Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
| Tržní kapitalizace | 25,09 mld.€ | EBITDA | 2,4 mld.€ |
|---|---|---|---|
| Dnešní objem | 0 | P/B (Cena k účetní hodnotě) | 4,66 |
| Roční dividenda na akcii | 0,9€ | P/E (Cena k zisku) | 23,92 |
| Dividendový výnos | 0,82 % | Návratnost aktiv | 5,22 % |
| Příjmy společnosti | 21,34 mld.€ | Návratnost vlastního kapitálu | 22,36 % |
| RPS (Příjmy na akcii) | 73,69€ | Provozní marže | 8,14 % |
| EPS (Zisk na akcii) | 4,73€ | Zisková marže | 6,63 % |
| Účetní hodnota na akcii | 24,27€ | EV (Hodnota podniku) | 37,44 mld.€ |
Na základě odhadů analytiků z Wall Street, kteří poskytli 12měsíční cenové cíle pro , je konsenzuální cílová cena – s nejvyšším odhadem a nejnižším . Průměrná cílová cena představuje změnu o oproti aktuální ceně .
Analytici z Wall Street, kteří nedávno vydali doporučení ohledně akcií PRY.
Aktuální kvartál končí 30. 9. 2026 a očekává se, že výsledky budou zveřejněny 29. 10. 2026. Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne 1,41€ při tržbách ve výši 5,94 mld.€.
Výsledky očekávány 29. 10. 2026 (před otevřením trhu).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 5,94 mld.€ | -- | -- |
| Příjmy | 412 mil.€ | -- | -- |
| EPS | 1,41€ | -- | -- |
Tržby překonaly očekávání, ale ziskovost a výnosy za odhady zaostaly. Zisk na akcii dosáhl 1,1€ (11.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 5,52 mld.€ | 6,06 mld.€ | +9.74 % |
| Příjmy | 365,1 mil.€ | 323 mil.€ | -11.52 % |
| EPS | 1,25€ | 1,1€ | -11.9 % |
Prysmian má za sebou rekordní kvartál, který potvrdil úspěšnou transformaci z pouhého výrobce kabelů na poskytovatele komplexních technologických řešení. I přes mírné zaostání zisku za odhady (EPS 1,10 vs. 1,25) tržby ve výši 6,06 miliardy USD překonaly očekávání. Klíčovým motorem růstu je segment datových center a optických vláken, kde firma uzavřela strategické kontrakty v hodnotě 10 miliard EUR.
Pro nadcházející čtvrtletí vedení zvýšilo výhled zisku EBITDA a očekává historicky nejvyšší volné peněžní toky, podpořené zálohovými platbami od velkých technologických hráčů. Investoři by se měli připravit na další expanzi kapacit v USA a postupné zvyšování marží díky přechodu k lukrativnějším zakázkám pro hyperscalery, což upevňuje pozici firmy v srdci digitální infrastruktury.
Smíšené výsledky s vyššími tržbami, ale výrazným zaostáním v ziskovosti. Zisk na akcii dosáhl 0,8€ (22.5 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 5,12 mld.€ | 5,22 mld.€ | +2.01 % |
| Příjmy | 302 mil.€ | 246 mil.€ | -18.53 % |
| EPS | 1,03€ | 0,8€ | -22.54 % |
Výsledky výrazně zaostaly za očekáváním ve všech klíčových sledovaných ukazatelích. Zisk na akcii dosáhl 0,82€ (31.4 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 5,11 mld.€ | 4,97 mld.€ | -2.83 % |
| Příjmy | 349,2 mil.€ | 248 mil.€ | -28.99 % |
| EPS | 1,19€ | 0,82€ | -31.35 % |
Výsledky za uplynulé čtvrtletí sice zaostaly za očekáváním v oblasti zisku i tržeb, avšak celkový příběh společnosti zůstává velmi silný. Klíčovým motorem růstu byl segment přenosových soustav a úspěšné akvizice (Encore Wire, Channell), které výrazně zlepšily marže. Přestože některé oblasti, jako automotive, čelily útlumu, firma strategicky vyčistila portfolio a soustředí se na vysoce ziskové vertikály.
Pro nadcházející čtvrtletí a rok 2026 je výhled optimistický díky masivní poptávce z datových center a oživení trhu v Severní Americe. Investoři by měli očekávat pokračující organický růst, zvyšování dividendy a ambiciózní investice do kapacit. Společnost těží z technologického náskoku a je připravena na další strategické akvizice, což ji staví do silné pozice pro překonání dlouhodobých cílů.
Výsledky výrazně překonaly očekávání díky silnému růstu zisku i tržeb. Zisk na akcii dosáhl 2,07€ (65.1 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 4,91 mld.€ | 5,03 mld.€ | +2.37 % |
| Příjmy | 366,5 mil.€ | 596 mil.€ | +62.6 % |
| EPS | 1,25€ | 2,07€ | +65.12 % |
Prysmian má za sebou rekordní kvartál, který výrazně překonal očekávání trhu díky vynikající realizaci projektů v divizi přenosových soustav a silné poptávce v Severní Americe. Segmenty energetických sítí a elektrifikace těží z rozmachu datových center a nových celních opatření v USA, která znevýhodňují dovozce a posilují tržní podíl společnosti.
Přestože automobilový sektor zůstává slabý, integrace akvizic Encore Wire a Channell probíhá nad očekávání hladce a zvyšuje celkovou ziskovost. Pro nadcházející čtvrtletí vedení zvýšilo celoroční výhled zisku i hotovostních toků. Investoři mohou očekávat pokračující růst marží díky inovacím v optických vláknech a postupnému vytlačování konkurence na klíčovém americkém trhu, což potvrzuje robustní pozici firmy pro rok 2026.
Datum zveřejnění výsledků zatím není známo.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 22,84 mld.€ | -- | -- |
| Příjmy | 1,41 mld.€ | -- | -- |
| EPS | 4,78€ | -- | -- |
Silný rok s vynikající ziskovostí, která překonala očekávání navzdory mírnějším tržbám. Zisk na akcii dosáhl 4,31€ (5.7 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 19,73 mld.€ | 19,65 mld.€ | -0.4 % |
| Příjmy | 1,14 mld.€ | 1,27 mld.€ | +11 % |
| EPS | 4,08€ | 4,31€ | +5.75 % |
Uplynulý rok byl pro společnost ve znamení rekordních výsledků, kdy čistý zisk i zisk na akcii překonaly očekávání díky silnému organickému růstu v segmentu přenosových soustav a úspěšné integraci akvizic, zejména Encore Wire. Přestože některé divize čelily útlumu v autoprůmyslu a nepříznivým kurzovým vlivům, firma prokázala mimořádnou schopnost generovat hotovost.
V nadcházejícím roce očekávejte další zrychlení růstu tažené boomem datových center a poptávkou po obnovitelné energii. Vedení je natolik sebevědomé, že zvýšilo dividendu a plánuje další významné akvizice. Investoři by se měli připravit na příběh transformace v globálního lídra udržitelných řešení, který těží z technologického náskoku a strategického zaměření na severoamerický trh.
Tržby sice mírně rostly, ale ziskovost výrazně zaostala za očekáváním. Zisk na akcii dosáhl 2,52€ (22.8 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 16,77 mld.€ | 17,03 mld.€ | +1.55 % |
| Příjmy | 915,8 mil.€ | 729 mil.€ | -20.4 % |
| EPS | 3,26€ | 2,52€ | -22.76 % |
Prysmian má za sebou rok silné ziskovosti s rekordní marží EBITDA 11,3 %, a to navzdory tomu, že čistý zisk a zisk na akcii zaostaly za očekáváním kvůli nákladům spojeným s akvizicí společnosti Encore Wire. Klíčovým motorem růstu byl segment přenosových soustav a silný závěr roku v energetických sítích. Společnost poprvé překonala hranici 1 miliardy eur ve volném peněžním toku, což umožnilo navýšit dividendu o 14 %.
Pro nadcházející rok vedení očekává další růst marží v energetice nad 16 % a oživení v digitálních řešeních. Investoři by se měli připravit na strategický posun směrem k Evropě, kde firma navyšuje kapacity poté, co pozastavila investice v USA. Celkově příběh směřuje k silné integraci synergií a upevnění pozice lídra v elektrifikaci.
Zisk na akcii dosáhl 1,82€ (5.3 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 15,21 mld.€ | 15,35 mld.€ | +0.95 % |
| Příjmy | 526 mil.€ | 529 mil.€ | +0.57 % |
| EPS | 1,92€ | 1,82€ | -5.28 % |
Zisk na akcii dosáhl 1,9€ (23.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | 15,9 mld.€ | 16,07 mld.€ | +1.03 % |
| Příjmy | 732,8 mil.€ | 504 mil.€ | -31.22 % |
| EPS | 2,5€ | 1,9€ | -23.94 % |
Prysmian je globální společnost, která vyrábí kabely a kabelové systémy pro energetický a telekomunikační průmysl. Se sídlem v Miláně v Itálii navrhuje, vyrábí a instaluje kabely používané k přenosu elektřiny a dat.
V energetice Prysmian poskytuje vysokonapěťové kabely pro podzemní a podmořské elektrické vedení, stejně jako nízkonapěťové kabely používané v energetických službách, budovách a infrastrukturních projektech. Vyrábí také speciální kabely pro odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje energie, automobilový průmysl, doprava a ropa a plyn.
V telekomunikacích Prysmian dodává optická vlákna, optickovláknové kabely, měděné kabely a další spojovací součásti, které pomáhají napájet internet, telefonní a mobilní sítě.
Její produkty se používají po celém světě energetickými společnostmi, telekomunikačními operátory, průmyslovými podniky a instalačními firmami, což z Prysmianu činí významnou společnost v oblasti dodávek energie i datové komunikace.
|
Základní informace
|
|
| Název společnosti | Prysmian |
|---|---|
| Ticker | PRY |
|
Základní informace o společnosti
|
|
| Webové stránky | https://www.prysmian.com |
|---|---|
| Adresa sídla společnosti | -- |
| Datum IPO | -- |
| Sektor | Průmysl |
| Průmysl | Elektrické zařízení |
| Zaměstnanci | -- |
| Vedení společnosti | -- |
|
Dividendy
|
|
| Vyplácí dividendy? | |
|---|---|
| Frekvence výplaty dividend | Roční |
| Roční dividenda na akcii | 0,9€ |
| Dividendový výnos | 0,82 % |
|
Poslední dividenda
|
|
| Datum výplaty posl. dividendy | 22. 4. 2026 |
| Poslední dividenda | 0,9€ |
|
Příjmy
|
|
| Příjmy společnosti | 21 340 999 680€ |
|---|---|
| RPS (Příjmy na akcii) | 73,69€ |
| Kvartální růst příjmů meziročně | 22,6 % |
|
Valuace
|
|
| Tržní kapitalizace | 25 087 634 685€ |
|---|---|
| EV (Hodnota podniku) | 37 439 004 672€ |
| P/B (Cena k účetní hodnotě) | 4,66 |
| P/E (Cena k zisku) | 23,92 |
| P/S (Cena k příjmům) | 1,59 |
| Forward P/E | 18,42 |
| Účetní hodnota na akcii | 24,27€ |
| Cílová cena Wall Street | 154,6€ |
| Hodnota podniku k příjmům | 1,75 |
| Hodnota podniku k EBITDA | 16,92 |
|
Rentabilita
|
|
| EBITDA | 2 395 000 000€ |
|---|---|
| Provozní marže | 8,14 % |
| Zisková marže | 6,63 % |
| EBITDA marže | 11,22 % |
| Hrubý zisk | 7 810 999 808€ |
| EPS (Zisk na akcii) | 4,73€ |
| Zředěný zisk na akcii (DEPS) | 4,73€ |
| Očekávaný EPS (tento rok) | -- |
| Očekávaný EPS (příští rok) | -- |
| Očekávaný EPS (tento kvartál) | -- |
| Očekávaný EPS (příští kvartál) | -- |
| Růst zisků čtvrtletně R/R | 17,9 % |
| Růst zisků meziročně | -1,9 % |
|
Výkonnost
|
|
| Návratnost aktiv | 5,22 % |
|---|---|
| Návratnost vlastního kapitálu | 22,36 % |
|
Statistiky akcií
|
|
| Dnešní objem | 0 |
|---|---|
| 52týdenní maximum | 157,3€ |
| 52týdenní minimum | 79,16€ |
| Beta | 0,91 |
| Vydané akcie | 292 249 275 |
| Volně obchodovatelné akcie | 292 249 275 |
| Podíl institucí | 61,06 % |
| Podíl insiderů | -- |
| 50denní klouzavý průměr | 124,1€ |
| 200denní klouzavý průměr | 120,9€ |
|
Shortaři akcií
|
|
| Počet short akcií | -- |
|---|---|
| Počet short akcií (min. měs.) | -- |
| Podíl short pozic | -- |
| Podíl short pozic z volného objemu | -- |
| Podíl short pozic z vydaných akcií | -- |
| Short ratio | -- |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.