Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo PGE - Polska Grupa Energetyczna
PGE
Akcie Polska Grupa Energetyczna (PGE)
Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
*Váš kapitál může být ohrožen

6,89 zł +3,48 %

Logo PGE - Polska Grupa Energetyczna

Logo PGE - Polska Grupa Energetyczna Akcie Polska Grupa Energetyczna (PGE) Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

*Váš kapitál může být ohrožen • Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Cena akcií PGE

6,89 zł +3,48 %
40,18 Kč

Férová cena pro nákup PGE

Již brzy Brzy

Cenový cíl analytiků

Již brzy Již brzy
Logo PGE - Polska Grupa Energetyczna
PGE - Polska Grupa Energetyczna/PGE
Načítání
Načítání
Koupit akcie PGE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost PGE - Polska Grupa Energetyczna

Aktualizace za 01:00 Co zde najdu?

Popis akciové společnosti PGE - Polska Grupa Energetyczna

PGE se řadí mezi čtyři největší výrobce a distributory elektřiny v Polsku. Skupina PGE provozuje desítky elektráren, v portfoliu má i největší hnědouhelnou elektrárnu světa. Mimo výroby elektřiny se specializuje také na těžbu hnědého a černého uhlí.

Zdroj: gkpge.pl
Mapa působnosti PGE
Mapa působnosti PGE

Polsko je po energetické stránce rozděleno čtyřmi společnostmi: EnergaOrlen, Tauron, Enea a PGE. Podnikat v této oblasti je samozřejmě velmi náročné a vstupní náklady (rozvody elektřiny, komplexní síť) jsou obrovské. Z těchto důvodů je energetické odvětví regulované státem, ostatně jako v jiných zemích. Navíc konkrétně PGE je z větší části ovládané státem.

PGE má kolem 5,5 milionů odběratelů, roční výroba je kolem 70 TWh elektrické energie, to je asi 40 % celostátní produkce. PGE zaměstnává kolem 40 000 lidí a řadí se mezi největší zaměstnavatele v Polsku.

Pokud byste si chtěli koupit akcie PGE, musíte na burzu ve Varšavě (WSE). Nemusíte tam fyzicky, stačí se tam přenést v online světě přes prostředníka, tzv. broker (například broker XTB). Jakmile se přihlásíte do obchodní platformy brokera, vyhledejte ticker PGE. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Varšavská burza má stejně jako jiné burzy svoje indexy, tím nejdůležitějším je WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě. Samozřejmě společnost velikosti PEG nemůže v tomto indexu chybět.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

O společnosti PGE

Společnost PGE vznikla v roce 2007 ve městě Lublin. Jedná se o státem ovládanou energetickou společnost, která je lídrem polské energetiky. PGE vyrobí cca 40 % veškeré vyrobené elektřiny na území Polska.

PGE se chlubí zajímavými čísly. Celkem má 5,5 milionu odběratelů a ročně vyrobí kolem 70 TWh elektrické energie. Na výrobě se podílí desítky elektráren a jednotky dolů, najdeme mezi nimi například největší hnědouhelnou elektrárnu světa Belchatów či kontroverzní důl Turów.

Podnikání PGE můžeme rozdělit do následujících činností:

  • Konvenční energetika (těžba uhlí, konvenční elektrárny – tepelné, distribuce)
  • Obnovitelná energie
  • Velkoobchod s elektřinou a palivy
  • Distribuce elektřiny
  • Maloobchodní prodej elektřiny

PGE skutečně vyniká těžbou a největší hnědouhelnou elektrárnou na světě – Bełchatów (stejný název nese i důl zásobující pásovými dopravníky elektrárnu). Bełchatów má instalovaný výkon 5 298 MW.

Zdroj: wikipedia.org
Bełchatów
Bełchatów

Z hlediska absolutních emisí oxidu uhličitého je Bełchatów na prvním místě na seznamu nejškodlivějších emitorů v Evropské unii. V roce 2018 činily kumulativní roční emise CO2 37,6 milionů tun. Bełchatów byl také uznán jako elektrárna, která po elektrárně Turów vypouští největší relativní množství skleníkových plynů (z hlediska výroby elektřiny) do atmosféry v Polsku.

Z pohledu kontroverzí PGE bychom měli zmínit i důl Turów. Tento důl se nachází v těsné blízkosti České republiky a Německa. Česká republika napadla Polsko a PGE za důlní těžbu na území České republiky a také za narušená spodních vod. Především ztráta vody má přímý dopad až na 30 tisíc Čechů žijící v pohraničí (Liberecký kraj).

PGE ovšem reaguje na postupná nařízení EU a pracuje na výstavbě větrných elektráren v Baltském moři. Výkon těchto elektráren by měl být až 3 500 MW a první třetina by měla být funkční v roce 2026.

PGE tímto megalomanským projektem v Baltském moři reaguje na klimatický balíček EU z roku 2014. Summit Evropské rady v Bruselu schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Od té doby začal medvědí trh “velké čtyřky” polského energetického sektoru (PGE, Tauron, PGE a Energa). Společnosti poklesly o více než třetinu, tedy o 25 miliard PLN.

EU tímto balíčkem zasáhla celý trh, německé RWE a E.ON ztratily v roce 2015 52 % a 36 %, francouzská EdF rovněž 36 % a Engie 10 %. Poklesu odolal pouze italský koncern Enel, který zaznamenal nárůst o 9 %.

Energetickým společnostem nezbývá než se přizpůsobovat a zaměřit se na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, v zásadě všechny 4 polské energetické společnosti vsázejí na větrné elektrárny v oblasti Baltského moře.

Polsko je jediným státem EU, který se nepřipojil k unijnímu slibu být do roku 2050 klimaticky neutrální. Polsko tvrdí, že potřebuje více času k přesunu ekonomiky z uhlí ke zdrojům s nulovými emisemi. (zdroj agentura Reuters)

Společnost PGE je z cca 60 % vlastněna státem, zbylých 40 % mají menšinoví akcionáři. Kapitálová struktura PGE se samozřejmě skládá z několika 100 % vlastněných společností. Například PGE Górnictwo i Energetyka Komfort SA ovládá uhelné doly a elektrárny. PGE Energia Odnawialna SA se sídlem ve Varšavě zase zastřešuje 36 vodních a 10 větrných elektráren, tedy čistě obnovitelné zdroje. Kapitálová struktura je široká (distribuce maloobchod, distribuce velkoobchod…).

Co se týká financí, PGE generuje roční tržby i přes 50 miliard zlotých (270 miliard korun).

Vyplatí se investovat do společnosti PGE? Je energetický, státní, státem regulovaný, a ještě krizí zasažený sektor tím správným směrem? Na to zkusíme odpovědět v našem profilu akcií PGE.

Historie PGE

Skupina PGE vznikla v roce 2007, ale historie sahá až do roku 1909. Právě v roce 1909 městská rada Rzeszów vydala rozhodnutí o zahájení výstavby Městské elektrárny v Rzeszów.

Na městskou elektrárnu navázal v roce 1949 státní podnik OZER, ten prošel transformacemi a elektrárnu modernizoval. O deset let později došlo ke sloučení s Zakłady Energetyczne Okrug Wschodni w Radomiu (pozdější název: Wschodni Okg Energetyczny v Radomi). Do společnosti byla přidána vodní elektrárna Solina – Myczkowce a činnost distribuce elektřiny.

Společnost se dále vyvíjela, ale nejvíce ji do dnešní podoby transformoval stát a restrukturalizace probíhající v letech 1993 až 1996 a následně 2005 až 2007. Právě rok 2007 přinesl finální podobu a jméno PGE, jenž navázalo na Rzeszowski Zakład Energetyczny SA. PGE bylo vlastněno státem, ale v toce 2009 vstupuje na burzu ve Varšavě a státní pokladna si drží cca 60% podíl.

Vývoj ceny akcií PGE

Akcie PGE jsou obchodované na burze ve Varšavě od prosince 2009. Dlouhodobý vývoj ceny akcií PGE si můžete prohlédnout níže.

Logo PGE - Polska Grupa Energetyczna
PGE - Polska Grupa Energetyczna / PGE
Načítání
Načítání
Koupit akcie PGE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I když PGE generuje velmi slušné tržby i příjmy, akcie od vstupu na burzu klesají. Hlavním důvodem je energetická krize, klimatický balíček EU a obecně nepopulární podnikání a opatření PGE. Zmínit můžeme například kauzu Turów nebo žalobu Greenpeace za používání fosilních paliv a ohrožování globálního klimatu.

Ostatně i v očích EU je největší hnědouhelná elektrárna Bełchatów na prvním místě na seznamu nejškodlivějších emitorů oxidu uhličitého v Evropské unii.

Dividendy PGE

Aktuálně společnost PGE nevyplácí dividendu. Dává to smysl, protože veškeré své zdroje alokuje do cíle transformace na obnovitelné zdroje. V budoucnu by se ale situace mohla změnit, dividendu u PGE nelze zavrhnout. Ostatně v historii již PGE dividendu vyplácelo, například v letech 2009 až 2015.

Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií PGE

Investovat do akcií PGE je v dnešní době snadné, stačí vám připojení k internetu, téměř jakékoliv zařízení a prostředník – broker (ten vám zprostředkuje přístup na burzu přímo ve vašem prohlížeči). Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Mimochodem akcie XTB najdete také na burze ve Varšavě (XTB akcie).

Jestli o akciích PGE uvažujete, a vlastně o jakýchkoliv akcií, měli byste se rozhodnout, jakou cestou se vydáte. První možnost je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice – obchod je otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií PGE

Osobně preferuji právě tento způsob obchodování. Nákup fyzických akcií je logický, relativně bezpečný a levný. Tento způsob je vhodný především k dlouhodobému držení akcií, není tedy časově náročný a skvěle se kloubí s běžnou prací.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.

Cena akcií PGE byla v červenci 2022 na ceně 10 zlotých za akcii. Za 50 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 12 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (2 zloté za každou akcii).

Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií PGE

Pokud chcete obchodovat v řádech vteřin, minut, hodin výjimečně dní, potřebujete finanční páku a derivát typu CFD. S tímto “nastavením” lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

K nákupu CFD kontraktů PGE můžete využít XTB, stejně jako v případě reálných akcií.

Zdroj: xtb.com
PGE ve vyhledávání XTB
PGE ve vyhledávání XTB

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako půjčku na obchodování. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze koupit rovnou 250 akcií PGE po 10 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 50 akcií).

Pokud se cena zvýší o stejných 20 %, z 10 zlotých na 12 zlotých za jednu akcii PGE, zisk je pořád stejné 2 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 50, ale hned 250 akcií, tedy 250 x 2 = 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Při obchodování s finanční pákou je nutné počítat i s poplatky. My jsme je do vzorových případů vůbec nezahrnuli. Právě poplatky hrají do karet fyzickým akciím, ale pokud chcete obchodovat krátkodobě, nemáte na výběr a s poplatky musíte počítat.

Kde koupit akcie PGE?

K nákupu akcií potřebujete brokera. My jsme využili služeb polského XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete připojení k internetu, účet u brokera a adekvátní hardware (ideálně počítač, ale stačí i chytrý telefon či tablet).

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR ale, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Pokud byste polské akcie neobchodovali a nebyli na burze ve Varšavě aktivní, XTB vám přístup může zase odebrat. Než se tak stane, budete upozorněni. Je jen na vás, zda formulář vyplníte znovu nebo nakoupíte aspoň minimální množství fyzických polských akcií.

Akcie PGE jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Zdroj: xtb.com
Detail akcií PGE u XTB
Detail akcií PGE u XTB

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.

Kdo je to broker?

Broker je společností, která vám zajistí přístup na burzu. Je to tedy prostředník, jenž vás dostane na burzu, to vše online z pohodlí vašeho domova nebo odkudkoliv z cest.

Jako jednotlivci máme tak bezvýznamné objemy obchodů, že se na trh dostaneme jen přes brokera. Ten naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu. Hold nejsme banka ani jiná velká instituce.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie PGE obchodovat jako fyzické akcie i jako CFD kontrakt s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií PGE a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií PGE? A co na akciích PGE sledovat?

PGE je největší energetická společnost v Polsku a jednou z největších ve střední a východní Evropě. V Polsku má pod záštitou kolem 5,5 milionů odběratelů a roční výroba je kolem 70 TWh elektrické energie, tj. cca 40 % veškeré vyrobené elektřiny v území Polska.

PGE se chlubí i statusem jednoho z největších zaměstnavatelů v Polsku, má cca 40 000 zaměstnanců.

Na výrobě elektrické energie se podílí desítky elektráren a jednotky dolů. Největší procento (asi 20 % z celkové vyrobené energie v Polsku) má na svědomí jedna jediná elektrárna – Belchatów. Jedná se o největší hnědouhelnou elektrárnu na světě. Bełchatów má instalovaný výkon 5 298 MW. PGE má hned vedle elektrárny stejnojmenný důl a elektrárnu zásobuje pásovými dopravníky. Belchatów či kontroverzní důl Turów.

Z hlediska absolutních emisí oxidu uhličitého je Bełchatów na prvním místě na seznamu nejškodlivějších emitorů v Evropské unii.

PGE je navíc kontroverzní i kvůli dolu Turów. Tento důl se nachází v těsné blízkosti České republiky a Německa. Česká republika napadla Polsko a PGE za důlní těžbu na území České republiky a také za narušená spodních vod. Především ztráta vody má přímý dopad až na 30 tisíc Čechů žijící v pohraničí (Liberecký kraj).

Jak je vidět, PGE jde proti proudu zelené energie, hlavní základna se spoléhá na konvenční energetiku, tedy uhlí a tepelné elektrárny. Nutno podotknout, že PGE je státní firmou (z cca 60 %) a právě Polsko je jediným státem EU, který se nepřipojil k unijnímu slibu být do roku 2050 klimaticky neutrální. Polsko tvrdí, že potřebuje více času k přesunu ekonomiky z uhlí ke zdrojům s nulovými emisemi.

Zdroj: gkpge.pl
Větrné elektrárny v Baltském moři
Větrné elektrárny v Baltském moři

Abychom PGE jen nekřivdili, společnost už investuje do obnovitelných zdrojů, 100 % vlastněná (dceřiná) PGE Energia Odnawialna SA má v portfoliu 36 vodních a 10 větrných elektráren. PGE také investuje do megalomanského projektu větrných elektráren v Baltském moři. Výkon těchto elektráren by měl být až 3 500 MW a první třetina by měla být funkční v roce 2026.

To ovšem nic nemění na faktu, že PGE je relativně kontroverzní, těžko se zbavuje konvenčního přístupu a přechod na zelenou energetiku bude velmi bolestivý, minimálně z pohledu tisíců zaměstnanců a dalších tisíců zaměstnanců v dodavatelském řetězci.

PGE si jako státní firma hájí své zájmy a zájmy Polska. Je to přirozené, ale z globálního pohledu tvrdých ekologických opatření velmi nepopulární, ostatně i to je důvod, proč akcie společnosti i přes dobré hospodářské výsledky od vstupu na burzu v roce 2009 neustále klesají.

Co tedy na PGE sledovat? Samozřejmě sledujte hospodářské výsledky, ale ještě více se zaměřte na transformaci na výrobu elektřiny s nulovými emisemi, na strategie a následné realizace opatření splňující klimatický balíček EU. Pozor také na kontroverznosti PGE v podobě žalob (ať už ze strany Greenpeace nebo České republiky – důl Turów).

PGE je gigant kterého čeká těžké rozhodnutí, a ještě těžší transformace. Navíc se jedná o statní firmu, a právě v nich jsou změny ještě obtížnější. Ovšem není to právě nyní skvělá příležitost? Nakoupit levné akcie a věřit, že PGE (i vzhledem ke svoji velikosti) úspěšně projde transformací a akcie porostou? To necháme na vás, ale budeme rádi, když se o svůj názor podělíte v komentářích.

Více informací o akciích PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE)

Název společnostiPGE - Polska Grupa Energetyczna
TickerPGE
Webové stránkyhttps://www.gkpge.pl/dla-inwestorow
Adresa sídla společnostiPoland
Založeno1990
Datum IPO-
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslElektrické služby/produkty
Zaměstnanci-
Vedení společnosti-
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Příjmy
Příjmy společnosti-
Příjmy na akcii-
Růst příjmů čtvrtletně R/R-
Valuace
Tržní kapitalizace-
Hodnota podniku-
P/B (Cena k účetní hodnotě)-
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii-
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům-
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže-
Zisková marže-
Hrubý zisk-
Zisk na akcii (EPS)-
Zředěný zisk na akcii (EPS)-
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-
Výkonnost
Návratnost aktiv-
Návratnost vlastního kapitálu-
Názor analytiků
Cílová cena-
Silně kupovat-
Kupovat-
Držet-
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Ohodnoťte akcie firmy PGE - Polska Grupa Energetyczna
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat