Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
kruk akcie
KRU
Akcie Kruk (KRU) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf KRU

446,2 zł (2 636 Kč)

-2,5 % za 7 dní

kruk akcie

Akcie Kruk (KRU) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Kruk
Graf KRU

446,2 zł (2 636 Kč)

-2,5 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Kruk

Logo Kruk
Kruk/KRU
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kruk Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Kruk

Tržní kapitalizace 8,73 mld. zł EBITDA 1,69 mld. zł
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 2,3
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 9,34
Dividendový výnos 3,98 % Návratnost aktiv 11,92 %
Příjmy společnosti 1,79 mld. zł Návratnost vlastního kapitálu 27,94 %
Příjmy na akcii 92,9 zł Provozní marže 84,48 %
Účetní hodnota na akcii 196,3 zł Zisková marže 54,82 %
Hodnota podniku 13,8 mld. zł Cílová cena Wall Street 500 zł

Informace o akciích Kruk

KRUK je polskou společností podnikající v oboru vymáhání pohledávek. S celkem více jak 20 dceřinými společnostmi operující hned v několika evropských zemí se KRUK řadí mezi největší vymahatele dluhů v Evropě i na celém světě.

Zdroj: Depositphotos.com

zeny-investovani-trading-obchodovani-investice-zena-muz-sporeni-prasatko-penize

Společnost KRUK vymáhá a odkupuje pohledávky, primárně se zaměřuje na odkupy nesplacených pohledávek spotřebitelů (bankovní sektor, nebankovní finanční sektor, telefonní operátory, poskytovatele energie a dalších služeb). Na jedné straně má KRUK klienta, který mu prodá pohledávku a na straně druhé klienta, který je dlužníkem.

KRUK je ve svém oboru skutečným mistrem, ostatně má historii již od roku 1998, celosvětově má přes 20 dceřiných společností a více jak 3 000 zaměstnanců. Potěší také fakt, že je KRUK ziskovou společností, například v roce 2022 byly čisté příjmy přes 800 milionů PLN.

Možná jste to ani nevěděli ale skutečně se v Polsku roku 1998 zrodila společnost, která je mistrem v odkupu a vymáhání pohledávek. A dělá to skutečně dobře, jednoznačně o tom hovoří dlouholetá historie a čísla.

Akcie KRUK jsou obchodovány na burze ve Varšavě (WSE). Pokud byste do nich chtěli investovat, potřebujete přístup na burzu (například přes brokera XTB) a následně hledáte ticker KRU. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

KRUK akcie jsou také od listopadu 2022 součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavě – hlavního indexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

O společnosti KRUK

KRUK je polskou společností s historií od roku 1998. Jedná se o jednu z největších společností v Evropě i ve světě v oboru pohledávek (jejich odkupu a vymáhání).

Představovat si tento business jen jako nedobytné pohledávky nebo vymáhání násilím je značně zkreslené. Naopak, KRUK se snaží být partnerem všem zákazníkům a vždy najít cestu, jak danou situaci co nejlépe vyřešit. Ostatně je to právě individuální a lidský přístup, který vybudoval tuto společnost.

Zdroj: kruk.eu
Kruk - životní příběhy
Kruk – životní příběhy

Dostat se do tíživé životní situace může být snazší, než se na první pohled zdá. Ostatně KRUK má na svých webových stránkách i několik reálných životních případů. U každého navíc máte ponaučení. A že má KRUK mnohem větší přesah, je vidět všude, společnost pořádá i semináře a snaží se zvýšit finanční gramotnost. Na stránkách následně najdete i několik šikovných online kalkulaček.

Věděli jste například, že když si každý den koupíte průměrnou čokoládovou tyčinku nebo pytlík bonbónů, tak vás tato neřest stojí téměř 9 tisíc ročně? A pokud vykouříte 10 cigaret za den, ročně se bavíme asi o 17 tisících korunách.

Až se zdá, že KRUK nevymáhá dluhy, ale je nějakou neziskovkou na zlepšení finanční gramotnosti. Ta první část není pravda, ale ta druhá ano. Sice si možná říkáte, že pokud by se zlepšila finanční gramotnost, bude méně nesplacených pohledávek a tím i méně klientů pro KRUK, situace je ovšem jiná. KRUK také potřebuje klienty, kteří dokáží splácet, jen se dostali do špatné finanční situace. Nedobytné pohledávky nejsou benefitem pro nikoho, ani pro KRUK.

Ostatně právě KRUK se chlubí třemi hlavními body, na kterých si zakládá:

  • Proklientský přístup: s klienty, tj. zadluženými lidmi jedná KRUK s úctou a chápe jejich složitou situaci
  • Individuální přístup
  • Vzdělávání a poradenství

Zřejmě právě tento přístup dokázal vybudovat z malé polské společnosti založené roku 1998 mezinárodního leadera na poli odkoupení a vymáhání dluhů. Ostatně podívejte se níže na tržby a čistý zisk společnosti v polských zlotých v letech 2018 až 2022.

Zdroj: https://www.google.com/finance
Kruk - finance
Kruk – finance

Jak je vidět, KRUK generuje zisk, na tom se podílí přes 3 000 zaměstnanců ve více než 20 společnostech, které patří pod KRUK S.A., polskou společnost se sídlem ve Varšavě, kde se také obchoduje na burze a je součástí nejdůležitějšího indexu burzy – WIX 20.

KRUK byl založen v roce 1998 Piotrem Krupkou a Wojciechem Kuźnickim. Piotr Wojciech Krupka má i dnes téměř 10% podíl ve společnosti, před ním je ale s cca 14 % Nationale-Nederlanden PTE SA a s 12 % Allianz Polska PTE SA. Nad 5% podíl má ještě Generali PTE SA a Aegon PTE SA. Těchto 5 subjektů ovládá cca 50 % akcií.

A vám, čtenářům, bych přál, aby vám od KRUK nikdy dopis nepřišel a pokud byste měli KRUK využít, tak buď k odkupu pohledávek, kteří mají jiné subjekty vůči vám, případně (a to v té nejlepší variantě) využijte KRUK jen jako investici, tedy na akcie.

Vyplatí se ale do společnosti KRUK investovat, a co by měl člověk od finančního sektoru, konkrétně pohledávek čekat.

Historie KRUK

KRUK byl založen v roce 1998 Piotrem Krupkou a Wojciechem Kuźnickim. Na začátku byla hlavní činnost firmy orientována na polský trh, ale díky modernímu přístupy k pohledávkám tento business rychle rostl.

Již od začátku dělal KRUK business jinak. Zatímco mnozí si představují vymáhání pohledávek jako tvrdý business na okraji legálnosti (hrozby násilím a podobně), KRUK chtěl ukázat a pořád ukazuje, že do dluhu se může dostat každý, tito lidé si zaslouží úctu a je pro všechny strany výhodné, když se najde řešení.

Například v roce 2010 byl KRUK v Polsku první společností, která si zaplatila televizní reklamu a cílila na zadlužené lidi. Stejně tak byl KRUK první v osvětě a vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

Zdroj: kruk.eu
Kruk - finanční gramotnost
Kruk – finanční gramotnost

V roce 2011 vstupuje KRUK na WSE a jen o tři roky později, tedy 2014 zakládá KRUK německou pobočku, která pomáhá ve výrazném růstu společnosti.

Do České a Slovenské republiky KRUK naplno vstupuje v roce 2015, ve stejném roce běží v televizích kampaň podobná té z polského trhu v roce 2010. I na těchto dvou trzích a o tolik let později je KRUK přelomovou společností. Samozřejmostí je i implementace nejnovějších technologií, jako například online platby.

V roce 2022 se KRUK dostává do prestižního indexu WIG 20 a tím i dokazuje úspěšný a dlouhodobý růst.

Vývoj ceny akcií KRUK

Akcie KRUK jsou obchodované na burze ve Varšavě od roku 2011. Dlouhodobý vývoj ceny akcií KRUK si můžete prohlédnout níže.

Logo Kruk
Kruk/KRU
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kruk Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Cena akcií KRUK pozvolna rostla až do roku 2017. Právě v tomto roce totiž byla oznámena platnost nové směrnice GDPR a zkrátila se doba promlčení pohledávek z 10 na 6 let. Tyto legislativní směrnice EU výrazně zkomplikovaly podnikání společnosti KRUK.

KRUK sice nadále zvyšoval tržby, ale snižoval zisky, obavy investorů tedy byly na místě. Jak se ale ukázalo, KRUK byl schopen se přizpůsobit a najít si cestu i na trhu podléhajícím novým regulacím, a nezastavila jej ani pandemie COVID-19.

Dividendy KRUK

KRUK se řadí mezi akciové společnosti vyplácející dividendu. Pokud akcie KRUK držíte k rozhodnému dni, měli byste jednou ročně dostat dividendu, ta se v letech 2021 a 2022 pohybovala mezi 3 a 4 %.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií KRUK

Investovat do akcií KRUK je dnes jednoduché. Vystačíte si s připojením k internetu a prostředníkem – brokerem. Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit sice původem místního, ale dnes již celosvětového brokera XTB. Ostatně i v redakci finex máme u XTB hned několik reálných účtů a jsme s brokerem spokojeni. Navíc akcie XTB najdete také na burze ve Varšavě (XTB akcie).

Zdroj: xtb.com
Kruk ve vyhledávači XTB jako akcie nebo CFD
Kruk ve vyhledávači XTB jako akcie nebo CFD

Při spekulaci na cenu akcií KRUK máte na výběr ze dvou možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou deriváty vhodné na krátkodobé investice (u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny, výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD, pro dlouhodobé obchodování můžete také využít technickou analýzu, ale je vhodné ji doplnit o fundamentální analýzu.

První možnost: Nákup akcií KRUK

Nákup fyzických akcií je nejen snadný, ale možná i ten nejlepší způsob, jak investovat volné finanční prostředky. Vše je logické, stačí vám selský rozum a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně mám tento způsob rád, protože je vhodný pro dlouhodobé držení akcií a není časově náročný.

Koupě fyzických akcií je atraktivní také finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Navíc když koupíte fyzické akcie u brokera (XTB) a budete je držet k rozhodnému dni, na obchodní účet se vám připíše dividenda. Následně je na vás, jak s nimi naložíte – můžete je reinvestovat, či si je nechat vyplatit na běžný bankovní účet.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.

Cena akcií KRUK byla v březnu 2023 na ceně 300 zlotých za akcii. Za 5 akcií tak zaplatíme 1 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 360 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 1 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 1 800 zlotých, zisk je 300 zlotých (60 zlotých za každou akcii).

Zisk 300 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií KRUK

Pokud jste denní obchodník, zajímáte se o obchody v řádech vteřin, minut, hodin nebo výjimečně v nižších dnech. Během krátkého časového horizontu nelze očekávat větší cenový pohyb, a tak se přímo nabízí využití finanční páky a derivátu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a dokonce zůstanete ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů KRUK můžete využít XTB jako v případě reálných akcií.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako půjčku na obchodování. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 1 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 7 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní si můžete koupit rovnou 25 akcií KRUK po 300 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 5 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 300 zlotých na 360 zlotých za jednu akcii KRUK, zisk je pořád stejných 60 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 5, ale hned 25 akcií, tedy 25 x 60 = 1 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie KRUK?

K nákupu akcií obecně, nejen tedy nákup KRUK akcie, potřebujete brokera. My jsme využili XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete, především v začátcích si můžete snadno label CFD přehlédnout a na problém je zaděláno.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Zdroj: xtb.com
Detail akcií KRUK u XTB
Detail akcií KRUK u XTB

Akcie KRUK jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátku od 9:00 do 16:50.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota pokynu je 10 PLN. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Kdo je to broker?

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Ke brokerovi byste měli přistupovat jako k vašemu obchodnímu partnerovi, protože se na něj musíte spolehnout a věřit mu v plnění obchodních příkazů.

Jako jednotlivci máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že se na trh dostaneme jen přes brokera. Ten naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu. Hold nejsme banka ani jiná finanční instituce.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie KRUK obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií KRUK a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií KRUK? A co na akciích KRUK sledovat?

KRUK je polskou společností podnikající v oboru vymáhání a odkupu pohledávek. S celkem více jak 20 dceřinými společnostmi operující hned v několika evropských zemí se KRUK řadí mezi největší vymahatele dluhů v Evropě i na celém světě.

Společnost byla založena již v roce 1998 a díky unikátnímu revolučnímu přístupu k pohledávkám velmi rychle rostla do celé Evropy. KRUK přistupuje k dlužníkům individuálně, s respektem a vždy se snaží najít řešení. Společnost je unikátní nejen svým přístupem, ale také velkým množstvím vzdělávacích materiálů a aktivním přístupem ve zvyšování úrovně finanční gramotnosti.

Zdroj: kruk.eu
Kruk - finanční gramotnost
Kruk – finanční gramotnost

Mohlo by se zdát, že s vysokou finanční gramotností nebudou pohledávky a KRUK nebude mít co dělat. Částečně je to pravda, ale nenadálá situace se může přihodit každému z nás a KRUK mnohem lépe bude jednat s lidmi, kteří dokáží aspoň základě pracovat s financemi. Nedobytné pohledávky nejsou přínosem pro nikoho.

Inovativní přístup pomohl v raketovém růstu a KRUK vstoupil v roce 2011 na burzu, v roce 2022 se dokonce dostal do nejprestižnějšího indexu burzy ve Varšavě – WIX 20.

Co se týká ceny akcií, na akciích je jasně vidět růst společnosti. Propad v roce 2017 až 2019 zapříčinila novela Evropské unie o GDPR a zkrácení promlčecí lhůty u pohledávek z 10 na 6 let. Tyto novinky značně ovlivnily podnikání akciové firmy KRUK, ale společnost se dokázala adaptovat a roste dále. Na akciích je navíc také příjemné, že generují dividendu.

Pokud chcete do akcií KRUK investovat, sledujte hospodářské výsledky, základní je samozřejmě obrat a především zisk. Důležité je ale také to, jak se daří jednotlivým pobočkám a zda společnost dále roste. Zapomenout nesmíme ani na regulace, ostatně připomeňme nařízení EU o GDPR a zkrácení promlčecí lhůty dluhů z 10 na 6 let. Tyto dva faktory v minulosti nejvíce ovlivnily cenu akcií KRUK.

Zdroj: https://www.google.com/finance
Kruk - finance
Kruk – finance

KRUK je rozhodně sympatický aktivním vzděláváním, rozšiřování finanční gramotnosti a hned několika zajímavými online kalkulačkami. Například si můžete spočítat, kolik peněz dáte ročně za neřesti jako čokoládu nebo cigarety. KRUK se k pohledávkám a financím staví férově, s úctou k dlužníkům a očividně se mu to vyplácí. S rostoucí inflací a úrokovou mírou má navíc klientelu téměř zaručenou.

Jak se vám akcie KRUK líbí? Chystáte se do společnosti investovat nebo ji dokonce už máte v portfoliu?

Více informací o akciích Kruk (KRU)

Název společnostiKruk
TickerKRU
Webové stránkyhttps://en.kruk.eu/investor-relations
Adresa sídla společnostist. Wolowska 8, Wroclaw, Poland, 51-116
Založeno1998
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslDiverzifikované finanční služby
Zaměstnanci3 339
Vedení společnostiPresident of the Management Board & CEO: Mr. Piotr Krupa
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda14. 5. 2024
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos3,98 %
Výplatní poměr30,14 %
Příjmy
Příjmy společnosti1 794 786 944 zł
Příjmy na akcii92,9 zł
Růst příjmů čtvrtletně R/R17,4 %
Valuace
Tržní kapitalizace8 728 233 984 zł
Hodnota podniku13 804 537 856 zł
P/B (Cena k účetní hodnotě)2,3
P/E (Cena k zisku)9,34
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii196,3 zł
Cílová cena Wall Street500 zł
Hodnota podniku k příjmům6,24
Hodnota podniku k EBITDA10,87
Cena k příjmům4,86
Rentabilita
EBITDA1 689 401 984 zł
Provozní marže84,48 %
Zisková marže54,82 %
Hrubý zisk1 013 974 000 zł
Zisk na akcii (EPS)48,39 zł
Zředěný zisk na akcii (EPS)48,39 zł
Očekávaný EPS (tento rok)49,72 zł
Očekávaný EPS (příští rok)58,54 zł
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R73 %
Výkonnost
Návratnost aktiv11,92 %
Návratnost vlastního kapitálu27,94 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Kruk
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat