Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Icon

Icon (ICX) - Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf kurzu Icon

Kurz Icon
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: ICX to CZK

ICX
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně ICON (ICX)

ICON je blockchain původem z Jižní Koreji a řadí se mezi tzv. smart kontrakt platformy. To znamená, že na blockchainu ICON je možné tvořit smart kontrakty a následně pak decentralizované aplikace.

Projekt má za cíl budovat finanční infrastrukturu pro různorodá odvětví, která sahají od bankovnictví po pojištovny až ke zdravotnictví. Cílem projektu je vytvořit infrastrukturu, která umožní volný digitální obchod mezi všemi zainteresovanými stranami.

Obsah článku o ICON

 

Icon – 3. generace blockchainů

ICON patří mezi blockchainy třetí generace. To v podstatě znamená, že má specifické vlastnosti.

První generace blockchainů byly pouze transakční sítě, jako například Bitcoin či Peercoin. Druháou generaci představovaly platformy pro smart kontrakty, jako třeba Ethereum, a třetí generace pak ještě navíc umožňuje interoperabilitu mezi různorodými blockchainy. A právě interoperabilita je pro síť ICON klíčová.

Konkurence sítě ICON

Konkurencí pro ICON jsou tak sítě jako je Ethereum, Cardano, Tezos nebo Cosmos. Díky tomu, že projekt pochází z Jižní Koreji, získal ICON velmi pevné základy v jedné z technologicky nejpokročilejších zemí světa.

Na národní úrovni se podařilo Nadaci ICON vytvořit mnohá partnerství, ze kterých může síť a majitelé ICX mincí profitovat (viz níže). Jižní Korea je známa pro svou integraci vyspělých technologií a i proto si ICON zaslouží pozornost v rámci krypto světa.

K čemu ICON slouží?

Účelem sítě, jak již bylo řečeno, je vytvoření otevřené a decentralizované finanční infrastruktury. Klasické transakční sítě umožňují pouze přenos hodnoty. Smart kontrakty přidávají síti možnost provádět komplexní finanční operace.

To v podstatě znamená, že uživatelé sítě (jednotlivci i instituce) získají možnost interakcí ve stabilním prostředí, které neovládá žádná konkrétní entita. Velmi podobný princip uvidíme u všech ostatních smart kontrakt platforem.

Smart kontrakty u ICON

Díky možnosti tvorby smart kontraktů vzniká také prostor pro vytvoření decentralizovaných aplikací. Decentralizovaná aplikace (Dapp) je v podstatě identická s běžnými aplikacemi až na to, že v jádru Dapp je smart kontrakt, který provede za určitých podmínek konkrétní operace.

Vysvětlíme si to na příkladu – jedním z klasických způsobů využítí může být např. regisrt nemovitostí.

příklad využití smart contractu
Příklad využití chytrých kontraktů

Výhody smart kontraktů

Tyto chytré kontrakty vyžadují vysokou míru důvěryhodnosti, protože nakládají s cenným majetkem. Chytrý blockchain tak v první řadě může sloužit jako neumlčitelný registr, který je transparentní.

Dvě strany tak pomocí smart kontraktu mohou převést za minimální náklady vlastnictví nemovitosti a to tak, že nebude pochyb o tom, kdo danou nemovitost nakonec vlastní. Smart kontrakty jsou cenově efektivní a automatizované.

Za minimální náklady tak proběhne kontrakt mezi dvěma stranami, které se nemusí znát a vše bude nesmazatelně zapsáno do veřejného nebo i neveřejného blockchainu.

Podobný princip je možné aplikovat na řadu různých odvětví a to včetně nakládání se zdravotnickými daty, anebo např. pro sledování zásilek (tzv. supply chain management, který řeší projekt VeChain).

Hlavní výhodou je tak nezávislé a nestranné prostředí, kde je provedení kontraktů a následných transakcí velmi levné.

Architektura sítě ICON

Síť ICON se dá nazvat jako internet blockchainů. Internet je v podstatě propojení jednotlivých počítačů, které spolu komunikují pomocí standardizovaného protokolu TCP/IP. ICON má namísto TCP/IP protokol s názvem Blockchain Transmission Protocol (BTP). Ten umožňuje integraci jednotlivých blockchainů v rámci sítě ICON.

Nexus

V jádru sítě je tzv. Nexus. Jedná se o blockchain, ke kterému se připojují ostatní blockchainy (komunity) vytvořené v rámci sítě ICON. Propojení Nexusu a dalších blockchainů probíhá pomocí tzv. C-Representative (C- Rep, Portal).

C-Rep je v podstatě uzel provozovaný reprezentatem určité komunity. Reprezentanti jednotlivých komunit pak tvoří řídící těleso a společně hlasují o vývoji celé sítě, která se nazývá ICON Republic. Danou strukturu si lze lépe představit na konkrétním příkladu.

Příklad struktury sítě blockchainů
Příklad struktury sítě blockchainů

Komunity ICON

Svoji vlastní specifickou komunitu budou tvořit například zdravotní zařízení, která na svém vlastním blockchainu budou mít silná opatření pro zachování soukromí pacientů. To znamená, že jejich blockchain bude mít specifická pravidla.

Společně si nemocnice zvolí svého reprezentanta, který je bude propojovat k Nexusu. Díky tomu bude mít daná komunita zdravotních zařízení bezpečnou síť a hlasovací právo ve vývoji celé sítě.

Díky propojení k Nexusu skrze C-rep uzel pak bude možné spolupracovat například s blockchainem bank, pojišťoven či univerzit, které ale budou vyžadovat jiné vlastnosti svého komunitního blockchainu.

Celá síť tak spolu může komunikovat právě pomocí propojení jednotlivých blockchainů k centrálnímu blockchainu s názvem Nexus. Ten bude řízen na základě konsensu mezi jednotlivými reprezentanty komunit.

Mince nebo tokeny ICX se pak používají jako platidlo v této síti a slouží jako záruka, že nikdo nebude porušovat pravidla. Aby se uzel v síti stal C-Rep, musí uzamknout část ICX mincí. Pokud by porušoval pravidla, budou mu tyto mince odebrány.

Role mince ICX

ICON patří do rodiny DPoS sítí. To znamená, že mince ICX hraje v ekosystému roli sázky. Kdokoliv se chce podílet na rozvoji a funkcích sítě, musí vsadit ICX mince, čímž dokáže svůj zájem o rozvoj sítě.

Pokud se následně chová daný uzel v rozporu s pravidly sítě a razí například falešné bloky, je mu tato vsazená část mincí odebrána jako trest. To je standardní systém pro Proof of Stake blockchain sítě.

ICON DPoS

ICON funguje na tzv. DPoS (Delegated Proof of Stake), což znamená, že na provozu a konsensu v síti se podílí pouze vybrané entity (C-Rep). Běžný uživatel má pak možnost delegovat (proto delegated PoS) své mince na konkrétní C-Rep uzly, které následně dostávají odměny za ověřování transakcí a uzavíraní bloků.

Tyto odměny jsou pak proporcionálně rozděleny mezi ty, kteří delegovaly své mince.

Využití ICXv praxi

Samotné ICX tak v síti fungují jako bezpečnostní pojistka, platidlo a způsob řízení celého ekosystému. A právě z těchto funkci se odvozuje hodnota mince, která následně reprezentuje hodnotu celé sítě ICON.

Pozornost si ale zaslouží také systém hodnocení uzlů a vážení jejich hlasů.

Ten nese název IISS (ICON Incentives Scoring System). To je v podstatě forma kombinace staking systému s komplexním systémem reputace. Uzly, které se více podílí na síti (ověřují více transakcí, mají historii podpory sítě, nikdy nepodváděli, fungují již dlouho atd. ) mají silnější hlas a uzly, které třeba právě vznikly mají menší hlas a musí svou podporu sítě nejprve dokázat.

ICO projektu ICON

Informace o ICO ICON
Informace o ICO ICON

Projekt ICON původně vznikl jako ICO. Cílem bylo vybrat 42 750 000 dolarů a to se také povedlo. Výběr financí probíhal klasicky v ETH. V době psaní článku o pár let později se ICON obchoduje na dvojnásobné dolarové hodnotě a oproti ETH se cena od ICO zvýšila 3x.

ICON byl jedním z nejúspěšnějších ICO projektů.

ICON Partnerství

ICON má velmi silnou pozici na korejském trhu. Na vývoji ICON se primárně podílí Nadace ICON a ICONLoop, což je společnost, která stojí za tvorbou systému konsensu.

ICONLoop se soustředí primárně na rozvoj business aplikací ICON. Na následujícím obrázku je vidět počet partnerů, kteří testují síť ICON, přičemž mezi nejvýznamnější partnery patří metropole Soul nebo například Samsung.

partnerství icon
Partneři projektu ICON

ICON také nedávno navázel spolupráci s projektem Chainlink, který umožní komunikaci i s ostatními blockchainy a externími systémy jako jsou například klasické burzy.

Silné a slabé stránky ICON

Síť ICON patří mezi blockchainy třetí generace. To znamená, že v rámci svého ekosystému umožňuje propojení různých blockchainů, která mají svá specifická pravidla. To umožňuje lepší zapojení např. institucí, které nechtějí figurovat na veřejných blockchainech.

ICON tak buduje síť blockchainů, která by měla vyjít vstříc potřebám mnoha rozličným entitám. Za vývojem ICON stojí Nadace a ICONLoop. Nadace se zaměřuje na vývoj veřejného blockchainu a ICONLoop pak rozvíjí businesovou stránku sítě. A jak se zdá, ICONu se daří poměrně dobře a to hlavně v Jižní Koreji.

Korejský blockchain

A právě to je velmi silná stránka projektu. Pevná pozice v nejtechničtější zemi světa je perfektním startovacím místem. Projektu nicméně může teoreticky image korejského blockchainu uškodit ve vztahu ke globální adopci.

ICON si ve světe nezískal tolik pozornosti jako další chytré chainy. Cenově jej předběhly blockchainy jako Tezos, Cardano, ATOM, NEO, Algorand a další, které mají velmi podobné cíle. Zvítězit a přežít ale pravděpodobně musí jen hrstka z nich.

ICON si rozhodně zaslouží pozornost, ale jeho zaměření je velmi lokalizované. To se ale nakonec může ukázat jako dobrá strategie, protože hlubší integrace v Jižní Koreji přinese mincím ICX hodnotu.


Více informací o Icon

KryptoměnaIcon
SymbolICX
Webové stránkyhttps://www.icon.foundation/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů958 829 615
Maximální počet tokenů
Obchodní objem (24h)$2 909 605
Tržní kapitalizace$230 933 741
Změna ceny za 24h-0,02%

Vývoj ceny kryptoměny Icon za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
03. 06. 2023 Načítání... ICX
02. 06. 2023 Načítání... ICX
01. 06. 2023 Načítání... ICX
31. 05. 2023 Načítání... ICX
30. 05. 2023 Načítání... ICX
29. 05. 2023 Načítání... ICX
28. 05. 2023 Načítání... ICX
27. 05. 2023 Načítání... ICX
26. 05. 2023 Načítání... ICX
25. 05. 2023 Načítání... ICX
24. 05. 2023 Načítání... ICX
23. 05. 2023 Načítání... ICX
22. 05. 2023 Načítání... ICX
21. 05. 2023 Načítání... ICX

Ohodnoťte kryptoměnu Icon


Diskuze k článku 3
Martin

Nákup této měny je možný pouze za pomoci Bitcoinu?
Děkuji za odpověď

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin

Dobrý den, Martine, na coinmarketcap naleznete všechny obchodovatelné páry. Takže např. u kryptoměny ICX je vidět, že jde kupovat nejen za BTC, ale i za USD či USDT. Mrkněte na burzy Binance a OKEx.

Andrea

Mala by som zaujem sa registrovat a kupit krypto menu. Dakujem Andrea

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo