Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
stellar
XLM
Kryptoměna Stellar (XLM) – Kurz, graf ceny, jak koupit

$0,25 +11,02 %

stellar

Kryptoměna Stellar (XLM) – Kurz, graf ceny, jak koupit

Stellar kurz
Graf XLM

$0,25 (6,07 Kč)

+104,4 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Stellar

Kalkulačka: XLM to CZK

XLM
CZK

Informace o kryptoměně Stellar

Stellar s jeho coinem LumenXLM je obchodní platformou, kterou její tvůrci označují za budoucnost mezinárodních transakcí. Stellar umožňuje levný a téměř okamžitý převod (během zhruba 4 sekund) mezi téměř 200 měnami. Transakční poplatky se pohybují v desetitisícinách centů; díky tomu mohou platformu využívat pro finanční operace i obyvatelé rozvojových zemí.

A právě na ně Stellar cílí. Prostřednictvím dostupných transakcí chce umožnit nepříliš majetným vrstvám dosáhnout na mikropůjčky, které razantně zlepší jejich možnosti a životní podmínky. Platforma podporuje také spouštění jednoduchých smart kontraktů a vlastních ICOs. Stellar ohrožuje zejména Ripple, od kterého je systém odvozený a který má u investorů a odborné veřejnosti silnější pozici.

Obsah recenze XLM

Platforma Stellar vznikla hard forkem v polovině roku 2014 z Ripplu (XRP). Na rozdíl od XRP cílí Stellar na transakce mezi jedinci a menšími společnostmi, zatímco Ripple se soustředí na velké finanční instituce.

Kryptoměnou decentralizované platformy je lumen, známý také pod zkratkou XLM. Na vývoj a emisi tokenů dohlíží organizace Stellar Development Foundation, která mj. pracuje na zavedení mikroúvěrového systému v Nigérii, kde jsou pro většinu obyvatel klasické bankovní služby nedostupné.

Peníze lze u partnerské finanční instituce vyměnit za XLM tokeny a během několika sekund je poslat na druhý konec světa, kde jsou adresátovi prostřednictvím další instituce směněny za příslušný obnos v jeho měně. Extrémně levné transakce se zpracovávají přes veřejnou, decentralizovanou databázi ledger (digitální účetní kniha), kterou verifikují tzv. správci.

Stellar: výhody a nevýhody

Velkou výhodou Stellaru je extrémně nízký transakční poplatek, 0,00001 lumenu; při kurzu 0,106 $/XLM (12. 5. 2019) se cena převodu pohybuje okolo částky 0,0001 centu. Nízký poplatek je zároveň ochranou proti přetěžování platformy nekalým konkurenčním bojem, např. prostřednictvím milionů haléřových převodů (DDoS útoky). Transakce navíc mohou provádět jen jedinci, kteří mají v držení alespoň 1 XLM.

Platformě hraje do karet také rychlé zpracování transakcí. Zatímco u Bitcoinu jde často až o desítky minut, Stellar převod verifikuje za cca 4 sekundy. Transakční kapacita Stellaru je okolo 3 000 transakcí za sekundu, bitcoin dosahuje zpracování nejvýše 7 transakcí za vteřinu. Vývojáři decentralizované platformy navíc do budoucna počítají s dalším zvyšováním kapacity.

Předností Stellaru je také možnost inciace ICOs na vlastní decentralizované burze. To umožňuje spřízněným organizacím emitovat a monetizovat vlastní tokeny.

Nevýhodou Stellar je menší důvěra odborné veřejnosti a finančních institucí. Oproti konkurenční platformě Ripple má Stellar k polovině května 2019 téměř 7krát nižší tržní kapitalizaci. Rozpaky vzbuzuje i uzamčení cca 77,13 milionů lumenů (stav k 12. 5. 2019), se kterými sice nelze formálně obchodovat, v držení je ale má zakládající organizace. Panují obavy, že by jejich budoucí uvolnění na trh mohlo hodnotu kryptoměny devalvovat.

Historie Stellaru

Za platformou s původním jménem Stellar Lumens stojí Jed McCaleb, spoluzakladatel Ripple a zakladatel kryptoměnové burzy Mt. Gox (v dubnu 2014 zkrachovala po krádeži stovek tisíc BTC). McCaleb se na vývoji Ripplu podílel jako CTO, po neshodách s vedením spustil pod záštitou Stellar Development Foundation vlastní decentralizovaný systém.

SDF předtěžila 100 miliard lumenů, tedy konečné množství tokenů. 5 % si ponechala organizace k provozu sítě, část uvolnila pro potřeby Initial Coin Offering (díky ní získal Stellar investici 39 milionů dolarů) a menší podíl poskytla klíčovým partnerům. Většinu tokenů (více než 70 %) drží SDF pod zámkem pro budoucí podporu neziskových organizací a za účelem postupného uvolňování XLM na trh.

Spuštěním vlastního protokolu v listopadu 2015 se Stellar definitivně odtrhl od Ripplu; v návaznosti na tuto událost zveřejnil svůj white paper, ve kterém popisuje princip fungování platformy. Důležitým partnerem organizace je od října 2017 technologická společnost IBM, která zajišťuje směnitelnost různých párů fiat měn.

Kde koupit kryptoměnu Stellar (XLM)?

S lumeny je možné obchodovat na mnoha burzách – na Binance je směníte za bitcoiny, za dolary zakoupíte XLM na Bitfinexu a na kryptoměnové burze Kraken (zde je možné obchodování i za eura).

Těžba Stellaru

Vzhledem k tomu, že konečné množství tokenů bylo předtěženo před jejich uvedením na trh, není možné lumeny těžit. XLM ale můžete získat jako odměnu za pomoc při verifikaci převodů.

Platforma generuje nové tokeny inflačním mechanismem a následně jimi odměňuje tzv. “správce”, kteří se o verifikaci transakcí starají. Každý rok se takto rozdělí 1 % z dosavadního celkového množství lumenů v oběhu; obdrží je přitom ti správci, kteří získají hlasy alespoň 0,05 % stávajících držitelů tokenů.

Samotné ověřování probíhá prostřednictvím Stellar Consensus protokolu (SCP). Od proof-of-work (využívá jej např. bitcoin) se liší mj. řádově menšími nároky na spotřebu elektřiny.

Peněženka pro Stellar

K uchování tokenů slouží řada softwarových peněženek. Na tomto odkazu najdete souhrn všech, které organizace Stellar Development Foundation doporučuje.

Z hardwarových úložišť můžete využít Ledger Nano S i Trezor.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Hardware peněženka
2024
Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Stellar (XLM)?

Kryptoměna Stellar je na trhu již od roku 2014 a zaměřuje se na tvorbu světového decentralizovaného platebního systému, podobně jako např. XRP. Stellar oproti Bitcoinu nabízí řadu výhod výměnou za mírně sníženou míru decentralizace a bezpečnosti. Svým uživatelům umožňuje provádět kryptoměnové platby za fixní nízké poplatky (pouze za 0,00001 XLM) s vypořádáním do 3-5 sekund.

Základním kamenem projektu jsou coiny XLM neboli Lumeny. Slouží pro placení síťových poplatků a zároveň jako nositelé nominální hodnoty během transakcí. Jednou z konkurenčních výhod Stellaru je jeho schopnost provádět mezinárodní převod v rámci více fiat měn. Odesílatel tedy může odeslat transakci v jedné měně a příjemce ji přijme v měně druhé.

Blockchain kryptoměny Stellar funguje na unikátním algoritmu SCP inspirovaným konceptem Federated Byzantine Agreement (FBA). V rámci SCP neprobíhá žádná těžba či staking jako v proslulých mechanismech Proof of Work a Proof of Stake, i tak zde ovšem transakce ověřují validátoři. Shody o situaci v blockchainu dosahují skrze postupně šířený vzájemný souhlas v celé síti. SCP v praxi funguje tak, že si každý validátor zvolí množinu jiných validátorů, kterým důvěřuje. Druhým kritériem je minimální počet těchto validátorů, kteří transakci uznají jako platnou – to si opět volí validátor sám. Jakmile se tyto vytvořené množiny jednotlivých validátorů dostatečně prolínají, je transakce považována za potvrzenou.

Jaký je kurz Stellar (XLM)?

Momentálně je kurz kryptoměny Stellar přibližně $6,07 ($0,25). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Stellar se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince XLM ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Kde je možné Stellar (XLM) koupit?

Stellar a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. AnycoinKriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

Stellar je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. XLM najdete na všech předních burzách, jmenovitě např. na Coinbase, Binance, Krakenu, Bitfinexu či KuCoinu.

Hodnocení Finex.cz

Stellar Lumens

Stellar Lumens se zaměřuje na rychlé a levné mezinárodní transakce. Jde o povedený projekt s mnoha silnými partnery, který ale může ohrozit rivalství s Ripple.

Více informací o Stellar Lumens

KryptoměnaStellar Lumens
SymbolXLM
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů29 953 137 295
Maximální počet tokenů50 001 786 911
Obchodní objem (24h)$1 066 345 197
Tržní kapitalizace$6 976 634 260
Změna ceny za 24h11,02 %
Ohodnoťte kryptoměnu Stellar Lumens
22
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Redakce Finex

CoinBase oznámili zalistování tokenu XLM (Stellar Lumens)!

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat