Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Akcie MicroStrategy se po snížení ratingu na "nedostatečně výkonný" propadly o 10 %

Akcie MicroStrategy se po snížení ratingu na "nedostatečně výkonný" propadly o 10 %

Cena akcií společnosti Microstrategy klesla od začátku roku již o více než 55 %. Důvod je celkem nasnadě, nerealizovaná ztráta z držby bitcoinů dosáhla 1,3 miliardy dolarů.

Vzhledem k faktu, že probíhající bitva na kryptotrzích nenaznačuje silné signály pro zvrat, analytik společnosti Jefferies, Brent Thill, tak snížil hodnocení společnosti z "hold" na "underperform". V návaznosti na tuto zprávu a úterní pokles bitcoinu pod 21 000 USD se akcie Microstrategy propadly o více než 10 % na 237 USD.

Nerealizovaná ztráta MicroStrategy je 1,3 miliardy dolarů

S celkovou tržní kapitalizací 2,8 miliardy dolarů drží nyní společnost MicroStrategy 129 200 BTC v hodnotě přibližně 2,7 miliardy dolarů. Poté, co za tyto BTC společnost utratila téměř 4 miliardy dolarů, sedí společnost v nerealizované ztrátě ve výši téměř neuvěřitelných 1,3 miliardy dolarů.

Důvodem snížení ratingu jsou údajně agresivní sázky firmy na bitcoin a také předpokládané zpomalení výkonu a nedostatečná míra realizace jejího podnikání v oblasti Business Intelligence v náročnějším makroprostředí. To dokládá i skutečnost, že společnosti MicroStrategy (MSTR), která je stále v počátečních fázích svého naplánovaného několikaletého přechodu na cloud, poklesl růst účtů za předplatné v 1. čtvrtletí tohoto roku na 18 % oproti 53 % ve 4. čtvrtletí 2021 v důsledku makro nejistoty.

Během vrcholu prodejního tlaku v červnu firma vyvrátila zvěsti, že by mohla obdržet výzvu k úhradě marže za svou pákovou pozici v podobě půjčky kryté bitcoiny ve výši 205 milionů dolarů.

Ještě předtím, než Jefferies zveřejnila snížení ratingu, se analytici Wall Street na další budoucnost firmy (v souvislosti s probíhajícím propadem trhu) dívali dosti pesimistickým pohledem. Specializovaný portál StockNews.com v sobotu 2. července ve své výzkumné zprávě ohodnotil akcie MicroStrategy na "sell" a TheStreet 9. května snížil rating akcií společnosti z "c-" na "d+". A do třetice společnost Quant Rating na začátku dubnu varovala investory, že u akcií MicroStrategy existuje vysoké riziko špatných výsledků.

Nejnovější propad ceny pak přišel v době, kdy akcie firem, jejichž činnost souvisí s kryptoměnami, čelily obrovskému tlaku na pokles. Například veřejně obchodované kryptoburzy – Coinbase a Robinhood – budou podle analytika Kennetha B. Worthingtona z J.P. Morgan v příštích letech ředit své akcie přibližně o 7 % ročně.

Pro rychle rostoucí kryptografické firmy je totiž celkem běžné, že využívají odměny v podobě akcií, aby přilákaly talenty a snížily peněžní výdaje. S poklesem cen akcií musí společnosti vydat více akcií, než by vydaly při vyšších cenách, aby naplnily očekávanou výši odměn zaměstnanců (v dolarovém vyjádření).

Aktuální pohled na trh a vyjádření MMF

Co se týče aktuální pohledu na trh, tak bitcoin (BTC) se ve středu po začátku obchodování na asijských obchodních trzích rychle odrazil nad 21 000 USD poté, co během noci pod tuto úroveň klesl poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) letos již potřetí zhoršil výhled globálního růstu pro letošní a příští rok a varoval, že světová ekonomika se může brzy ocitnout na pokraji naprosté recese.

MMF upravil svou jarní predikci a uvedl, že na letošní rok počítá s růstem HDP o 3,2 procenta, což je o 0,4 %ˇ méně, než tom ubylo v dubnu. Ohledně příštího roku je ještě pesimističtější a předpokládá další zpomalení tempa na 2,9 procentního bodu.

Navíc zde máme obrovská rizika, která by ještě současnou situaci mohla výrazně zkomplikovat a zhoršit. V souvislosti s nimi MMF zmínil zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy, nedařící se snižování inflace či další vlny nemoci covid-19 a s tím související koronavirová omezení.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo