Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo kryptoměny NEM
XEM
Kryptoměna NEM (XEM) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

$0,022 +0,12 %

Logo kryptoměny NEM

Kryptoměna NEM (XEM) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

Graf XEM

$0,022 (0,52 Kč)

+20,59 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu NEM (XEM)

Kalkulačka: NEM to CZK

XEM
CZK

Informace o kryptoměně NEM

NEM (New Economy Movement, v překladu doslova nové ekonomické hnutí) je projekt, který podporuje nadace NEM.io sídlící v Singapuru. NEM se zaměřuje primárně na efektivnější řešení v oblasti ekonomických aktivit firem.

K tomu má sloužit nově vytvořený blockchain, který je postaven na dvou pilířích – důkaz důležitosti (proof-of-importance) a tzv. sklizni (harvesting). Ty určují, kdo bude oprávněn vytvořit další blok a získat transakční poplatky v podobě nativního tokenu XEM. Níže se podíváme blíže na zmíněné pojmy, historii NEM a vývoj kurzu XEM.

Obsah článku o NEM

Vznik NEM

NEM oficiálně spatřil světlo světa v březnu 2015. Původní idea vzniku forkem z blockchainu jiné virtuální měny, NXT, byla zakladateli zamítnuta a přistoupilo se k vytvoření nového blockchainu. Ten nese označení Mijin a dostal se i do hledáčku japonských bank.

Na vzniku se největší měrou podílel inženýr Lon Wong. V roce 2016 byla založena nadace, jíž po nějakou dobu Wong předsedal. Nadace celý ekosystém NEM podporuje zejména skrze marketingové a vzdělávací aktivity. V jejím čele nyní stojí čtyřčlenný výbor, přičemž 3 členové jsou ženy. V oboru kryptoměn je to celkem rarita.

Nadace se na začátku roku 2019 dostala do finančních problémů. Ty byly způsobeny jednak špatným hospodařením jejího předešlého vedení a také celkovým poklesem kryptotrhu včetně XEM tokenů, které slouží společně s členskými poplatky k jejímu financování.

Ještě předtím, konkrétně v lednu 2018, bylo při hackerském útoku na japonskou kryptoburzu Coincheck odcizeno 523 milionů tokenu XEM v hodnotě cca 400 milionů dolarů. V důsledku toho došlo ke krátkodobému prudkému propadu ceny XEM.

Fungování a technické parametry systému

NEM byl vytvořen programovacím jazykem Java. Funguje na principu proof-of-importance (důkaz důležitosti). Tento algoritmus je odvozen od proof-of-stake.

Aby se kdokoliv mohl podílet na potvrzování transakcí, musí nejdříve vlastnit určitý objem XEM tokenů. Z celkového množství tokenů je vždy co 24 hodin téměř 10 procent uvolněno jako tzv. zařazených.

Neznamená to, že by uživatel o ně přišel. V podstatě je má stále k dispozici. Jakmile dosáhne mety 10 000 zařazených tokenů, může se podílet na potvrzování transakcí a přidávání nových bloků. Čím více tokenů je zařazených, tím stoupá důležitost takového uzlu.

Množství zařazených tokenů je zvyšováno i samotným prováděním transakcí. Algoritmus je nastaven tak, že jsou vyloučeny transakce snažící se o umělé navýšení jejich množství např. skrze neustále opakující se transakce s malými objemy mezi stejnými účty.

Takže kdo častěji s XEM nakládá a podporuje tím ekonomickou aktivitu celého systému, má větší šanci na vytvoření nového bloku a odměnu v podobě transakčních poplatků. Blok je přitom vytvořen každou minutu.

Výhodou je, že se do takového procesu může zapojit prakticky každý bez toho, aniž by potřeboval výkonný počítač nebo miner. Tím dochází i k větší úspoře elektřiny, než je tomu u klasického těžebního algoritmu proof-of-work (důkaz prací).

Blockchain NEM nabízí také možnost využít chytrých kontraktů, tzv. smart assets. Ty jsou vestavěné přímo v blockchainu a lze je využívat pomocí API. Díky odpadnutí nutnosti jejich programování, které logicky může vést k chybám, jsou oproti například chytrým kontraktům Etherea bezpečnější. Zájemce si tak může jednoduše vytvořit třeba nový token.

Praktické využití NEM

Blockchain NEM lze v rámci mnoha scénářů. Jedním z nich je propojení 2 odlišných soukromých sítí pro obchodní účely. Lze takto přenášet třeba finanční aktiva, tokeny, kontrakty nebo jakákoliv jiná digitalizovaná aktiva. Pokud byste tedy chtěli disponovat vlastními tokeny, lze k tomu využít open-source aplikaci NEMPay.

vyuziti NEM blockchainu
Praktické využití blockchainu NEM. (Zdroj: NEM.io)

NEM blockchain mohou využít také obchodní řetězce ke správě a sledování programu věrnostních odměn pro své zákazníky. Dopravní a logistické společnosti pak mohou nalézt využití při správě dat o dopravě a dodavatelských řetězcích.

Vytvoření klientských aplikací přitom není nikterak složité, dostatek informací včetně možných příkladů k tomu je uveden přímo na webu NEMu.

Kde lze NEM získat?

V oběhu je nyní téměř 9 miliard tokenů, které spatřily světlo světa společně s genesis blokem. Nabízí se tak možnost zapojit se do tvorby nových bloků a získat tím odměnu za ověřování transakcí.

Tradičním způsobem je pak nákup kryptoměny na nějaké směnárně či burze. Zde uvádíme některé příklady:

Obchodování probíhá v páru především s BTC a USDT. Z fiat měn převažují japonské yeny a korejské wony.

Je tedy patrné, že XEM je populární především v Asii a z toho pak lze vycházet i při obchodování, kdy vyšší likvidita bude především v nočních hodinách středoevropského času.

K úschově doporučujeme hardwarovou peněženku Trezor. V případě, že preferujete mobilní peněženku, je k dispozici jedna oficiální přímo od NEM.

Ta nabízí základní funkce jako skenování QR kódu pro poslání transakce, přidávání a odebírání podpisů, historii transakcí a historii vytěžených bloků. Stejně tak lze využít desktopového klienta. NEM nadace doporučuje také Magnum peněženku nebo Paytomat. Vše lze stáhnout přímo z webu NEM.

Vývoj kurzu XEM

Tak jako mnoho jiných altcoinů, XEM se vyvíjí v souladu s celým kryptotrhem s občasnými výjimkami. Kdo nakoupil tyto tokeny před únorem 2016, kdy se cena pohybovala okolo 0,0004 dolarů, musel si o dva roky později mnout ruce. Cena vyrostla o stovky tisíc procent, a při svém vrcholu v lednu 2018 prakticky o více jak půl milionů procent. Poté následoval strmý pád z téměř 2 dolarů na 0,2 dolary v březnu stejného roku.

Silnému růstu nepomohla pouze obecná popularizace kryptoměn, ale také činnosti komunity a nadace NEM na poli praktické implementace blockchainu NEM. V průběhu roku 2016 k ní přistoupily některé japonské banky, které se rozhodly posílit svou finanční infrastrukturu.

Fundamenty byly upozadněny kryptohorečkou v druhé polovině roku 2017 a následném prudkém začátku medvědího trendu způsobeném pádem vedoucího kryptoměny, Bitcoinu.

V roce 2019 pak XEM víceméně kopíruje vývoj altcoinového trhu. Ten se postupně dostával do minoritního postavení vůči bitoinu, když jeho tržní podíl klesal až ke 30 %. V podobných šlépějích šel i XEM, jehož říjnové hodnoty se propadly blízko ročním minimům.

cena XEM v roce 2019
Vývoj ceny XEM v roce 2019.

Důvodem byl jednak krátkodobý pád bitcoinu pod kritickou úroveň 7000 dolarů a oslabení nadace NEM způsobené finančními problémy, která tak nebyla schopna po nějakou dobu naplno fungovat.

Jelikož dochází k oslabení ceny XEM, financování aktivit nadace z prodeje těchto tokenů je také poněkud utlumeno. Nízká cena XEM je však také šancí pro levný nákup.

Budoucnost NEM

NEM může těžit především z dobrého jména, které si vybudoval na japonském a korejském trhu. Na druhou stranu se nezdá, že by se dostal do zájmu široké veřejnosti. To ostatně dokládají i statistiky Google Trends, kdy zájem je opravdu nízký a zdaleka nedosahuje ani zájmu známějších altcoinů.

zajem o kryptomenu NEM google trends
Vývoj zájmu o NEM podle Google Trends.

A zájem může být upozadněn i tím, že v podstatě mnoho dalších projektů nabízí podobná řešení. Jinými slovy záleží, jak NEM dokáže svá pozitiva prodat. Na druhou stranu NEM se snaží prosazovat nejen na poli byznysu, ale i například veřejné správy. V létě 2018 Ukrajina testovala blockchain NEM pro využití při volbách.

A plány tohohle typu má i do budoucna. Mezi nimi můžeme najít i praktická řešení pro rychlé transakce. Nadace plánuje také vytvoření appky využitelné na Lighting Network a větší zaměření na internet věcí (IoT).

Hodnocení Finex.cz

NEM

Tzv. smart-asset-system umožňující uživatelům tvorbu vlastních tokenů, který by mohl být, stejně jako ETH, použit pro ICO.

Více informací o NEM

KryptoměnaNEM
SymbolXEM
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů8 999 999 999
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$40 452 268
Tržní kapitalizace$194 799 647
Změna ceny za 24h0,12 %
Ohodnoťte kryptoměnu NEM
7
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat