Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
pzu akcie
PZU
Akcie Powszechny Zaklad Ubezpieczen (PZU)
Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
*Váš kapitál může být ohrožen

40,96 zł 0 %

pzu akcie

pzu akcie Akcie Powszechny Zaklad Ubezpieczen (PZU) Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

*Váš kapitál může být ohrožen • Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Cena akcií PZU

40,96 zł 0 %
238,8 Kč

Férová cena pro nákup PZU

Již brzy Brzy

Cenový cíl analytiků

Již brzy Již brzy
pzu akcie
PZU/PZU
Načítání
Načítání
Koupit akcie PZU! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost PZU

Popis akciové společnosti PZU

PZU, celým názvem Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Spółka Akcyjna je největší a nejstarší pojišťovnou v Polsku. Jedná se i o jednu z největších finančních institucí ve střední a východní Evropě.

Společnost působí jako PZU Group a nabízí na polském trhu téměř 200 pojistných produktů. Činnost skupiny zahrnuje komplexní finanční služby, oblast životního a neživotního pojištění, investiční fondy a otevřený penzijní fond.

Historie PZU se začala psát už v roce 1803, tedy můžeme říkat, že má více jak 200 let zkušeností. A za dobu své působnosti se PZU vybudovala velmi silnou pozici, v Polsku ovládá trh, ale domovina nestačila a pobočky najdeme i v jiných evropských zemích.

Skupina PZU dosahuje ročních tržeb až na úrovni 200 miliard českých korun a pravidelně generuje čisté příjmy. Připojte si k tomu aktivní dividendovou politiku a rýsuje se tady zajímavý akciový titul burzy ve Varšavě.

Akcie PZU najdete na burze ve Varšavě pod tickerem PZU. Varšavská burza cenných papírů nabízí tyto akcie od května 2010. Akcie jsou navíc součástí i hlavního indexu burzy WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.

Abyste se k nákupu či prodeji akcií na burze dostali, potřebujete brokera (například polské  XTB) a následně již jen stačí vyhledat ticker. Nakupovat či prodávat můžete akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

O společnosti PZU

Zdroj: wikipedia.org
PZU Tower
PZU Tower

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) SA je největší a nejstarší pojišťovnou v Polsku. Společnost byla založena už v roce 1803 a může se tak pyšnit více než 200letou historii.

Sídlo společnosti je ve Varšavě, ale pobočky a pole působnosti je napříč střední a východní Evropou. PZU Group zahrnuje kolem 90 společností a skupina tak nabízí komplexní finanční služby, ty bychom mohli rozdělit na:

  • Neživotní pojištění
  • Životní pojištění
  • Bankovnictví (Alior Bank a Bank Pekao)
  • Investice: podílové fondy, penzijní fondy
  • Lékařské služby

Celkem má PZU v portfoliu více asi 200 pojistných produktů a doplňuje je o další finanční služby. Na to vše potřebuje skupina asi 40 000 zaměstnanců a jedná se tak o velmi významného zaměstnavatele v Polsku.

Společnost nabízí své služby také v Litvě, Lotyšsku, Švédsku a na Ukrajině. Ze skupiny musíme zmínit i dva bankovní domy, konkrétně Alior Bank a Bank Pekao. Obě banky jsou obchodovány na burze ve Varšavě, najdeme je i v indexu WIG30. PZU vlastní cca 25 % akcií Alior Bank a cca 33 % akcií Bank Pekao.

Nutno také dodat, že sama PZU Group je z asi 34 % vlastněna Státní pokladnou, jedná se tedy o státní firmu. Dalších necelých 6 % akcií vlastní NN (dříve ING) a zbylých 55 % mají v rukou minoritní akcionáři.

PZU Group má skutečně širokou škálu finančních produktů. Hlavní je pojištění, ale bankovní produkty, především půjčky a hypotéky jsou pro skupinu také významným zdrojem příjmů. A jak je na tom skupina finančně?

Roční tržby jsou na úrovni 40 miliard zlotých, tedy 200 miliard českých korun. V letech 2017 až 2021 z těchto tržeb také skupina pravidelně generovala čistý příjem kolem 3 miliard zlotých, cca 15 miliard českých korun.

Zapomenout nesmíme ani na dividendovou politiku. PZU Group se pravidelně zavazuje k výplatě dividendy.

Zatím to vypadá s PZU velmi dobře, bude to nový adept na přidání do našeho investičního portfolia?

Historie PZU

Zdroj: wikipedia.org
Štítek PZU v letech 1927 až 1952
Štítek PZU v letech 1927 až 1952

Historie PZU se píše už více jak 200 let, konkrétně od roku 1803. Právě v tomto roce byla založena první pojišťovna v Polsku. Zlomový byl pro pojišťovnu rok 1952, přejmenovala se na Státní pojišťovnu a dostala od státu monopol na své služby, ten trval až do roku 1990.

V roce 1991 se PZU v důsledku politické transformace po roce 1989 změnila na akciovou společnost ovládanou Státní pokladnou.

PZU se dále formovalo, vytvářelo dceřiné společnosti a přizpůsobovalo se rychle vyvíjejícímu se trhu. Například v roce 1998 v souvislosti s polskou reformou důchodového pojištění byla vytvořena PTE PZU (akciová společnost), která provozuje OFE PZU (Otevřený penzijní fond).

V roce 1998 padlo rozhodnutí o privatizaci. Při privatizaci došlo ke střetu zájmů (poradenské společnosti ABN Amro, která měla zajistit bezproblémovou privatizaci, a nakupující firmy Emreko), celý proces měl skončit až u soudu, ale nakonec došlo k dohodě všech stran.

Státní pokladna si nechala cca třetinu akcií, dalších cca 5-6 % vlastní nizozemská pojišťovna NN (dříve ING) a zbytek je v rukou minoritních akcionářů.

V květnu 2010 vstupuje PZU na burzu ve Varšavě, akcie začínali na ceně 34 PLN za kus. Akciím se celkem dařilo, v roce 2015se podívaly na cenu kolem 50 PLN za kus.

V roce 2015 získává PZU 25,19% podíl v Alior Bank a o rok později kupuje s Polským rozvojovým fondem Bank Pekao, v ní si nechává PZU podíl ve výši 32,8 % (banku dříve vlastnilo UniCredit).

Vývoj ceny akcií PZU

Akcie PZU jsou obchodované na burze ve Varšavě od května 2010. Dlouhodobý vývoj ceny akcií PZU si můžete prohlédnout níže.

Logo PZU
PZU / PZU
Načítání
Načítání
Koupit akcie PZU! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak můžete vidět, akcie se pohybují především do strany. Cenu akcií rozhodně ovlivnily nákupy v bankovním sektoru, COVID-19, ale i válka na Ukrajině, ostatně na Ukrajině má PZU i dceřinou společnost.

Dividendy PZU

PZU vyplácí dividendu. Společnost dokonce dopředu vydává očekávanou dividendovou politiku, konkrétně v květnu 2021 vydala očekávání na 2021 až 2024. Informace o dividendách hledejte přímo na stránkách PZU Group.

Dividendy vyplácí PZU jednou ročně. Pokud k výplatě dividendy dojde a vy budete akcie držet u brokera v ten správný den (tzv. rozhodné datum), bude vám dividenda připsána na váš obchodní účet. Následně bude jen na vás, zda si dividendu necháte vyplatit na bankovní účet nebo ji reinvestujete.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií PZU

Investovat do akcií, ať už PZU nebo jiných, je dnes velmi jednoduché. Stačí připojení k internetu a broker. Broker je prostředník, který vám zprostředkuje přístup na burzu. Zvolit můžete například ověřeného a polského brokera XTB, navíc na burze ve Varšavě najdete i akcie tohoto brokera (XTB akcie).

Než se do kupování akcií pustíte, měli byste si ujasnit, jakou cestou se vydáte. První možností je dlouhodobé investování do akcií – fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé obchody, obvykle v řádech vteřin, minut, maximálně hodin (výjimečně nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií PZU

Pokud jste se rozhodli pro středně až dlouhodobé držení akcií (aspoň dny), jsou pro vás fyzické akcie tou správnou volbou. Osobně tento způsob preferuji a sám jej využívám. Tady nejsou žádné nástrahy ani složité výpočty, stačí vám selský rozum. Nákup fyzických akcií je navíc levný a celkově je zde nižší riziko než u druhé možnosti (tu si představíme u pákového obchodování).

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.

Cena akcií PZU byla v listopadu 2022 na ceně 30 zlotých za akcii. Za 100 akcií tak zaplatíme 3 000 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 36 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 3 000 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 3 600 zlotých, zisk je 600 zlotých (6 zlotých za každou akcii).

Zisk 600 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií PZU

Jestli chcete držet otevřené pozice jen chvíli, tzn. v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, nabízí se využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Pro krátkodobé obchodování se hodí tzv. CFD kontrakty. CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů PZU můžete využít XTB jako v případě fyzických akcií (první možnost).

Zdroj: xtb.com
PZU ve vyhledávání XTB
PZU ve vyhledávání XTB

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako obchodování s půjčkou. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 3 000 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 15 000 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze za stejnou cenu (30 zlotých za akcii) koupit rovnou 500 akcií PZU (bez pákového efektu to bylo “pouze” 100 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 30 zlotých na 36 zlotých za jednu akcii PZU, zisk je pořád stejných 6 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 100, ale hned 500 akcií, tedy 500 x 6 = 3 000 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie PZU?

Akcie se obchodují na burzách, a abyste se na burzu dostali (navíc online a odkudkoliv na světě), potřebujete brokera. My jsme využili služeb XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete zařízení připojené k internetu (ideálně počítač, ale lze obchodovat i přes telefon), a právě účet u brokera.

Pro Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR ALE, přístup na polskou burzu (WSE) není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

Na portfolio brokerů si skutečně dávejte pozor. Vždy si předem zkontrolujte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Zdroj: xtb.com
Detail akcií PZU u XTB
Detail akcií PZU u XTB

Akcie PZU jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota zadaného pokynu musí být aspoň 10 PLN. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.

Kdo je to broker?

Broker vám online zprostředkuje přístup na burzu. Jedná se o společnost, která má přístup k cenným papírům a zajistí k nim přístup i pro své klienty.

Jako jednotlivci máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že bychom byli pro burzu bezvýznamní. Broker ale sbírá i tyto malé příkazy, sjednotí je a zařídí jejich vypořádání, někdy také může přímo tvořit protistranu.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného a polského brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. Mimochodem i akcie XTB najdete na polské burze ve Varšavě a dokonce i v platformě XTB.

U XTB můžete akcie PZU obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií PZU a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií PZU? A co na akciích PZU sledovat?

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) SA je největší a nejstarší pojišťovnou v Polsku. Zároveň se jedná i o jednu z největších finančních institucí ve střední a východní Evropě.

Portfolio skupiny PZU je opravdu široké, na trhu má téměř 200 pojistných produktů, kompletní bankovní služby včetně poskytování půjček a hypoték (ve skupině má hned dvě banky: Alior Bank a Bank Pekao). Zapomenout nesmíme ani na investiční fond, penzijní fond a působení v lékařství.

Více jak 200 let zkušeností (PZU bylo založeno v roce 1803) se projevuje na komplexitě služeb a diverzifikaci. Skupina PZU zahrnuje téměř 90 společností s působením nejen v Polsku, ale tako ve střední a východní Evropě.

Roční tržby jsou na úrovni 40 miliard zlotých, tedy 200 miliard českých korun. V letech 2017 až 2021 z těchto tržeb také skupina pravidelně generovala čistý příjem kolem 3 miliard zlotých, cca 15 miliard českých korun. O to vše se stará kolem 40 000 zaměstnanců.

Zdroj: google.com/finance
Finanční výsledky PZU v miliardách PLN

Nikoho po těchto číslech nepřekvapí, že akcie PZU jsou často hledané, najdete je jak na burze ve Varšavě, tak v hlavním indexu této burzy – WIG20. Dojem může kazit jen cca třetinový podíl Státní pokladny, jedná se tedy o státem ovládanou skupinu.

V případě akcií PZU a investice do této skupiny je potřeba sledovat především hospodářské výsledky a globální ekonomickou situaci. Cenu akcií rozhodně ovlivní pandemie COVID-19 i válka na Ukrajině (obzvlášť když má skupina na Ukrajině pobočky). Samozřejmě jsou ale důležité i nákupy jiných společností (akvizice), případně prodeje.

U PZU rozhodně nezapomeňte na technickou analýzu, může vám pomoci s lepším vstupem do pozice. Osobně ji využívám právě po provedení fundamentální analýzy k optimálnímu vstupu do pozice.

V neposlední řadě zvažte i diverzifikaci. Schválně, kolik finančních institucí v něm již máte?

Jak se vám akcie PZU líbí? Chystáte se do společnosti investovat nebo ji dokonce už máte v portfoliu?

Více informací o akciích PZU (PZU)

Název společnostiPZU
TickerPZU
Webové stránkyhttps://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie
Adresa sídla společnosti-
Založeno1803
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslPojištění
Zaměstnanci-
Vedení společnosti-
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Příjmy
Příjmy společnosti-
Příjmy na akcii-
Růst příjmů čtvrtletně R/R-
Valuace
Tržní kapitalizace-
Hodnota podniku-
P/B (Cena k účetní hodnotě)-
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii-
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům-
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže-
Zisková marže-
Hrubý zisk-
Zisk na akcii (EPS)-
Zředěný zisk na akcii (EPS)-
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-
Výkonnost
Návratnost aktiv-
Návratnost vlastního kapitálu-
Názor analytiků
Cílová cena-
Silně kupovat-
Kupovat-
Držet-
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Ohodnoťte akcie firmy PZU
0
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat