Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo WIG20
WIG20
Index WIG20 – Hodnota, graf, vývoj indexu
Váš kapitál je v ohrožení*

2 147 +0,7 %

Logo WIG20

Index WIG20 – Hodnota, graf, vývoj indexu

Aktuální hodnota WIG20
Graf W20

2 147

-4,3 % za 7 dní

Váš kapitál je v ohrožení*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf vývoje indexu WIG20

WIG20 je index dvaceti největších a nejlikvidnějších společností kótovaných na Varšavské burze cenných papírů (WSE). Jedná se o akciový index vážený tržní kapitalizací akcií ve volném oběhu. To znamená, že velikost příspěvku každé společnosti do indexu je určena počtem veřejně dostupných akcií, nikoli celkovým počtem akcií. Index byl zaveden v roce 1992 a je vypočítáván v reálném čase burzou WSE.

Společnosti zařazené do indexu WIG20 jsou vybírány na základě jejich tržní kapitalizace a likvidity. Index je přezkoumáván a vyvažován pololetně. WIG20 je považován za základní (nikoliv úplně přesné) měřítko polského akciového trhu a investoři jej hojně využívají k hodnocení výkonnosti místního trhu a také ekonomiky. Používá se také jako podkladový index pro finanční produkty, jako jsou fondy obchodované na burze (ETF), CFD a delší derivátové produkty.

Index je pojmenován podle varšavské mezibankovní nabídkové sazby (WIBOR), což je sazba, za kterou si banky v Polsku navzájem půjčují. Číslo “20” v názvu indexu odkazuje na počet společností zahrnutých do indexu. Hodnota indexu WIG20 je vyjádřena v bodech, přičemž základní hodnota byla v dubnu 1992 stanovena na 1 000 bodů. WIG20 je jedním z nejsledovanějších indexů v Polsku a jeho vývoj je bedlivě sledován investory a médii.

Kromě indexu WIG20 vypočítává burza také několik dalších indexů, včetně indexu WIG30 (zahrnuje třicet největších společností na burze), mWIG40 (zahrnuje společnosti střední velikosti) a sWIG80 (zahrnuje společnosti s malou tržní kapitalizací). Tyto indexy poskytují komplexnější obraz o výkonnosti polského akciového trhu.

Obsah detailu indexu WIG20

Historie tohoto indexu

WIG20 je index dvaceti největších a nejlikvidnějších společností kótovaných na Varšavské burze cenných papírů (WSE) v Polsku. Byl zaveden v roce 1992 a od té doby se stal široce používaným měřítkem výkonnosti polského akciového trhu.

WIG20 byl vytvořen jako způsob měření výkonnosti největších a nejlikvidnějších společností na WSE. Index je vypočítáván v reálném čase burzou WSE a je pololetně revidován a vyvažován. Od svého zavedení, kdy mu byla stanovena základní hodnota 1 000 bodů, jeho hodnota kolísala, přičemž v říjnu 2007 dosáhla svého historického maxima 3884 bodů. V březnu 2009 během globální finanční krize však klesla téměř na třetinovou hodnotu.

V letech následujících po finanční krizi se index WIG20 zotavil, ale už nikdy nedosáhl nových maximálních hodnot. V roce 2011 ještě překonal hodnotu 2 800 bodů, od té doby však střídá časté vzestupy a pády, které drží index v intervalu mezi hodnotou z roku 2009 a 2011.

Celkově lze říci, že index WIG20 sehrál významnou roli ve vývoji polského akciového trhu. Je důležitým nástrojem pro investory a analytiky, kteří chtějí posoudit výkonnost trhu, a je široce používán jako měřítko pro polský akciový trh.

Zdroj: tradingview.com
Dlouhodobý vývoj hodnoty indexu WIG20
Dlouhodobý vývoj hodnoty indexu WIG20

Výběr zahrnutých společností

Aby mohla být společnost zařazena do indexu WIG20, musí být nejprve kótována na Varšavské burze cenných papírů (WSE) a musí splňovat požadavek minimální tržní kapitalizace a likvidity. Přesné požadavky se mohou lišit, ale obecně platí, že společnost musí mít tržní kapitalizaci alespoň 500 milionů zlotých a minimální průměrný denní objem obchodů 1 milion zlotých. Mezi tituly, které nyní splňují tyto podmínky, patří například Jastrzębska Spółka Węglowa, CD Projekt, KGHM, PGNIG nebo CCC.

Jakmile společnost splní kritéria způsobilosti, je seřazena podle tržní kapitalizace a likvidity. Dvacet společností s nejvyšší tržní kapitalizací a likviditou je zařazeno do žebříčku WIG20. Váha každé společnosti v indexu je určena její tržní kapitalizací, přičemž největší společnosti mají na index největší vliv.

Společnosti zařazené do indexu WIG20 jsou pololetně revidovány a vyvažovány, přičemž změny se obvykle provádějí koncem března a v září. Pokud tržní kapitalizace nebo likvidita společnosti klesne pod kritéria způsobilosti, může být z indexu vyřazena. Podobně, pokud nová společnost splňuje kritéria způsobilosti a patří mezi dvacet největších a nejlikvidnějších společností na burze, může být do indexu zařazena.

Celkově jsou společnosti zařazené do indexu WIG20 vybírány na základě jejich tržní kapitalizace a likvidity s cílem poskytnout reprezentativní vzorek největších a nejlikvidnějších společností na varšavské burze.

5 největších komponent indexu WIG20:

  • ORLEN SA: ORLEN je polská společnost, která se zabývá rafinací a prodejem ropných produktů. Je největší společností v Polsku a jednou z největších ve střední a východní Evropě. Společnost provozuje v Polsku několik rafinerií a má také řadu čerpacích stanic a dalších podniků souvisejících s ropou.
  • PKO Bank Polski SA: PKO Bank Polski je polská banka, která poskytuje řadu finančních produktů a služeb jednotlivcům i podnikům. Je největší bankou v Polsku z hlediska aktiv a klientské základny a je také jednou z největších bank ve střední a východní Evropě. PKO Bank Polski nabízí řadu produktů včetně úvěrů, hypoték, kreditních karet a investičních a pojistných produktů. Banka má také síť poboček a bankomatů po celém Polsku.
  • Dino Polska SA: Dino Polska je polský maloobchodní řetězec obchodů s potravinami. Maloobchodní řetězec založil v roce 1999 Tomasz Biernacki. Supermarkety Dino se obvykle nacházejí ve středně velkých a malých městech a na okrajích větších měst. K 30. září 2022 měla společnost Dino 2 069 prodejen o rozloze 812 601 metrů čtverečních.
  • PZU SA: PZU je pojišťovna s více druhy pojištění. Nabízí řadu produktů a služeb životního a neživotního pojištění pro jednotlivce, rodiny i firemní zákazníky. Její produktová nabídka zahrnuje pojištění majetku, životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění domácnosti a povinné ručení.
  • Santander Bank Polska SA: Santander Bank Polska je banka, která poskytuje finanční služby jednotlivcům a podnikům v Polsku. Nabízí řadu produktů a služeb, včetně spořicích a běžných účtů, úvěrů, kreditních karet a investičních produktů. Banka poskytuje také služby internetového a mobilního bankovnictví, pojištění a směnárenské služby.
Poznámka

Investování či obchodování do polských akcií vám zprostředkuje například broker XTB. Přístup na polskou burzu u XTB však není automatický. Investor si o přístup musí požádat a podepsat tento formulář, trh je totiž zpoplatněný ze strany polské burzy. Posléze je třeba tento podepsaný formulář zaslat na email [email protected].

Jak využít index WIG20 v rámci své investiční strategie?

Podobně jako kterýkoliv jiný index lze i index WIG20 využít jak ke spekulativním účelům, tak v rámci dlouhodobého investování. Podle čeho byste se měli rozhodovat? Rozhodnutí záleží zejména na vaší obecné investiční strategii, investičních cílech a toleranci k rizikuzkrátka jde o to, zda jste spíše investorem či spekulantem.

Je vaším cílem dlouhodobě investovat s potenciálem značného a stabilního zhodnocení volných finančních prostředků? Dáváte přednost spíše fundamentální analýze, jste schopní přečkat propady akciového trhu a neočekáváte, že zbohatnete “přes noc”? Pak jste s největší pravděpodobností investorem.

Snažíte-li se načasovat nákupy investičních aktiv, využíváte-li v rámci své činnosti spíše derivátové instrumenty, věnujete-li se technické analýze, a pokud necháváte pozice otevřené velmi krátkou dobu, pak jste spíše obchodníkem – spekulantem. Jaké máte možnosti, hodláte-li investovat do indexu WIG20, nebo spekulovat na krátkodobou změnu jeho ceny?

Jak obchodovat či investovat do indexu VIG20?

Hodláte-li obchodovat cenové změny indexu, vystačíte si i s CFD kontrakty, které obvykle nabízí vícero brokerů. Tuto možnost obchodování nabízí například broker XTB, případně Degiro. XTB nabízí i jeden fyzický burzovně obchodovaný fond – beta etf wig20tr portfelowy fiz, vhodný i k dlouhodobému investování. Pokud byste však chtěli investovat do tohoto klasického ETF, kopírující tento index, musíte si zažádat v přístup na Varšavskou burzu cenných papírů, v opačném případě budete mít možnost obchodovat pouze CFD.

Degiro pak nabízí obchodování indexu WIG20 pouze jako CFD. Oba brokeři však nabízejí také možnost investování do příbuzného indexu MSCI Poland, který na konci roku 2022 obsahuje 14 největších firem obchodovaných na polské burze.

Zdroj: gpwbenchmark.pl
Dlouholeté fundamentální ukazatele indexu WIG20
Dlouholeté fundamentální ukazatele indexu WIG20

Proč (ne)investovat do indexu WIG20?

WIG20 je hlavní akciový index v Polsku, který sleduje výkonnost 20 největších a nejlikvidnějších společností kótovaných na Varšavské burze cenných papírů včetně KGHM, Polska Grupa Energetyczna nebo Tauron. Mezi výhody indexu WIG20 patří to, že je všeobecně uznávaným a respektovaným měřítkem polského akciového trhu a poskytuje investorům pohodlný způsob, jak sledovat výkonnost diverzifikované skupiny předních společností v zemi.

Kromě toho se index WIG20 používá jako základ pro řadu finančních produktů, jako jsou fondy sledující index a deriváty, což může investorům usnadnit získání expozice na polském akciovém trhu.

WIG20 se navíc vypočítává podle metodiky vážené tržní kapitalizací, což znamená, že odráží relativní velikost společností v indexu a změny cen jejich akcií. To může ve srovnání s jinými metodikami výpočtu indexu poskytnout přesnější vyjádření celkové výkonnosti polského akciového trhu.

Polský akciový trh však nenabízí dlouhodobě příliš zajímavé zhodnocení. Na své maximální hodnoty z roku 2007 se dívá stále z uctivé vzdálenosti a v letech 2008 – 2022 s ke svým historicky nejvyšším hodnotám ani nepřiblížil.

Investice do polských akcií tak může posloužit jako zajímavá součást strategie diverzifikace portfolia – k dlouhodobému růstu bohatství se však více osvědčily indexy akciových trhů v západních zemích jako je DAX 40, FTSE 100 a zejména americký index S&P 500, který se opírá o sílu nejsilnější ekonomiky světa.

Proč investovat právě do polských akcií?

Polská ekonomika je šestou největší v Evropské unii a historicky jednou z nejrychleji rostoucích. Po ekonomické liberalizaci v 90. letech 20. století rostl hrubý domácí produkt (HDP) země zhruba 3% ročním tempem až do evropské dluhové krize. Polsko bylo v té době jedinou zemí v Evropské unii, která se vyhnula poklesu růstu HDP.

Pokud chcete v Polsku investovat, stojí za to se polskou ekonomikou zabývat. Polská ekonomika je velmi závislá na Německu, kam vyváží zboží o hodnotě více než 240 miliard zlotých ročně. Země zažívá konzervativní výkyvy v politice a její právní rámec se stále vyvíjí. Polsko však zažívá nárůst zahraničních investic, růst HDP, zvýšení vývozu a ekonomickou expanzi – to naznačuje možné investiční příležitosti pro akciové investory.

Robustní polská ekonomika

Po rozpadu obchodního bloku Rada vzájemné hospodářské pomoci v roce 1991 se Polsko rychle vydalo na cestu ke zvýšení obchodu v rámci celé Evropy. Ekonomika v hodnotě 5 bilionů je zaměřena na výrobu strojů a dopravních prostředků. Tato zařízení jsou vyvážena především do Německa, má obecně stabilní úvěrový rating, silný růst a zvládnutelný veřejný dluh.

Vzhledem k tomu, že země leží mimo eurozónu, bylo její vlastní měně po celou dobu regionální krize umožněno oslabit a podpořit vývoz. Také míra nezaměstnanosti zůstává nižší než evropský průměr. Polská ekonomika je relativně otevřená zahraničním investorům a podnikatelům, přičemž k jejich přilákání slouží různé pobídky.

Výhody investování v Polsku

Polsko má silnou ekonomiku, která přestála evropskou dluhovou krizi a nadále vykazuje vysoké tempo růstu. Podle konsensuálních odhadů ekonomů se očekává, že růst HDP země bude pokračovat, i když pomalejším tempem.

Světová banka uvádí, že polská ekonomika je dobře diverzifikovaná a ve srovnání s ostatními evropskými ekonomikami patřila k nejméně postiženým pandemií covid-19. Během pandemie však ekonomika poklesla – poprvé od roku 1991. Polské regulační orgány pracují na liberalizaci ekonomiky země a reformě mnoha veřejných sektorů. Trh práce se v posledních letech zpřísnil, mediánový příjem roste a míra chudoby se snižuje.

Mezinárodní investoři se v eurozóně musí potýkat s vlivem společné měny na výkonnost akcií a dluhopisů. Nezávislá měna však Polsku pomohla překonat krize a uspět. Investice do polských akciových společností se mohou zdát vzhledem k silnému tempu růstu ekonomiky atraktivní, investoři by však měli zvážit mnohá rizika spojená s těmito investicemi.

Rizika investování v Polsku

Polská ekonomika je do značné míry závislá na Německu, na které v roce 2020 připadalo přibližně 29 % jeho vývozu a 22 % dovozu. Jakýkoli pokles německé ekonomiky by mohl mít na polskou ekonomiku negativní dopad. Polská politika se také po nástupu strany Právo a spravedlnost k moci v roce 2015 mírně destabilizovala. Poté, co tato strana převzala kontrolu nad ústavním soudem a veřejnoprávním vysíláním, vyvolala v Evropské unii obavy mnoha lidí.

Není tak divu, že organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila Polsko na nízkou příčku v oblasti zatížení vládními regulacemi, právního rámce při zpochybňování předpisů, doby potřebné k zahájení podnikání a zdanění pobídek k práci. To jsou všechno faktory, které hrají spíše proti investicím v Polsku.

Příbuzné indexy

Index WIG20 není jediným polským indexem, do kterého je možné investovat. Krom již zmíněného MSCI Poland, jsou také známé další indexy zřizované Varšavskou burzou cenných papírů:

  • Index WIG30 zahrnuje třicet největších společností na polské burze vybírané stejnou metodikou jako index WIG20
  • Index mWIG40 zahrnující společnosti z WSE se střední tržní kapitalizací
  • Index sWIG80, který je složen z 80 polských společností s malou tržní kapitalizací.

Ve středoevropském regionu se pak nachází i další burzy – nejbližší je asi Pražská burza cenných papírů a český index PX, do kterého však není možné v současné době investovat.

Více informací o WIG20

Jméno indexuWIG20
TickerWIG20
Datum založení1994
Počet společností20
Ohodnoťte index WIG20
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Indexy, které by vás mohly zajímat