by šly poměrně lehce zneužít. Je to na zvážení každého jednotlivce, ale jiná možnost víceméně není.
Poplatky jsou pro spoustu lidí jednou z nejdůležitějších věcí, kterou na kryptoměnových platformách řeší. Jak je na tom v tomto ohledu Coinmate?
Standardní vklad skrze bankovní převod nemá žádný poplatek, avšak pokud budete bankovním převodem prostředky i vybírat, zaplatíte 75 Kč při každé transakci.
Poplatky u vklady kartou činí 1,9 % pro EUR a 4,9 pro EUR. Vklady kryptoměn jsou zdarma a výběry variabilní.
Další poplatky souvisí se samotným obchodováním. Společnost má několik typů služeb, ke kterým má i různou poplatkovou politiku.
Když budete nakupovat skrze Rychlý nákup, systém vám ukáže pevně daný kurz. Ačkoliv vám směnárna neukáže poplatek přímo, svou platbu si strhne na rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Další službou je Pokročilé obchodování, ve kterém budete vše vyřizovat z prostředí obchodní platformy.
Pokud nejste žádný velký obchodník (měsíční obrat, který na vašem účtu uděláte, je nižší než 10 000 EUR), pak za každý obchod zaplatíte mezi 0,4 nebo 0,6 %.
Bude záležet na tom, zda provádíte obchody typu limit (jste maker, umisťujete svůj příkaz do knihy objednávek a čekáte na vyplnění) nebo market (jste taker, přijímáte nabídky z knihy objednávek, naplňujete či prodáváte okamžitě).
Abyste mohli s účtem pracovat a kryptoměny obchodovat, musíte na něj nejprve vložit nějaké peníze. Coinmate v tomto ohledu nabízí hned několik možností.
Tím základním je samozřejmě bankovní převod. Ten můžete provést buď v EUR nebo CZK. Podporovaná je i platba kartou. Pokud již nějaké kryptoměny vlastníte, můžete samozřejmě i ty použít pro nabití vašeho zákaznického účtu.
U výběrů jsou si můžete vybrat z bankovního převodu včetně SEPA a kryptoměn.
Zde je potřeba připomenout jednu věc. Bezpečnost je pro Coinmate jednou ze zásadních metrik a tuto politiku aplikuje i na bankovní převody.
Peníze lze proto odeslat jen na bankovní účet, ze kterého již nějaké peníze přišly, nelze tedy vkládat z jednoho a vybírat na jiný. Pokud by toto bylo možné, Coinmate by se stala nástrojem v rukou podvodníků:
Jak už jsme uváděli v kapitole o poplatcích, za každý výběrový bankovní převod zaplatíte 75 Kč. Je proto vždy lepší, když budete odesílat větší částky.
Každá služba má svá pro a proti. I Coinmate je v tomto ohledu vhodná jen v některých případech.
Co se týče našich zkušeností se společností Coinmate, tak ačkoli jsou zejména z let 2017 až 2020, vždy byly kladné. S Coinmate jsme nikdy neměli jediný problém, a to ať už se bavíme o registraci, obchodování nebo vkladu a výběru peněz.
A protože Coinmate svůj produkt stále aktivně vyvíjí, věříme, že se od té doby vše posunulo ještě k lepšímu.
Zajímá vás o Coinmate ještě něco dalšího? Setkali jste se s problémem? Napište nám na Discord, rádi vám poradíme!
Lidé se nás často ptají na spoustu otázek týkajících se samotné služby. Abychom vám celou tuhle práci ulehčili, vytvořili jsme tyto krátké FAQs, ve kterých najdete snad všechny informace, které hledáte.
U Coinmate hodně záleží na způsobu, jaký k nákupu kryptoměn použijete.
Při “Rychlém nákupu” s možností využití platební karty například zaplatíte za nákup na spreadu, ale zároveň ještě několik procent za platbu kartou, takže vcelku hodně.
Když naopak půjdete nakupovat skrze “Pokročilé obchodování“, vaše poplatky se mohou dostat jen na 0,4 až 0,6 % za nákup.
Coinmate nabízí k obchodování projekty se střední i velkou tržní kapitalizací. Celkově můžete obchodovat 26 kryptoměn – Bitcoin, Ethereum, XRP, Solanu, Cardano, Dogecoin, Litecoin a stablecoin USDC. Z těch menších pak Injective, Filecoin, Avalanche nebo dogwifhat.
Coinmate je firma, která vznikla v České republice, a to již v roce 2014. Na trhu je tedy již pěknou řádku let, za které si dokázala vydobýt své místo na trhu a dobrou reputaci.
Nákup kryptoměn na Coinmate, potažmo na každé směnárně, je dobré rozdělit na vložení peněz a samotný nákup. Nákup jako takový je v podstatě okamžitý. Problém může být při transakcích korun nebo eur.
Při platbě kartou je vše vyřízeno skoro hned. Naopak u bankovního převodu se může objevit nějaké zpoždění, které může být oprávněné, ale také klidně uměle způsobené samotnou bankovní institucí. I s bankovním zpožděním by ale nákup neměl trvat déle než pár hodin.
Coinmate svým zákazníkům nabízí i služby kryptoměnové peněženky. Pokud tedy nemáte svou vlastní, můžete si nechat prostředky i zde. Samozřejmě je pak dobré pochopit, že své kryptoměny sice vlastníte, ale reálně je neovládáte, a kdyby se jakkoliv změnil zákon a přišel například zákaz kryptoměny vlastnit, směnárny budou to první, na co se policie zaměří.
Ano, Coinmate.io je platforma vyžadující ověření uživatele (KYC).
Jméno firmy | Coinmate |
---|
Základní informace o burze
|
|
Vznik burzy | 2014 |
---|---|
Počet klientů | 32 tis. registrovaných uživatelů |
Webová stránka | https://coinmate.io/ |
Typ burzy | Centralizovaná, KYC |
Vlastní token | Ne |
V češtině | |
Česká koruna | |
Dohled ČNB | |
Provozovatel společnosti | COINMATE, a.s. |
Ředitelství | Česká republika |
Sídlo pro EU | Česká republika |
Důležité informace pro investora
|
|
Nabízené služby | Rychlý nákup kartou, Pravidelný nákup (DCA), OTC trading, Kryptoakademie |
Minimální vklad | 100 Kč |
Minimální investice (objednávka) | 50 Kč |
Počet kryptoměn | méně než 30 |
Podporované kryptoměny | BTC, XRP, ETH, SOL + 22 dalších |
Měna účtu | Kč, EUR, kryptoměny |
Nutnost KYC | |
Pojištění vkladů | |
Nástroje a nabízené služby
|
|
Finanční páka | |
Futures | |
Opce | |
P2P Obchodování | |
Kopírování obchodníků | |
Obchodovací boti | |
Pravidelné investice (DCA) | |
Staking (Earn programy) | |
Půjčky | |
Launchpady | |
Launchpooly | |
OTC Trading | |
Demo trading | |
Vlastní platební krypto karta | |
Vlastní peněženka | |
Další služby | Lze se registrovat pomocí BankID |
Poplatky za obchodování
|
|
Poplatek za obchod na spotové burze | Do 0,4 % pro makery a 0,6 % pro takery |
Poplatek za nákup platební kartou | 1,9 % pro EUR, 4,9 % pro CZK |
Vklad a výběr peněz
|
|
Metody vkladu | Bankovní účet, Platební karta, Kryptoměny |
Metody výběru | Bankovní účet, Kryptoměny |
Poplatky za vklady a výběry
|
|
Vklad platební kartou | 1,9 % pro EUR, 4,9 % pro CZK |
Vklad kryptoměn | Zdarma |
Výběr bankovním převodem | 75 CZK |
Výběr platební kartou | Nelze |
Výběr kryptoměn | Variabilní |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová aplikace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | Kontaktní formulář |
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”