Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie výrobce elektromobilů NIO. Jak si firma stojí a proč její akcie rostou?

Publikováno
Akcie výrobce elektromobilů NIO. Jak si firma stojí a proč její akcie rostou?
Zdroj: voi.id

Karanténní omezení v Číně se uvolňují, což tlačí akcie čínských společností výše. Dobrým příkladem jsou akcie výrobců elektromobilů. V dnešním článku se na NIO Inc zaměříme. Pojďme analyzovat její prodejní statistiky a prognózy jejího managementu a pokusme se zjistit, jaké faktory přispěli k růstu ceny akcií NIO v posledních měsících.

NIO Inc. je čínská společnost, která navrhuje, vyvíjí a vyrábí elektromobily. Založil ji William Li v roce 2014 a do roku 2017 se jmenovala NextEV.

Mezi její první investory patří Tencent Holdings Ltd. (SEHK: 0700), Xiaomi Corporation (SEHK: 1810), Lenovo Group Ltd. (SEHK: 0992) a Baidu Inc. (NASDAQ: BIDU). Společnost zatím nemá vlastní výrobní závody, takže na výrobu elektromobilů NIO podepsalo v květnu 2016 smlouvu s JAC Motors. Dne 26. dubna 2022 sjel z výrobní linky v závodě JAC-NIO 200 tisící elektromobil společnosti NIO v Hefei. V listopadu 2021 zahájila společnost výstavbu vlastního výrobního závodu. Spuštění plánované na 3. čtvrtletí 2022 však bylo znemožněno karanténními opatřeními v Číně.

Jak si možná vzpomínáte, společnost byla na začátku roku 2020 na pokraji bankrotu, ale čínská vláda poskytla finanční pomoc ve výši jedné miliardy USD a otevřela úvěrovou linku ve výši 1,5 miliardy USD.

Finanční zpráva NIO za 3. čtvrtletí 2022

Od poloviny září akcie čínské automobilky klesají a do zveřejnění zprávy ztratily 60 %. Dne 10. listopadu představila společnost NIO Inc. své výsledky za 3. čtvrtletí a díky optimistické prognóze jejího managementu akcie během dvou dnů vzrostly o 25 %.

Cenový graf akcií NIO Inc.*
Cenový graf akcií NIO Inc.*

Příjmy NIO dosáhly 13 miliard RMB, což je o 32 % více než ve stejném období loňského roku. Nepodařilo se mu však dosáhnout očekávaných 14,08 miliardy RMB. Počet prodaných elektromobilů činil 31 607 (o 29 % více než rok předtím). Čistá ztráta dosáhla 4,1 miliardy RMB a ztráta na akcii byla 2,1 RMB, což představuje nárůst neuvěřitelných 486%. Marže dosáhla 16,4 %, což je o 1,6 % méně než loni a o 0,3 % méně než v předchozím čtvrtletí. Důvodem poklesu marže jsou zvýšené náklady na baterie.

Společnost měla ve své bilanci zůstatek 51 miliard RMB ve formě hotovosti, krátkodobých investic a dlouhodobých vkladů.

Charakteristické vlastnosti elektromobilů NIO

Elektromobily NIO jsou na čínském trhu oblíbené. Ale proč? Důvodem musí být velká rezerva energie na jednu baterii (až 1 000 km dle CLTC) a rychlost a snadnost výměny baterie. Společnost tvrdí, že tento proces netrvá déle než pět minut.

NIO zkrátilo dobu nabíjení tím, že nabídlo výměnu baterií na vyhrazených stanicích místo jejich nabíjení. Po celé zemi je takových stanic více než 1200.

Automobilka navíc doporučuje předplatné baterií při nákupu elektromobilu. To znatelně snižuje náklady na elektromobil NIO a šetří majitelům starosti s vybitím baterie.

V říjnu 2022 byly vozy NIO dostupné v Evropě, konkrétně v Norsku. Do konce letošního roku se navíc v Evropě objeví speciální nabíjecí stanice, kde lze baterie vyměnit. V současné době společnost oznámila otevření 20 stanic, ale v příštím roce plánuje tento počet zvýšit na 100. Dále se otevřou kanceláře korporace v deseti největších evropských městech.

Závěr

NIO Inc. je čínský výrobce ekologických osobních vozidel. Společnost počítá s posílením své přítomnosti na lokálním trhu a celosvětovou expanzi s prioritou v evropských zemích.

Jednou z klíčových vlastností elektromobilů NIO je velká rezerva energie na jedno nabití baterie a rychlost a snadná výměna baterie.

* – Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucí výkonnosti.

Prezentovaný materiál a informace zde obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87(I)/2017 Kyperské republiky nebo jakékoli jiné formy osobní poradenství nebo doporučení, které se týká určitých typů transakcí s určitými typy finančních nástrojů.

Líbil se vám tento článek?
13
3

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎