Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
$12,44 (298,1 Kč)
+11,67 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
NEO je čínská platforma pro budování chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací. Kryptoměna využívá tokeny NEO a GAS. NEO tokeny propůjčují majitelům hlasy, prostřednictvím kterých volí zástupce pro ověřování transakcí a rozhodují o budoucím směrování platformy.
Držení NEO tokenů generuje GAS tokeny, jejichž funkce je především platební.
Představitelé kryptoměny, které se přezdívá čínské Ethereum, oficiálně spolupracují s čínskou vládou – díky tomu se platformě daří vyhýbat omezením, která postupně tlačí kryptoměny v nejlidnatější zemi světa mimo zákon. NEO není decentralizovanou kryptoměnou v pravém slova smyslu. O verifikaci transakcí v současnosti (září 2019) rozhoduje 7 uzlů, z nichž většinu vlastní NEO Foundation, která platformu provozuje.
Platforma NEO vznikla coby hlavní pilíř tzv. “chytré ekonomiky”. Její základ tvoří NEO blockchain, který umožňuje vytváření chytrých kontraktů (NeoContracts) a decentralizovaných aplikací. Podobný cíl má také Ethereum, na rozdíl od něj ale tvůrci NEO mají v plánu např. umožnit provázání smart kontraktů s reálnými aktivy nebo spustit decentralizovaného úložiště.
Ověřování bloků na NEO blockchainu zajišťuje speciální druh proof-of-stake algoritmu, zvaný decentralized Byzantine fault tolerant (dBFT). Podobá se algoritmu delegated proof-of-stake (dPoS), který využívají mj. kryptoměny EOS, TRON nebo Tezos.
O platnosti transakce rozhoduje mluvčí (speaker). Algoritmus dBFT jej náhodně vybírá z okruhu tzv. bookkeepers (účetních), kteří provozují consensus nodes.
Účetním se může stát každý, kdo:
Nominace na mluvčího navíc předpokládá uzamčení 1 000 NEO tokenů do chytrého kontraktu.
Určitě se podívejte na krátké anglické video níže, které vysvětluje, co to NEO je. Pokud neovládáte angličtinu, na youtube v pravém dolním rohu je možné zapnout si automatické titulky i s překladem.
Po přijetí transakce ji speaker zapisuje do bloku a nechává o její pravosti hlasovat účetní. Převod se považuje za ověřený, pokud se na jeho pravosti shodnou alespoň ⅔ účetních. V opačném případě (např. při podezření, že speaker dává zelenou falešné transakci) je převod neplatný a tokeny mluvčího, uzamčené ve smart kontraktu, propadají.
Hlavní kryptoměnou čínské platformy jsou NEO tokeny, které bylo možné získat v rámci ICO. Slouží jako hlasovací tokeny pro volbu účetních a rozhodování o dalším směřování projektu. NEO tokeny jsou nedělitelné a jejich konečné množství (100 milionů) bylo předtěženo ještě před spuštěním blockchainu.
Roli platební kryptoměny zastávají GAS tokeny, které se generují držením NEO tokenů v oficiální peněžence. Kromě zboží a služeb jimi můžete uhradit výpočetní kapacitu, nutnou pro ověření transakcí na blockchainu nebo implementaci (a provozování) chytrých kontraktů. Např. poplatek za vytvoření a migraci chytrého kontraktu na blockchain je 100 až 1 000 Gas (v době psaní článku cca 119 až 1 190 dolarů).
NEO má v rukávu ještě jedno eso – jeho nativní token NEP-5 se stává standardem pro tvorbu nových kryptoměn. Jde tedy stejnou cestou jako před několika lety Ethereum se svým ERC-20 tokenem.
Na NEP-5 postavila NEO Foundation nové tokeny, CNEO a CGAS, které jsou určené pro směnu přímo v rámci chytrých kontraktů NEO blockchainu. Mezi další kryptoměny, postavené na NEP-5 protokolu, patří např. Nash Exchange (NEX) nebo THEKEY (TKY).
Obrovskou předností NEO je vysoká transakční rychlost. Během jediné sekundy vyřídí blockchain okolo tisícovky převodů. Není to ale konečná – teoretický limit je (při současné, cca 15sekundové frekvenci tvorby bloků) 10 tisíc transakcí za vteřinu.
Oblibě platformy NEO nahrává fakt, že ke tvorbě kontraktů stačí základní znalosti programování. NeoContracts lze vytvořit i s elementárními znalostmi jazyků C# nebo Java. Tvorba smart contracts je možná i v jazycích Python, GO a JavaScript. Do budoucna by se podpora měla rozšířit o C a C++.
Platforma nabízí rozšířené investiční možnosti. Kromě nákupu NEO tokenů (a následného ukládání vygenerovaných GAS tokenů) se můžete stát účetním s vlastním consensus uzlem. Za jeho provoz náleží účetním odměna, na kterou by se v budoucnu měli skládat běžní uživatelé NEO. V současnosti je převod NEO a GAS tokenů bezplatný.
Reputaci NEO nahrává i jeho role ve tvorbě nových kryptoměn. Na protokolu NEP-5 vznikly za poslední roky desítky nových projektů:
Hlavním negativem NEO blockchainu je absence opravdové decentralizace. V současnosti o pravosti transakcí rozhoduje 7 consensus uzlů. Pět z nich provozuje organizace NEO Foundation, která je nepřímo napojená na čínskou vládu.
Problémem může být i fakt, že podstatnou část tokenů (a tedy hlasů) vlastní vývojáři platformy, manažeři a další lidé z organizační struktury NEO Foundation.
NEO – pod názvem Antshares – založili v únoru 2014 programátoři Erik Zhang a Da Hongfei. K přejmenování na NEO došlo o tři roky později. Aktuální verzi white paperu naleznete zde.
Da Hongfei hrál zásadní roli v regulaci kryptoměnového trhu v Číně – právě on představitelům vlády poradil, jakým směrem by se postavení Číny ke kryptoměnám mělo ubírat.
O vývoj a propagaci platformy se stará společnost NEO Foundation (až donedávna NEO Council). Součástí organizační struktury je také společnost OnChain, zaměřená na komerční aktivity (např. zajištění technologie pro e-mailový cloud společnosti Alibaba).
30. září 2016 proběhlo Initial Coin Offering, při kterém se vybralo okolo 5 milionů dolarů. Polovinu z předtěžených 100 milionů NEO tokenů získali investoři, 50 milionů tokenů si ponechal NEO Council.
Tyto tokeny jsou dlouhodobě zamčené v chytrém kontraktu:
Chytrý kontakt každoročně uvolňuje k použití 15 milionů NEO tokenů. Po použití nezbytných prostředků se zbylý obnos vždy uzamkne zpět.
Během roku 2020 se připravuje spuštění NEO 3.0, nové verze blockchainu, které by měl obsahovat řadu funkcionalit a služeb:
Možnosti obchodování s NEO a GAS tokeny na předních burzách shrnuje tabulka níže. Jednotlivé kryptoměny pořídíte i na menších kryptoburzách – před obchodováním si ale důkladně prověřte jejich důvěryhodnost.
Nákup však není jediný způsob, jak s kryptoměnami obchodovat nebo na nich vydělat. Kryptoměny lze kupovat také jako CFD – to znamená, že je ve skutečnosti nebudete vlastnit, ale budete vlastnit jejich hodnotu. Při růstu jejich hodnoty roste i váš zisk.
Další výhodou obchodování kryptoměn (tedy i NEO) jako CFD je fakt, že lze využít pákového efektu. Nakoupit tedy můžete více kryptoměn, než na co máte momentálně peníze a využít jejich růst pro rychlejší zisk. Pozor, stejně tak je ale rychlejší i ztráta.
V praxi to funguje tak, že pokud máte na účtě 1 000 USD a NEO stojí momentálně 100 USD, můžete si jich dovolit koupit pouze 10. Pokud byste ale využili pákového efektu 1:2, můžete s účtem 1 000 USD ve stejný moment nakoupit až 20 NEO. Pokud se jeho cena vyšplhá na dvojnásobek, tedy 200 USD, váš zisk by nebyl pouze 1000 USD, ale 2000 USD.
Těžba v klasickém slova smyslu, jakou známe u Bitcoinu nebo Etherea, není na NEO platformě možná. Všechny NEO tokeny byly předtěžené, je možné je pouze koupit.
Jiným případem jsou GAS tokeny. Můžete je získat jako odměnu za držení NEO tokenů v oficiální peněžence, výnos se pohybuje okolo 0,03 %. Přesnou výnosnost NEO tokenů vám spočítá tato kalkulačka.
GAS tokeny se generují s potvrzováním bloků na NEO blockchainu. Jejich emise zpomaluje, má být vydáno celkem 100 milionů GAS (k 30. 9. 2019 jich existuje 17 190 378). Poslední GAS token bude vytvořen v roce 2039.
Pro movitější investory je alternativou provozování consensus uzlu, ze kterého byste v budoucnu měli získávat poplatky od uživatelů. Kromě investice do techniky (v řádu desítek tisíc) je potřeba do oficiální NEO peněženky uložit také 1 000 NEO tokenů. Při současném kurzu jde o investici (7,18 $/NEO k 29. 9. 2019) cca 170 tisíc Kč.
Podrobný návod pro zprovoznění uzlu naleznete na tomto odkazu.
Oficiální webové stránky doporučují k uložení tokenů řadu softwarových peněženek. Pro desktop jsou určené např. NEO-GUI nebo Atomic Wallet, na mobilu (Android i iOS) lze použít O3 Wallet či Aphelion Wallet.
Uložení NEO tokenů podporuje také hardwarová peněženka Ledger.
V rámci ICO (30. 9. 2016) stanovili tvůrci platformy cenu NEO tokenu na 0,2 dolaru. Už za necelý rok a půl se vložené prostředky investorů zhodnotily téměř 1 000násobně – 15. ledna 2018 dosáhl NEO token své maximální hodnoty (196,85 $/NEO). K 30. 9. 2019 se NEO obchodoval za 7,18 dolaru.
Vývoj hodnoty GAS tokenů v zásadě kopíruje cenu NEO tokenů. Vrcholu dosáhl GAS v rámci zimního bull-runu na přelomu let 2017 a 2018, kdy se jeho cena vyšplhala na 97,49 $/GAS (15. ledna 2018). 30. 9. 2019 se GAS obchodoval za 1,19 dolaru.
Kryptoměna | NEO |
---|---|
Symbol | NEO |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 70 530 000 |
Maximální počet tokenů | - |
Obchodní objem (24h) | $46 977 261 |
Tržní kapitalizace | $879 373 281 |
Změna ceny za 24h | -1,2 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.