Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 kroků, které je třeba podstoupit, než si vyberete svůj podílový fond

5 kroků, které je třeba podstoupit, než si vyberete svůj podílový fond
Zdroj: depositphotos.com

Podílové fondy patří k nejoblíbenějším investičním alternativám, které mohou využít začínající investoři, zkušenější investoři i ti, kteří mají s investováním bohaté zkušenosti. Stačí znát základy a mít chuť osvojit si pár informací, abyste se mohli chytře a informovaně rozhodnout.

Stručně řečeno, podílový fond je investiční nástroj, který shromažďuje prostředky mnoha investorů do jednoho fondu a vytváří tak investiční produkt (více: Kolektivní investování – Co je to? Vyplatí se kolektivně investovat?). Správce fondu pak může tyto peníze investovat do nákupu různých cenných papírů včetně akcií, nemovitostí, zlata, dluhopisů atd. Každý podílový fond má však určitý cíl.

Do podílových fondů můžete investovat buď systematicky a dlouhodobě – prostřednictvím pravidelných investic drobných částek, nebo prostřednictvím jednorázové investice. I když je zřízení investice do podílového fondu velmi jednoduché, je důležité vědět, jak vybrat správný podílový fond, do kterého investovat.

Jaké kroky byste měli podstoupit, abyste vybrali správný podílový fond?

1. Udělejte si průzkum

Chcete-li vybrat vhodný podílový fond, je třeba zvážit několik parametrů – očekávaný výnos, toleranci k riziku, investiční horizont, investiční znalosti atd. Investici lze posoudit na základě minulé výkonnosti, nákladového poměru, spravovaných aktiv, zkušeností správce vašeho fondu a dalších. Je důležité provést určitý průzkum před zahájením vaší investiční cesty, protože vám pomůže učinit informovanější rozhodnutí.

Jako investor máte na výběr z několika stovek českých podílových fondů a tisíců zahraničních od nepřeberného množství společností spravujících fondy. Stanovení konkrétních investičních cílů vám tak pomůže zúžit výběr vhodných fondů. Položte si následující otázky, abyste si ujasnili své investiční cíle:

  • Očekáváte od investice průběžný pasivní příjem, nebo dlouhodobé zhodnocení (kapitálové zisky)?
  • Je třeba z investovaných peněz financovat střednědobé cíle, jako je nákup nemovitosti, nebo chcete budovat svůj důchodový fond?

Pokud jde o toleranci rizika, je důležité si v hlavě srovnat, jaký je váš přibližný postoj k riziku:

  • Dokážete tolerovat portfolio, které může mít extrémní vzestupy a poklesy?
  • Vyhovuje vám spíše konzervativní investiční strategie?

Nakonec se zamyslete nad nejvhodnějším časovým horizontem pro své investice neboli nad tím, na jak dlouhou dobu chcete své prostředky investovat:

  • Potřebujete, aby vaše prostředky byly v blízké budoucnosti k dispozici?
  • Investujete peníze, které můžete nechat ležet stranou po mnoho let?

Pokud investujete do podílových fondů, které jsou zatíženy vstupními nebo výstupními poplatky, mohou se tyto poplatky v případě krátkodobého investování nasčítat. Minimální doba investování je v takovém případě alespoň pět let, aby se příliš na vašem zhodnocení nepodepsaly.

2. Dávejte pozor na nákladovost podílových fondů – může vám zlomit vaz!

Provoz podílového fondu vyžaduje peníze. O věci, jako jsou správa portfolia, platy analytiků, pronájem kanceláří a energie, je třeba se postarat ještě předtím, než se vaše peníze mohou investovat!

Poplatky jsou stručně řečeno náklady na investici do fondu. Představte si je jako částku, kterou musí podílový fond vydělat, aby se dostal na hranici rentability – než vůbec začne zhodnocovat vaše peníze.

Za stejných podmínek chcete vlastnit fondy, které mají co nejnižší nákladovost. Pokud mají dva srovnatelné fondy celkové poplatky ve výši 1,5 % a 2,5 %, ten druhý musí překonat mnohem větší překážku, než začne skutečně zhodnocovat vaše finanční prostředky. V průběhu času může tento zdánlivě mizivý rozdíl znamenat obrovský rozdíl v tom, jak roste váš majetek.

3. Proveďte analýzu rizik

To se týká nejen ochoty investora riskovat, ale také pochopení rizik, která jsou s každým podílovým fondem spojena, a toho, zda odpovídá jeho toleranci k riziku. Například akciové podílové fondy jsou spojeny s vyšší mírou rizika a portfolio může krátkodobě zaznamenat určité vzestupy a poklesy. Výnosy akciových podílových fondů jsou však obvykle vyšší než u ostatních fondů, takže jsou vhodné pro investory, kteří jsou ochotni jít cestou “vysokého rizika a vysokého zisku”.

Na druhé straně dluhopisové podílové fondy jsou spojeny s menším rizikem a jsou stabilnější, ale jejich výnosy jsou nižší než u akciových podílových fondů a jsou často ideální pro konzervativní investory a začátečníky.

4. Hledejte zkušený a disciplinovaný manažerský tým

V dnešní době snadného přístupu k informacím by nemělo být těžké najít informace o správci portfolia. Pokud zjistíte, že držíte podílový fond vedený manažerem, který má jen malé nebo žádné zkušenosti, nebo ještě hůře, má za sebou obrovské ztráty, když se akciovému trhu jako celku dařilo, zvažte, zda se raději neporozhlédnete po jiném podílovém fondu.

Ideální volbou je podílový fond, který nezávisí pouze na jednom, ale na více silných investičních analyticích/portfolio manažerech, kteří kolem sebe vybudovali tým talentovaných a disciplinovaných osobností.

Benefitem takového podílového fondu je rovněž fakt, pokud manažeři investují podstatnou část svého jmění spolu s držiteli fondů. U profesionálního portfolio manažera je jasné, že bude věnovat podílovému fondu pozornost, ale je něco úplně jiného, pokud vedle kapitálu investorů rozšiřuje i svůj vlastní kapitál.

5. Usilujte o dostatečnou diverzifikaci aktiv

Warren Buffett je známý tím, že soustřeďuje svá aktiva do několika klíčových investičních příležitostí. Nicméně také řekl, že pro investory, kteří o trzích nic nevědí, má smysl extrémní diverzifikace. Je životně důležité, abyste v případě, že vám chybí schopnost posoudit vnitřní hodnotu společnosti, rozložili svá aktiva mezi různé společnosti, sektory a odvětví. Vlastnictví čtyř různých podílových fondů specializovaných například na finanční sektor není diverzifikace. Kdyby tyto fondy zasáhlo něco v podobném rozsahu jako Velká recese v letech 2007-2008, vaše portfolio by bylo těžce zasaženo.

Co se považuje za dobrou diverzifikaci? Zde jsou dvě obecná doporučení:

  • Nevlastněte fondy, které sázejí pouze na jednotlivé sektory nebo odvětví. Pokud se tímto varováním nebudete řídit, alespoň se ujistěte, že v nich nemáte investovanou obrovskou část svých prostředků.
  • Nepřemýšlejte jen o akciích. Existují také nemovitostní fondy, podílové fondy, komoditní fondy a mnoho, mnoho dalšího. Ačkoli je pravděpodobně rozumné mít jádro portfolia dlouhodobě v amerických akciích, existují i jiné oblasti, které mohou nabídnout dobré výnosy.

Slovo závěrem

Zahájení investiční cesty se může zdát jako náročný úkol, ale jakmile začnete investovat a dozvíte se o investicích více, stane se investování zdravým návykem, který vám pomůže vybudovat bohatství. Úspěšné investování bude vyžadovat zvážení výše uvedených aspektů, než vyberete podílový fond, do kterého chcete investovat. Budete také muset sledovat výkonnost fondu a v případě potřeby provést změny, žádné rozhodnutí byste však neměli řešit s horkou hlavou. Obecně je také vhodné budovat diverzifikované portfolio investováním do různých tříd aktiv.

Jen nezapomeňte, že klíčové je zůstat disciplinovaný, racionální a nenechat se ovlivnit krátkodobými cenovými pohyby na trhu.

Pokud je vaším cílem dlouhodobě budovat bohatství, jednoduše toho nemůžete dosáhnout přesouváním peněz z jednoho fondu do druhého. Vzniknou vám tak dodatečné náklady (vstupní a výstupní poplatky), případně bude mít vaše chování i negativní daňové dopady (více: Časový test u investic).

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.