Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Brutální pokles zájmu o NFT a metaverse…

Brutální pokles zájmu o NFT a metaverse...

Vypadá to, že hype kolem nezaměnitelných tokenů (NFT) a světů metaverse ochladl a drobní investoři ve velkém ztrácejí zájem.

Google Trends jako lakmusový papírek

V loňském roce Facebook přejmenoval název své společnosti na Meta ve snaze stát se průkopníkem na poli metaverza a od té doby se toto slovo šířilo jako požár. Podobně žhavým tématem pak byly non-fungible tokeny (nezaměnitelné tokeny – zkráceně NFT). V prosinci minulého roku jsme byli svědky naprostého šílenství, kdy dokonce celosvětový zájem o vyhledávání slova "NFT" poprvé překonal slovo "crypto".

Nyní to ovšem vypadá, že zájem obchodníků o obojí uvadá. Dobrým způsobem, jak posoudit zájem maloobchodu o určitá témata jsou určitě údaje z Google Trends. Pojďme se tedy blíže podívat na jednoletý graf objemu vyhledávání klíčových slov "metaverse" a "NFT" v celosvětovém měřítku.

Pokud bychom to chtěli rozdělit podle regionů, tak na prvním místě v hledání klíčového slova "metaverse" za posledních 12 měsíců byli uživatelé z Turecka. Tato země předstihla Čínu a Singapur, které se umístily na 2., resp. 3. místě. Kypr a Libanon následují na čtvrtém a pátém místě.

Pokud to vztáhneme na klíčové slovo "NFT", tak na prvním místě se drží Singapur. Za ním pak následují Hongkong, Čína, Kanada a Filipíny.

Takto vypadá graf vyhledávání klíčového slova "metaverse" v celosvětovém měřítku:

vyhledávání slova metaverse
Vyhledávání slova metaverse – Google Trends
Zdroj: Google Trends

A takto při použití klíčového slova "NFT":

Vyhledávání slova NFT - Google Trends
Vyhledávání slova NFT – Google Trends
Zdroj: Google Trends

No upřímně řečeno – nic moc. Je zřejmé, že se zájem vrátil na úroveň z října loňského roku, tedy do doby před zimním humbukem, kdy mnohé kolekce dosáhly vrcholu, pokud jde o jejich cenu.

Objem obchodů s NFT klesá

Údaje o vyhledávání samy o sobě jen stěží mohou posloužit k objektivnímu posouzení míry zájmu, ale celkový objem obchodování s NFT výše uvedené tvrzení rozhodně podporuje.

Podle oblíbené a celkem důvěryhodné stránky NonFungible.com týdenní objem zobchodovaných NFT již delší dobu vytrvale klesá, což dobře ilustruje následující graf.

Týdenní objemy NFT obchodů
Týdenní objemy NFT obchodů Zdroj: NonFungible.com

Klesá i zájem retailu o kryptoměny

Není to ovšem jen zájem o NFT a světy metaverse, co klesá. V poslední době vidíme že obecně klesá zájem retailu o kryptoměny, což se projevuje v nižších objemech obchodů. Ale i tady samozřejmě existují jisté výjimky.

Například objemy obchodů s BTC na Ukrajině a v Rusku minulý týden prudce vyrostly v důsledku probíhající války meze oběma zeměmi. To dalo mnoha zastáncům Bitcoinu příležitost zdůraznit status kryptoměn jako nekorelovaného aktiva.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo