Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
kadena krypto
KDA
Kryptoměna Kadena (KDA) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$0,56 (12,6 Kč)

+2,61 % za 7 dní

kadena krypto

Kryptoměna Kadena (KDA) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf KDA

$0,56 (12,6 Kč)

+2,61 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Kadena (KDA)

Kalkulačka: KDA to CZK

KDA
CZK

Základní informace o kryptoměně Kadena (KDA)

Kadena je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pro chytré kontrakty, stejně jako např. Ethereum či Solana. Poměrně mladá síť má však několik zvláštností, kterými se od ostatních moderních blockchainů značně liší:

  • používá konsensuální mechanismus Proof of Work,
  • její blockchain ve skutečnosti tvoří 20 paralelních chainů,
  • pro psaní smart kontraktů vyvinula vlastní programovací jazyk Pact (není tedy EVM kompatibilní).

Nativní kryptoměna sítě Kadena má ticker KDA a slouží jako:

  • platidlo, kterým se hradí síťové poplatky (gas) při odesílání transakcí,
  • odměna těžařům za vytěžení bloku,
  • governance token (její držitelé mají hlasovací právo, které jim umožňuje rozhodovat o změnách a budoucím směřování projektu).

Obsah článku o Kadena (KDA)

Úvod do Kadena (KDA)

Ve světě zaměřeném na uhlíkovou neutralitu a zelenou energii jsou energeticky náročné Proof of Work kryptoměny v čele s Bitcoinem trnem v oku regulátorů a politiků. Dalším jejich podstatným nedostatkem je nedostatečná škálovatelnost a z ní plynoucí pomalé transakce a vysoké síťové poplatky (gas). Z těchto důvodů používá drtivá většina moderních Layer 1 platforem mechanismus konsensu Proof of Stake, který je sice méně bezpečný, avšak energeticky nenáročný a umožňující škálovatelnost.

Kadena to však vidí jinak a nebojí se jít osamocena proti proudu. Ale jak docílila škálovatelnosti a téměř nulových poplatků na “neškálovatelném” PoW blockchainu, když ani Ethereu s tisíci vývojáři se to nepovedlo? Kdo za projektem stojí a jaké na jejím blockchainu najdeme aplikace? A co má krom poptávky a nabídky vliv na cenu mince KDA? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

V čem je Kadena unikátní a jak funguje?

Hlavní blockchain Kadeny se nazývá Chainweb a je inspirován architekturou Bitcoinu. Stejně jako Bitcoin řadí transakce do bloků, avšak nikoli pouze v rámci 1 chainu (řetězce), ale v rámci 20 paralelně běžících chainů, které na sebe vzájemně odkazují.

Dříve bylo chainů v síti 10, k zdvojnásobení jejich počtu došlo v srpnu 2020. Díky tomu dosáhla Kadena v kombinaci se svým Layer 2 řešením Kuro rychlosti 480 000 TPS (transakcí za sekundu) a dle tohoto ukazatele se tak stala nejrychlejším blockchainem na světě, dokonce několikanásobně rychlejším než Solana. V budoucnu, pokud by to bylo nutné, je navíc Kadena schopná počet chainů ještě navýšit, což opět zvýší její škálovatelnost a propustnost a přizpůsobí ji případné rostoucí poptávce.

Zdroj: medium.com/kadena-io
Kadena schéma
Schéma propojení 20 chainů včetně detailu struktury každého z nich
Zdroj: explorer.chainweb.com
Kadena Block Explorer
Kadena Block Explorer zobrazuje provoz na všech 20 chainech včetně jejich propojení

Kadena má i svou vlastní sekundární vrstvu Kuro. Superrychlá síť by jistě oddělenou vrstvu pomáhající jí škálovat nepotřebovala, Kuro má ale i jiná využití. Pod jinými názvy jako KadenaDOT nebo Kadenamint slouží k spojení Kadeny a ostatních populárních blockchainů, zajišťuje interoperabilitu. KadenaDOT je jedním z parachainů Polkadotu, Kadenamint pak Cosmu. Díky Kuru je tak možné bridgovat (přemosťovat, převádět) finanční prostředky a tokeny z jednoho ekosystému do druhého.

Další pozoruhodnou technologií, na které Kadena stojí, je vlastní programovací jazyk Pact. Kadena o něm říká, že činí navrhování smart kontraktů snadným a bezpečnějším, ať už sepisujete svůj první smart kontrakt nebo spouštíte padesátou dAppku. Další předností Pactu je možnost smart kontrakty kdykoli upgradovat, aniž by bylo třeba provést hard fork. A díky formální verifikaci, jinak řečeno automatické detekci chyb, prý Pact předejte bezpečnostním nedostatkům a následným krádežím a hackům, kterým čelí “nebezpečné platformy jako Ethereum”.

Zdroj: docs.kadena.io
Klíčové vlastnosti Pact Kadena
Klíčové vlastnosti programovacího jazyka Pact

Historie Kadena (KDA)

Historie projektu se začíná psát roku 2016, kdy dochází k založení společnosti Kadena, LLC se sídlem v New Yorku. Zakládajícími členy jsou bývalí zaměstnanci JPMorgan Chase, Will Martino a Stuart Popejoy. Oba mají více než 15 let zkušeností s vývojem obchodních systémů a infrastruktury pro bankovní sektor. S projektem spojil své jméno v roli poradce i Stuart Haber, nejcitovanější autor v bitcoinovém whitepaperu.

Zdroj: kadena.io
Kadena tým
Will Martino, Stuart Haber a Stuart Popejoy

V následujících letech se společnosti v několika kolech podařilo vybrat celkově 35 milionů USD výměnou za budoucí alokaci tokenů KDA participujícím investorům:

  • v lednu 2018,
    • 4,5 mil. tokenů za cenu 0,5 USD, vybráno 2,25 mil. USD,
  • v dubnu 2018,
    • 17,2 mil. tokenů za cenu 0,75 USD, vybráno 12,9 mil. USD,
  • v listopadu 2019 (akreditovaní investoři z USA),
    • 0,6 mil. tokenů za cenu 0,5 USD, vybráno 10 mil. USD,
  • v listopadu 2019 (neakreditovaní investoři),
    • 1,9 mil. tokenů za cenu 1 USD, vybráno 10 mil. USD.

Kromě toho dostala Kadena, LLC ještě drobnou pobídku ve výši 0,15 mil. USD od Interchain Foundation stojící za kryptoměnou Cosmos (ATOM) za to, že vybuduje verzi jazyku Pact kompatibilní s jejími technologiemi.

Zároveň s poslední veřejnou nabídkou mincí došlo v listopadu 2019 ke spuštění mainnetu sítě. Cena tokenu KDA se dlouho držela kolem 1 USD a to dokonce i během první (jarní) fáze kryptoměnového bull runu 2021. Skokový nárůst přišel až v listopadu 2021, během nějž dosáhla KDA svého maxima na ceně 24 USD a tržní kapitalizaci 3,8 miliardy USD.

Logo Kadena
Kadena / KDA
Načítání
Načítání
Kupte si Kadena

Logo sponzora Koupit!

Tokenomika a distribuce KDA

Stejně jako Bitcoin má i Kadena pevně stanovené celkové maximální množství mincí, které může být vytěženo. To činí 1 miliardu kusů.

Co se týče distribuce celkové zásoby, 70 % bude během příštích 100 let rozděleno mezi těžaře. Dalších 20 % bude emitováno do rezervního fondu (na obrázcích označeného jako “Platform”), který bude sloužit pro případy nepředvídatelných událostí, ale i pro podporu slibných projektů v rámci ekosystému. 9 % pak připadne investorům a přispěvatelům a zbylé 1 % se do oběhu již nikdy nedostane, bylo totiž spáleno při spuštění sítě.

Zdroj: medium.com/kadena-io
Kadena KDA alokace
Plánovaná alokace mincí KDA

V současné době (aktualizováno srpen 2022) je alokování těžařům a do rezervního fondu dokončeno z necelých 19 % a v oběhu se tedy nachází přibližně 190 milionů KDA. Roku 2030, jak je možné vidět na grafu níže, dojde k uvolnění posledních mincí pro rezervní fond a celkové množství mincí KDA v oběhu dosáhne 500 milionů, tedy poloviny.

Zdroj: medium.com/kadena-io
Kadena KDA emise plán
Emisní plán KDA do roku 2030

Na grafu sahajícímu až do roku 2040 je pak vidět, že množství nově vytěžených KDA se každým rokem snižuje přibližně o 3,5 % oproti roku předchozímu. Emise klesá konstantně a u Kadeny nedochází k halvingům.

Zdroj: medium.com/kadena-io
Kadena mining schedule
Emisní plán KDA do roku 2040, jen těžba

Těžba KDA

Bezpečnost blockchainu Kadena zajišťují těžaři, jejichž výpočetní jednotky se snaží úspěšně vyřešit složité matematické úlohy. Těžař, který řešení nalezne jako první, obdrží za daný vytěžený blok odměnu 1,05 KDA.

Celkový hashrate sítě Kadena, neboli výkon strojů zapojených do těžby, činí 0,2 EH/s (aktualizováno srpen 2022). Pro porovnání Bitcoin má hashrate kolem 200 EH/s a na dnešních hodnotách Kadeny byl v létě roku 2014.

Jak začít těžit KDA snadno a rychle v 5 krocích:

1. Zakupte těžební hardware

Mince KDA se stejně jako BTC nejlépe těží pomocí tzv. ASIC minerů, což jsou specializovaná zařízení určená výhradně pro těžbu. ASIC minery jsou přímo navrženy k řešení šifrovacích algoritmů kryptoměn stojících na konsensuálním mechanismu Proof of Work. Avšak rozhodně se nejedná o levnou záležitost, 1 miner vyjde i na několik stovek tisíc Kč. Těžit KDA procesory nebo grafickými kartami není pro nízkou efektivitu doporučeno.

2. Stáhněte těžební software

Ke svému ASIC mineru nainstalujte příslušný software nezbytný ke spuštění vašeho hardwaru. Pro začínající těžaře postačí jednodušší program EasyMiner, většina ASIC těžařů ale používá MultiMiner.

3. Přidejte se k těžebnímu poolu

Jinak než ve spolupráci by to šlo zbytečně těžko. Pokud byste se rozhodli ověřovat transakce na vlastní triko, vaše šance, že právě vy jako první ověříte blok a za jeho ověření získáte odměnu 1,05 KDA, by byla poměrně malá. Z tohoto důvodu se těžaři shlukují do tzv. mining poolů, v nichž se o vytěžené odměny rovnoměrně dělí. Největšími mining pooly jsou:

  • PoolFlare (poplatek 2 %, více než 50 % celkové hashrate),
  • DxPool (poplatek 3 %),
  • F2Pool (poplatek 3 %).

Na stránce poolu se stačí zaregistrovat a následně nakonfigurovat své těžební zařízení zadáním údajů daného poolu (URL, username…).

4. Založte si KDA peněženku

Abyste mohli získávat odměny, musíte je mít kam přijímat. Proto si stáhněte třeba přímo oficiální peněženku Chainweaver (nebo jakoukoli jinou, více se možnostem uložení KDA věnujeme níže). Po stažení peněženky si vytvořte svoji vlastní adresu na správném chainu (Chain 0 až 19). Mějte na paměti, že některé pooly nebo i burzy podporují výběry pouze na 1 z 20 chainů.

5. Profitujte

V posledním kroku si těžební pool strhne malý poplatek za poskytnutou službu (2 až 3 %) a vytěžené mince Kadena už míří na vaši adresu.

Kde kryptoměnu Kadena (KDA) koupit?

Převodem z českého bankovního účtu a za české koruny je KDA možné koupit na směnárnách CoinBank či Kriptomat, jež jsou kompletně v češtině.

Favorit redakce

Výhody
  • Česká společnost, platforma i zákaznická podpora v češtině
  • Příjemně vypadající i fungující prostředí
Nevýhody
  • U některých kryptoměn je spread nepřiměřeně vysoký
  • Není možnost nákupu kartou

Kryptoměnu můžete též zakoupit na velkých celosvětových burzách poskytujících rozsáhlejší možnosti a nižší poplatky – Binance, OKX, KuCoin… Zkušení obchodníci pak ocení možnost spekulovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou na derivátové burze Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Pokud chcete využít decentralizovaných služeb, můžete KDA zakoupit na anonymní burze Kaddex. Jelikož se jedná o nejznámější dApp v rámci celého Kadena ekosystému, budeme se jí dále v článku ještě věnovat.

Jakou peněženku pro KDA zvolit?

Pokud budete chtít KDA uchovávat mimo burzu, narazíte na podstatný problém. Oblíbené peněženky jako Ledger, Trezor nebo Trust Wallet totiž do značné míry specifický blockchain nepodporují (Ledger podpora měla přijít koncem roku 2021, avšak nestalo se tak). Nepočítejte ani s MetaMaskem, ten totiž podporuje jen EVM kompatibilní blockchainy.

Jediným řešením tak zůstávají softwarové peněženky vyvinuté speciálně pro Kadenu. Nejrozšířenější je poněkud zastarale vypadající Chainweaver pocházející přímo od vývojářů Kadeny. Pak tu máme Zelcore, který podporuje i jiné blockchainy a oproti Chainweaveru je přehlednější, zobrazuje hodnotu tokenů ve fiat měnách a stáhnete jej i na iOS (ZDE) a Android (ZDE). Poslední možností je rozšíření do prohlížeče X Wallet.

Zdroj: xwallet.kaddex.com
X Wallet Kaddex
Rozšíření do prohlížeče X Wallet je od stejných vývojářů jako Kaddex DEX

Aplikace ekosystému Kadena

Dle serveru Defi Llama se na Kadeně nachází pouze 5 protokolů, ve kterých jsou zamknuta aktiva v hodnotě 5 milionů USD (aktualizováno srpen 2022). V porovnání s ostatními Layer 1 blockchainy se jedná o zanedbatelná až směšná čísla svědčící o tom, že ekosystém je stále v raných fázích vývoje a Kadena ani programovací jazyk Pact ještě nedosáhly dostatečné adopce.

Kaddex

Kaddex, nejznámější aplikace v rámci ekosystému, je jednoduše řečeno obdobou Uniswapu. Jedná se o decentralizovanou burzu (DEX) a automatizovaného tvůrce trhu (AMM) nabízející směnu tokenů, yield farmingstaking. Platforma má svůj vlastní governance token KDX.

Specialitou Kaddexu je využití tzv. gas stations, což jsou adresy, které za uživatele hradí veškerý gas použitý k exekuci konkrétních smart kontraktů a díky kterým může Kaddex nabídnout nulové poplatky (gas) za směnu tokenů. Obchodní poplatky na platformě pak činí 0,3 % z každého obchodu a v plné výši jsou rozdělovány mezi poskytovatele likvidity.

Zdroj: kaddex.com
Prostředí burzy Kaddex
Prostředí burzy Kaddex

Výhody a nevýhody Kadena (KDA)

Výhody

  • Inspirace Bitcoinem: Kadena vychází ze základních principů, které daly vzniknout odvětví kryptoměn. Legendární Stuart Haber na palubě je také další velmi významné plus.
  • Jeden z nejunikátnějších kryptoprojektů: Škálovatelný Proof of Work blockchain, 20 paralelních chainů, vlastní programovací jazyk… zatímco většina L1 platforem si je podobných jako vejce vejci, Kadenu si s nimi nespletete.
  • Vysoká škálovatelnost: V kombinaci se svým Layer 2 řešením Kuro je Kadena schopna zpracovat až 480 000 transakcí za sekundu.

Nevýhody

  • Nedostatečná decentralizace: Těžební pool PoolFlare ovládá více než 50 % celkové hashrate sítě.
  • Nerozvinutý ekosystém: Důvodem nízké adopce může být bariéra pro vývojáře v podobě programovacího jazyka Pact, ale například i fakt, že na Kadeně se nenachází tokeny vázané na cenu BTC, ETH, USD a dalších. kBTC, kETH a kUSD jsou teprve v plánu.
  • Potřeba speciální peněženky: Žádná z populárních kryptoměnových peněženek blockchain Kadeny nepodporuje.

Shrnutí

Kadena je Layer 1 platforma pro smart kontrakty udávající jako svoji přednost použití konsensuálního mechanismu Proof of Work. Oproti ostatním Proof of Work blockchainům však jako jediná vyniká perfektní škálovatelností a rychlostí až 480 000 TPS, které dosahuje díky 20 paralelně běžícím a na sebe odkazujícím chainům a sekundární vrstvě Kuro.

Další unikátností ekosystému Kadena je používání vlastního programovacího jazyka Pact pro psaní smart kontraktů. Pact má mít oproti Solidity řadu výhod, zatím se však jeví jako jedna z největších brzd adopce celého ekosystému. Na síti najdeme jen jednotky aplikací a blockchain nepodporují žádné známé kryptoměnové peněženky.

Hodnocení Finex.cz

Kadena

Kadena je velmi zajímavý a slibně vypadající projekt, který se teprve začíná rozjíždět. O tom svědčí i cenový vývoj, kdy se mince KDA probudila z letargie až v posledních chvílích kryptoměnového bull runu 2021. Přesto jeho potenciál pravděpodobně plně nevyužila, jelikož k zalistování na Binance znamenající obrovský přísun likvidity a zpřístupnění investorům došlo až v březnu roku 2022. Uvidíme, zda při příštím bull runu Kadena prorazí a dostane se mezi TOP kryptoměny, kam dle svých tvůrců patří. Kryptoměnový trh již ukázal, že nedostatek aplikací (viz Cardano) ani vlastní programovací jazyk (viz Solana) tomu nebrání.

Více informací o Kadena

KryptoměnaKadena
SymbolKDA
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů293 424 963
Maximální počet tokenů1 000 000 000
Obchodní objem (24h)$8 849 529
Tržní kapitalizace$162 658 024
Změna ceny za 24h-0,31 %
Ohodnoťte kryptoměnu Kadena
8
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat