Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Agilent Technologies utratí až 2 miliardy USD za zpětné odkupy akcií

Publikováno
Agilent Technologies utratí až 2 miliardy USD za zpětné odkupy akcií
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 vytvořil rekord v množství peněz vynaložených firmami na zpětné odkupy akcií. Společnosti oznámily, že na to alokovaly 1,26 bilionu USD, z čehož bylo nakonec použito pouze 1,03 bilionu USD. Zpětné odkupy akcií probíhaly na pozadí neustále rostoucích úrokových sazeb a politiky QT, která měla zpomalit růst ekonomiky.

Společnosti však nemusí pocítit účinek akcí Fedu až do roku 2023. Ten je dotlačí ke snižování výdajů a využívání jejich hotovosti alternativními způsoby. Například místo toho, aby utráceli peníze za zpětné odkupy akcií, budou je alokovat na výzkum a vývoj s cílem generovat v budoucnu zisk.

V každém případě jsou to jen spekulace, protože se zdá, že společnosti nemají v úmyslu zpomalit zpětné odkupy svých akcií. Například představenstvo společnosti Agilent Technologies Inc. (NYSE: A) právě schválilo nový program zpětného odkupu akcií pro rok 2023, který uvádí dvě miliardy USD. Pojďme se s korporací seznámit, zjistit, kolik již utratila za zpětné odkupy akcií a rozebrat, jak bude schopna naplnit svůj plán.

Agilent Technologies ve zkratce

Agilent Technologies Inc. je americká společnost, která vyrábí měřicí zařízení, lékařskou elektroniku a zařízení pro chemickou analýzu. Dříve jedno z oddělení společnosti Hewlett-Packard bylo v roce 1999 vybráno k vytvoření samostatné společnosti s ostatními odděleními HP, které se přímo nepodílely na výrobě počítačových systémů.

Ve stejném roce společnost Agilent Technologies provedla IPO, které společnosti pomohlo získat 2,1 miliardy USD, čímž vytvořila rekord mezi emitenty ze Silicon Valley.

Programy zpětného odkupu společnosti Agilent Technologies

Agilent Technologies zahájila program zpětného odkupu akcií v roce 2010. Ze 798 milionů USD čistého zisku vytvořeného v tom roce bylo 71 milionů USD vynaloženo na zpětné odkupy akcií. Korporace v následujících letech neustále rostla a stejně tak rostl její rozpočet na zpětné odkupy akcií.

Graf čistého zisku Agilent Technologies
Graf čistého zisku Agilent Technologies*

V roce 2020 společnost utratila 469 milionů USD na financování zpětných odkupů akcií. V roce 2021 to bylo 788 milionů USD a v roce 2022 společnost vyčlenila 1,13 miliardy USD na program zpětného odkupu. Letos vedení plánuje utratit až dvě miliardy USD. Korporace uvedla, že proces zpětného odkupu akcií začne 1. března a počet nakoupených cenných papírů bude záviset na jejich ceně, ekonomických a tržních podmínkách, jakož i na korporátních a právních záležitostech. Navíc je třeba mít na paměti, že roční zisk společnosti je jedním z hlavních faktorů, které program ovlivňují.

Dividendová politika Agilent Technologies

Společnost začala vyplácet dividendy v roce 2012. Za poslední desetiletí dosáhl EMS maxima 1,15 % ročně, což je poměrně málo, zvláště při současné míře inflace přesahující 6,5 %. V tomto ohledu mohou být pro investory atraktivní jiné dividendové akcie.

Všimněte si, že společnost utrácí více peněz na zpětný odkup akcií než na dividendy. V roce 2022 bylo na dividendy přiděleno přibližně 250 milionů USD a na program zpětného odkupu 1,13 miliardy USD.

Lze konstatovat, že při takovém způsobu financování poskytují cenné papíry společnosti dobrý výnos. Na níže uvedeném grafu totiž můžeme vidět, že od roku 2010 zaznamenaly akcie Agilent Technologies pozoruhodný růst o 800 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o pouhých 270 %.

Cenový graf akcií Agilent Technologies
Cenový graf akcií Agilent Technologies*

Co může zvýšit roční zisk Agilent Technologies

Jak bylo uvedeno výše, buyback program společnosti Agilent Technologies závisí mimo jiné na výši jejího čistého zisku za daný rok. Pokusme se analyzovat, co by mohlo ovlivnit tento ukazatel.

Společnost Agilent Technologies získala schválení FDA

kDne 12. prosince 2022 schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Agilent Resolution ctDx FIRST jako doprovodný diagnostický (CDx) test k identifikaci pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC).

Jedná se o nejrozšířenější typ rakoviny v USA, který představuje 25 % všech úmrtí souvisejících s rakovinou. Schválení FDA znamená, že Agilent Technologies může produkt komercializovat a vydělávat jeho prodejem.

Agilent Technologies kupuje Avida Biomed

Dne 4. ledna 2023 společnost Agilent Technologies oznámila akvizici společnosti Avida Biomed, která se specializuje na vytváření nástrojů a technologií pro výzkum rakoviny. Teoreticky tato dohoda výrazně posílí pozici společnosti na rychle rostoucím trhu výzkumu a diagnostiky rakoviny. To by zase mohlo zvýšit příjmy společnosti, a tím ji učinit atraktivnější pro investory.

Agilent Technologies zvyšuje svou výrobní kapacitu

Dne 9. ledna 2023 vyšlo najevo, že Agilent Technologies investuje 725 milionů USD do rozšíření své výrobní kapacity pro aktivní farmaceutické ingredience používané v léčbě široké škály nemocí. Nový závod bude postaven ve Fredericku v Coloradu.

Rozhodnutí o výstavbě nového výrobního závodu se vysvětluje očekávaným významným růstem trhu s terapeutickými oligonukleotidy (krátké molekuly DNA a RNA). Do roku 2027 má podle předpovědí dosáhnout 2,4 miliardy USD.

Závěr

Agilent Technologies se stala ziskovou v roce 2010 a zahájila program zpětného odkupu akcií za 71 milionů USD. Od té doby vyčleněné částky na odkupy rychle rostou. V roce 2023 společnost plánuje utratit za zpětné odkupy akcií dvě miliardy USD.

Rozsah, v jakém společnost plán realizuje, závisí na dosaženém ročním zisku. Společnost Agilent Technologies zapůsobila na své investory několika dobrými zprávami, které nám umožňují myslet si, že pravděpodobnost zorganizování odkupu za tak vysokou částku je poměrně vysoká. V případě, že se společnosti nepodaří dosáhnout svého cíle, bude to mít negativní vliv na cenu jejích akcií.

* – Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucí výkonnosti.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎