Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Tauron Polska Energia
TPE
Akcie Tauron Polska Energia (TPE)
Aktuální cena, graf, kde koupit
*Váš kapitál může být ohrožen

3,56 zł +3,88 %

Logo Tauron Polska Energia

Logo Tauron Polska Energia Akcie Tauron Polska Energia (TPE) Aktuální cena, graf, kde koupit

*Váš kapitál může být ohrožen • Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Cena akcií TPE

3,56 zł +3,88 %
20,75 Kč

Férová cena pro nákup TPE

Již brzy Brzy

Cenový cíl analytiků

Již brzy Již brzy
Logo Tauron Polska Energia
Tauron Polska Energia/TPE
Načítání
Načítání
Koupit akcie TPE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost Tauron Polska Energia

Popis akciové společnosti Tauron Polska Energia

Zdroj: wikipedia.org
Energetické společnosti v Polsku
Energetické společnosti v Polsku

Energetický trh v Polsku si rozdělily čtyři společnosti: PGE, Enea, Energa a právě Tauron. Skupina Tauron nabízí komplexní služby, od těžby, přes výrobu elektřiny, rozvodnou síť až po prodej. Tauron sice není největší výrobce elektřiny (tím je PGE), ale má největší klientskou síť, energii dodává 5,6 milionům odběratelů.

Skupina Tauron dodává ročně přes 51 TWh elektřiny. Je největším distributorem elektřiny a druhým největším výrobcem a prodejcem tepla. Tauron ovládá asi 29 % zdrojů černého uhlí v Polsku.

O chod společnosti se stará více než 25 000 zaměstnanců. Tauron se rád chlubí i silným kapitálem, vlastní kapitál přesahuje 19 miliard PLN. Ovšem jak tomu u velkých energetických společností bývá (a třeba největší PGE není výjimkou), jedná se o státní firmu, Státní pokladna ovládá necelou třetinu akcií.

Pokud byste si chtěli koupit akcie Tauron, musíte na burzu ve Varšavě (WSE). K obchodování na burze nemusíte jezdit do Varšavy, vlastně by to bylo úplně zbytečné, stačí vám broker, jenž vám zajistí přístup na burzu (například polský broker XTB). Jakmile se (online) přihlásíte do obchodní platformy brokera, vyhledejte ticker TPE. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Varšavská burza má stejně jako jiné burzy svoje indexy, tím nejdůležitějším je WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě. Bohužel Tauron není součástí WIG20 a akcie této společnosti bychom našli až v rozšířeném indexu WIG30.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

O společnosti Tauron

Společnost Tauron byla založena v prosinci 2006 v rámci implementace Programu pro energetiku. Podobně jako PGE je Tauron výsledkem restrukturalizace již starších energetických podniků.

Tauron působí na jihu až jiho-východě Polska. Především v této oblasti dokáže ročně vyrobit až 51 TWh elektřiny. Díky Tauronu má práci přes 25 000 lidí a celkově kontrolu necelých 30 % černého uhlí v Polsku.

Tauron distribuuje elektřinu k 5,6 milionům koncovým zákazníkům a je tak největším distributorem elektřiny v Polsku.

Tauron se také rád chlubí tím, že je kapitálově velmi silnou společností, vlastní kapitál činí 19 miliard PLN a skutečně s ním patří Tauron mezi špičku. Celkově mu ubírá snad jen fakt, že je tato společnost téměř z jedné třetiny vlastněná státem.

Tauron má následující dceřiné společnosti:

  • Tauron Wydobycie: těžba, obohacování a prodej černého uhlí, součástí je Důlní závod Janina v Libiązi, Důlního závod Sobieski v Jaworzno a Důlního závod Brzeszcze v Brzeszcze
  • Tauron Wytwarzanie: konvenční výroba energie, konkrétně 5 tepelných elektráren: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Sierszaa, Stalowa Wola
  • Tauron Ciepło: 4 uhelné kogenerační jednotky a tři teplárny, výroba a rozvod tepla
  • Tauron Ekoenergia: obnovitelné zdroje, 35 vodních a 9 větrných elektráren
  • Tauron Dystrybucja: distribuce elektřiny
  • Tauron Sprzedaż: prodej
  • Zákaznický servis Tauron: zákaznický servis

Hlavní akcionáři skupiny Tauron:

  • Státní pokladna: 30,06 %
  • KGHM: 10,39 %
  • ING: 5,06 %

Tauron je na tom podobně jako jeho polská, a i evropská konkurence. Energetika si prochází krizí, kterou odstartoval klimatický balíček z roku 2014. Summit Evropské rady v Bruselu schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Od té doby začal medvědí trh “velké čtyřky” polského energetického sektoru (PGE, Tauron, Energa a Enea). Společnosti poklesly o více než třetinu, tedy o 25 miliard PLN.

EU tímto balíčkem zasáhla celý trh, německé RWE a E.ON ztratily v roce 2015 52 % a 36 %, francouzská EdF rovněž 36 % a Engie 10 %. Poklesu odolal pouze italský koncern Enel, který zaznamenal nárůst o 9 %.

Polsko je jediným státem EU, který se nepřipojil k unijnímu slibu být do roku 2050 klimaticky neutrální. Polsko tvrdí, že potřebuje více času k přesunu ekonomiky z uhlí ke zdrojům s nulovými emisemi. (zdroj agentura Reuters)

Polsko je sice za rebela, ale na vývoji a krizi energetiky to nemá vliv. Nutno podoktnout, že Polsko skutečně extrémně spoléhá na konvenční elektrárny, ostatně konkurenční PGE má největší hnědouhelnou elektrárnu na světě (Bełchatów). Navíc polský stát je většinovým vlastníkem energetického průmyslu a tyto ekologické změny budou nepopulární a drahé.

Vyplatí se investovat do společnosti Tauron? Je energetický, státem regulovaný, a ještě krizí zasažený sektor tím správným směrem? A proč nezvolit třeba raději PGE nebo Enea? Na to zkusíme odpovědět v našem profilu akcií Tauron.

Historie Tauron

Zdroj: tauron.pl
Historie Tauron
Historie Tauron

Historie nejstarších závodů skupiny Tauron vyrábějící energii pomocí konvenčních paliv, je stará více než 100 let.

Počátky energetiky bychom hledali ve vysoce industrializovaném Slezsku a Zagłębie. Začátky souvisí s podnikovými elektrárnami, které s rozvojem mateřské továrny či dolu začaly dodávat energii obyvatelům v okolních oblastech nebo městům a vesnicím pro komunální účely (pouliční osvětlení, tramvaj trakční napájení).

Historie společnosti Tauron jako takové je velmi mladá, Tauron byl založen až v roce 2006. Pokud byste ale chtěli vidět celou historii, museli byste jít na úroveň jednotlivých elektráren:

Například Elektrárna Jaworzno má historii od roku 1898. Jaworzno I byla spuštěna v roce 1898 pro potřeby černouhelných dolů v Jaworzně a byla jednou z prvních elektráren v Haliči. Vzhledem k vlastnostem uhelných ložisek v Jaworzně sloužila energie především k odvodňování dolů. Již v roce 1910 tam bylo spuštěno první turbínové soustrojí.

Z novodobé historie můžeme ještě jednou připomenout vznik společnosti – přelom roku 2006 a 2007. Zmínit můžeme také vstup na burzu v červenci 2010.

Vývoj ceny akcií Tauron

Akcie Tauron jsou obchodované na burze ve Varšavě od července 2010. Dlouhodobý vývoj ceny akcií Tauron si můžete prohlédnout níže.

Logo Tauron Polska Energia
Tauron Polska Energia / TPE
Načítání
Načítání
Koupit akcie TPE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud jste věnovali čas předchozím kapitolám, vývoj vás nijak nezaskočí. Tauron je součástí globální energetické krize, konkrétně ji nejvíce zasáhl klimatický balíček EU z roku 2014. Tauron se musí transformovat do více zelené společnosti a hledat náhrady za uhlí.

Dividendy Tauron

Aktuálně společnost Tauron nevyplácí dividendu. Dává to smysl, protože veškeré své zdroje alokuje do cíle, jež dostala od EU. V budoucnu by se ale situace mohla změnit, dividendu u Tauron nelze zavrhnout. Ostatně v historii již Tauron dividendu vyplácela, konkrétně v letech 2010 až 2014.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií Tauron

Investovat do akcií Tauron je v dnešní době snadné, stačí vám připojení k internetu, téměř jakékoliv zařízení a prostředník – broker (ten vám zprostředkuje přístup na burzu přímo ve vašem prohlížeči). Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Broker je ověřený, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě (XTB akcie).

Jestli o akciích Tauron uvažujete, a vlastně o jakýchkoliv akcií, měli byste se rozhodnout, jakou cestou se vydáte. První možnost je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice – obchod je otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií Tauron

Osobně mám právě tento způsob nejraději, nákup fyzických akcií je logický, relativně bezpečný a nejlevnější způsob investování. Tento způsob je samozřejmě vhodný k dlouhodobému držení akcií, není tedy ani časově náročný a skvěle se kloubí i s běžnou prací.

Koupě fyzických akcií je atraktivní také finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.

Cena akcií Tauron byla v listopadu 2022 na ceně dvou zlotých za akcii. Za 250 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 %, tedy na 2,4 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (0,4 zlotých za každou akcii).

Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Tauron

Při krátkodobém obchodování se bavíme o řádu vteřin, minut, hodin výjimečně dní. Pro tento obchodní styl se přímo nabízí využit finanční páku a derivát typu CFD. S tímto “nastavením” lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

K nákupu CFD kontraktů Tauron můžete využít XTB, stejně jako v případě reálných akcií.

Zdroj: xtb.com
Tauron ve vyhledávání XTB
Tauron ve vyhledávání XTB

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako půjčku na obchodování. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze koupit rovnou 1 250 akcií Tauron po 2 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 250 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 2 zlotých na 2,4 zlotých za jednu akcii Tauron, zisk je pořád stejných 0,4 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 250, ale hned 1 250 akcií, tedy 1 250 x 0,4 = 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné počítat i s poplatky. My jsme je do vzorových případů vůbec nezahrnuli. Právě poplatky hrají do karet fyzickým akciím, ale pokud chcete obchodovat krátkodobě, nemáte na výběr a s poplatky musíte počítat.

Kde koupit akcie Tauron?

K nákupu akcií potřebujete brokera. My jsme využili služeb XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete připojení k internetu, počítač (nebo i telefon) a právě účet u brokera.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR ale, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Pokud byste polské akcie neobchodovali a nebyli na burze ve Varšavě aktivní, XTB vám přístup může zase odebrat. Než se tak stane, budete upozorněni. Je jen na vás, zda formulář vyplníte znovu nebo nakoupíte aspoň minimální množství fyzických akcií.

Akcie Tauron jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Zdroj: xtb.com
Detail akcií Tauron u XTB
Detail akcií Tauron u XTB

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota pokynu je 10 PLN. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.

Kdo je to broker?

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup na burzu. Ke brokerovi byste měli přistupovat jako k vašemu obchodnímu partnerovi, protože se na něj musíte spolehnout a věřit mu v plnění obchodních příkazů.

Jako jednotlivci máme tak bezvýznamné objemy obchodů, že se na trh dostaneme jen přes brokera. Ten naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu. Hold nejsme banka ani jiná velká instituce.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie Tauron obchodovat jako fyzické akcie i jako CFD kontrakt s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií Tauron a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií Tauron? A co na akciích Tauron sledovat?

Skupina Tauron patří mezi největší výrobce, distributory a prodejce elektrické energie v Polsku. Celkem má přes 5,6 milionu odběrných míst, což je nejvíce ze všech energetických společností v Polsku.

Skupina Tauron dodává ročně přes 51 TWh elektřiny. To ji v Polsku řadí na druhé místo v dodavatelích elektrické energie (první je PGE). Tauron ovládá asi 29 % zdrojů černého uhlí v Polsku.

V Tauronu pracuje více než 25 000 zaměstnanců. Skupina se rád chlubí silným kapitálem, vlastní kapitál přesahuje 19 miliard PLN a dělá z Tauronu jednu z kapitálově nejsilnějších firem v Polsku. Ovšem jak tomu u velkých energetických společností bývá (a třeba největší PGE není výjimkou), jedná se o státní firmu, Státní pokladna ovládá necelou třetinu akcií.

Energetický průmysl v Polsku a vlastně nejen v Polsku, ale v celé EU je postižen krizí. Jejím strůjcem je klimatický balíček z roku 2014, který chce výrazně redukovat produkci CO2. Pro Polsko je to vskutku problém, protože z velké části spoléhá na konvenční zdroje energií.

Vyplatí se tedy Tauron sledovat, případně do něj investovat? Energetický průmysl nyní skutečně přináší jedinečnou příležitost, protože kdy jindy nakupovat než v době krize? Akcie mnoha energetických společností jsou nyní nízko a v případě úspěšné transformace na zelenou energetiku by cena akcií mohla růst. Koho ale vybrat? Tauron, PGE, Enea nebo Energa? To už není vůbec snadné a mimo hospodářských výsledků je potřeba sledovat i plány na upuštění konvenční energetiky.

Nezapomínejte na diverzifikaci. Rozhodně není rozumné zásobit jen akciemi z energetického průmyslu. A co si o dané situaci myslíte vy? Vidíte v Tauronu potenciál? Preferovali byste právě Tauron nebo jinou energetickou společnost?

Více informací o akciích Tauron Polska Energia (TPE)

Název společnostiTauron Polska Energia
TickerTPE
Webové stránkyhttps://www.tauron.pl/
Adresa sídla společnostiPoland
Založeno2006
Datum IPO-
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslElektrické služby/produkty
Zaměstnanci-
Vedení společnosti-
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Příjmy
Příjmy společnosti-
Příjmy na akcii-
Růst příjmů čtvrtletně R/R-
Valuace
Tržní kapitalizace-
Hodnota podniku-
P/B (Cena k účetní hodnotě)-
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii-
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům-
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže-
Zisková marže-
Hrubý zisk-
Zisk na akcii (EPS)-
Zředěný zisk na akcii (EPS)-
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-
Výkonnost
Návratnost aktiv-
Návratnost vlastního kapitálu-
Názor analytiků
Cílová cena-
Silně kupovat-
Kupovat-
Držet-
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Ohodnoťte akcie firmy Tauron Polska Energia
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat