Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
astrazeneca
AZN
Akcie AstraZeneca (AZN) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

£112,4 (3 413 Kč)

-5 % za 7 dní

astrazeneca

Akcie AstraZeneca (AZN) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií AstraZeneca
Graf AZN

£112,4 (3 413 Kč)

-5 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií AstraZeneca

Logo AstraZeneca
AstraZeneca/AZN
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AZN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost AstraZeneca

Tržní kapitalizace £182 mld. EBITDA £16,97 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 5,91
Roční dividenda na akcii £2,97 P/E (Cena k zisku) 36,38
Dividendový výnos 2 % Návratnost aktiv 7,68 %
Příjmy společnosti £49,13 mld. Návratnost vlastního kapitálu 16,74 %
Příjmy na akcii £31,72 Provozní marže 22,42 %
Účetní hodnota na akcii £25,49 Zisková marže 13,11 %
Hodnota podniku £200,3 mld. Cílová cena Wall Street £130,3

Informace o akciích AstraZeneca

Astra Zeneca se pod tickerem AZN obchoduje na třech hlavních burzách, v Londýně, ve Stockholmu a v New Yorku. Jméno Astra Zeneca máte zřejmě spojeno s vakcínou proti COVID-19, tato biofarmatická společnost má ale mnohem širší portfolio a k tomu ambiciózní cíle. Na nich pracuje celosvětově přes 75 000 zaměstnanců, z toho přes 150 v České republice.

Astra Zeneca má silné morální hodnoty, dokazuje to například na genderovém zastoupení nebo na vakcíne proti nemoci COVID-19, kterou prodávala bez marže.

45,4 % seniorních pozic zastávají v AstraZeneca ženy.

Než se do profilu akcií AstraZeneca pustíme detailně, doporučujeme vám přečíst si souhrnný článek, co to jsou akcie, proč se vydávají, prostě vše o akciích.

Obsah článku

O společnosti AstraZeneca

AstraZeneca

AstraZeneca je jednou z nejvýznamnějších biofarmaceutických společností. Jméno AstraZeneca je v široké veřejnosti známé kvůli vakcíně proti COVID-19, bylo by ale mylné si myslet, že tato společnost nenabízí nic dalšího nebo že vznikla jen kvůli pandemii koronaviru.

V portfoliu AstraZeneca najdeme více terapeutických oblastí. V každé z nich vytváří AstraZeneca studie a výzkum pro objevení nových léčiv či zdokonalení současných. Hlavní terapeutické oblasti AstraZeneca jsou:

  • Onkologie
  • Kardiovaskulární onemocnění a diabetes
  • Respirační onemocnění
  • Ostatní

Historie společnosti sahá do roku 1913, kdy ve Švédsku vznikla Astra AB. Farmaceutická společnosti Astra AB se švédskými kořeny fůzovala roku 1999 s britskou Zeneca Group a vzniklo dnes známé obchodní označení AstraZeneca.

AstraZeneca v číslech

AstraZeneca má celosvětově přes 75 000 zaměstnanců, v České republice, konkrétně v Praze, jich je přes 150.

V České republice více jak 60 % manažerských pozic vykonávají ženy, celosvětově má AstraZeneca 45,4 % seniorních pozic obsazených ženami.

Roční obrat se pohybuje kolem 25 miliard amerických dolarů. Celková aktiva společnosti jsou přes 60 miliard amerických dolarů. I když je AstraZeneca tržní společnost, některé produkty, například právě covidovou vakcínu nabízela bez marže a jednalo se tak o nejlevnější vakcínu na trhu.

Centrála se nachází v Cambridge ve Velká Británie. AstraZeneca má 3 výzkumná centra, která se nachází ve Velké Británii, Švédsku a USA. Společnost spolupracuje s univerzitami a účastní se zajímavých výzkumných projektů. I právě proto covidová vakcína této společnosti je označována jako oxfordská.

Na začátku roku 2021 uskutečnila AstraZeneca jeden velmi zajímavý prodej. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem americké biotechnologické společnosti Moderna. Akcie Moderny po uvedení vakcíny na COVID-19 výrazně rostly a AstraZeneca se rozhodla prodat svůj 7,7% podíl za více jak miliardu dolarů. AstraZeneca má vlastní vakcínu proti COVID-19 a inkasované peníze navíc použije do dalšího vývoje.

Produkty AstraZeneca

AstraZeneca nabízí široké portfolio produktů, od běžných nosních kapek až po léky zpomalující rozvoj rakovinotvorného bujení. Léčiva AstraZeneca jsou využívaná jak širokou veřejností, tak lékaři.

Současné produkty a prodeje AstraZeneca jsou pro společnost naprosto klíčové, protože musejí pokrýt velmi nákladný výzkum nových léků. A právě investice do vývoje nových léčiv je pro AstraZeneca v zásadě nevyčerpatelným potenicálem.

Každému se pod neomezeným potenciálem ve výzkumu aktuálních civilizačních chorob zřejmě vybaví lék na rakovinu. Ano, to by bylo skvělé, a i tyto výzkumy AstraZeneca má, ale zatím se musíme spokojit s menšími pokroky. Jedním z nich je například produkt FluenzTetra, jedná se o náhradu injekční aplikace ochrany proti chřipce pro děti. Nově stačí aplikace střikem do nosních dírek. A účinnost? Ta je srovnatelná s injekční aplikací.

AstraZeneca se v případě onkologických onemocnění specializuje na karcinom plic, prsu, slinivky břišní, močového měchýře a vaječníků. Výzkumy zatím nemají účinné léky pro všechny pacienty, ale minimálně pomáhají včasné diagnóze nebo aspoň prodlužují život.

I studie dokáží zachránit životy, je důležité nemoci rozumět, umět ji včas odhalit a případně použít i neoperativní metody léčby. V tomto odvětví hraje AstraZeneca skutečně nesmírně důležitou roli pro celou společnost.

Vývoj ceny akcií AstraZeneca

Od roku 2000 cena akcií dlouhodobě roste. Pozor ovšem na vyšší volatilitu, ta může být způsobena výsledkem studií, schválení/neschválení nových léků či investicemi AstraZeneca.

Občas se farmaceutické společnosti, především v USA, potýkají i s žalobami. To vše jsou vlivy, které mohou krátkodobě ovlivnit vývoj ceny akcií a krátkodobě narušit jinak dlouhodobě správně nastavené vize a strategie firmy.

Logo AstraZeneca
AstraZeneca / AZN
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AZN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dividendy AstraZeneca

AstraZena má nastavenou i dividendovou politiku. Dividendový výnos se v letech 2017 až 2021 pohyboval v rozmezí 2,5 až 4,2 %.

AstraZeneca tak není zajímavá jen z pohledu růstu ceny akcií, ale i jako dividendová akcie. A pokud vás dividendové akcie zajímají více, podívejte se na seznam dividendových králů, tedy akcií, které zvyšují dividendový výnos již 50 let.

Investování do akcií AstraZeneca

Investovat do AstraZeneca lze z pohodlí domova, online a hned dvěma způsoby. Prvním z nich je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových. Druhou možností je aktivní obchodování, tzn. časté nákupy a prodeje (kdy držíte obchod typicky jen několik vteřin, minut, maximálně hodin). Krátkodobé spekulace je vhodné podpořit finanční pákou a skvěle se na ni hodí CFD kontrakty.

První možnost: nákup akcií AstraZeneca

Nakoupit skutečné akcie je nejsnazším, a mnohdy i tím nejlepším způsobem, jak do dané společnosti investovat. Koupí se z vás stane akcionář podílející se na zisku. Navíc máte nárok na dividendu, stačí v rozhodné datum akcie držet a budou vám vyplaceny na obchodní účet.

Koupě fyzických akcií je atraktivní i finančně. Pokud budete obchodovat bez pákového efektu, fyzické akcie u XTB držíte bez dalších poplatků. I tento aspekt je nutné zvážit, protože se jedná o velký benefit a případné zisky nespolykají poplatky. Samozřejmě ale XTB není jedinou možností, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Nejlepší bude, když si vše ukážeme na jednoduchém příkladu.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií AstraZeneca je 60 amerických dolarů za kus, to byla například cena v lednu 2022. Za 600 EUR si tedy koupíme 10 akcií AstraZeneca.

Pokud cena vzroste o 20 % na 72 USD za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 600 USD a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodáme tedy za 720 USD a máme zisk 120 USD.

Zisk ve výši 120 USD můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií AstraZeneca

Pokud nechcete akcie držet dny, týdny a měsíce, potřebujete produkt, kde můžete spekulovat na malé pohyby a vydělat na nich. Tedy něco, kde i malá změna ceny znamená velký zisk, případně ztrátu. K tomu se hodí finanční deriváty CFD s finanční pákou. CFD kontrakty nabízí většina brokerů, mimo jiné i dnes doporučované XTB.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou umožní nakoupit více akcií, než na kolik máte dostupné prostředky. Představit si to můžete jako půjčku, se kterou obchodujete. Vysvětlíme si to na tomto příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 600 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 3 000 USD (pětinásobkem).

Najednou si tedy můžete koupit rovnou 50 akcií AstraZeneca po 60 USD (bez pákového efektu jste mohli nakoupit “pouze” 10 akcií).

Co se stane, když se cena změní z 60 USD na 72 USD za jednu akcii AstraZeneca? Vyděláte 12 USD na akcii. Tentokrát jich ale nevlastníte 10, ale hned 50, tedy 50 krát 12 = 600 USD. Najednou jste nevydělali 120 USD, ale hned 600 USD a to na stejném cenovém pohybu. Není to skvělé?

Ano, je to super, takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně to ale funguje, když cena klesá, násobí se vám i ztráta, tedy máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku i ztráty. Navíc zde budou i poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”), to jsme v tomto případě nezohlednili.

Kde koupit akcie AstraZeneca?

Nakoupit akcie AstraZeneca nebo vyloženě obchodovat s pomocí CFD kontraktů můžete z pohodlí domova, bude vám k tomu stačit notebook a připojení k internetu. Samotný obchod provedete přes licencovaného a ověřeného brokera. My jsme uváděli například XTB, kde sami máme obchodní účty, ale můžete se podívat i na další ověřené brokery, které pro vás recenzujeme.

Akcie AstraZeneca jsou obchodované na burze v New Yorku, Londýně a Stockholmu. Obchodní hodiny ve formátu středoevropského času jsou pondělí až pátek a to dle následujících burz následovně:

  • New York: 15:30 – 22:00
  • Stockholm: 9:00 – 17:25
  • Londýn: 9:00 – 17:30

Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR. Při obchodování CFD kontraktů platí jiné poplatky. Výše zaplacených poplatků se odvíjí od délky držení dané pozice atp.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie AstraZeneca, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do akcií AstraZeneca? A co na akciích AstraZeneca sledovat

Společnost AstraZeneca je významnou biofarmaceutickou společností s dobrým jménem, správně nastavenými hodnotami a silnou kapitálovou strukturou. Společnost má stabilní příjem z léčiv, investuje do vývoje, spolupracuje se strategickými partnery (například univerzity) a zaměřuje se na civilizační nemoci.

Akcie AstraZeneca dlouhodobě rostou a společnost navíc vyplácí dividendu. Z toho pohledu se zdá být AstraZeneca jako dobrou volbou. Pozor si ovšem dejte na vyšší volatilitu akcií,

Právě vyšší volatilita je ovlivněna odborným prostředím. Výzkum civilizačních nemocí a následný vývoj nových léků je extrémně náročný proces, a to nejen kapitálově, ale i z hlediska lidských zdrojů. A je to právě výzkum, který rozhodne o úspěchu AstraZeneca.

U AstraZeneca se vyplatí sledovat zveřejněné výzkumy či sociální sítě, kde najdete i dílčí úspěchy. Nečekejte ovšem, že hned bude objeven lék na rakovinu, progres v této oblasti je pomalý, a i úspěchy u méně závažných nemocí či skutečně malý progres v léčbě (či jen lepšímu pochopení) rakoviny je hodnocen velmi pozitivně.
Naopak pozor si dejte na dlouhodobý neúspěch ve výzkumu, neschválení léků či vedlejší účinky a případné žaloby od nespokojených pacientů.

Mimo čísel a celosvětově velmi prospěšnému zaměření na léčbu závažných nemocí nám na společnosti AsraZeneca může být sympatické české zastoupení, konkrétně v Praze, případně genderová vyrovnanost, kdy na seniorních manažerských pozicích najdete v zásadě stejné zastoupení mužů a žen.

Co si o akciích AstraZeneca myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál? A máte v portfoliu již nějakou biofarmatickou společnost?

Více informací o akciích AstraZeneca (AZN)

Základní informace
Název společnostiAstraZeneca
TickerAZN
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.astrazeneca.com/investor-relations.html
Adresa sídla společnosti1 Francis Crick Avenue, Cambridge, United Kingdom, CB2 0AA
Založeno1999
Datum IPO12. 5. 1993
SektorZdravotní péče
PrůmyslLéčiva
Zaměstnanci89 900
Vedení společnostiCEO & Executive Director: Mr. Pascal Soriot D.V.M., M.B.A.
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda8. 8. 2024
Roční dividenda na akcii£2,97
Dividendový výnos2 %
Výplatní poměr32,35 %
Příjmy
Příjmy společnosti£49 132 998 656
Příjmy na akcii£31,72
Růst příjmů čtvrtletně R/R13,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace£181 957 689 344
Hodnota podniku£200 322 661 194
P/B (Cena k účetní hodnotě)5,91
P/E (Cena k zisku)36,38
Očekávané P/E16,08
Účetní hodnota na akcii£25,49
Cílová cena Wall Street£130,3
Hodnota podniku k příjmům5,29
Hodnota podniku k EBITDA18,45
Cena k příjmům3,73
Rentabilita
EBITDA£16 972 999 680
Provozní marže22,42 %
Zisková marže13,11 %
Hrubý zisk£35 732 000 000
Zisk na akcii (EPS)£3,19
Zředěný zisk na akcii (EPS)£3,19
Očekávaný EPS (tento rok)£6,27
Očekávaný EPS (příští rok)£7,23
Očekávaný EPS (tento kvartál)£1,52
Očekávaný EPS (příští kvartál)£1,62
Růst zisků čtvrtletně R/R6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv7,68 %
Návratnost vlastního kapitálu16,74 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy AstraZeneca
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Robert

Dobry den – zacinam, tak można pro někoho směšný dotaz: jako je rozdíl mezi AZN.L u eToro a AZN.UK na XTB? jak poznat které jsou skutečně astra zenecy? nebo je to stejne? proč se pak lisi ceny (a docela dost)? dekuji za help

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat