Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Cukr
1 libra cukru
Cukr – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat
Váš kapitál může být ohrožen*

$0,22 (5,2 Kč)

-0,54 % za 7 dní

Logo Cukr

Cukr – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Cena za 1 libru cukru
Graf SUGAR

$0,22 (5,2 Kč)

-0,54 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Cukr, který se používá jako sladidlo v potravinářství, se vyrábí z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Chemicky se jedná o sacharózu. Jeho světová roční produkce je kolem 160 miliónů tun.

Cukr se z plodin získává rafinací. Při ní se na plátky nařezaná plodina vyluhuje ve vodě o zvýšené teplotě. Jedná se o technicky ne zcela jednoduchý postup. Proto byly díky své průmyslové vyspělosti významným producentem cukru české země za Rakouska-Uherska.

Dnes se kolem 70% světové produkce vyrábí z cukrové třtiny. Jejím suverénně největším producentem je Brazílie následovaná Indií.

Pokud vás více zajímá aktuální cena cukru na burze, historický vývoj ceny cukru a komoditní cukr obecně, jste na správném místě, protože v tomto komplexním textu vám odpovíme na všechny otázky.

Obsah článku o cukru

Historický kontext cukru

Cukr, jako komodita, má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověku. Původně byl cukr objeven v Indii kolem roku 500 př. n. l., odkud se postupně rozšířil do Persie a Arabského světa.

Arabové zdokonalili technologie rafinace cukru a postupem času ho začali exportovat do Evropy. S příchodem křižáckých válek se cukr stal známým v Evropě, kde si získal pověst luxusního zboží.

Během koloniální éry se cukr stal jedním z nejdůležitějších produktů na světovém trhu. Evropské koloniální mocnosti založily rozsáhlé plantáže v Karibiku, Jižní Americe a na dalších tropických ostrovech, kde byly klimatické podmínky ideální pro pěstování cukrové třtiny.

Tyto plantáže byly často obsluhovány otrockou pracovní silou, což mělo tragické důsledky pro miliony lidí.

Cena cukru a jeho dostupnost se staly klíčovými ekonomickými faktory.

V průběhu posledních desetiletí se cena cukru na burze výrazně měnila v závislosti na politických a ekonomických událostech. Vývoj ceny cukru byl také ovlivněn technologickými inovacemi, jako byla mechanizace sklizně a pokroky v rafinaci cukru.

TIP

Dnes je cukr nezbytnou komoditou na globálním trhu, a i když už není luxusním zbožím, stále hraje významnou roli v ekonomice mnoha zemí.

Cena cukru na burze je sledována investory a obchodníky, kteří se snaží předpovědět její vývoj na základě globální nabídky a poptávky, klimatických podmínek a politických změn – fundamentální analýza – i na základě aktuálního vývoj cen – technická analýza – a vydělávat peníze na jejích změnách.

Kdo jsou hlavní producenti cukru?

Hlavními producenty cukru na světě jsou Brazílie, Indie, Thajsko, Čína a Spojené státy. Každá z těchto zemí má své specifické podmínky a výzvy, které ovlivňují produkci a cenu cukru na burze.

Brazílie je největším producentem cukru na světě a její produkce představuje téměř 40 % světové produkce. Vývoj ceny cukru v Brazílii je silně ovlivněn klimatickými podmínkami, zejména suchem, které může významně snížit úrodu cukrové třtiny.

Politická a ekonomická stabilita Brazílie také hraje důležitou roli v ceně cukru na světovém trhu.

Indie je druhým největším producentem cukru a její produkce je ovlivněna monzunovými dešti. Přestože Indie produkuje velké množství cukru, často ho také importuje kvůli vysoké domácí spotřebě. Cena cukru v Indii je proto velmi citlivá na změny v domácí produkci a vládní politiky týkající se dovozu a exportu cukru.

Thajsko je třetím největším producentem cukru a významným exportérem. Thajská produkce cukru je vysoce efektivní díky moderním technologiím a investicím do infrastruktury.

Čína a Spojené státy mají také významnou produkci cukru, i když jejich podíl na světové produkci je menší než u předchozích zemí. Čína často importuje cukr, aby pokryla domácí poptávku, zatímco Spojené státy mají stabilní produkci cukru díky podpoře domácího zemědělství.

Co ovlivňuje cenu cukru

Cukrové třtina a řepa, ze kterých se cukr vyrábí, jsou stejně jako ostatní rostlinné komodity (např. pšenice nebo kukuřice) závislé na počasí. Dobré počasí zajišťující dobrou úrodu bude tlačit ceny cukru spíše dolů, jelikož jej bude dostatek.

Určitou roli může hrát i sezónnost, podle toho, jestli je zrovna před sklizní řepy či třtiny a zásoby se tenčí, nebo jsou naopak sklady po sklizni plné.

Díky velkému rozšíření jak cukrové řepy, tak třtiny nemají na cenu cukru vliv různé obchodní války. Taktéž jeho cena nesouvisí s vývojem akciových trhů, jelikož jeho spotřeba v potravinářském průmyslu je poměrně stálá.

Historický vývoj ceny cukru

Cukr lze obchodovat na mnoha burzách. Jeho ceny nejsou všude stejné (například v USA jsou ceny cukru pravidelně výše), ale směr vývoje ceny je na všech burzách velmi podobný.

Na počátku roku 2010 dosáhla cena cukru svého maxima.

Poté však přišel prudký pád, když se cena během čtyř měsíců propadla na pouhou polovinu své hodnoty. Následující vývoj pak připomínal jízdu na horské dráze. Už začátkem listopadu cena cukru atakovala nová maxima.

V první polovině února roku 2011 se ceny opět vydala dolů, tentokrát se zastavila v květnu po ztrátě zhruba čtyřiceti procent. Následoval opět prudký růst, ale tentokrát již cukr nového maxima nedosáhl.

Místo toho začal cena klesat. Zastavila se až začátkem druhé poloviny roku 2015 a za tu dobu ztratila kolem dvou třetin původní ceny. Poté cena celkem rychle vzrostla, aby se v říjnu 2016 opět vydala dolů na předchozí cenu. Od roku 2018 pak cukr spíše stagnuje.

Zdroj: finviz.com
Historický vývoj ceny cukru
Historický vývoj ceny cukru

Komoditní cukr: Jak můžete cukr obchodovat na burze

Nejrychlejší cestou k výdělkům je pustit se do krátkodobého obchodování, při kterém máte otevřenou pozici maximálně několik dní. Tato strategie zároveň nabízí nejlepší výdělky.

Odvrácenou stranou tohoto obchodování je i možnost největších ztrát, navíc je značně časově i psychicky náročné. Téměř výhradně při něm budete získávat informace pomocí technické analýzy.

V případě, že dáváte přednost klidnějšímu způsobu obchodování, můžete cukr obchodovat střednědobě.

Pozici můžete držet třeba i několik měsíců. Tato strategie není tak časově náročná a svůj krok máte vždy čas si rozmyslet. Je to ideální pro začínající obchodníky. Kromě signálů technické analýzy už se zde vyplatí sledovat i fundamentální zprávy.

Cukr můžete obchodovat i dlouhodobě a pozici držet i přes rok. Vzhledem k tomu, že z držení kontraktů vám neplynou žádné výhody, vyplatí se tato strategie jen v případě dlouhodobého trendu.

Konkrétní tipy, jak začít cukr obchodovat

Obchodování a investování do cukru může být atraktivní pro ty, kteří hledají diverzifikaci svých portfolií – cena cukru je nezávislá na vývoj dluhopisů, indexů, nebo i Forexu.

Existuje několik finančních nástrojů, které umožňují investovat do této komodity, včetně finančních derivátů (futures kontraktů, opcí, CFD), ETF a akcií společností zapojených do produkce a zpracování cukru.

První možností je nakoupit samotnou komoditu a spekulovat na její růst (resp. prodat a spekulovat na její pokles). Na to však potřebujete značné peníze a vlastnictví komodity vám nepřináší nic navíc (oproti např. dividendovým akciím, jejichž držení vám zajistí dividendu).

  • CFD kontrakty 

Chcete-li spekulovat na pouhou změnu ceny cukru, pak jej vůbec nemusíte vlastnit. K tomu vám mohou posloužit CFD kontrakty.

Navíc je možné tyto kontrakty obchodovat i s finanční pákou. Pokud například použijete páku 1:5, znamená to, že z pěti investovaných dolarů dáte jen jeden ze svého a zbylé čtyři si půjčíte od brokera.

Díky tomu můžete začít obchodovat s mnohem menším kapitálem a navíc dosahovat lepšího procentuální zhodnocení. Vyšší samozřejmě mohou být i vaše ztráty, proto nezapomeňte používat stop-loss.

  • Futures kontrakty 

Futures kontrakty na cukr jsou další z běžných způsobů, jak investoři spekulují na vývoj ceny cukru. Tyto kontrakty umožňují obchodníkům nakoupit nebo prodat určité množství cukru za předem stanovenou cenu k určitému datu v budoucnosti.

  • ETF (burzovně obchodované fondy)

ETF (Exchange-Traded Funds) zaměřené na cukr nebo širší koš komodit jsou dalším způsobem, jak investoři mohou profitovat z vývoje ceny cukru.

Tyto fondy sledují výkon cen cukru nebo souvisejících komodit, což umožňuje investorům získat expozici vůči trhu cukru bez nutnosti obchodovat přímo s futures kontrakty nebo CFD.

Další z možností obchodování: Cukrové akcie

Akcie společností, které se zabývají produkcí, zpracováním a distribucí cukru, představují další investiční možnost.

Tyto společnosti mohou zahrnovat velké zemědělské konglomeráty, rafinérie cukru nebo logistické firmy specializující se na přepravu cukru. Vývoj ceny cukru může výrazně ovlivnit jejich ziskovost a hodnotu akcií.

Cosan Limited (CSAN)

Cosan je brazilská společnost, která se specializuje na produkci cukrové třtiny a etanolu. Je jedním z největších producentů cukru na světě, což ji činí citlivou na vývoj ceny cukru na burze.

Cosan těží z rozsáhlých plantáží v Brazílii, kde klimatické podmínky umožňují vysokou produkci cukrové třtiny. Cena cukru ovlivňuje ziskovost společnosti, a proto je důležité sledovat globální faktory, které mohou ovlivnit nabídku a poptávku po cukru.

Cosan také investuje do technologií a udržitelného zemědělství, což může pozitivně ovlivnit její dlouhodobý výhled.

Aktuální vývoj ceny akcií Cosan:

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Cosan Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Associated British Foods (ABF)

Associated British Foods je britská společnost s diverzifikovaným portfoliem, která zahrnuje významnou část podnikání v sektoru cukru. Vlastní značku Silver Spoon a provozuje cukrovary po celém světě.

Vývoj ceny cukru má přímý dopad na její finanční výsledky. Associated British Foods se zaměřuje na efektivní produkci a zpracování cukru, což jí umožňuje konkurovat na globálním trhu.

Aktuální vývoj ceny akcií Associated British Foods:

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ABF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Archer Daniels Midland (ADM)

Archer Daniels Midland je americká společnost, která se zabývá zpracováním zemědělských komodit, včetně cukru.

Archer Daniels Midland má rozsáhlou síť továren a distribučních center, která umožňují efektivní produkci a dodávky komoditního cukru. Cena cukru na burze je pro společnost klíčová, protože ovlivňuje náklady na suroviny a výslednou ziskovost.

Aktuální vývoj ceny akcií Archer Daniels Midland:

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ADM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Bunge (BG)

Bunge je globální agrární a potravinářská společnost, která se specializuje na produkci cukrové třtiny a dalších zemědělských komodit.

Bunge operuje v několika zemích a je významným hráčem na trhu s cukrem. Cena cukru na burze ovlivňuje její tržby a celkový finanční výkon. Společnost investuje do moderních technologií a zlepšování produktivity, což jí umožňuje lépe reagovat na změny v nabídce a poptávce po komoditním cukru.

Vývoj ceny cukru je proto klíčovým faktorem pro investory, kteří zvažují investice do akcií Bunge.

Aktuální vývoj ceny akcií Bunge:

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Bunge Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak začít obchodování s cukrem

Pokud vás cukr jako komodita zaujal a rádi byste jej obchodovali, stačí projít několik kroků a můžete se pustit do prvního obchodu:

  • Nejprve si budete muset vybrat brokera. Cukr je rozšířená komodita a proto jeho obchodování bude nabízet většina z nich. Při výběru se zajímejte o jeho hodnocení i výši poplatků. S jeho výběrem vám mohou pomoci i naše recenze brokerů.
  • Po výběru si u brokera budete muset založit účet. K tomu budou postačovat vaše dva doklady totožnosti a vyplnění úvodního formuláře.
  • V dalším kroku vás bude čekat poslání peněz na účet u brokera, se kterými budete obchodovat.
  • Poté si budete muset vybrat obchodní strategii, která podle vás povede k ziskům. Nebudete-li přesvědčeni, že vaše taktika má šanci na úspěch, u některých brokerů si jí můžete vyzkoušet nanečisto pomocí demo účtu. Kromě toho si tak můžete vyzkoušet i samotnou platformu, abyste věděli, jak zadávat obchodní příkazy.
  • Posledním krokem pak bude váš první reálný obchod. A nezoufejte, pokud hned ten skončí se ztrátou. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování a neexistuje žádná stoprocentně úspěšná strategie.

Broker XTB recenze

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Proč investovat do cukru – proč cukr obchodovat

Cukr je široce rozšířenou i obchodovanou komoditou, kterou můžete obchodovat na různých burzách u většiny brokerů, navíc s minimálním spreadem.

Vývoj jeho ceny je také do velké míry nezávislý na akciovém trhu, takže ho lze použít i jako diverzifikaci vašeho portfolia.

  • Globální poptávka a nabídka

Cukr je jednou z nejvíce spotřebovávaných komodit na světě. S rostoucí populací a změnami ve stravovacích návycích v rozvíjejících se ekonomikách, jako jsou Čína a Indie, poptávka po cukru neustále roste.

Tento růst poptávky může tlačit na vývoj ceny cukru vzhůru, což poskytuje příležitosti pro investory. Na druhé straně, omezená nabídka způsobená například špatnými klimatickými podmínkami může také vést k růstu ceny cukru na burze.

  • Klimatické změny

Producenti cukru jsou silně ovlivněni klimatickými podmínkami. Extrémní počasí, jako jsou sucha nebo povodně, může výrazně ovlivnit produkci cukrové třtiny a cukrové řepy.

Když produkce klesá, cena cukru obvykle roste. Investoři, kteří sledují klimatické vzorce, mohou využít těchto změn k predikci vývoje ceny cukru a strategicky investovat.

  • Diverzifikace portfolia

Investování do komodit, jako je cukr, může pomoci diverzifikovat investiční portfolio. Komoditní cukr má tendenci mít nízkou korelaci s akciovými trhy, což znamená, že může poskytovat ochranu proti volatilním tržním podmínkám. Diverzifikace snižuje riziko a může zvýšit celkový výnos portfolia.

  • Finanční nástroje a investiční možnosti

Existuje několik způsobů, jak investovat do cukru, což zvyšuje jeho atraktivitu. Investoři mohou obchodovat s futures kontrakty na cukr, které umožňují spekulovat na vývoj ceny cukru na burze.

Další možností jsou ETF (Exchange-Traded Funds), které sledují cenu cukru nebo širší koš komodit. Akcie společností zapojených do produkce a zpracování cukru také představují zajímavé investiční příležitosti.

  • Cenová volatilita

Cukr je znám svou cenovou volatilitou, což může být atraktivní pro spekulanty. Krátkodobé pohyby ceny cukru na burze mohou poskytnout příležitosti pro rychlé zisky.

Tato volatilita je často způsobena faktory, jako jsou změny v produkci, politická rozhodnutí, obchodní politiky a změny v globální poptávce. Spekulanti, kteří jsou schopni správně předpovědět tyto pohyby, mohou z této volatility profitovat.

Máte už za sebou zkušenosti s obchodováním cukru? Nebo vás naopak zaujal a rádi byste se pustili do svého prvního obchodu? Dejte nám vědět o svých zkušenostech a názorech v diskusi pod článkem.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Jaká je aktuální cena cukru na burze a jak se v posledních letech vyvíjela?

Aktuální cena cukru za libru (453,6 gramu) činí $0,22, nicméně se neustále mění v závislosti na globální nabídce a poptávce, klimatických podmínkách a politických faktorech.

Cena cukru se v posledních letech značně měnila. Po dosažení maxima na počátku roku 2010 následoval prudký pád a následně několik vln růstu a poklesu. Od roku 2018 cena spíše stagnuje.

Co ovlivňuje cenu cukru?

Cenu cukru ovlivňují faktory jako klimatické podmínky, sezónnost, politická stabilita v hlavních producentských zemích a globální poptávka. Dobrá úroda tlačí ceny dolů, zatímco špatné počasí může ceny zvýšit.

Kdo jsou největší producenti cukru na světě?

Největšími producenty cukru jsou Brazílie, Indie, Thajsko, Čína a Spojené státy. Brazílie je suverénně největším producentem, následovaná Indií.

Jaký je rozdíl mezi cukrovou třtinou a cukrovou řepou?

Cukrová třtina a cukrová řepa jsou dvě hlavní plodiny, ze kterých se cukr vyrábí. Cukrová třtina se pěstuje hlavně v tropických oblastech, zatímco cukrová řepa se pěstuje v mírnějších klimatech.

Jaké jsou možnosti investování do cukru a jak s ním začít obchodovat?

Investoři mohou investovat do cukru prostřednictvím futures kontraktů, CFD, ETF a akcií společností zabývajících se produkcí a zpracováním cukru. Každá metoda má své výhody a rizika.

Začátek obchodování s cukrem zahrnuje výběr brokera, založení obchodního účtu, poslání peněz na účet a výběr obchodní strategie. Můžete si také vyzkoušet obchodování nanečisto pomocí demo účtu, než se pustíte do reálných obchodů.

Co je komoditní cukr?

Komoditní cukr je cukr obchodovaný na burzách jako surovina. Jeho cena se stanovuje na základě globální nabídky a poptávky a je sledována investory a obchodníky po celém světě.

Další zdroje informací:

Více informací o Cukr

KomoditaCukr
Jednotka1 libra cukru
Ohodnoťte tento článek
4
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Novotný

Tak co? Už je čas na short?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Komodity, které by vás mohly zajímat