Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 největších vytlačení short obchodníků (short squeeze) za posledních 25 let

5 největších vytlačení short obchodníků (short squeeze) za posledních 25 let

Pojem short squeeze (vytlačení prodejců) se v investičním světě stal módním, a to zejména poté, co raketový růst akcií GameStop Corp. a AMC Entertainment Holdings Inc. plnil titulky světových médií.

Ale co to vlastně je short squeeze a jak funguje?

Pojďme si definovat pojem short squeeze, vysvětlit hlavní důvody tohoto tržního fenoménu a podívat se na některé z největších a nejvýznamnějších short squeezů za posledních 25 let.

Co jsou to short obchody a short squeeze

Short nebo krátká pozice je druh obchodování na burze, který se vyznačuje zvýšenou úrovní rizika. Investor si půjčí aktivum od brokera, prodá je za tržní cenu a čeká, až zlevní. Poté koupí stejné aktivum za nižší cenu, vrátí je brokerovi a vydělá na rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou.

Obchodník, který spekuluje na krátkou stranu, tj. otevírá short pozice, se nazývá prodejce nakrátko.

Short squeeze je situace na akciovém trhu, kdy dochází k rychlému nárůstu ceny akcií konkrétní veřejně obchodované společnosti. Tato akcie se vyznačuje velkým počtem short pozic a zvýšenou poptávkou. Zhodnocení akcií nutí prodejce nakrátko, aby rychle uzavřeli ztrátové short pozice, aby omezili své ztráty. Musí akcie nakoupit, aby je vrátili brokerovi, což nutí cenu akcií k rychlejšímu růstu.

Short squeeze může být vyvolán pozitivními zprávami o společnosti, u které je otevřeno velké množství short pozic, nebo otevřením nákupní pozice velkým investorem. Short squeeze má také co do činění s kolektivní akcí soukromých investorů, kteří se mobilizují za společným účelem – přimět prodejce nakrátko utrpět ztráty.

Short squeeze akcií AMC Entertainment

Short squeeze akcií AMC Entertainment Holdings Inc. (NYSE: AMC) nastal v roce 2021. Podle S3 Partners bylo v té době asi 20 % všech akcií řetězce amerických kin obchodováno v short pozicích.

Tento velký objem prodejních pozic vyvolal short squeeze. 4. ledna 2021 se akcie AMC Entertainment obchodovaly za cenu 2,01 USD za akcii. Zatímco během obchodní seance 2. června dosáhl v nejvyšší moment až 72,62 USD. Jak vidíme, cena akcií za půl roku vyletěla o 3513 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Soukromí investoři sdružení ve skupinách na sociálních sítí Reddit a Twitter na začátku roku začali skupovat akcie společnosti AMC Entertainment Holdings Inc., která byla v potížích. Akcii považovali za podhodnocenou a domnívali se, že její cenu by mohl zvýšit kolektivní nákup. Kromě toho se zaměřili na velké hedgeové fondy, které zaujaly short pozice v akciích řetězce kin, aby utrpěly ztráty. A soukromí investoři uspěly.

Short squeeze akcií AMC Entertainment Holdings Inc. přitáhl širokou pozornost médií a byl považován za symbolické vítězství soukromých investorů nad velkými hráči na Wall Street. Situace prokázala rostoucí sílu sociálních sítí na finančních trzích a schopnost soukromých investorů ovlivňovat cenu akcií i těch největších korporací.

Short squeeze akcií GameStop

Short squeeze akcií GameStop Corp. (NYSE: GME) probíhal od 4. do 28. ledna 2021, přičemž cena akcií vyletěla až o 2 700 %, tedy ze 4,31 na 120,75 USD za kus. Jednalo se o jeden z nejpopulárnějších short squeezů posledních desetiletí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Retailoví investoři ze subredditu WallStreetBets – téměř stejní lidé, kteří byli zodpovědní za short squeeze akcií AMC Entertainment Holdings Inc. – iniciovali akci. Poté, co si všimli, že akcie amerického maloobchodníka s hrami patřily v té době mezi nejprodávanější cenné papíry na trhu, začali je hromadně skupovat.

To způsobilo růst ceny akcií a přinutilo short prodejce urychleně uzavřít své pozice s obrovskými ztrátami. Například velký hedgeový fond Melvin Capital Management LP o několik měsíců později skončil svou činnost kvůli ztrátám, které utrpěl.

Jednotlivým investorům z WallStreetBets se podařilo rychle mobilizovat a koordinovat své akce. To posloužilo jako alarm pro mnoho investorů, kteří si nyní více uvědomují sílu sociálních sítí a online komunit při ovlivňování finančních trhů a investičních rozhodnutí.

Short squeeze Beyond Meat

Beyond Meat Inc. (NASDAQ: BYND), která je v současnosti největším světovým výrobcem rostlinných náhražek masa, vstoupila na burzu NASDAQ na začátku května 2019. Společnost nabídla při svém IPO 9,63 milionu kmenových akcií, čímž získala 240 milionů amerických dolarů.

Investoři, kteří v květnu otevřeli pozice v akciích Beyond Meat Inc., byli přesvědčeni, že společnost je nadhodnocená a její cena v příštích dnech musí výrazně klesnout. V té době bylo shortováno více než pět milionů akcií, což je více než 50 % všech cenných papírů dostupných na burze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BYND Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Průkopnická myšlenka vytvořit zdravější a ekologičtější potravinářské produkty však přilákala mnoho investorů. V důsledku toho se akcie Beyond Meat Inc. začaly zhodnocovat. Cena IPO byla 25 USD za kus a 26. července 2019 již dosáhla 239,71 USD, což představuje nárůst bezmála o 860 %.

Short squeeze Tesla

Dne 2. ledna 2020 byly akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla Inc. (NASDAQ: TSLA) kótovány za 28,68 USD. Během roku se rychle pohybovaly nahoru a 31. prosince dosáhly ceny 239,57 USD, což znamenalo růst o 735 %.

Short squeeze akcií Tesla Inc. byl jedním z nejneočekávanějších a nejziskovějších v historii obchodování za poslední desetiletí. Bylo to vyvoláno kombinací faktorů, včetně nárůstu poptávky po elektrických vozidlech a charismatického vedení Elona Muska. Cena akcií korporace začala stoupat a vyvíjela tlak na prodejce nakrátko, kteří utrpěli mnohamiliardové ztráty v důsledku sázek proti výrobci automobilů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Short squeeze akcií Tesla Inc. odrážel rostoucí vliv ESG investování na akciovém trhu. Zaměření společnosti na elektrická vozidla a zelenou energii z ní učinilo oblíbenou volbu mezi lidmi a společnostmi, kterým záleží na životním prostředí a dalších globálních problémech a kteří se zaměřují na investice, které nejsou v rozporu s jejich hodnotami.

Short squeeze akcií Volkswagenu

Jedním z nejznámějších, nejvýznamnějších a největších short squeeze 21. století byl prudký nárůst ceny akcií německé automobilky Volkswagen AG (XETR: VOW) v roce 2008. Mezi 24. a 28. říjnem toho roku cena akcií společnosti zaznamenala 377% růst z 210,85 na 1005,01 EUR.

Dne 26. října 2008 Porsche oznámilo, že vlastní podíl ve Volkswagen AG a je připraveno tuto společnost získat, což bylo pro prodejce dotčených akcií neočekávané. Začali v panice uzavírat své short pozice, čímž cenu akcií Volkswagen AG ještě více vybudili. Tato událost měla také hluboké důsledky pro finanční trhy a přispěla ke globální finanční krizi, která vypukla krátce poté.

Závěr

Jako příklady velkých short squeeze událostí za posledních 25 let jsme se podívali na prudký nárůst cen akcií společností jako AMC Entertainment Holdings Inc., GameStop Corp., Beyond Meat Inc., Tesla Inc. a Volkswagen AG. Tyto fenomény akciového trhu opět zdůrazňují významná rizika, kterým investoři čelí, když otevírají short pozice.

Neočekávané pozitivní zprávy, zveřejnění čtvrtletních zpráv, akce velkých investorů nebo kolektivní akce jednotlivých investorů mohou vytvořit vzrušení kolem akcií společnosti, a tím znatelně zvýšit poptávku po nich. Pro ty, kteří v nich zaujali short pozice, může takový vývoj vést ke značným ztrátám.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.