$46,7 (1 117 Kč)
-15 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Zcash (ZEC) je slibná decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na 100% anonymní transakce. Její kořeny sahají až do roku 2013, kdy vznikla hard forkem z bitcoinového blockchainu. Vlastní mainnet tvůrci Zcash spustili v říjnu 2016. Konečný počet tokenů je, stejně jako u BTC, stanovený na 21 milionů. Zcash také každé čtyři roky prochází tzv. halvingem.
Předností platformy je unikátní protokol (zk-SNARK), který zakladatelé Zcash vyvinuli ve spolupráci s předními odborníky na kryptografii a který je zárukou anonymních převodů. Důvěru v kryptoměnu sráží především fakt, že investice do Zcash proběhla bez pořádání ICO.
Platforma Zcash poskytuje jakékoliv osobě i společnosti přístup k decentralizovaným, 100% anonymním transakcím. Na rozdíl od kryptoměn Monero a Electroneum (které se rétorikou nevystopovatelných převodů ohánějí také) Zcash zatím nepodmiňuje převod tokenů z oficiální peněženky prokázáním totožnosti (tzv. KYC/AML princip).
Transakce na blockchainu (Zerocoin protokolu – viz dále) probíhají prostřednictvím anonymních, stíněných adres (z-addresses) nebo transparentních, veřejných adres (t-addresses). Úroveň anonymity je volitelná; pokud si adresát nepřeje údaje o transakci (včetně přijatého obnosu) zveřejnit, do blockchainu se nezapíší. Odesílatel ale informace o své adrese a množství zaslaných tokenů uveřejnit může.
Platí to samozřejmě i naopak a povolené jsou také zcela transparentní či anonymní převody.
Úroveň transparentnosti hraje roli i v transakčním výkonu blockchainu. Průměrný čas transakce je 15 minut; algoritmus zvládá okolo 25 veřejných převodů za sekundu, anonymních transakcí zvládne za vteřinu jen zhruba šest.
Obrovskou předností platformy Zcash je algoritmus, na kterých je transakční systém postavený. Tzv. zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) vytvořila Zcash Foundation ve spolupráci s univerzitními experty na kryptografii.
Zapojením vědecké komunity se Zcash přibližuje platformě Cardano, na rozdíl od ní je ale vývoj ZEC méně svázaný rigorózním řízením experimentů.
Uživatelům Zcash platformy hraje do karet nízký transakční poplatek, který činí 0,0001 ZEC (ke dni 27. 5. 2019 jde o 0,78 centu) – odhadem 540krát méně, než kolik činí náklady na převod bitcoinů.
Díky ASIC rezistenci je Zcash oblíbený i mezi těžaři; přestože je postavený na tzv. proof-of-work protokolu, jeho mining se vyplatí (na rozdíl např. od Etherea) i majitelům běžných počítačů. Kritici naopak poukazují na energetickou náročnost algoritmu; podle řady odborníků leží budoucnost kryptoměn v proof-of-stake protokolu a jeho variacích.
Logické obavy vzbuzuje i odvrácená strana anonymních transakcí; praní špinavých peněz, prodej zbraní, drog nebo dětské pornografie. Z nitra komunity i samotné Electric Coin Company se proto ozývají opatrné hlasy o zavedení systému pro ověření identity držitelů ZEC; tím by ovšem kryptoměna přišla o jednu ze svých hlavních konkurenčních výhod.
S nedůvěrou hledí potenciální investoři i na tzv. founder’s reward systém. Tato funkce v zásadě daní vytěžené tokeny; z odměny 12,5 ZEC za vytěžený blok jde 2,5 tokenu automaticky na vrub investorům, kteří v počátcích vývoj Zcash podpořili. 20% zdanění skončí v říjnu 2020, kdy po 4 letech dojde k prvnímu halvingu kryptoměny.
Zcash vznikl v roce 2013 – pod názvem Zerocoin – tichým oddělením od Bitcoinu. Zakladatelem kryptoměny je specialista na kybernetickou bezpečnost Zooko Wilcox, pod jehož vedením (v rámci společnosti Electronic Coin Company) vývoj Zcash probíhá.
V roce 2014 publikoval vývojářský tým původní whitepaper (aktualizovanou verzi z května 2019 naleznete zde). V tom samém roce pak Wilcox navázal spolupráci s kryptografickými odborníky mj. z Massachusetts Institute of Technology, John Hopkins University a Israel Institute of Technology.
K oficiálnímu spuštění blockchainu a uvedení ZEC tokenů na trh došlo 28. října 2016. V březnu 2017 pak vznikla Zcash Foundation, zastřešující propagaci platformy a šíření osvěty o kryptoměnách.
Zcash koupíte na řadě burz i směnáren:
Další seznam burz a směnáren, které nákup ZEC tokenů podporují, najdete na oficiálních stránkách.
Mining Zcash tokenů probíhá prostřednictvím mechanismu proof-of-work. Jejich konečný počet stanovili tvůrci kryptoměny na 21 milionů tokenů. Na rozdíl od jiných jiných kryptoměn postavených na PoW principu se těžení ZEC vyplatí i amatérům; díky ASIC rezistenci se mining Zcash tokenů velkým těžebním farmám příliš nevyplatí.
Stejně jako u Bitcoinu, i Zcash má procházet halvingem – každé 4 roky se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. První dělení nastane v říjnu 2020.
Většina peněženek nepodporuje anonymní transakce Zcash tokenů, výjimkou je oficiální Zcash Wallet, která je ale poměrně komplikovaná na ovládání a správu.
Uložení tokenů ale takový problém není. Využít můžete např. softwarové peněženky Exodus, Jaxx, Coinomi, Freewallet a další. Pro uložení můžete využít také hardwarové peněženky Trezor One a Trezor Model T a také Ledger Nano X i Nano S.
O plánovaném spuštění Zcash věděla kryptoměnová komunita měsíce dopředu. Hned po emisi tokenů na trh se ZEC obchodovalo za astronomických 5 942 dolarů (29. října 2016), poté ale následoval strmý pokles – až na hodnotu 33,91 $/ZEC (19. 12. 2016).
Kryptoměnová bublina na přelomu let 2017/18 vyhnala cenu Zcash tokenů na 953,23 dolaru (7. 1. 2018). V poslední roce hodnota Zcash pozvolna klesá; 27. května 2019 se ZEC obchodovalo za 77,78 $/token.
Kryptoměna | Zcash |
---|---|
Symbol | ZEC |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 15 779 686 |
Maximální počet tokenů | 21 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $2 067 |
Tržní kapitalizace | $9 434 |
Změna ceny za 24h | -2,4 % |
Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.
Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.
Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.