Popis akciové společnosti JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa SA je největším výrobcem kvalitního koksovatelného uhlí v Polsku a největší obchodní skupina koksoven v Evropské unii. Těžební oblast Skupiny se nachází v Hornoslezské uhelné pánvi.
Hlavním předmětem podnikání skupiny JSW je nejen těžba a zpracováním ale také následný prodej černého uhlí, zejména koksovatelného uhlí a uhlí pro energetické účely.
JSW zaměstnává v Polsku přes 30 000 lidí, tržby jsou kolem 10 miliard polských zlotých ročně a společnost pravidelně vykazuje roční zisky.
Akcie společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa SA jsou obchodované od července 2011 na burze ve Varšavě (WSE). Pokud byste do nich chtěli investovat, potřebujete přístup na burzu (například přes brokera XTB) a následně hledáte ticker JSW. Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.
JSW je také součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavě – indexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě.
Pokud akciím ještě příliš nerozumíte, doporučujeme začít naším komplexním článkem o akciích. V něm se vše dozvíte a nepotřebujete žádné předchozí znalosti, je to takový vstupní bod do světa akcií a obchodování.
Obsah článku
O společnosti JSW
Společnost byla založena v roce 1993, spadalo pod ni hned 7 dolů a ze 100 % ji vlastnil polský stát (státní pokladna). JSW zahájilo již v roce 1994 rozsáhlo restrukturalizaci, ta skončila až roku 2006.
Skupina JSW se primárně dělí na dvě obchodní linie, na uhlí a koks. Samozřejmě obě linie mají další podporu v IT, opravnách, dopravě (převážně železnici) a další. Skupina JSW tím zastřešuje hned několik z.o.o. (v ČR obdoba s.r.o. – společnost s ručením omezeným).
Těžební oblast JSW se nachází v Hornoslezské uhelné pánvi. Koksovatelné uhlí z JSW se používá především při výrobě koksu – spolu se železnou rudou se jedná o základní vstupní složku pro výrobu oceli.
Skupina JSW zpracovává ve svých koksovnách přibližně 40 % vyprodukovaného koksovatelného uhlí. Zákazníkům nabídne již opracovaný hrubý produkt.
Skupina JSW SA je jedním z největších zaměstnavatelů a také exportérů v Polsku. Asi 46 % produkce společnosti jde na export. Zhruba 90 % exportu skupiny směřuje na trhy Evropské unie, především do Německa, Rakouska, České republiky, Slovenska, Rumunska a Maďarska.
Konkrétními příjemci koksovaného uhlí jsou tyto firmy: ArcelorMittal Poland, Voestalpine Stahl, US Steel, Moravia Steel, Koksownia Częstochowa Nowa.
Pokud se bavíme o černém uhlí, dokáže skupina JSW těžit v největším dole Budryk až 12 000 tun za den. V závěsu je důl Pniówek s 11 200 tunami.
Mimochodem důl Budryk má kapacitu ještě 256 milionů tun a měl by sloužit až do roku 2077. Ostatně velmi podobnou životnost mají i ostatní doly. Je tedy spíše otázkou, co se stane po 70. letech 21. století.
A co může JSW ovlivnit nejvíce? Rozhodně omezení Evropské unie. Například Brusel v říjnu 2014 přijal nový klimatický balíček. Ten schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990). To mělo obrovský dopad jak na JSW, tak celý energetický průmysl v Evropské Unii. Obdobně reagují akcie i na zprávy jako je válka na Ukrajině.
Ostatně tak zásadní rozhodnutí a klimatické balíčky jsou vidět i na ceně akcií JSW, potažmo indexu WIG20 jehož je součástí.
Historie JSW
V roce 1993 existovalo celkem sedm samostatně fungujících těžařských podniků, konkrétně:
- Černouhelný důl Borynia
- Černouhelný důl Jastrzębie
- Černouhelný důl Krupiński
- Černouhelný důl Morcinek
- Černouhelný důl Moszczenica
- Černouhelný důl Pniówek
- Černouhelný důl Zofiówka
Těchto sedm dolů bylo 1. dubna 1993 přeměněno na společnost se sídlem v Jastrzębie-Zdrój, společnost byla stoprocentně vlastněná Státní pokladnou.
V letech 1993 až 2006 prováděla JSW restrukturalizaci. Ta spočívala v oddělení majetku a postranního podnikání od těžby. JSW zároveň sloučila doly Jastrzębie a Moszczenica. Výsledkem byl důl Jas-Mos, tím došlo k úspoře administrativních nákladů.
V roce 1995 bylo zřízeno oddělení logistiky (zásobování dolů). O rok později byla založena společnost Polski Koks, která je součástí skupiny dodnes. V restrukturalizaci je důležitý také rok 1998, kdy byl důl Morcinek uveden do likvidace (ta skončila roku 2000).
V lednu 2011 společnost v rámci reorganizačních procesů sjednotila doly Borynia a Zofiówka a vytvořila nový dvoutahový důl Borynia-Zofiówka. 1. ledna 2013 byl připojen třetí důl: Jas-Mos. Tím vznikl mega důl spojující prostory tří až čtyř dolů, funguje pod názvem Černouhelný důl Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
V červenci 2011 vstupuje JSW na burzu ve Varšavě. Státní pokladna si nechala 55,16 %, zbytek je volně k dispozici k obchodování.
Dne 1. srpna 2014 koupilo JSW důl Knurów-Szczygłowice od společnosti Kompania Węglowa.
V roce 2017 dosahuje JSW rekordních zisků, konkrétně 2 543,3 milionu zlotách. Začátkem roku 2018 navíc představuje strategii na rok 2018 až 2030. Základem je předpoklad postupného nárůstu těžby uhlí ze 14,9 mil. tun v roce 2017 na 18,2 mil. tun v roce 2030.
Od roku 2020 dochází ke zvyšování podílu produkce koksovatelného uhlí na celkové produkci, konkrétně ze 72 % na 85 %.
JSW se zaměřuje také na obnovitelné zdroje energie a ekologii, proto strategie předpokládá pětinásobný nárůst výroby elektřiny z metanu těženého v dolech.
Vývoj ceny akcií JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa SA je největším výrobcem kvalitního koksovatelného uhlí v Polsku a největší obchodní skupina koksoven v Evropské unii.
Akcie JSW jsou obchodované na burze ve Varšavě od roku 2011. Vstup na burzu nebyl pro JSW dle očekávání. Cena 137 zlotých za akcii byla na prvotní úpis příliš vysoká.
Pro rok 2011 až 2013 si cena akcií JSW našla svoji úroveň na 92 zlotých za akcii. Bohužel přišel nechvalně známý klimatický balíček EU. Ten byl schválen v roce 2014 a dal si za cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).
Dopad klimatického balíčku v roce 2014 je na grafu jasně patrný. I když se z tohoto opatření akcie vzpamatovaly, hned na něj narazily znova, tentokrát ovšem v podobě uhlíkové bubliny.
O uhlíkové bublině se začalo více mluvit v roce 2018. Princip je jednoduchý, pokud bude omezeno CO2, nemá smysl těžit tak velké množství fosilních paliv, potenciál společností jako JSW bude nevyužit a společnosti nedosáhnou očekávaných zisků. To vše bude mít za důsledek pokles ceny akcií celého odvětví.
Ani JSW navíc nepomohla pandemie koronaviru, vládní omezení se dotkla i produkce této společnosti. Naopak válka na Ukrajině částečně zvýšila poptávku právě po produkci JSW.
Dividendy JSW
V roce 2022 nedošlo k výplatě dividend, v historii ale JSW několikrát dividendy vyplatilo. V letech 2011 až 2021 došlo k vyplacení dividendy celkem čtyřikrát.
Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.
Investice do akcií JSW
Investovat do akcií JSW je dnes jednoduché. Potřebuje brokera, tedy prostředníka, který vás s burzou spojí. Při výběru brokera doporučujeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. To je ověřené, seriózní, a navíc akcie XTB najdeme také na burze ve Varšavě.
Pokud chcete spekulovat na cenu akcií JSW, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.
První možnost: Nákup akcií JSW
Nákup fyzických akcií je snadný, logický, není u něj tak vysoké riziko. Navíc je levný, nejsou zde žádné poplatky. Jednoduše máte na obchodním účtu sumu, koupíte si určitý počet akcií (počet vynásobíte cenou) a přesně víte, kolik při jakém cenovém pohybu vyděláte či proděláte. Osobně právě tento způsob obchodování aplikuji.
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
I u XTB můžete nakupovat a držet fyzické akcie bez poplatku.
A kdyby JSW začalo vyplácet dividendy, vy jste akcie k rozhodnému dni drželi, připíšou se vám dividendy na obchodní účet brokera. Jak s dividendou následně naložíte, je na vás, osobně ji většinou reinvestuji.
Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?
Nejlepší bude, když si to ukážeme na příkladu:
Cena akcií JSW byla v červenci 2022 na ceně 50 zlotých za akcii. Za 10 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.
Pokud cena vzroste o 20 % na 60 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (10 zlotých za každou akcii).
Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.
Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií JSW
Pro obchodování v řádech vteřin, minut, hodin nebo maximálně dní, se přímé nabízí využití finanční páky a derivátu typu CFD. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.
CFD kontrakty je většinou možné obchodovat u stejného brokera jako fyzické akcie. K nákupu CFD kontraktů na akcie JSW tak můžete opět využít XTB. Dejte si spíše pozor na to, abyste vždy správně zvolili, zda chcete nakoupit fyzické akcie nebo derivát typu CFD.
Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.
Co je to finanční páka?
Finanční páka je vlastně půjčka. Za drobný poplatek vám broker půjčí peníze přímo na daný obchod. To vám umožní koupit více akcií, než na kolik máte dostupné finanční prostředky.
Opět si to ukážeme na příkladu:
Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).
Nyní si můžete koupit rovnou 50 akcií JSW po 50 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 10 akcií).
Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 100 zlotých na 60 zlotých za jednu akcii JSW, zisk je pořád stejných 10 zlotých na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 10, ale hned 50 akcií, tedy 50 x 10 = 500 zlotých.
S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.
Přesně takhle obchodování s finanční pákou funguje, ale pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.
Při obchodování s finanční pákou je nutné započítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Když si klasicky vezmete půjčku, taky za ni platíte úroky. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.
Kde koupit akcie JSW?
K nákupu fyzických akcií i derivátu typu CFD potřebujete brokera. V našem případě jsme si vybrali ověřeného poskytovatele – XTB, sami u něj obchodujeme.
Technicky potřebujete zařízení připojené k internetu, a právě účet u brokera.
Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, není ale automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě XTB, musíte vyplnit tento dokument a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dní.
Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nebo obecně vámi zamýšlená aktiva nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.
Akcie JSW jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.
Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využití finanční páky.
Kdo je to broker?
Broker je prostředník, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Bez něj bychom se jako drobní obchodníci na burzu vůbec nedostali, protože naše objemy jsou pro burzu jednoduše nezajímavé.
Broker naše příkazy sbírá a zajišťuje jejich vypořádání, někdy také může tvořit přímo protistranu.
Za Finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie JSW obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.
Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB
Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií JSW a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.
Vyplatí se investovat do akcií JSW? A co na akciích JSW?
JSW je velmi dobře známou těžařskou společností. Sídlo společnosti je v polských Polkowicích, ale jméno značky je světové. Velmi dobře je značka známá v Evropě, ale působí i v Asii.
Hlavním předmětem podnikání skupiny JSW je nejen těžba a zpracováním ale také následný prodej černého uhlí, zejména koksovatelného uhlí a uhlí pro energetické účely.
JSW zaměstnává v Polsku přes 30 000 lidí, tržby jsou kolem 10 miliard polských zlotých ročně a společnost pravidelně vykazuje roční zisky. Z více jak z 55 % je JSW vlastněno Státní pokladnou, ale zbytek je volný k obchodování.
Jastrzębska Spółka Węglowa prošla úspěšnou restrukturalizací a dnes vykazuje zajímavé tržby i příjmy. Investorům dokonce skupina představila plány do roku 2030.
Akcie JSW ovšem velmi reagují na politická rozhodnutí. Cenu akcií JSW výrazně snížil klimatický balíček EU omezující produkci CO2 a s ním spojená uhlíková bublina.
U JSW tedy nelze koukat jen na hospodářské výsledky, ale i na ekologická a politická rozhodnutí, například klimatické balíčky.
A zda se investice do JSW vyplatí? Rozhodně se nejedná o špatnou společnost, ale záleží, zda se vám hodí do portfolia pro vhodnou diverzifikaci. Osobně zrovna tuto společnost vynechám, ale dovedu si představit, že někomu může dávat koupě akcií JSW smysl.
Jak se vám akcie JSW líbí? Chystáte se do nich investovat? Vidíte je jako příležitost nebo vyhozené peníze?
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.