Popis akciové společnosti Mabion
Mabion je polská biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a výrobou léčiv. Jde o první a nejzkušenější biotechnologickou společnost nacházející se na území Polska.
Mabion byl založen v roce 2007 několika farmaceutickými společnostmi. Veřejnost nejen v Polsku, ale i po celém světě zná Mabion ve spojení s COVID-19, společnost se zabývala dodávkami antigenu při boji s touto pandemií. Mabion má ale i své vlastní projekty.
Celkem se na projektech a produkci firmy Mabion podílí přes 200 zaměstnanců. To sice na společnost kótovanou na burze není mnoho, ale je nutné si uvědomit, že Mabion je vysoce specializované pracoviště.
Akcie Mabionu najdete na burze ve Varšavě pod tickerem MAB. Varšavská burza cenných papírů nabízí tyto akcie od října 2010. Akcie nejsou součástí hlavního indexu burzy WIG20. WIG 20 je kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.
Abyste se k nákupu či prodeji akcií na burze dostali, potřebujete brokera (například polské XTB) a následně již jen stačí vyhledat ticker. Nakupovat či prodávat můžete akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.
Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.
Obsah článku
O společnosti Mabion
Mabion byl první biotechnologickou společností v Polsku. Díky svému prvenství si vybudoval na místním trhu nejvíce zkušeností a v Polsku doslova položil základy biotechnologie.
Vše se povedlo díky zkušenosti hned několika farmaceutických firem, které se v roce 2007 rozhodli společnost Mabion založit.
Mabion je polská biotechnologická společnost, která byla založena s cílem uvést na trh biotechnologická léčiva nejnovější generace na bázi humanizovaných monoklonálních protilátek. Tato technologie umožňuje výrobu cílených léků, které působí selektivně na rakovinné buňky a zajišťují tak lepší účinnost a nižší toxicitu terapie.
Mabion má na svůj sektor podnikání relativně dlouhou historii. Nejdále je ze svých projektů s MabionCD20. Jedná se o lék na vzácné autoimunitní onemocnění vedoucí k selhání ledvin. Lék má za sebou již pozitivní výsledky z klinických testů a je tedy před poslední fází uvedení na trh.
Společnost Mabion je celosvětově známá díky spolupráci na vakcíně proti COVID-19. Mabion získal zakázku v hodnotě 1,46 miliardy PLN od Nuvaxovidu a jednalo se tak o největší finanční úspěch společnosti za dobu její existence.
Obecně je ve výzkumu nových léků velký nedostatek prostředků. Za vývojem většinou stojí již renomované farmaceutické firmy. Vývoj je obvykle financován ze zisků farmaceutických firem či z podpůrných programů státu nebo například Evropské unie.
Problémy s financováním má i Mabion, který v letech 2017 až 2021 generoval tržby jen v roce 2021 a to díky dodávkám antigenu NVX-CoV2373 do vakcín COVID-19. Mabion se jinak věnuje výzkumu, který bohužel zatím negeneruje žádné příjmy. Jinými slovy společnost potřebuje investory a věří ve vývoj a uvedení komerčně úspěšného léku.
Bohužel tržní prostředí je neúprosné a investoři sledují fakta. Pokud Mabion generuje ztrátu svými vysokými náklady na vývoj a není blízko komerčně úspěšnému léku, tak bude mít problémy s financováním. V době pandemie COVID-19 sice dostal Mabion zajímavou zakázku, ale ta je jen na určité období (do roku 2025), a co bude dál? Opět ztráta?
Podnikání Mabionu má obrovský přesah a může znamenat záchranu životů. To je sice úžasné, ale v pohledu financí jde o peníze vždy až na prvním místě. Mabion je pro investory rizikový, protože vysoké náklady se nemusejí nikdy vrátit. Tato nejistota je vidět i na akciích a Mabion tím řadíme mezi investice s velkým potenciálem, ale také s velkým rizikem.
Vzhledem k výše zmíněnému můžeme zapomenout na dividendy. Dividendy vyplácí společnosti, které mají zisk. Obvykle se část zisku reinvestuje a část se vyplatí ve formě dividend. Mabion je bohužel dlouhodobě ztrátový a dividendy tedy nevyplácí.
Mabion je bezesporu rizikovou investicí, ale má velký potenciál. Máte už takovou akcii v portfoliu? A vyplatí se zrovna Mabion? K rozhodnutí by vám měli pomoci další informace níže.
Historie Mabionu
Mabion si píše svoji historii od roku 2007. V tomto roce jej založilo hned několik farmaceutických společností, konkrétně se jednalo o Celon Pharma z Łomianki, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakova a Genexo z Varšavy (v současnosti v portfoliu Twiti Investments) a dva subjekty provádějící vědecký výzkum v oblasti biotechnologií: BioCentrum a Biotechnologické poradenství.
Mabion tím získal nejen potřebné finance, ale také základní zkušenosti. Dva základní kameny tak měl Mabion hned od začátku a mohl se pustit do vývoje.
Mabion začínal v době, kdy v Polsku ještě neexistoval biotechnologický sektor, díky čemuž získal jedinečnou příležitost vytvořit základy tohoto odvětví. Začínal v malé laboratoři v centru Lodže a dnes pracuje ve dvou plně vybavených moderních centrech: jedno pro výzkum vývoj a druhé pro vědu a výrobu.
Z historie ještě jednou připomeneme dva nejúspěšnější projekty. Po finanční stránce to je jednoznačně spolupráce s Nuvaxovidem na dodání antigenu NVX-CoV2373 do vakcín proti onemocnění COVID-19. Z dalších projektů Mabionu zmíníme projekt, respektive již lék MabionCD20, ten společnost nejen vyvinula, ale prošla s ním i klinickými testy. Jedná se o lék na vzácné autoimunitní onemocnění vedoucí k selhání ledvin.
Vývoj ceny akcií Mabionu
Akcie jsou obchodované na burze ve Varšavě od října 2010. Dlouhodobý vývoj ceny akcií Mabionu si můžete prohlédnout níže.
Jak můžete vidět, na vliv akcií Mabionu mají naprosto zásadní vliv úspěchy výzkumu nebo finančně zajímavá zakázka. Zjednodušeně akcie velmi pozitivně zareagovali na vývoj mabionCD20 a klinické výsledky, stejně tak byla dobrá reakce na zakázku dodání antigenu do vakcíny COVID-19.
Akcie ovšem ztrácejí kvůli nejasné budoucnosti a vysokým nákladům na vývoj. Na jedné straně jsou totiž jasně dané náklady, ale nejsou zde jasné příjmy. Mabion musí investory nalákat výsledky výzkumu nebo komerční zakázkou (spoluprací s jinou společností).
Dividendy Mabionu
Dividenda se obvykle vyplácí z nerozděleného zisku. Mabion nemá jistou finanční situaci a v prvních 15 letech existence generoval především ztráty. Z těchto důvodů nelze dividendu aktuálně ani v blízké budoucnosti očekávat. Obecně také platí, že podobné společnosti případný zisk raději reinvestují, než aby přistoupili k výplatě dividend.
Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.
Investice do akcií Mabionu
Investovat do akcií, ať už Mabionu nebo jiných, je dnes velmi jednoduché. Stačí připojení k internetu a zprostředkovatel, který vás na burzu dostane, tzv. broker. Zvolit můžete například ověřeného a polského brokera XTB. Samotné XTB je navíc také kótované na burze ve Varšavě (XTB akcie).
Než se do kupování akcií pustíte, měli byste si ujasnit, jakou cestou se vydáte. První možností je dlouhodobé investování do akcií – fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé obchody, obvykle v řádech vteřin, minut, maximálně hodin (výjimečně nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.
První možnost: Nákup akcií Mabionu
Pokud jste se rozhodli pro středně až dlouhodobé držení akcií (aspoň dny), jsou pro vás fyzické akcie nejlepší volbou. Sám tento způsob preferuji a využívám. Nejsou tady žádné nástrahy ani složité výpočty, stačí vám selský rozum. Nákup fyzických akcií je navíc levný a celkově je zde nižší riziko než u druhé možnosti (tu si představíme u pákového obchodování).
Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?
Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.
Cena akcií Mabionu byla v březnu 2023 na ceně 30 zlotých za akcii. Za 100 akcií tak zaplatíte 3 000 zlotých.
Pokud cena vzroste o 20 % na 36 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i investice. Akcie jste nakoupili za 3 000 zlotých a nyní je můžete se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáte je za 3 600 zlotých, zisk je 600 zlotých (6 zlotých za každou akcii).
Zisk 600 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.
Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Mabionu
Pro krátkodobé obchodování v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní se nabízí využít finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.
CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a XTB je nabízí také. A i když XTB nabízí CFD na většinu polských akcií, například Orlen, CCC nebo třeba PKO, CFD na akcie Mabionu v nabídce nemá. Ovšem CFD na akcie Mabionu nenabízí ani další velcí brokeři jako Trading 212 nebo Robomarkets, ty jej dokonce nemají v nabídce ani jako klasické akcie.
Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.
Co je to finanční páka?
Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako obchodování s půjčkou. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:
Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 3 000 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 15 000 zlotými (pětinásobkem).
Nyní lze za stejnou cenu (30 zlotých za akcii) koupit rovnou 500 akcií (bez pákového efektu to bylo “pouze” 100 akcií).
Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 30 zlotých na 36 zlotých za jednu akcii, zisk je pořád stejných 6 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 100, ale hned 500 akcií, tedy 500 x 6 = 3 000 zlotých.
S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.
Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.
Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.
Pokud máte o obchodování skrz CFD stále zájem, musíte se poohlédnout po jiných akciích. Zůstat můžete na polském trhu, ale také nemusíte, jako CFD jsou nabízeny téměř všechny velké společnosti, například Apple, Microsoft, Tesla, Amazon, NVIDIA, Pepsi a mnozí další.
Kde koupit akcie Mabionu?
Akcie se obchodují na burzách, a abyste se na burzu dostali (navíc online a odkudkoliv na světě), potřebujete brokera. My jsme využili služeb XTB. Bohužel Mabion patří mezi menší společnosti a není v nabídce každého brokera, XTB jej sice nabízí, ale pouze jako fyzické akcie, nikoliv jako CFD s pákovým efektem.
Technicky potřebujete zařízení připojené k internetu (ideálně počítač, ale lze obchodovat i přes telefon), a právě účet u brokera.
Pro Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR ALE, přístup na polskou burzu (WSE) není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.
Na portfolio brokerů si skutečně dávejte pozor. Vždy si předem zkontrolujte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.
Akcie Mabionu jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.
Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota zadaného pokynu musí být aspoň 10 PLN. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.
Kdo je to broker?
Broker vám online zprostředkuje přístup na burzu. Jedná se o společnost, která má přístup k cenným papírům a zajistí k nim přístup i pro své klienty.
Jako jednotlivci máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že bychom byli pro burzu bezvýznamní. Broker ale sbírá i tyto malé příkazy, sjednotí je a zařídí jejich vypořádání, někdy také může přímo tvořit protistranu.
Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného a polského brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. Mimochodem i akcie XTB najdete na polské burze ve Varšavě a dokonce i v platformě XTB.
U XTB můžete akcie Mabionu obchodovat jen jako fyzické akcie, CFD s finanční pákou bohužel u tohoto titulu XTB nenabízí. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.
Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB
Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.
Vyplatí se investovat do akcií Mabionu? A co na akciích Mabionu sledovat?
Mabion byl první biotechnologickou společností v Polsku. Založen byl farmaceutickými společnostmi v roce 2007. V té době neměl konkurenci a doslova tak položil základy biotechnologie v Polsku.
Mabion je polská biotechnologická společnost, která byla založena s cílem uvést na trh biotechnologická léčiva nejnovější generace na bázi humanizovaných monoklonálních protilátek. Tato technologie umožňuje výrobu cílených léků, které působí selektivně na rakovinné buňky a zajišťují tak lepší účinnost a nižší toxicitu terapie.
Za dobu existence lze zmínit především dva projekty. Za úspěšný výzkum a vývoj lze považovat projekt MabionCD20. Jedná se o lék na vzácné autoimunitní onemocnění vedoucí k selhání ledvin. Lék má za sebou již pozitivní výsledky klinických testů a je před poslední fází uvedení na trh.
Druhým úspěšným projektem je spolupráce na vakcíně proti COVID-19 (dodávky antigenu NVX-CoV2373). Mabion získal zakázku v hodnotě 1,46 miliardy PLN od Nuvaxovidu. Jednalo se tak o největší finanční úspěch společnosti za dobu její existence.
Je logické, že vývoj a výzkum je nákladný a společnost začne generovat příjmy až v době komerčního uvedení léku na trh. Tady se bavíme v řádech let, léčivo musí být nejdříve vyvinuto, následně musí projít procesem schvalování (klinické testy atd.) a nakonec je distribuce a teprve následně příjmy.
Podnikání Mabionu má obrovský přesah a může znamenat záchranu životů. To je sice úžasné, ale v pohledu financí jde o peníze vždy až na prvním místě. Mabion je pro investory rizikový, protože vysoké náklady se nemusejí nikdy vrátit. Tato nejistota je vidět i na akciích a Mabion tím řadíme mezi investice s velkým potenciálem, ale také s velkým rizikem.
Ovšem i rizikové investice s velkým potenciálem do dobře diverzifikovaného portfolia patří. Pokud o akciích Mabionu uvažujete, zaměřte se především na výsledky výzkumu, rozhodnutí o prodeji nových léků, případně o další spolupráci na produkci léčiv. Samozřejmě budete čerpat z tiskových zpráv a zřejmě nebudete první, kdo je bude číst, investice do akcií Mabionu tak musí přijít dříve a bohužel asi nezbývá než věřit a podstoupit riziko.
Mabion je sympatický svým posláním a snadnou bojovat proti zákeřným nemocem. Z pohledu financí to ale tak veselé není, protože to znamená vysoké náklady na vývoj a nejistá návratnost.
Jak se vám akcie Mabionu líbí? Chystáte se do společnosti investovat nebo ji dokonce už máte v portfoliu?
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.