Popis akciové společnosti LPP
LPP SA je polský nadnárodní prodejce oděvů zabývající se návrhem, výrobou a distribucí. Společnost se sídlem v Gdaňsku má ve svém portfoliu pět značek: Reserved, House, Cropp, Mohito a Sinsay.
Lidé, kteří nosí oblečení značek LPP, se nacházejí v téměř 40 zemích (Evropy, Afriky, Asie) a toto číslo stále roste. LPP spravuje řetězec více než 1 700 obchodů a vytváří pracovní místa pro více než 24 000 lidí.
Roční tržby dosahují až na úroveň 15 miliard zlotých a čistý příjem je za jeden rok jen těsně pod jednou miliardou zlotých. To jsou čísla, která naprosto jednoznačně řadí LLP na burzu a to rovnou mezi velké hráče.
LPP skutečně najdete na burze, a kde jinde než na té domovské – Varšavské burze (WSE). Pokud chcete spekulovat na akcie této společnosti, potřebujete prostředníka, který vás na burzu dostane, tzv. broker. Doporučit můžeme polského brokera XTB. Následně již jen stačí zadat obvykle třípísmennou zkratku, v našem případě je to shodou okolností celý název společnosti, LPP. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.
LPP je také součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavě – jejího indexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.
Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.
Obsah článku
O společnosti LPP
LPP je mezinárodní prodejce oděvů. Zabývá se kompletním procesem, od návrhu, výrobu, distribuci, až po prodej, marketing a zázemí známých značek jako je Reserved, House, Cropp, Mohito a Sinsay. Mimochodem věděli jste, že všechny tyto značky spadají pod polské LPP?
Společnost LPP skutečně není žádným nováčkem, historii píše již od roku 1991 a o své velikosti může nechat mluvit čísla.
Společnost má historii přes 30 let a během ní se dostala do téměř 40 zemí Evropy, Afriky a Asie. Na těchto třech kontinentech LPP spravuje přes 1 700 obchodů a dává pracovní místo více než 24 000 lidem. Týdně společnost zasílá až 18 milionů kusů oblečení.
A hovořit můžeme nechat i peníze. Tržby LPP v roce 2022 činí cca 15 miliard zlotých (77 miliard korun) a čistý příjem jen těsně končí pod hranicí miliardy zlotých (5 miliard korun). Ostatně stabilní příjmy jsou pro LPP typické, v novodobé historii zaznamenalo LPP ztrátu snad jen v době pandemie COVID-19.
Značky Reserved, House, Cropp, Mohito a Sinsay jsou velmi dobře zavedené a mají svoji prestiž. Se společností LPP tak lze jen těžko sáhnout vysloveně vedle.
A prestiž nemá LPP jen v regálech prodejen, ale již při samotné výrobě. Výroba v Asii probíhá dle úmluv Mezinárodní organizace práce a všeobecné deklarace lidských práv a stanovuje požadavky na dodavatele, mezi které patří mimo jiné mzdová politika, zákaz dětské práce, dobrovolnost práce, svoboda sdružování, zásady BOZP.
Podívejme se ještě na majetkové podíly. LPP vlastní dle akcií z 60,8 % investiční fond Sempre Simul Foundation (fond zakladatele LPP – Marek Piechocki), dalších 7 % má Sky Foundation a zbylých 32,2 % mají drobní investoři. Vysoký podíl Sempre Simul Foundation tedy není pro firmu hrozbou, naopak.
Zatím to vypadá dobře a dopředu prozradíme, že akcie LPP jsou i dividendové. Kde je tedy háček? Nebo není a LPP je polským akciovým želízkem v ohni?
Historie LPP
Historie LPP začíná jménem Marek Piechocki. Piechocki se narodil v roce 1961, vystudoval stavebnictví na Technické univerzitě v Gdaňsku a následně (v roce 1985) odešel do Západního Německa na Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig. V roce 1991 již pracoval jako zástupce obchodního ředitele ETA. Současně ale od roku 1990 rozjíždí vlastní business.
Marek Piechodki v roce 1991 spolu s Jerzym Lubianiecem založil oděvní firmu PH Mistral. Ta se po čtyřech letech transformovala na LPP (zkratka příjmení jejích zakladatelů – Lubianiec, Piechocki a Partneři).
V roce 1997 byla oficiálně otevřena kancelář v Šanghaji. Koncem 90. let se majitelé LPP rozhodli vytvořit svou první značku – Reserved. Ve stejném roce je vybudována i vlastní maloobchodní síť. První obchod této značky byl otevřen v roce 1998 v Gdyni.
V roce 2001 debutovala LPP na varšavské burze cenných papírů.
Po nabídce akcií a získání kapitálů následuje expanze značky Reserved na trhy střední a východní Evropy. V roce 2002 byly otevřeny firemní prodejny v Rusku, Estonsku, České republice, Lotyšsku a Maďarsku, v roce 2003 v Litvě, na Ukrajině a na Slovensku.
Úspěch značky Reserved přiměl LPP k uvedení další značky – Cropp. První prodejna Cropp byla v Polsku otevřena v roce 2004.
Značky Reserved a Cropp dále rostou, v roce 2008 proto LPP otevírá nové distribuční centrum. Ve stejném roce také LPP kupuje Krakovskou společnost Artman, pod ni spadají značky House a Mohito. V roce 2013 bylo portfolio společnosti rozšířeno o značku Sinsay.
Od roku 2014 je LPP součástí nejprestižnějšího indexu burzy ve Varšavě – WIG20. V posledních letech společnost dále expanduje. Značky Reserved, Cropp a House se objevily v Bělorusku, Srbsku, Izraeli, Kazachstánu a v dalších zemích světa.
Vývoj ceny akcií LPP
Akcie LPP jsou obchodované na burze ve Varšavě od roku 2001. Dlouhodobý vývoj ceny akcií LPP si můžete prohlédnout níže.
Akcie LPP ukázkově rostou, samozřejmě korekce nastávají, ale trend je jasné stanoven. Větší zaváhání přichází až s pandemií COVID-19, kde LPP po dlouhé době vykazuje ztrátu. Po pandemii ale akcie, prodeje i zisky opět rostou.
Dividendy LPP
LPP vyplácí dividendy dle hospodaření společnosti a čistých příjmů. Pokud trh nezasáhne nějaká krize, můžete se těšit na dividendu v rozmezí 1,7 až 3,2 % na akcii.
Aby mohla být dividenda vyplacena, musíte akcie k rozhodnému dni držet. Pokud se tak stane, dividenda se vám připíše na obchodní účet u brokera. Následně bude jen na vás, zda si dividendu necháte poslat na běžný bankovní účet nebo ji reinvestujete.
Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.
Investice do akcií LPP
Investovat do akcií LPP je dnes snadné. Vystačíte si se zařízením připojeným k internetu a prostředníkem – brokerem. Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Broker je ověřený, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě – XTB akcie.
Pokud chcete spekulovat na cenu akcií LPP, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.
První možnost: Nákup akcií LPP
Nákup fyzických akcií je nejsnazší a mnohdy vlastně i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně mám tento způsob rád, protože je vhodný pro dlouhodobé držení akcií a není časově náročný. Z mého pohledu je to navíc nejlepší způsob pro začátečníky, kteří chtějí vstoupit do světa akcií.
Koupě fyzických akcií je atraktivní také finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.
A pokud se LPP rozhodne k výplatě dividendy a vy budete akcie držet (i přes brokera) k rozhodnému dni, dividendy se vám připíšou na obchodní účet. Následně je na vás, jak s nimi naložíte – můžete je reinvestovat, či si je nechat vyplatit na běžný bankovní účet.
Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?
Nejlepší bude, když použijeme názorný příklad.
Cena akcií LPP byla v červenci 2022 na ceně 10 000 zlotých za akcii. Kupme si tedy jen 1 akcii za 10 000 zlotých.
Pokud cena vzroste o 20 % na 12 000 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Tzn. Akcii prodáme je za 12 000 zlotých, zisk je 2 000 zlotých.
Zisk 2 000 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.
Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií LPP
Pro krátkodobé obchodování, bavíme se v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, se přímo nabízí využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.
Pro krátkodobé obchodování se hodí tzv. CFD kontrakty. CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů LPP můžete využít XTB jako v případě reálných akcií.
Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.
Co je to finanční páka?
Obchodování s finanční pákou si můžete představit jako půjčku na obchodování. Ta vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:
Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 10 000 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 50 000 zlotými (pětinásobkem).
Nyní si můžete koupit rovnou 5 akcií LPP po 10 000 zlotých (bez pákového efektu to byla pouze 1 akcie).
Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 10 000 zlotých na 12 000 zlotých za jednu akcii LPP, zisk je pořád stejných 2 000 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 1, ale hned 5 akcií, tedy 5 x 2 000 = 10 000 zlotých.
S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.
Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.
Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.
Kde koupit akcie LPP?
K nákupu akcií, nejen LPP, potřebujete brokera. My jsme využili XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.
Technicky potřebujete připojení k internetu, a právě účet u brokera.
Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.
S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.
Akcie LPP jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.
Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota pokynu je 10 USD. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.
Kdo je to broker?
Broker je prostředník, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Ke brokerovi byste měli přistupovat jako k vašemu obchodnímu partnerovi, protože se na něj musíte spolehnout a věřit mu v plnění obchodních příkazů.
Jako jednotlivci totiž máme tak malé a nezajímavé objemy obchodů, že se na trh dostaneme jen přes brokera. Ten naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu. Hold nejsme banka ani jiná velká instituce.
Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie LPP obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.
Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB
Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií LPP a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.
Vyplatí se investovat do akcií LPP? A co na akciích LPP sledovat?
LPP je celosvětově známým návrhářem, výrobcem, distributorem a prodejcem oděvů. Pod LPP najdeme těchto 5 značek: Reserved, House, Cropp, Mohito a Sinsay.
Obchodní síť LPP se stále rozrůstá. V roce 2022 čítá téměř 40 zemích (Evropy, Afriky, Asie). LPP spravuje řetězec více než 1 700 obchodů a vytváří pracovní místa pro více než 24 000 lidí.
Velmi přesvědčivá jsou i business čísla. Tržby pro rok 2022 budou kolem 15 miliard zlotých a čistý příjem jen těsně pod jednou miliardou zlotých. Z posledních let generovalo LPP stabilně příjmy, výjimku tvořil jen rok 2021, ve kterém se naplno promítla pandemie COVID-19.
Společnost LPP je zdravá, roste a má velký potenciál. Módní značky jsou zavedené, mají svoji prestiž a není důvod, proč by expanze na další trhy neměla pokračovat.
LPP potěší také dividendovou politikou. Ta sice nepokryje ani inflaci, ale i pár procent z každé akcie potěší. Je zde vlastně něco, proč do LPP neinvestovat?
Ani ne, společnost LPP lze skutečně doporučit. Vyplatí se u ní sledovat hospodářské výsledky, módní trendy, oblíbenost značky a případně pracovní podmínky v Asii. V těchto bodech si ale LPP počíná na výbornou. Plány by vám tak mohlo zkazit spíše vaše portfolio, to by mělo být správně diverzifikované a pokud již v tomto odvětví investujete, mohli byste narazit.
Jak se vám akcie LPP líbí? Chystáte se do společnosti investovat nebo ji dokonce už máte v portfoliu?
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.