Popis akciové společnosti AMD
Advanced Micro Devices, Inc. je americká hardwarová společnost s 50letou tradicí. AMD vyrábí počítačové procesory, grafické karty, čipsety i multimediální produkty pro profesionální i běžnou maloobchodní klientelu. Firma sídlí v Silicon Valley, konkrétně ve městech Sunnyvale a Santa Clara.
Akcie společnosti AMD jsou veřejně obchodovatelné na obou největších amerických burzách NYSE a Nasdaq. Akciové indexy S&P 500 a NASDAQ-100 obsahují cenné papíry AMD už řadu let.
Obsah článku o akciích AMD
Historie AMD
Společnost AMD, jejímiž zakladateli se stali na prvním místě Jerry Sanders se 7 dalšími kolegy z bývalé firmy Fairchild Semiconductor, vznikla 1. května 1969 v Kalifornii. Už o 4 roky později se vedení rozhodlo otevřít svou první zahraniční továrnu v Malajsii. V roce 1979 AMD vstoupila na newyorskou burzu.
V prvních letech se firma opírala především o vylepšování a doplňování hardwarů a dalších počítačových výrobků od jiných podniků. Zároveň už zkraje své existence se AMD střetla se svým největším rivalem na trhu, totiž s americkou společností Intel (jejíž zakladatelé také opustili Fairchild Semiconductor ale o rok dříve). Na trhu s mikroprocesory x86 mají AMD a Intel faktický duopol.
Dosud nejznámější akvizice společnosti se odehrála v roce 2006, kdy AMD převzala ATI Technologies, což byl do dané doby jeden z hlavních konkurentů na poli grafických čipů, čipových setů a komponent pro spotřební elektroniku. AMD dohromady zaplatila 5,4 mld dolarů. Pro AMD šlo extrémní částku, a tedy i o vysoký risk. Zakoupení svého oponenta se jí ovšem nakonec vyplatilo.
Celkově si AMD za desítky let své existence vysloužila pověst společnosti, jež nabízí produkty s o trochu slabším výkonem oproti konkurenci, avšak za výrazně nižší ceny.
Podrobný seznam technologií společnosti AMD naleznete zde.
Cena akcií AMD
Tak jako mnoho dalších technologických společností i AMD zaznamenala svůj rekordní růst na přelomu tisíciletí v době dot-com bubliny. 48,5 dolarů z června 2000 představuje dodnes nejvyšší hodnotu akcií, které kdy tato korporace zasáhla. Dalšími vrcholy jsou březen 2006 (42,7 USD) a listopad 2019 (41,8 USD).
Bude zajímavé sledovat, zda rok 2020 akcie otevřou nad 20 let starým historickým rekordem. Ať ano či ne, více než 100procentní vzestup AMD za pouhých 11 měsíců v roce 2019 je obdivuhodný.
Růst akcií AMD v posledních 2 letech je spojen primárně s nízkými úrokovými sazbami, ekonomickým růstem USA a pozitivním vývojem akciových trhů obecně. Ovšem vzestup AMD má také své opodstatnění i v kladných hospodářských výsledcích firmy samotné.
Zatímco AMD zaznamenala účetní ztrátu za roky 2015-2016, roky 2017 a zvláště 2018 se pro firmu nesly ve znamení stoupajících tržeb a čistého zisku.
Komu se vyplatí investovat do akcií AMD?
- Všichni investující do technologického sektoru. AMD je stálice, co vydržela několik krizí a po 50 letech si vydobyla nespočet věrných zákazníků. Není důvod tyto akcie vynechat, pokud disponujete technologickým portfoliem.
- Všichni investující do PC herního průmyslu. Počítačový herní průmysl stále roste a AMD se zaměřuje na tento obor poskytováním produktů za levnější cenu než konkurence.
- Všichni investující do Intelu. Zde lze využít akcie AMD jako hedging, jelikož v případě propadu a vysokých ztrát Intelu se nabízí jako první možnost AMD pro sesbírání ztracené klientely.
- Intradenní tradeři. AMD častěji než jiní technogiganti vydává a prezentuje nové výrobky a služby, což představuje příležitost pro krátkodobé obchodníky, kteří nemají zájem dlouho držet jakékoliv aktivum.
Do cenných papírů AMD by naopak neměli investovat ti, co hledají pasivní příjem z dividend. AMD žádné dividendy neplatí, a ani to zatím nemá v plánu, což mimochodem znevýhodňuje tyto akcie proti Intelu, který má naopak ve zvyku platit dividendy velmi štědré.
Více na téma hodnoty akcií AMD a dividend ve srovnání s jinými technologickými společnostmi si můžete přečíst v této analýze.
Jak obchodovat akcie AMD?
Cenné papíry AMD si lze zakoupit přes makléře přímo na jedné z newyorských burz. Pochopitelně tento způsob investice ale není atraktivní pro běžného člověka v České republice. Snadnějším způsobem, jak obchodovat akcie, je online založením účtu u českého online brokera.
Vložením finančních prostředků na svůj brokerský účet budete mít možnost vydělat na pohybech ceny akcií AMD v obou směrech – nahoru i dolů.
Jak obchodování CFD akcií probíhá?
Pro lepší představu se podíváme, jak konkrétně by mohl váš první obchod s akciemi AMD probíhat ve formě CFD.
Otevřením účtu například u brokera XTB a vložením základního kapitálu je nejlepší začít. V obchodní platformě xStation si najdeme AMD a uvidíme, že cena se nachází na hodnotě 39 dolarů. Jelikož vidíme z grafu, že cena se nachází na svém více než desetiletém vrcholu, logicky si odvodíme, že se brzy dočkáme nějaké korekce.
Proto se rozhodneme otevřít krátkou pozici a budeme prodávat 20 akcií AMD. Na účtu tedy musíme mít alespoň 780 dolarů (20*39).
CFD trading ale nabízí obrovskou výhodu – možnost obchodování akcií s pákou, kdy můžete otevřít větší pozici, než byste mohli, kdybsyte kupovali akcie. Broker XTB u akcií nabízí páku 1:5, což znamená, že nutná marže pro náš prodej 20 akcií bude pětinásobně menší. Neboli na vašem obchodním účtu vám bude stačit mít 156 dolarů (780/5), což je minimum nezbytné pro námi nastíněný obchod.
O měsíc později se podíváme, jak se akciím AMD daří. Zjistíme, že akcie opravdu zkorigovaly a jejich současná hodnota spadla na cenu 31 dolarů.
Naši pozici, pokud bychom ji chtěli ukončit, bychom nyní stopli se ziskem 160 dolarů (8*20) – pokles akcií o 8 dolarů totiž vynásobíme počtem našich prodaných 20 akcií.
PS: Nevíte, jak je možné prodávat akcie, když přeci ještě žádné nemáte? Snadno. V případě obchodování CFD můžete spekulovat i na pokles ceny akcií. Při tzv. shortování si akcie jednoduše pujčíte od někoho jiného a prodáte je. Při uzavření obchodu je znovu nakoupíte a vrátíte.
Kdyby cena byla opravdu nižší – koupíte je za méně peněz, než jste je prodali a jedná se tedy o váš zisk. Kdyby byla vyšší – musíte je koupit dráž, čímž tedy tento rozdíl proděláte. Nebojte se ale – vše se děje úplně automaticky a vám stačí jen klinkout na tlačítko PRODEJ (SHORT).
Je nutné však varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.
Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.
Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets
Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.