Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
| Tržní kapitalizace | $61,68 mld. | EBITDA | $856,1 mil. |
|---|---|---|---|
| Dnešní objem | 251 747 | P/B (Cena k účetní hodnotě) | 13,34 |
| Roční dividenda na akcii | -- | P/E (Cena k zisku) | 164,7 |
| Dividendový výnos | -- | Návratnost aktiv | 9,19 % |
| Příjmy společnosti | $3,74 mld. | Návratnost vlastního kapitálu | -250 % |
| RPS (Příjmy na akcii) | $46,7 | Provozní marže | 27,95 % |
| EPS (Zisk na akcii) | -$89,62 | Zisková marže | -180 % |
| Účetní hodnota na akcii | $50,47 | EV (Hodnota podniku) | $61,46 mld. |
Na základě odhadů analytiků z Wall Street, kteří poskytli 12měsíční cenové cíle pro , je konsenzuální cílová cena – s nejvyšším odhadem a nejnižším . Průměrná cílová cena představuje změnu o oproti aktuální ceně .
Analytici z Wall Street, kteří nedávno vydali doporučení ohledně akcií LITE.
Aktuální kvartál končí 27. 12. 2026 a očekává se, že výsledky budou zveřejněny 11. 2. 2027. Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne $5,52 při tržbách ve výši $1,54 mld..
Zveřejnění výsledků je očekáváno 11. 2. 2027.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,54 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $561,7 mil. | -- | -- |
| EPS | $5,52 | -- | -- |
Smíšené výsledky s vyššími tržbami, ale ziskem zaostávajícím za očekáváním trhu. Zisk na akcii dosáhl $3,54 (16.2 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,26 mld. | $1,26 mld. | +0.57 % |
| Příjmy | $429,6 mil. | $360,3 mil. | -16.14 % |
| EPS | $4,22 | $3,54 | -16.2 % |
Výsledky jsou kvůli obrovské čisté ztrátě a propadu zisku katastrofální. Zisk na akcii dosáhl -$95,4 (3313.4 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $987,7 mil. | $1,01 mld. | +1.89 % |
| Příjmy | $301,9 mil. | -$7,16 mld. | -2471.97 % |
| EPS | $2,97 | -$95,4 | -3313.39 % |
Lumentum za sebou má přelomové čtvrtletí, které potvrzuje její klíčovou roli v AI revoluci. Přestože účetní ztráta vypadá hrozivě, jde o jednorázový vliv vyrovnání dluhu, zatímco reálný byznys raketově roste. Tržby překonaly miliardu dolarů díky neutuchající poptávce po optických propojeních v datových centrech.
Společnost těží z přechodu na 1,6T technologie a rozšiřování AI klastrů, přičemž poptávka po laserových čipech a optických přepínačích (OCS) převyšuje výrobní kapacity. V nadcházejícím kvartálu investoři mohou očekávat další rekordní tržby a výrazné zlepšování marží. Lumentum se stává dominantním dodavatelem pro největší cloudové hráče, což jí dává silnou pozici pro zbytek roku 2026 i rok 2027.
Výsledky výrazně zaostaly za očekáváním a představují pro investory značné zklamání. Zisk na akcii dosáhl $1,5 (34 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $810,2 mil. | $808,4 mil. | -0.22 % |
| Příjmy | $231 mil. | $144,2 mil. | -37.58 % |
| EPS | $2,27 | $1,5 | -33.97 % |
Lumentum má za sebou rekordní kvartál, kdy tržby meziročně vzrostly o 90 % na 808 milionů dolarů, přestože zisk na akcii (EPS 1,50 USD) zaostal za očekáváním kvůli nákladům na expanzi. Hlavním příběhem je obrovský převis poptávky nad nabídkou, zejména u laserových čipů a optických vysílačů pro AI datová centra, kde firma nestíhá dodávat o více než 30 %.
V nadcházejícím čtvrtletí očekávejte další rekordní tržby díky náběhu 1,6T technologií a nové akvizici fabriky v USA, která zajistí kapacitu pro budoucí růst. Pro investory je klíčové, že firma agresivně navyšuje marže skrze lepší produktový mix a vlastní výrobu komponent, což ji staví do silné pozice pro dlouhodobý boom v oblasti umělé inteligence.
Tržby mírně nad očekáváním, avšak ziskovost skončila hluboko pod odhady. Zisk na akcii dosáhl $0,89 (36.8 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $652,1 mil. | $665,5 mil. | +2.06 % |
| Příjmy | $143,3 mil. | $78,2 mil. | -45.41 % |
| EPS | $1,41 | $0,89 | -36.82 % |
Lumentum za sebou má rekordní čtvrtletí, které potvrdilo její klíčovou roli v AI revoluci. Přestože zisk na akcii (EPS 0,89 USD) zaostal za očekáváním kvůli investicím do výroby, tržby ve výši 665,5 mil. USD překonaly odhady. Společnost se stala „motorem“ AI sítí, přičemž poptávka po laserových čipech a optických přepínačích (OCS) dramaticky převyšuje nabídku.
V příštím kvartálu investory čeká další rekord s výhledem tržeb přes 800 mil. USD (nárůst o 85 % meziročně). Klíčovým příběhem je přechod na 1,6T technologie a masivní nevyřízené objednávky v hodnotě 400 mil. USD. Očekávejte postupné zlepšování marží díky vyšším cenám a přechodu na pokročilejší čipy. Lumentum agresivně rozšiřuje kapacity, aby uspokojilo hlad cloudových gigantů po optické konektivitě.
Datum zveřejnění výsledků zatím není známo.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $6,45 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $1,68 mld. | -- | -- |
| EPS | $23,07 | -- | -- |
Tržby sice splnily očekávání, ale obrovská čistá ztráta znamená katastrofální výsledek. Zisk na akcii dosáhl -$92,96 (1230.3 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3 mld. | $3,01 mld. | +0.46 % |
| Příjmy | $603,5 mil. | -$6,94 mld. | -1249.18 % |
| EPS | $8,22 | -$92,96 | -1230.25 % |
Lumentum za sebou má rok extrémních protikladů. Přestože tržby díky boomu AI a optických spojů v datových centrech vzrostly o více než 100 %, společnost vykázala masivní účetní ztrátu 7 miliard dolarů kvůli jednorázovému přecenění dluhu. Pro investory je však klíčový „příběh“: firma se stala nezbytným dodavatelem pro AI infrastrukturu.
Poptávka po laserových čipech a optických přepínačích (OCS) převyšuje výrobní kapacity, což Lumentum umožňuje zvyšovat ceny i marže. V příštím roce očekávejte ostrý přechod na technologie nové generace (1.6T a 200G), které upevní tržní podíl. Navzdory loňskému čistému prodělku vstupuje firma do roku 2027 v nejsilnější provozní kondici historie, s výhledem na rekordní tržby a nadstandardní ziskovost.
Tržby sice mírně překonaly očekávání, ale ziskovost skončila hluboko pod odhady. Zisk na akcii dosáhl $0,37 (81.4 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,63 mld. | $1,65 mld. | +0.83 % |
| Příjmy | $147,8 mil. | $25,9 mil. | -82.48 % |
| EPS | $1,99 | $0,37 | -81.37 % |
Lumentum (LITE) má za sebou rok transformace, kdy sice čistý zisk zaostal za původním očekáváním (EPS 0,37 USD vs. 1,99 USD), ale firma úspěšně naskočila na vlnu AI. Klíčovým příběhem loňska byl masivní 67% růst v segmentu Cloud & Networking, tažený hladem po optických komponentech pro datová centra.
V nadcházejícím roce očekávejte „breakout year“. Firma je vyprodaná na rok dopředu a těží z pozice klíčového dodavatele pro největší cloudové hráče (hyperscalery). Investoři by měli sledovat náběh 200G laserů a inovativních optických spínačů (OCS), které mají vysoké marže. Lumentum se mění z dodavatele telekomunikací na čistokrevného AI hráče, což by mělo do června 2026 přinést rekordní tržby a výrazné zlepšení ziskovosti.
Tržby sice mírně vzrostly, ale masivní ztráta znamená celkový neúspěch. Zisk na akcii dosáhl -$8,12 (2 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,38 mld. | $1,36 mld. | -1.4 % |
| Příjmy | -$561 mil. | -$546,5 mil. | +2.58 % |
| EPS | -$8,29 | -$8,12 | +2.01 % |
Lumentum má za sebou náročný rok, kdy realita výrazně zaostala za finančním očekáváním, zejména kvůli restrukturalizačním nákladům a odpisům. Společnost však prochází zásadní transformací: odklání se od starších technologií a sází vše na cloud a umělou inteligenci.
Klíčovým příběhem loňska byla integrace akvizice Cloud Light a příprava nových výrobních kapacit v Thajsku, které mají zajistit nezávislost na Číně. Pro investory je podstatný výhled na rok 2025 – firma očekává masivní nárůst poptávky po 800G a 1.6T transceiverech a čipech pro AI datová centra. Cílem je dosáhnout kvartálních tržeb 500 milionů USD do konce kalendářního roku 2025. Očekávejte postupné zlepšování marží a silný růst v segmentu Datacom, který by měl převážit nad stagnujícím telekomunikačním trhem.
Zisk na akcii dosáhl -$1,93 (142.7 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,76 mld. | $1,77 mld. | +0.25 % |
| Příjmy | -$266,5 mil. | -$131,6 mil. | +50.62 % |
| EPS | $4,52 | -$1,93 | -142.66 % |
Řazení
| Insider | Cena | Typ transakce | ||
|---|---|---|---|---|
|
Ali Wajid
officer: EVP & CHIEF FINANCIAL OFFICER
|
XXX
|
XXX
|
XXX
|
1. 10. 2026 |
|
Wupen Yuen
officer: PRESIDENT, GLOBAL BUS. UNITS
|
XXX
|
XXX
|
XXX
|
29. 9. 2026 |
|
Wupen Yuen
officer: PRESIDENT, GLOBAL BUS. UNITS
|
XXX
|
XXX
|
XXX
|
28. 9. 2026 |
|
Wupen Yuen
officer: PRESIDENT, GLOBAL BUS. UNITS
|
XXX
|
XXX
|
XXX
|
25. 9. 2026 |
|
Wupen Yuen
officer: PRESIDENT, GLOBAL BUS. UNITS
|
XXX
|
XXX
|
XXX
|
24. 9. 2026 |
|
Základní informace
|
|
| Název společnosti | Lumentum Holdings |
|---|---|
| Ticker | LITE |
|
Základní informace o společnosti
|
|
| Webové stránky | https://investor.lumentum.com/overview/default.aspx |
|---|---|
| Adresa sídla společnosti | -- |
| Založeno | 2015 |
| Datum IPO | -- |
| Sektor | Informační technologie |
| Průmysl | Komunikační zařízení |
| Zaměstnanci | 10 562 |
| Vedení společnosti | -- |
|
Dividendy
|
|
| Vyplácí dividendy? | |
|---|---|
| Roční dividenda na akcii | -- |
| Dividendový výnos | -- |
|
Příjmy
|
|
| Příjmy společnosti | $3 742 799 872 |
|---|---|
| RPS (Příjmy na akcii) | $46,7 |
| Kvartální růst příjmů meziročně | 136,5 % |
|
Valuace
|
|
| Tržní kapitalizace | $61 680 248 385 |
|---|---|
| EV (Hodnota podniku) | $61 457 240 064 |
| P/B (Cena k účetní hodnotě) | 13,34 |
| P/E (Cena k zisku) | 164,7 |
| P/S (Cena k příjmům) | 16,32 |
| Forward P/E | 17,59 |
| Účetní hodnota na akcii | $50,47 |
| Cílová cena Wall Street | $1 122 |
| Hodnota podniku k příjmům | 16,42 |
| Hodnota podniku k EBITDA | 53,79 |
|
Rentabilita
|
|
| EBITDA | $856 100 000 |
|---|---|
| Provozní marže | 27,95 % |
| Zisková marže | -180 % |
| EBITDA marže | 28,4 % |
| Hrubý zisk | $1 795 600 000 |
| EPS (Zisk na akcii) | -$89,62 |
| Zředěný zisk na akcii (DEPS) | -$89,62 |
| Očekávaný EPS (tento rok) | -- |
| Očekávaný EPS (příští rok) | -- |
| Očekávaný EPS (tento kvartál) | -- |
| Očekávaný EPS (příští kvartál) | -- |
| Růst zisků čtvrtletně R/R | 8 479 % |
| Růst zisků meziročně | -25 000 % |
|
Výkonnost
|
|
| Návratnost aktiv | 9,19 % |
|---|---|
| Návratnost vlastního kapitálu | -250 % |
|
Statistiky akcií
|
|
| Dnešní objem | 251 747 |
|---|---|
| 52týdenní maximum | $1 143 |
| 52týdenní minimum | $184,2 |
| Beta | -- |
| Vydané akcie | 88 600 000 |
| Volně obchodovatelné akcie | 90 135 222 |
| Podíl institucí | 94,86 % |
| Podíl insiderů | 0,31 % |
| 50denní klouzavý průměr | $919,3 |
| 200denní klouzavý průměr | $802,9 |
|
Shortaři akcií
|
|
| Počet short akcií | 7 740 045 |
|---|---|
| Počet short akcií (min. měs.) | -- |
| Podíl short pozic | 1,55 % |
| Podíl short pozic z volného objemu | -- |
| Podíl short pozic z vydaných akcií | 8,57 % |
| Short ratio | 1,55 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.