Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
| Tržní kapitalizace | $71,86 mld. | EBITDA | $6,02 mld. |
|---|---|---|---|
| Dnešní objem | 0 | P/B (Cena k účetní hodnotě) | 4,42 |
| Roční dividenda na akcii | $5,4 | P/E (Cena k zisku) | 27,6 |
| Dividendový výnos | 1,69 % | Návratnost aktiv | 6,03 % |
| Příjmy společnosti | $12,96 mld. | Návratnost vlastního kapitálu | 16,84 % |
| RPS (Příjmy na akcii) | $57,73 | Provozní marže | 35,42 % |
| EPS (Zisk na akcii) | $11,93 | Zisková marže | 20,71 % |
| Účetní hodnota na akcii | $74,48 | EV (Hodnota podniku) | $92,85 mld. |
Na základě odhadů analytiků z Wall Street, kteří poskytli 12měsíční cenové cíle pro , je konsenzuální cílová cena – s nejvyšším odhadem a nejnižším . Průměrná cílová cena představuje změnu o oproti aktuální ceně .
Analytici z Wall Street, kteří nedávno vydali doporučení ohledně akcií NSC.
Aktuální kvartál končí 31. 12. 2026 a zatím není známo, kdy budou výsledky zveřejněny. Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne $3,26 při tržbách ve výši $3,48 mld..
Datum zveřejnění výsledků zatím není známo.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,48 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $735,2 mil. | -- | -- |
| EPS | $3,26 | -- | -- |
Smíšené výsledky s vyššími tržbami, ale zisky zaostaly za očekáváním trhu. Zisk na akcii dosáhl $3,37 (2.7 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,48 mld. | $3,53 mld. | +1.36 % |
| Příjmy | $780,2 mil. | $759 mil. | -2.72 % |
| EPS | $3,46 | $3,37 | -2.73 % |
Norfolk Southern v uplynulém čtvrtletí prokázala provozní odolnost, když i přes mírné zaostání zisku za odhady dokázala navýšit tržby díky silné poptávce v intermodální dopravě a chemii. Klíčovým tématem byl úspěšný přesun nákladu ze silnic na železnici, podpořený vyššími cenami paliv a napjatým trhem kamionové dopravy. Společnost rekordně zlepšila bezpečnostní ukazatele a efektivitu sítě, i když čelila vyšším nákladům na naftu a mzdy.
Pro nadcházející kvartál a rok 2027 vedení očekává pokračující růst objemů a sází na strategickou fúzi s Union Pacific, která má trvale zvýšit konkurenceschopnost vůči kamionům. Investoři by měli sledovat zvýšené investice do kapacity a schopnost firmy udržet si nové zákazníky i při případném poklesu cen energií.
Výsledky jsou smíšené, tržby rostly, ale ziskovost mírně zaostala za očekáváním. Zisk na akcii dosáhl $3,26 (1.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,38 mld. | $3,47 mld. | +2.58 % |
| Příjmy | $748,1 mil. | $734 mil. | -1.89 % |
| EPS | $3,32 | $3,26 | -1.87 % |
Norfolk Southern za sebou má solidní čtvrtletí, které sice mírně zaostalo v zisku na akcii, ale překonalo očekávání v tržbách díky nečekanému nárůstu objemu přepravy. Hlavním motorem byl energetický sektor ovlivněný konfliktem v Íránu a oživení v intermodální přepravě, kde firma efektivně přetahuje zakázky ze silnic.
Pro investory je klíčové, že se vedení soustředí na zrychlení sítě a odstranění provozních úzkých hrdel, což má kompenzovat rostoucí náklady na paliva a mzdy. V nadcházejícím čtvrtletí lze očekávat mírné zlepšení marží a pokračující silnou poptávku v průmyslu. Rizikem zůstává dlouhodobě vysoká cena ropy, která by mohla zbrzdit spotřebitelskou poptávku, ale celkový příběh společnosti se nyní láme směrem k růstové fázi po dlouhé recesi v nákladní dopravě.
Výsledky mírně zaostaly za očekáváním kvůli nižšímu zisku a maržím. Zisk na akcii dosáhl $2,43 (2.5 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3 mld. | $3 mld. | +0.08 % |
| Příjmy | $561 mil. | $547 mil. | -2.5 % |
| EPS | $2,49 | $2,43 | -2.46 % |
Norfolk Southern v uplynulém čtvrtletí čelil nepřízni počasí a vyšším nákladům na palivo, což vedlo k mírnému zaostání zisku za očekáváním při stagnujících tržbách. Navzdory těmto vlivům a nákladům spojeným s plánovanou fúzí s UP společnost vykazuje silnou provozní disciplínu a rekordní efektivitu spotřeby paliva. Klíčovým příběhem pro investory zůstává transformace provozního modelu, která přináší výrazné zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti sítě.
V příštím čtvrtletí se očekává sezónní zlepšení marží o 200 bazických bodů a oživení v segmentu intermodální přepravy a uhlí. Hlavním motorem budoucího růstu má být podání revidované žádosti o fúzi na konci měsíce, která má vytvořit první transkontinentální železniční spojení v USA a přetáhnout objemy z dálnic na koleje.
Výsledky překonaly očekávaný zisk, ačkoliv tržby mírně zaostaly za odhady. Zisk na akcii dosáhl $2,87 (4 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3 mld. | $2,97 mld. | -0.9 % |
| Příjmy | $621,7 mil. | $644 mil. | +3.58 % |
| EPS | $2,76 | $2,87 | +3.96 % |
Norfolk Southern (NSC) prokázal v posledním kvartálu vysokou provozní disciplínu. I přes mírný pokles tržeb způsobený slabším trhem s uhlím a intermodální přepravou dokázal díky přísné kontrole nákladů překonat očekávání v zisku. Jako ex-CEO oceňuji zejména 7% nárůst produktivity a rekordní bezpečnost bez jediného vykolejení na hlavních tratích.
Pro rok 2026 je však příběh složitější. Makroekonomické prostředí zůstává nejisté a konkurence kvůli chystané fúzi agresivně útočí na tržní podíl. Vedení proto snižuje investice (CapEx) a soustředí se na „boj o každý dolar“ kvalitních tržeb. Očekávejte stabilní provoz, ale připravte se na volatilitu, dokud se nevyjasní osud fúze a neoživí průmyslová poptávka. NSC nyní sází na efektivitu místo překotného růstu.
Zveřejnění výsledků je očekáváno 28. 1. 2027.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $13,46 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $2,93 mld. | -- | -- |
| EPS | $13,04 | -- | -- |
Ziskovost výrazně překonala odhady, přestože tržby skončily mírně pod očekáváním. Zisk na akcii dosáhl $12,75 (6.1 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $12,21 mld. | $12,18 mld. | -0.28 % |
| Příjmy | $2,7 mld. | $2,87 mld. | +6.56 % |
| EPS | $12,02 | $12,75 | +6.09 % |
Norfolk Southern má za sebou rok, kdy se i přes stagnující tržby podařilo překonat zisková očekávání. Příběh roku 2025 byl o disciplíně: firma dosáhla rekordní bezpečnosti a vysoké produktivity, kdy s méně zaměstnanci přepravila více nákladu. Tahounem byly automobily a chemikálie, zatímco uhlí a kontejnery zůstaly slabší.
V příštím roce se připravte na strategii „kontroly nad kontrolovatelným“. Vedení snižuje investice a zaměřuje se na další úspory, aby vyvážilo nejistou ekonomiku a inflaci. Klíčovým milníkem bude schválení fúze s Union Pacific, která má vytvořit unikátní transkontinentální síť. Jako investoři očekávejte firmu, která sice čelí slabší poptávce, ale díky drastické efektivitě a chystanému spojení buduje silnou pozici pro budoucí růst.
Výsledky mírně zaostaly za odhady ziskovosti navzdory přesnému naplnění tržeb. Zisk na akcii dosáhl $11,57 (1.6 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $12,12 mld. | $12,12 mld. | +0.04 % |
| Příjmy | $2,64 mld. | $2,62 mld. | -0.69 % |
| EPS | $11,75 | $11,57 | -1.57 % |
Norfolk Southern má za sebou transformační rok 2024, kdy se po předchozích provozních potížích úspěšně stabilizovala. Přestože zisk mírně zaostal za odhady kvůli nákladům spojeným s nehodou v Ohiu a nižším příjmům z uhlí, firma výrazně zlepšila efektivitu a bezpečnost. Díky strategii „PSR 2.0“ zrychlila síť a snížila náklady o 300 milionů USD.
V roce 2025 očekávejte příběh o růstu marží a návratu kapitálu akcionářům. Společnost plánuje obnovit zpětný odkup akcií a dále zvyšovat ziskovost skrze produktivitu, i kdyby trh stagnoval. Hlavním motorem bude intermodální doprava a chemický průmysl, zatímco uhlí zůstane brzdou. Pro investory je klíčové, že se podnik mění z „problémového hráče“ na disciplinovaný stroj na hotovost.
Zisk na akcii dosáhl $8,02 (32 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $12,17 mld. | $12,16 mld. | -0.12 % |
| Příjmy | $1,79 mld. | $1,83 mld. | +2.01 % |
| EPS | $11,79 | $8,02 | -32 % |
Zisk na akcii dosáhl $13,88 (1.5 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $12,71 mld. | $12,75 mld. | +0.29 % |
| Příjmy | $3,12 mld. | $3,27 mld. | +4.68 % |
| EPS | $13,68 | $13,88 | +1.47 % |
Řazení
| Insider | Cena | Typ transakce | ||
|---|---|---|---|---|
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.XX XXX akcií |
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 |
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.XX XXX akcií |
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 |
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.XX XXX akcií |
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 |
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.XX XXX akcií |
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 |
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.XX XXX akcií |
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 |
|
Základní informace
|
|
| Název společnosti | Norfolk Southern Corporation |
|---|---|
| Ticker | NSC |
|
Základní informace o společnosti
|
|
| Webové stránky | https://norfolksouthern.investorroom.com/ |
|---|---|
| Adresa sídla společnosti | -- |
| Založeno | 1982 |
| Datum IPO | -- |
| Sektor | Průmysl |
| Průmysl | Železnice |
| Zaměstnanci | 19 600 |
| Vedení společnosti | -- |
|
Dividendy
|
|
| Vyplácí dividendy? | |
|---|---|
| Frekvence výplaty dividend | Kvartální |
| Roční dividenda na akcii | $5,4 |
| Dividendový výnos | 1,69 % |
|
Poslední dividenda
|
|
| Datum výplaty posl. dividendy | 20. 11. 2026 |
| Poslední dividenda | $1,35 |
|
Příjmy
|
|
| Příjmy společnosti | $12 963 000 320 |
|---|---|
| RPS (Příjmy na akcii) | $57,73 |
| Kvartální růst příjmů meziročně | 13,6 % |
|
Valuace
|
|
| Tržní kapitalizace | $71 863 862 518 |
|---|---|
| EV (Hodnota podniku) | $92 848 586 752 |
| P/B (Cena k účetní hodnotě) | 4,42 |
| P/E (Cena k zisku) | 27,6 |
| P/S (Cena k příjmům) | 5,71 |
| Forward P/E | 22,69 |
| Účetní hodnota na akcii | $74,48 |
| Cílová cena Wall Street | $360,6 |
| Hodnota podniku k příjmům | 7,16 |
| Hodnota podniku k EBITDA | 16,03 |
|
Rentabilita
|
|
| EBITDA | $6 023 000 000 |
|---|---|
| Provozní marže | 35,42 % |
| Zisková marže | 20,71 % |
| EBITDA marže | 46,46 % |
| Hrubý zisk | $5 792 000 000 |
| EPS (Zisk na akcii) | $11,93 |
| Zředěný zisk na akcii (DEPS) | $11,93 |
| Očekávaný EPS (tento rok) | -- |
| Očekávaný EPS (příští rok) | -- |
| Očekávaný EPS (tento kvartál) | -- |
| Očekávaný EPS (příští kvartál) | -- |
| Růst zisků čtvrtletně R/R | 6,8 % |
| Růst zisků meziročně | -9,1 % |
|
Výkonnost
|
|
| Návratnost aktiv | 6,03 % |
|---|---|
| Návratnost vlastního kapitálu | 16,84 % |
|
Statistiky akcií
|
|
| Dnešní objem | 0 |
|---|---|
| 52týdenní maximum | $358,6 |
| 52týdenní minimum | $277,8 |
| Beta | 1,18 |
| Vydané akcie | 224 608 373 |
| Volně obchodovatelné akcie | 224 252 807 |
| Podíl institucí | 77,45 % |
| Podíl insiderů | 0,046 % |
| 50denní klouzavý průměr | $325,9 |
| 200denní klouzavý průměr | $316 |
|
Shortaři akcií
|
|
| Počet short akcií | 7 136 902 |
|---|---|
| Počet short akcií (min. měs.) | -- |
| Podíl short pozic | 8,55 % |
| Podíl short pozic z volného objemu | -- |
| Podíl short pozic z vydaných akcií | 3,18 % |
| Short ratio | 8,55 % |
|
Rozdělení
|
|
| Faktor posledního rozdělení | 1:3 |
|---|---|
| Datum posledního rozdělení | 10. 10. 1997 |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.