Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Charles Hoskinson o tom, proč jsou CBDC "opravdu špatný nápad"

Charles Hoskinson o tom, proč jsou CBDC "opravdu špatný nápad"

Americký podnikatel, matematik a zakladatel blockchainové platformy Cardano, Charles Hoskinson, prohlásil, že on myšlenku digitální měny centrální banky (CBDC) "nekupuje".

Obavy kolem CBDC

Rostoucí zájem světových vlád o vývoj CBDC vyvolal mnoho debat týkajících se nadměrné vládní kontroly a ochrany soukromí.

Od nástupu decentralizovaných kryptoměn se digitální měny centrálních bank, staly hlavním předmětem zájmu některých vlád. Ty si začínají uvědomovat jednu naprosto zásadní věc: aby byla měna vydávaná centrální bankou relevantní, musí se z hlediska efektivity a nákladů vyrovnat schopnostem decentralizovaných měn.

Myšlenka, že by občané měli účty přímo kontrolované centrálními bankami, však vyvolala řadu debat o ochraně soukromí a přílišné kontrole. Je nemálo těch, kteří se domnívají, že lákadlo sledovat a omezovat transakce pod záminkou boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu a podpory společenského dobra je až příliš veliké.

A právě i Charles Hoskinson je jedním z těch, kteří se domnívají, že by to byl výsledek vývoje CBDC. V nedávném tweetu zakladatel společnosti Cardano sdílel video z podcastu Joe Rogana s popiskem "Proč jsou CBDC opravdu špatný nápad".

V tomto videu Maajid Nawaz, aktivista a host podcastu populárního amerického komentátora Joea Rogana, vysvětlil, že skupina G7, kterou tvoří 7 největších ekonomik světa, společně s MMF, plánuje vytvořit CBDC, protože se domnívá, že doba papírových peněz se chýlí ke konci. Nawaz k tomu dodal, že navrhovaná CBDC, by dle představitelů Bank of England byla naprogramována způsobem, který by znemožnil ji využít třeba na nákup určitých potravin.

Nawaz přirovnal navrhované CBDC k poukázkám, které by bylo možné použít pouze tam, kde to vláda povolí, a systém přirovnal k čínskému systému sociálních úvěrů.

K tomu Nawaz dodává, že lidé by se měli připravit na možnost, že vlády z důvodu ztráty kontroly (kvůli decentralizovaným kryptoměnám) se budou snažit tuto kontrolu získat zpět. Očekává ovšem, že nakonec lidé zvítězí.

Současná situace na poli CBDC

V současné době se nacházíme ve fázi, kdy žádná ze zemí G7 ještě CBDC nespustila, ale všechny jsou v různé fázi výzkumu nebo testování. Při pohledu na potenciální výsledky vývoje CBDC není asi žádným překvapením, že mezi předními ekonomikami je v čele pelotonu závodu o CBDC Čína, která není součástí G7. Ta již rozsáhlé testování v různých regionech své země provádí.

Pozoruhodné je, že počátkem letošního roku Fed zveřejnil svou studii o CBDC a požádal veřejnost o vyjádření k ní, aniž by zaujal jasné stanovisko. Americký prezident Joe Biden však ve svém exekutivním příkazu vyzval příslušné orgány k tomu, aby se naléhavě zaměřily na výzkum a vývoj této technologie. Mimochodem prezident si evidentně dobře uvědomuje, jak moc spojené státy zaspaly, neboť sám poznamenal:

"že více než 100 zemí zkoumá nebo spouští pilotní režim CBDC a nechce, aby USA zůstaly pozadu"

Ne všichni ale myšlenku CBDC vítají s nadšením. Kupříkladu kongresman z Minnesoty tom Emmers a senátor Ted Cruz jsou mezi těmi, kteří se vyslovili proti rozvoji CBDC. V jednom z nedávných tweetů Emmers napsal:

"Spojené táty nejsou v oblasti kryptoměn za Čínou. CBDC nejsou kryptoměny, ale vládní nástroj pro dohled. Kryptoměny svobodu neničí, ale naopak vytváří." 

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo