Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
ccc akcie
CCC
Akcie CCC (CCC) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf CCC

71,25 zł (421 Kč)

+4,47 % za 7 dní

ccc akcie

Akcie CCC (CCC) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií CCC
Graf CCC

71,25 zł (421 Kč)

+4,47 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií CCC

Logo CCC
CCC/CCC
Načítání
Načítání
Kupte si akcie CCC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost CCC

Tržní kapitalizace 4,91 mld. zł EBITDA -140 000 000 zł
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 5,83
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) -
Dividendový výnos - Návratnost aktiv -0,34 %
Příjmy společnosti 5,21 mld. zł Návratnost vlastního kapitálu -49 %
Příjmy na akcii 142,8 zł Provozní marže 2,96 %
Účetní hodnota na akcii 12,21 zł Zisková marže -23 %
Hodnota podniku 8,47 mld. zł Cílová cena Wall Street 63,3 zł

Informace o akciích CCC

CCC Spółka Akcyjna je polská obuvnická společnost se sídlem Polkowicích. Právě v Polkowicích má společnost i vlastní továrnu na boty. Obchody s nápisem CCC či aspoň online prodej dnes najdete ve 28 zemích světa.

Společnost CCC se řadí mezi největší obuvnické firmy v Evropě, celkem má téměř 1 000 obchodů a zaměstnává přes 13 tisíc zaměstnanců. Pod společnost patří také e-shop e-obuv.cz, DeeZee a módní značka Modivo.

Akcie společnosti CCC jsou obchodované od roku 2004 na burze ve Varšave (WSE). Pokud byste do nich chtěli investovat, potřebujete přístup na burzu (například přes brokera XTB) a následně hledáte ticker CCC. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

CCC je také součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavěindexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.

Pokud akciím ještě příliš nerozumíte, doporučujeme začít naším komplexním článkem o akciích. V něm se vše dozvíte a nepotřebujete žádné předchozí znalosti, je to takový vstupní bod do světa akcií a obchodování.

Obsah článku

O společnosti CCC

Společnost CCC byla založena v roce 1994 a dnes patří mezi největší obuvnické firmy v Evropě. Celkem ve 28 zemích světa (v Evropě a Asii) existuje téměř 1 000 obchodů (k červenci 2021 to bylo přesně 992) a zároveň přes 90 on-line obchodů. Celosvětově CCC zaměstnává přes 13 tisíc lidí.

CCC má svůj vlastní závod na výrobu obuvi a doplňků v Polkowicích. Nejznámější značkou působící pod záštitou CCC je Lasocki. Firma Lasocki má historii již od roku 1954, mimochodem Krzysztof Lasocki (zakladatel a návrhář Lasocki) byl v roce 1995 na seznamu 100 nejbohatších Poláků. Dariusz Miłek, ředitel CCC, ale značku v 90. letech odkoupil a dnes ji najdete výhradně v prodejnách CCC.

Mimo vlastní značku a produkci slouží prodejny CCC i jako distribuce jiných značek, mezi nimi například nechybí Badura, Simple, S.Oliver, New Balance nebo Adidas.

CCC má veřejně obchodované akcie od roku 2004. K nabídce akcií samozřejmě společnost využila domovskou burzu ve Varšavě. Společnost tímto krokem rychle rostla a dnes pod ni spadají i společnosti eobuwie.pl nebo DeeZee. CCC se také řadí mezi 20 největších společností burzy ve Varšavě a je tak součástí WIG20.

Společnost CCC rychle rostla, z počáteční ceny akcií 9 PLN v roce 2006 se CCC dostalo na částky přes 300 PLN v roce 2018. Ovšem následně přicházejí finanční problémy (rostou náklady), COVID-19 a válka na Ukrajině. To vše vede CCC do značných finančních problémů, k restrukturalizaci a k dodatečnému financování.

Výše popsané ovšem neznamená, že akcie CCC musejí být špatnou koupí. Podívejte se na historii firmy a následně na cenu akcií.

Historie CCC

Zdroj: corporate.ccc.eu
Dariusz Miłek
Dariusz Miłek

Dariusz Miłek přišel v polovině 90. let 20. století s nápadem založit společnost zabývající se distribucí a prodejem obuvi pro koncové zákazníky i velkoobchody.

Svůj záměr myslel skutečně vážně a věnoval mu vše. V 90. letech zakládá společnost CCC, ona tři písmena znamenají “Cena Czyni Cuda” v češtině cena dělá zázraky. CCC koupilo značku Lasocki a již koncem 90. let má více jak stovku franšízantů.

V roce 2001 přesouvá CCC sídlo do Polkowic, kde vzniká i nová továrna. CCC roste a připravuje se na vstup na burzu, ten přichází v roce 2004, hlavním akcionářem a předsedou představenstva se stává Dariusz Miłek (zakladatel CCC).

V roce 2004 zakládá CCC první zahraniční dceřinou společnost – CCC Czech s.r.o. se sídlem v Praze.

V roce 2010 dosahuje CCC velký finanční milník, obrat překonal 1 miliardu PLN (přes 5 miliard korun).

CCC ukazuje doslova snový vývoj mnoha společností, růst je obrovský a spolu s ním i investice. V roce 2011 má CCC v Polkowicích největší a nejmodernější automatizovaný vysokoregálový sklad o ploše 23 000 metrů čtverečných.

Růst pokračuje a mezi lety 2012 až 2014 zakládá CCC další zahraniční dceřiné společnosti, například na Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku či Bulharsku. V roce 2015 díky tvrdé dřině vstupuje do indexu WIG20 a řadí se mezi 20 největších společností na burze ve Varšavě.

Zdroj: corporate.ccc.eu
Mapa působnosti CCC
Mapa působnosti CCC

CCC je při chuti, roste a pomáhají mu nákupy společností eobuwie.pl (2016) a DeeZee (2018). Právě v roce 2018 navyšuje CCC sklady o dalších 18 500 metrů čtverečných. Pokud bychom skladové prostory přepočetli na boty, CCC může uskladnit až 23 milionů párů bot.

V roce 2018 se CCC začíná dostávat do finančních problémů. Tržby sice rostou a překonávají hranici až 5 miliard zlotých (26 miliard korun), ale rostou také náklady, a i přes rostoucí tržby firma generuje ztrátu. Po 3 po sobě jdoucích letech je obrázek stejný, rostou tržby a roste ztráta.

I přes finanční potíže dokončuje CCC v roce 2019 plánovanou akvizici Gino Rossi.

CCC se navíc nepotýká jen s finančními problémy, ale také s pandemií COVID-19, ta zavírá prodejny napříč Evropou a urychluje přesun na internet.

CCC v roce 2021 a 2022 bojuje s finančními problémy. Při restrukturalizaci prodala skupina CCC značku Karl Voegele a prodejny CCC v Rakousku.

CCC zároveň jedná s věřiteli, splatnost dluhopisů z roku 2021 posouvá na rok 2026, oznamuje vydání nových akcií, zvyšuje marži a snaží se zvrátit těžké období.

Vývoj ceny akcií CCC

Akcie CCC jsou obchodované na burze ve Varšavě od roku 2004. Vstup na burzu byl pro CCC velmi úspěšný, z počátečních 9 zlotých na akcii se CCC plynule rostlo, za 3 roky již atakovalo 80 zlotých za kus.

Od roku 207 do roku 2013 jsme mohli pozorovat pohyb do strany, konkrétně od 30 do 70 zlotých. CCC následně otvírá zahraniční pobočky a expanduje. Akcie samozřejmě reagují pozitivně, rozvoj firmy žene akcie vzhůru a roky 2013 až 2018 jsou pro CCC ty nejlepší v historii, akcie vzrostly z 80 až na 311 zlotých.

Logo CCC
CCC/CCC
Načítání
Načítání
Kupte si akcie CCC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poznámka

Výše si přečtěte kapitolu o historii CCC, vývoj této společnosti a zmíněné milníky dokonale korespondují s akciovým vývojem.

V roce 2018 již dochází akcionářům trpělivost, společnost neustále zvyšuje tržby, z 1 miliardy zlotých v roce 2010 jsme nad 5 miliardami zlotých v roce 2018. Ovšem s tržbami rostou náklady a CCC již třetím rokem vykazuje čím dál vyšší ztrátu.

Expanze společnosti je navíc financována nejen akciemi, ale také dluhopisy. CCC se zadlužuje a generuje ztrátu. Pokud k tomu přidáme nepodařenou kolekci, příchod pandemie COVID-19 a válku na Ukrajině (prodeje na Ukrajině nebyly významné, ale CCC využívalo v této oblasti dodavatele materiálu), dostáváme pokles akcií z 300 zlotých na 30 zlotých.

V roce 2021 navíc řeší CCC splatnost dluhopisů a domlouvá se s věřiteli na posunutí splatnosti na rok 2026. Refinancování, restrukturalizace včetně prodeje rakouských prodejen drží CCC nad vodou, jsou to ale těžké časy.

Pokud uvažujete nad koupí akcií CCC, rozhodně to nemusí být špatný nápad, naopak. Vše záleží jen na tom, jak se CCC povede v letech 2023 až 2026, v těchto letech má CCC plán na únik z krize.

Dividendy CCC

V roce 2022 nedošlo k výplatě dividend, je to spojené s aktuálně nelichotivou finanční situací CCC.

Dividendy nelze od CCC očekávat minimálně do roku 2026. Následně se uvidí, jak byla úspěšná restrukturalizace a útěk z finanční krize.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií CCC

Investovat do akcií CCC je dnes jednoduché. Potřebuje jen prostředníka, který vás s burzou spojí. Prostředníkem je v našem světě broker. Při výběru brokera doporučujeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. To je ověřené, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě.

Pokud chcete spekulovat na cenu akcií CCC, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií CCC

Osobně preferuji právě tuto možnost, ale volba je na vás. Nákup fyzických akcií je snadný, logický, není u něj tak vysoké riziko. Navíc je levný, vlastně zde nejsou žádné poplatky. Jednoduše máte na obchodním účtu nějakou sumu, koupíte si určitý počet akcií (počet vynásobíte cenou) a jednoduše víte, kolik při jakém cenovém pohybu vyděláte či proděláte.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně, navíc je zcela logická a tím i méně riziková. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

A kdyby CCC začalo vyplácet dividendy, vy jste akcie k rozhodnému dni drželi, připíšou se vám dividendy na obchodní účet brokera. Jak s dividendou následně naložíte, je na vás, osobně ji většinou reinvestuji.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když si to ukážeme na příkladu:

Cena akcií CCC byla na přelomu června a července 2022 na ceně 50 zlotých za akcii. Za 10 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 60 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (10 zlotých za každou akcii).

Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií CCC

Pro obchodování v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, se nabízí využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

CFD kontrakty je většinou možné obchodovat u stejného brokera jako fyzické akcie. K nákupu CFD kontraktů na akcie CCC tak můžete opět využít XTB. Dejte si spíše pozor na to, abyste vždy správně zvolili, zda chcete nakoupit fyzické akcie nebo derivát typu CFD.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Finanční páku si můžeme představit jako půjčku. Za drobný poplatek vám broker půjčí peníze přímo na daný obchod. To vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní si můžete koupit rovnou 50 akcií CCC po 50 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 10 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 100 zlotých na 60 zlotých za jednu akcii CCC, zisk je pořád stejných 10 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 10, ale hned 50 akcií, tedy 50 x 10 = 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Přesně takhle obchodování s finanční pákou funguje, ale pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie CCC?

K nákupu fyzických akcií i derivátu typu CFD potřebujete brokera. V našem případě jsme si vybrali ověřeného poskytovatele – XTB, sami u něj obchodujeme.

Technicky potřebujete připojení k internetu, a právě účet u brokera.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, není ale automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě XTB, musíte vyplnit tento dokument a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dní.

Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nebo obecně vámi zamýšlená aktiva nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Akcie CCC jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 10 USD. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Kdo je to broker?

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Bez něj bychom se jako drobní obchodníci na burzu nedostali, protože naše objemy jsou pro burzu jednoduše nezajímavé.

Broker naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu.

Za Finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie CCC obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií CCC a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií CCC? A co na akciích CCC sledovat?

CCC je velmi dobře známou obuvnickou společností. Sídlo společnosti je v polských Polkowicích, ale jméno značky je světové. Velmi dobře je značka známá v Evropě, ale působí i v Asii.

Zdroj: corporate.ccc.eu
CCC prodejna
CCC prodejna

CCC má celosvětově přes 13 tisíc zaměstnanců, téměř 1 000 prodejen a působí v 28 zemích světa. Na burze ve Varšavě se společnost obchoduje od roku 2004, členem indexu burzy – WIG20 je od roku 2015.

Obchody CCC a vlastní značku Lasocki zřejmě znáte i vy, ale věděli jste, o jak velkou společnost z Polska se jedná?

Úspěch CCC je, respektive byl, obdivuhodný. Expanze a růst společnosti byl obdivuhodný až do roku 2018. I přes neustále rostoucí tržby, ty dokonce překonaly 5 miliard zlotých, se čím dál více prohlubovala ztráta, jinými slovy CCC mělo moc vysoké náklady.

CCC se právě rokem 2018 dostává do finančních potíží. Expanze a růst byl financován nejen emisí akcií, ale i dluhopisů. A právě kvůli opakujícím se ztrátám nemá CCC prostředky pro splacení dluhopisů, s věřiteli se tak domlouvá na posunutí splatnosti do roku 2026.

Společnost CCC musí přistoupit k restrukturalizaci, prodává rakouské prodejny a snaží se najít cestu z krize. Na akciích se to jasně podepisuje, zatímco v roce 2018 se obchodovaly za cenu přes 300 zlotých za kus, v roce 2022 se blíží ceně 30 zlotých za kus.

Nutno ovšem podotknout, že CCC značně doplatilo na pandemii COVID-19, ta zavřela většinu prodejen. Dalším důležitým externím faktorem je válka na Ukrajině, kde CCC využívalo dodavatelské služby.

Proč vůbec o akciích CCC uvažovat? CCC má jméno, stále má prodejny po celém světě a stále umí to, v čem podniká. Možná si společnost jen ukousla moc velké sousto, investovala více než měla a přišly externí faktory jako COVID-19 nebo válka na Ukrajině.

Odepisovat CCC by bylo krátkozraké, naopak tato společnost má do budoucna velký potenciál, navíc už ví, jak expandovat.

U CCC ale musíte velmi bedlivě sledovat hospodářské výsledky a schopnost splácet své závazky. To jsou hlavní faktory, které rozhodnou o tom, jak to vše dopadne. CCC má aktuálně aktivovaný krizový plán na roky 2022 až 2026, právě v roce 2026 by měla společnost splatit dluhopisy.

CCC je rizikové, ale také nabízí velmi vysoký potenciál. Víme, že akcie mohou být “snadno” až nad cenou 300 zlotých za akcii. Rozhodně i takovýto typ akcií by měl být součástí vyváženého portfolia.

Jak se vám akcie CCC líbí? Chystáte se do nich investovat? Vidíte je jako příležitost nebo vyhozené peníze?

Více informací o akciích CCC (CCC)

Název společnostiCCC
TickerCCC
Webové stránkyhttps://corporate.ccc.eu/en/investor-relations
Adresa sídla společnostiul. Strefowa 6, Polkowice, Poland, 59-101
Založeno1999
Datum IPO-
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslTextil, oděvy a luxusní zboží
Zaměstnanci-
Vedení společnostiPresident of the Management Board & CEO: Mr. Dariusz Milek
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda16. 9. 2019
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti5 206 108 672 zł
Příjmy na akcii142,8 zł
Růst příjmů čtvrtletně R/R3,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace4 906 845 184 zł
Hodnota podniku8 467 945 000 zł
P/B (Cena k účetní hodnotě)5,83
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii12,21 zł
Cílová cena Wall Street63,3 zł
Hodnota podniku k příjmům0,9
Hodnota podniku k EBITDA9,69
Cena k příjmům0,94
Rentabilita
EBITDA-140 000 000 zł
Provozní marže2,96 %
Zisková marže-23 %
Hrubý zisk4 265 400 000 zł
Zisk na akcii (EPS)-0,85 zł
Zředěný zisk na akcii (EPS)-0,85 zł
Očekávaný EPS (tento rok)-0,85 zł
Očekávaný EPS (příští rok)3,55 zł
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-
Výkonnost
Návratnost aktiv-0,34 %
Návratnost vlastního kapitálu-49 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy CCC
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat