Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Icon
ICX
Icon (ICX) – Kurz, graf ceny, kde koupit
Graf ICX

$0,26 (5,9 Kč)

+6,21 % za 7 dní

Logo Icon

Icon (ICX) – Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf ICX

$0,26 (5,9 Kč)

+6,21 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Icon

Kalkulačka: ICX to CZK

ICX
CZK

Informace o kryptoměně ICON (ICX)

ICON je blockchain původem z Jižní Koreji a řadí se mezi tzv. smart kontrakt platformy. To znamená, že na blockchainu ICON je možné tvořit smart kontrakty a následně pak decentralizované aplikace.

Projekt má za cíl budovat finanční infrastrukturu pro různorodá odvětví, která sahají od bankovnictví po pojištovny až ke zdravotnictví. Cílem projektu je vytvořit infrastrukturu, která umožní volný digitální obchod mezi všemi zainteresovanými stranami.

Obsah článku o ICON

 

Icon – 3. generace blockchainů

ICON patří mezi blockchainy třetí generace. To v podstatě znamená, že má specifické vlastnosti.

První generace blockchainů byly pouze transakční sítě, jako například Bitcoin či Peercoin. Druháou generaci představovaly platformy pro smart kontrakty, jako třeba Ethereum, a třetí generace pak ještě navíc umožňuje interoperabilitu mezi různorodými blockchainy. A právě interoperabilita je pro síť ICON klíčová.

Konkurence sítě ICON

Konkurencí pro ICON jsou tak sítě jako je Ethereum, Cardano, Tezos nebo Cosmos. Díky tomu, že projekt pochází z Jižní Koreji, získal ICON velmi pevné základy v jedné z technologicky nejpokročilejších zemí světa.

Na národní úrovni se podařilo Nadaci ICON vytvořit mnohá partnerství, ze kterých může síť a majitelé ICX mincí profitovat (viz níže). Jižní Korea je známa pro svou integraci vyspělých technologií a i proto si ICON zaslouží pozornost v rámci krypto světa.

K čemu ICON slouží?

Účelem sítě, jak již bylo řečeno, je vytvoření otevřené a decentralizované finanční infrastruktury. Klasické transakční sítě umožňují pouze přenos hodnoty. Smart kontrakty přidávají síti možnost provádět komplexní finanční operace.

To v podstatě znamená, že uživatelé sítě (jednotlivci i instituce) získají možnost interakcí ve stabilním prostředí, které neovládá žádná konkrétní entita. Velmi podobný princip uvidíme u všech ostatních smart kontrakt platforem.

Smart kontrakty u ICON

Díky možnosti tvorby smart kontraktů vzniká také prostor pro vytvoření decentralizovaných aplikací. Decentralizovaná aplikace (Dapp) je v podstatě identická s běžnými aplikacemi až na to, že v jádru Dapp je smart kontrakt, který provede za určitých podmínek konkrétní operace.

Vysvětlíme si to na příkladu – jedním z klasických způsobů využítí může být např. regisrt nemovitostí.

příklad využití smart contractu
Příklad využití chytrých kontraktů

Výhody smart kontraktů

Tyto chytré kontrakty vyžadují vysokou míru důvěryhodnosti, protože nakládají s cenným majetkem. Chytrý blockchain tak v první řadě může sloužit jako neumlčitelný registr, který je transparentní.

Dvě strany tak pomocí smart kontraktu mohou převést za minimální náklady vlastnictví nemovitosti a to tak, že nebude pochyb o tom, kdo danou nemovitost nakonec vlastní. Smart kontrakty jsou cenově efektivní a automatizované.

Za minimální náklady tak proběhne kontrakt mezi dvěma stranami, které se nemusí znát a vše bude nesmazatelně zapsáno do veřejného nebo i neveřejného blockchainu.

Podobný princip je možné aplikovat na řadu různých odvětví a to včetně nakládání se zdravotnickými daty, anebo např. pro sledování zásilek (tzv. supply chain management, který řeší projekt VeChain).

Hlavní výhodou je tak nezávislé a nestranné prostředí, kde je provedení kontraktů a následných transakcí velmi levné.

Architektura sítě ICON

Síť ICON se dá nazvat jako internet blockchainů. Internet je v podstatě propojení jednotlivých počítačů, které spolu komunikují pomocí standardizovaného protokolu TCP/IP. ICON má namísto TCP/IP protokol s názvem Blockchain Transmission Protocol (BTP). Ten umožňuje integraci jednotlivých blockchainů v rámci sítě ICON.

Nexus

V jádru sítě je tzv. Nexus. Jedná se o blockchain, ke kterému se připojují ostatní blockchainy (komunity) vytvořené v rámci sítě ICON. Propojení Nexusu a dalších blockchainů probíhá pomocí tzv. C-Representative (C- Rep, Portal).

C-Rep je v podstatě uzel provozovaný reprezentatem určité komunity. Reprezentanti jednotlivých komunit pak tvoří řídící těleso a společně hlasují o vývoji celé sítě, která se nazývá ICON Republic. Danou strukturu si lze lépe představit na konkrétním příkladu.

Příklad struktury sítě blockchainů
Příklad struktury sítě blockchainů

Komunity ICON

Svoji vlastní specifickou komunitu budou tvořit například zdravotní zařízení, která na svém vlastním blockchainu budou mít silná opatření pro zachování soukromí pacientů. To znamená, že jejich blockchain bude mít specifická pravidla.

Společně si nemocnice zvolí svého reprezentanta, který je bude propojovat k Nexusu. Díky tomu bude mít daná komunita zdravotních zařízení bezpečnou síť a hlasovací právo ve vývoji celé sítě.

Díky propojení k Nexusu skrze C-rep uzel pak bude možné spolupracovat například s blockchainem bank, pojišťoven či univerzit, které ale budou vyžadovat jiné vlastnosti svého komunitního blockchainu.

Celá síť tak spolu může komunikovat právě pomocí propojení jednotlivých blockchainů k centrálnímu blockchainu s názvem Nexus. Ten bude řízen na základě konsensu mezi jednotlivými reprezentanty komunit.

Mince nebo tokeny ICX se pak používají jako platidlo v této síti a slouží jako záruka, že nikdo nebude porušovat pravidla. Aby se uzel v síti stal C-Rep, musí uzamknout část ICX mincí. Pokud by porušoval pravidla, budou mu tyto mince odebrány.

Role mince ICX

ICON patří do rodiny DPoS sítí. To znamená, že mince ICX hraje v ekosystému roli sázky. Kdokoliv se chce podílet na rozvoji a funkcích sítě, musí vsadit ICX mince, čímž dokáže svůj zájem o rozvoj sítě.

Pokud se následně chová daný uzel v rozporu s pravidly sítě a razí například falešné bloky, je mu tato vsazená část mincí odebrána jako trest. To je standardní systém pro Proof of Stake blockchain sítě.

ICON DPoS

ICON funguje na tzv. DPoS (Delegated Proof of Stake), což znamená, že na provozu a konsensu v síti se podílí pouze vybrané entity (C-Rep). Běžný uživatel má pak možnost delegovat (proto delegated PoS) své mince na konkrétní C-Rep uzly, které následně dostávají odměny za ověřování transakcí a uzavíraní bloků.

Tyto odměny jsou pak proporcionálně rozděleny mezi ty, kteří delegovaly své mince.

Využití ICXv praxi

Samotné ICX tak v síti fungují jako bezpečnostní pojistka, platidlo a způsob řízení celého ekosystému. A právě z těchto funkci se odvozuje hodnota mince, která následně reprezentuje hodnotu celé sítě ICON.

Pozornost si ale zaslouží také systém hodnocení uzlů a vážení jejich hlasů.

Ten nese název IISS (ICON Incentives Scoring System). To je v podstatě forma kombinace staking systému s komplexním systémem reputace. Uzly, které se více podílí na síti (ověřují více transakcí, mají historii podpory sítě, nikdy nepodváděli, fungují již dlouho atd. ) mají silnější hlas a uzly, které třeba právě vznikly mají menší hlas a musí svou podporu sítě nejprve dokázat.

ICO projektu ICON

Informace o ICO ICON
Informace o ICO ICON

Projekt ICON původně vznikl jako ICO. Cílem bylo vybrat 42 750 000 dolarů a to se také povedlo. Výběr financí probíhal klasicky v ETH. V době psaní článku o pár let později se ICON obchoduje na dvojnásobné dolarové hodnotě a oproti ETH se cena od ICO zvýšila 3x.

ICON byl jedním z nejúspěšnějších ICO projektů.

ICON Partnerství

ICON má velmi silnou pozici na korejském trhu. Na vývoji ICON se primárně podílí Nadace ICON a ICONLoop, což je společnost, která stojí za tvorbou systému konsensu.

ICONLoop se soustředí primárně na rozvoj business aplikací ICON. Na následujícím obrázku je vidět počet partnerů, kteří testují síť ICON, přičemž mezi nejvýznamnější partnery patří metropole Soul nebo například Samsung.

partnerství icon
Partneři projektu ICON

ICON také nedávno navázel spolupráci s projektem Chainlink, který umožní komunikaci i s ostatními blockchainy a externími systémy jako jsou například klasické burzy.

Silné a slabé stránky ICON

Síť ICON patří mezi blockchainy třetí generace. To znamená, že v rámci svého ekosystému umožňuje propojení různých blockchainů, která mají svá specifická pravidla. To umožňuje lepší zapojení např. institucí, které nechtějí figurovat na veřejných blockchainech.

ICON tak buduje síť blockchainů, která by měla vyjít vstříc potřebám mnoha rozličným entitám. Za vývojem ICON stojí Nadace a ICONLoop. Nadace se zaměřuje na vývoj veřejného blockchainu a ICONLoop pak rozvíjí businesovou stránku sítě. A jak se zdá, ICONu se daří poměrně dobře a to hlavně v Jižní Koreji.

Korejský blockchain

A právě to je velmi silná stránka projektu. Pevná pozice v nejtechničtější zemi světa je perfektním startovacím místem. Projektu nicméně může teoreticky image korejského blockchainu uškodit ve vztahu ke globální adopci.

ICON si ve světe nezískal tolik pozornosti jako další chytré chainy. Cenově jej předběhly blockchainy jako Tezos, Cardano, ATOM, NEO, Algorand a další, které mají velmi podobné cíle. Zvítězit a přežít ale pravděpodobně musí jen hrstka z nich.

ICON si rozhodně zaslouží pozornost, ale jeho zaměření je velmi lokalizované. To se ale nakonec může ukázat jako dobrá strategie, protože hlubší integrace v Jižní Koreji přinese mincím ICX hodnotu.

Více informací o Icon

KryptoměnaIcon
SymbolICX
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů980 701 500
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$7 575 153
Tržní kapitalizace$260 444 945
Změna ceny za 24h4,25 %
Ohodnoťte kryptoměnu Icon
4
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Nákup této měny je možný pouze za pomoci Bitcoinu?
Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Martine, na coinmarketcap naleznete všechny obchodovatelné páry. Takže např. u kryptoměny ICX je vidět, že jde kupovat nejen za BTC, ale i za USD či USDT. Mrkněte na burzy Binance a OKEx.

Andrea

Mala by som zaujem sa registrovat a kupit krypto menu. Dakujem Andrea

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat