Popis akciové společnosti Meta Platforms
Facebook začínal jako studentský projekt a během několika let vyrostl v největší sociální síť světa. Dnes jej používají více než 3 miliardy aktivních uživatelů a samotná tržní kapitalizace Meta je aktuálně $1 476 372 201 472.
Název společnosti vznikl díky papírovým letákům “Facebooks”, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách.
Mají akcie Meta stále potenciál k růstu, nebo mají již nejlepší léta za sebou?
Obsah článku
Facebook není jen sociální síť – Představení Meta Platforms
Když se řekne Facebook, tak si většina uživatelů, a i někteří investoři představí příspěvky, svoji zeď, přátele a komunikaci s nimi. Jistě, tyto funkce jsou tou hlavní a nejvyužívanější, zdaleka ale nejsou tím know-how, které vyneslo Facebook až k hodně v řádech stovek miliard dolarů.
Hlavním “zlatem”, kterým Facebook disponuje, jsou ovšem informace a data. Velké množství uživatelů této sociální platformy sdílí na svých profilech mnoho osobních informací, které společnost uchovává a které jí umožňují jednak perfektní personalizaci obsahu, ale také sledování aktuálních sociálních trendů, které mohou sloužit jako základ mnoha průzkumů.
Není to ale o reklamě nebo informacích, Facebook vlastní také algoritmy pro vyhledávání a hlášení násilí, predikuje teroristické útoky, umí upozornit uživatele či ho rozpoznat na fotografii. Robot také kontroluje nevhodný obsah a dokáže jej skrýt (i když zrovna tato funkce v minulosti několikrát selhala a na Facebook se dostala vražda a dokonce i znásilnění). Všechny tyto možnosti, kterými Facebook disponuje mohou být, ale velmi snadno zneužity pro řízení společenského názoru a myšlení. Možnost zablokovat nežádoucí obsah vedla v období světové pandemie k odlivu mnoha uživatelů na konkurenční sociální sítě, čímž se pozice této společnosti jako jedničky sociální komunikace výrazně oslabila.
Pojďme se nyní podívat na to, jak se tento fenomén moderní komunikace zrodil a v krátkosti si připomeňme zásadní milníky v jeho vývoji.
Historie Facebooku/Meta
Facebook v roce 2004 začínal jako školní projekt a dlouho působil pouze na akademické půdě Harvardské univerzity. Později se na síť facebooku začaly přihlašovat i firmy a následně i další lidé, které projekt zajímal. Zcela dostupný veřejnosti je Facebook až od konce roku 2006.
Název Facebook je inspirován z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách.
Dobrý nápad se rychle uchytil, Facebook rostl a už v roce 2012 vstoupil na burzu. Facebook ve svém IPO upisoval akcie za 38 dolarů a začátky měl skutečně těžké. Cena akcií dokonce během několika měsíců klesla na polovinu a Mark Zuckerberg musel Wall Street přesvědčit, že nechápou potenciál Facebooku (jak už víme, nejedná se pouze o sociální síť na komunikaci mezi uživateli).
Časová osa společnosti:
- 2004 – Založení společnosti Markem Zuckerbergem a Eduardem Saverinem
- 2006 – připojování nadnárodních společností k sociální platformě
- 2007 – 57 milionů aktivních členů, především studentů
- 2008 – překonání hranice 100 milionů uživatelů
- 2009 – Facebook byl zakázán v Číně
- 2011 – spor mezi Markem Zuckerbergem a dvojčaty Winklevossovými ohledně autorství projektu sociální sítě
- 2012 – uvedení akcií společnosti na burzu (IPO)
- 2014 – spuštění softwaru, který umožňuje párování informací o uživatelích i bez použití cookies, začátek nové éry personalizace obsahu
- 2017 – koupě Instagramu a spuštění programu na revizi již jednou smazaných fotografií
- 2018 – Zákaz reklamy na finanční produkty a kryptoměny, spuštění blockchain divize
- 2019 – vypuknutí velkého skandálu, kdy se ukázalo, že téměř 100 společností mělo přístup k osobním údajům uživatelů Facebook, bez jejich svolení
- 2021 – platformu postihl 6 hodinový globální výpadek, přejmenování společnosti Facebook na Meta
Informace o akciích Meta
Akcie Meta patří k velmi likvidním a zároveň volatilním, denně se jich zobchodují desítky milionů. Není tak problém Facebook akcie kdykoliv nakoupit nebo prodat s minimálním spreadem. Akcie společnosti Meta jsou z více než poloviny vlastněny velkými finančními institucemi. Jako významný člen technologických firem, je cena akcií Meta závislá především na neutuchající touze společnosti se zlepšovat a uvádět na trh nová technologická řešení a inovovat stávající produkty.
Na akcie společnosti Meta má také vliv i dění v kryptoměnovém světě. Díky svému technologickému zaměření se společnost Meta stala průkopníkem nové technologie a lídrem ve vývoji tzv. Meta světů. Jejich projekt Metaverse byl zahájen v roce 2021 a jeho cílem je vytvořit alternativní svět, ve kterém budou moci lidé zažívat různá dobrodružství a díky svým avatarům budovat vztahy a získávat nové zážitky v prostředí, které v reálném světě neexistuje.
Dividendy Meta Platforms
Meta se zatím vždy případný zisk rozhodl reinvestovat zpět do rozvoje společnosti a ještě nikdy žádné dividendy nevyplatil. Je to však obvyklý postup firem, které se snaží růst a zaujímat větší postavení na trhu, v budoucnu se proto výplaty dividend klidně můžeme dočkat.
Vývoj ceny akcií Facebook/Meta od vstupu na burzu
Facebook se objevil na burze 18.5.2012. Po počátečním poklesu a kratší stagnaci zažil několikaleté období růstu, které skončilo v roce 2021, kdy společnost vytvořila svá cenová maxima a její akcie se obchodovaly na hodnotě 380 USD. Rok 2022 stejně jako pro většinu velkých společností znamenal výrazný pokles, při kterém akcie Meta během prvního půl roku obchodování ztratily více než 50 % své hodnoty.
Ačkoli si Facebook zažil velký propad, dlouhodobý trend je jednoznačně rostoucí a nelze očekávat, že by se to v následujícím období mělo měnit. Akciový propad je z velké části způsoben odlivem kapitálu z akciových trhů, vinou propadu kryptoměnového trhu, na které jsou akcie Meta úzce závislé.
U jakého brokera lze akcie Meta obchodovat?
Vzhledem k tomu, že Facebook nevyplácí žádné dividendy, neplynou vám z vlastnictví žádné výhody (kromě vlastnictví části firmy) může být zajímavé obchodovat akcie Meta jako CFD. Při obchodování jako CFD spekulujete na růst či pokles aktiva, které věrně kopíruje vývoj ceny akcií.
Obchodování pomocí tohoto akciového derivátu, je ovšem rizikovější, protože obchodní pozice nejsou otevírány v jednotkách akcií, ale v lotech a to na finanční páku. Z toho důvodu je při obchodování akcií Meta potřeba dodržovat svůj obchodní plán a money management, aby nedošlo k výrazné finanční ztrátě.
Naopak výhodou obchodování akcií Meta pomocí CFD je možnost tzv. shortování, tedy provádění spekulace na pokles ceny tohoto investičního instrumentu. Toto ocení obchodníci především v případě finančních krizí, kterých jsme byli svědky například v roce 2022. S výběrem vhodného brokera vám můžou pomoct naše recenze akciových brokerů.
Doporučení akcioví brokeři
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Příklad obchodu s akciemi Meta
Pro určování dlouhodobého trendu je u Facebooku důležitá fundamentální analýza. Stačí se podívat na propad cen akcií v druhé polovině roku 2018, kdy čelil vyšetřování kvůli ochraně soukromých dat.
U dlouhodobě držené pozice lze spekulovat na růst akcií, jelikož dlouhodobý trend je už roky rostoucí.
U krátkodobého, resp. intradenního obchodu je nutné se řídit technickou analýzou, která určí krátkodobý pohyb ceny akcií, což umožňuje provádění spekulace jak na nákup, tak na prodej akcií Meta.
Příklad obchodu s akciemi Meta bez finanční páky
Pokud byste nakoupili například deset akcií Facebooku po 200 dolarech za jednu, celková hodnota nákupu bude 2000 dolarů. Vzroste-li jejich cena na 215 dolarů za akcii, při prodeji získáte 215*10=2150 dolarů. Váš zisk by byl 150 dolarů, resp. 7,5 %.
Pokud jste ochotní přijmout vyšší riziko a rádi byste získali vyšší příjem, můžete využít obchodování s finanční pákou. U většiny CFD brokerů lze využít páku až 1:5. Každý investovaný dolar můžete využít k nákupu akcií v hodnotě pěti dolarů.
Obchod s využitím finanční páky
Budete-li tedy svých 2 000 dolarů chtít investovat do Facebooku, celkový budget na akcie budete mít tedy 10 000 dolarů. Při stejném modelovém příkladu jako výše tak koupíte 50 akcií a po vzrůstu jejich ceny získáte zpět 215*50=10 750 dolarů. Váš zisk by tak byl 750 dolarů při investovaných 2000, čili velmi pěkných 37,5 %.
V obou případech je však velmi rozumné nastavit nějaký stop-loss, abyste v případě, že cena akcií začne klesat, omezili vaší ztrátu. Zejména při obchodování s pákou by bez něj mohla ztráta být velmi bolestivá.
Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.
Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets
Jak začít obchodovat akcie Meta?
Pokud vás akcie Facebooku zaujaly a rádi byste do nich začali investovat, stačí k tomu pár jednoduchých kroků. Nejprve musíte mít samozřejmě účet u brokera. Založit si ho můžete například u již zmíněného brokera XTB.
Následně stačí projít online proces založení, verifikovat doklad totožnosti a učinit převod finančních prostředků.
Pak si projděte důležité informace o Facebooku z poslední doby, abyste mohli určit hlavní trend (jaké byly poslední hospodářské výsledky, vydělával nebo vykazoval ztrátu? Není vyšetřován v nějakém státě a nehrozí mu platit vysoké pokuty?).
Poté s využitím technické analýzy zvolte optimální vstup do obchodu, plánovaný zisk, stop-loss a už vlastníte své Facebookové akcie.
A pokud se na obchodování s reálnými penězi ještě necítíte a obáváte se ztráty, můžete u XTB využít demo účet zdarma, kde si lze vše vyzkoušet.
Na Facebooku nemusí vydělávat jen Mark Zuckerberg, ale i vy.
Proč investovat do akcií Meta Platforms?
Facebook je a ještě dlouho bude největší sociální sítí na světě. Je velmi zajímavou alternativou jiným společnostem v IT odvětví. Mezi hlavní rizika této společnosti patří ochrana osobních údajů uživatelů a přílišná diverzifikace kapitálu do mnoha projektů, což je i důvodem, proč společnost Meta ve své historii nikdy vyplatila svým akcionářům dividendy.
Naopak drobnou výhodou akcií Meta je jejich většinové držení institucemi, což může přispívat k větší finanční stabilitě společnosti.
Další zdroje informací:
- Stock Report: Facebook (Nasdaq)
- The Big Risks of Investing in Facebook Stock (Sean Ross, 2019)
- Akciím META nevěří ani vlastní management! Co z toho plyne pro investory?
- 5 technologických akcií, které můžete koupit nyní a držet prakticky navždy
- Potvrdí Meta novými výsledky svůj závratný růst od začátku roku?
- Technologické akcie jsou připraveny být letos po brutálním roce 2022 nejvýkonnějším sektorem
- Akcie Meta (Facebook) padla na Covidová minima – Začínají investoři panikařit?
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.