Informace o kryptoměně Theta Fuel
Theta Fuel (TFUEL) je jedna ze dvou nativních kryptoměn blockchainu Theta, který je součástí úplně první decentralizované P2P sítě pro sdílení dat (zejm. streamování videa) s názvem Theta Network.
Cílem tohoto projektu je zvýšit kvalitu a rychlost přenosu při současném snížení nákladů a rozdělení zisků z přenosu dat mezi všechny účastníky sítě. Řešením jsou z velké části sami uživatelé, kteří ve prospěch ostatních uživatelů a za odměnu poskytují síti vlastní nevyužité úložiště, výpočetní výkon a internetové připojení. V TFUEL tokenech se platí veškeré poplatky za používání sítě Theta Network a také odměny za provozování uzlů.
Obsah tohoto článku
Úvod do kryptoměny Theta Fuel
Na úvod je potřeba uvést, že tento článek se zaměřuje výhradně na token TFUEL. Bližší informace o celém ekosystému sítě Theta Network, jehož je TFUEL součástí, jsou popsány v komplexním článku o Theta Network (THETA), což je druhá nativní kryptoměna tohoto blockchainu.
Podstatné pro tento článek je, že síť Theta Network je tvořena dvěma odlišnými sítěmi.
Zatímco na blockchainu Theta jsou, stručně řečeno, evidovány transakce s tokeny a stav chytrých kontraktů, samotný přenos videa a dalších médií zajišťuje P2P (peer-to-peer) síť s názvem Theta Edge Network, která vzdáleně funguje podobně jako např. BitTorrent. Kryptoměna TFUEL má důležitou funkci v obou těchto sítích tvořících dohromady Theta Network.
Kryptoměna TFUEL je tzv. utility token, takže slouží k provozním účelům, resp. jako “palivo” (gas) pohánějící ekosystém Theta Network. V TFUEL se hradí nejen veškeré poplatky za používání blockchainu Theta (např. provedení transakce nebo chytrého kontraktu), ale také všechny poplatky za používání sítě Theta Edge Network (např. sledování nebo streaming videa). Rovněž odměna za provozování všech druhů uzlů na blockchainu Theta i v rámci P2P sítě Theta Edge Network je vyplácena v TFUEL tokenech. V praxi to znamená, že za každé přenesené video obdrží provozovatel uzlu odměnu v TFUEL. Nově je také ke spuštění “elitního okrajového uzlu” (Elite Edge Node) potřeba uzamknout pro staking alespoň 10 000 TFUEL tokenů.
Naproti tomu kryptoměna THETA je považována za tzv. governance token. Držitelé THETA tokenů totiž mají právo hlasovat o dalším směřování protokolu sítě Theta Network. Podílí se také na vytváření nových bloků přidávaných do blockchainu, protože pro spuštění tzv. strážného uzlu (Guardian Node) a validátorského uzlu (Enterprise Validator Node) na blockchainu Theta je nutné uzamknout THETA tokeny pro staking.
Transakční poplatek za běžnou platbu přes blockchain Theta činí 0,3 TFUEL, spuštění vlastního chytrého kontraktu vyjde na 20 TFUEL a interakce s chytrým kontraktem stojí 1 TFUEL. S ohledem na cenu TFUEL tokenů je blockchain Theta podstatně levnější, než poplatky na blockchainu Ethereum (transakce na blockchainu Theta jsou cca o 90 – 95 % levnější).
Tokenomika TFUEL
Jak už víte, blockchain Theta má dvě nativní kryptoměny: THETA a TFUEL. V oběhu je přesně 1 miliarda THETA coinů a tento počet se podle dosavadního plánu nikdy nezvýší. Naproti tomu při spuštění mainnetu (2019) bylo za každý jeden THETA token vytvořeno pět TFUEL tokenů, takže celkem bylo vytvořeno 5 miliard TFUEL tokenů.
Zásoba TFUEL tokenů ale na rozdíl od THETA tokenů – nebo třeba Bitcoinu – není konstantní. TFUEL tedy nemá tzv. hard cap, neboli horní limit pro počet tokenů. Neustále totiž dochází k vytváření nových TFUEL tokenů, které slouží jako odměna pro provozovatele uzlů. Roční míra inflace zásoby TFUEL tokenů tak nyní činí okolo 4,35 % a celkový počet TFUEL tokenů se ve chvíli psaní tohoto článku (březen 2022) pohybuje okolo 5,3 miliard.
Pokračující inflace TFUEL tokenů má však nepochybně negativní vliv na cenu této kryptoměny.
Naštěstí ale existuje i mechanismus pálení (burning), kterým dochází ke snižování počtu TFUEL tokenů. Kompletně spáleny jsou TFUEL tokeny použité k úhradě poplatků za používání blockchainu Theta a v případě P2P sítě Theta Edge Network je spáleno 25 % každého poplatku.
Pálení TFUEL je prováděno prostřednictvím chytrého kontraktu, který automaticky odstraní tokeny z oběhu. Zda dokáže pálení TFUEL překonat inflaci nových tokenů záleží na míře používání sítě Theta Network – čím více se bude síť používat, tím více bude uhrazeno poplatků v TFUEL a tím pádem více TFUEL tokenů bude spáleno.
Výhody a nevýhody tokenů TFUEL
Výhody tokenu TFUEL
- Kryptoměna TFUEL je důležitou součástí Theta Network, která revolučním způsobem řeší reálný problém, ve kterém je spousta peněz (decentralizovaný přenos videa).
- Pálení TFUEL tokenů použitých k úhradě poplatků podporuje růst ceny.
- Vysoká transakční rychlost a nízké poplatky za používání sítě Theta Network.
Nevýhody tokenu TFUEL
- Vytváření nových TFUEL tokenů pro odměny provozovatelů uzlů má negativní vliv na cenu tokenů.
- V oblasti přenosu videa probíhá tvrdý konkurenční boj.
Kde koupit kryptoměnu Theta Fuel
Mezi nejlepší směnárny, kde lze kryptoměnu TFUEL nakoupit, patří např. Binance, KuCoin či Mandala Exchange.
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
Zdaleka nejobchodovanějším měnovým párem je TFUEL/USDT. Překvapivě měnový pár TFUEL/BTC má podíl pouze 2 %.
Těžba kryptoměny Theta Fuel
Protože blockchain Theta nepoužívá k dosažení konsensu protokol Proof of Work, ale vlastní variantu protokolu PoS (konkrétně Multi-BFT Proof of Stake), přísně vzato není možné kryptoměnu TFUEL “těžit” – alespoň ne v tom smyslu, v jakém se těží např. Bitcoin.
Přesto i na blockchainu Theta existuje několik možností, jak získat nějaké ty TFUEL tokeny “bez práce”. Tou možností je primárně provozování strážného uzlu.
Pro spuštění strážného uzlu je ale potřeba uzamknout pro staking 1 000 tokenů THETA. Odměna za provozování uzlu je vyplácena v TFUEL tokenech a odpovídá podílu na nově vytvářených TFUEL tokenech, kterých je vytvářeno cca 250 milionů ročně.
Kolik TFUEL tokenů provozovatel strážného uzlu obdrží, záleží na tom, kolik THETA tokenů uzamknul při vytváření uzlu pro staking. Pokud počet uzamknutých tokenů např. odpovídá 1 % všech uzamknutých THETA tokenů, obdrží provozovatel strážného uzlu přesně 1 % nově vytvořených TFUEL tokenů. Aktuálně činí výnos z provozování strážného uzlu přibližně 3 % ročně. Reálný výnos z takové investice velmi závisí na aktuálním cenovém poměru mezi THETA a TFUEL tokeny.
Další formy “těžby” je provozování okrajového a elitního okrajového uzlu v rámci sítě Theta Edge Network. Odměna je i v těchto případech vyplácena v TFUEL tokenech, nicméně v případě okrajového uzlu je odměna navázána na množství přenesených videí, zatímco v druhém případě hraje roli také počet TFUEL tokenů uzamknutých pro staking. V případě elitního krajového uzlu musí být uzamknuto pro staking alespoň 10 000 TFUEL tokenů, pro spuštění okrajového uzlu není potřeba uzamykat pro staking žádné tokeny.
Peněženka na tokeny Theta Fuel
Kryptoměna TFUEL může být držena na oficiální peněžence Theta Wallet, která je dostupná pro iOS a pro Android. Existuje také webová verze a rozšíření pro internetový prohlížeč, které může sloužit jako login do nejrůznějších aplikací běžících na síti Theta Network.
Mezi další možnosti, jak kryptoměnu TFUEL ukládat, patří digitální peněženky Trust Wallet nebo speciálně nastavená MetaMask. Použít lze také hardwarové peněženky Ledger a Trezor.
Na závěr si dovolíme zdůraznit, že kryptoměna TFUEL je evidována na vlastním nativním blockchainu Theta a nejedná se o ERC-20 token, který by bylo možné používat na blockchainu Ethereum.
Obdobně Theta Wallet podporuje pouze kryptoměny nativní pro blockchain Theta, tj. kryptoměny THETA a TFUEL, a dále tokeny splňující tokenový standard TNT20.
Z toho plyne, že pokud si na na Theta Wallet pošlete nekompatibilní token, může dojít k jejich nenávratné ztrátě. Stejně tak nelze doporučit posílat kryptoměny THETA, TFUEL nebo TNT20 tokeny do nekompatibilní peněženky/adresy, protože by mohlo dojít k nenapravitelné ztrátě Vašich tokenů.
Závěr k tokenu TFUEL
Síť Theta Network přináší inovativní řešení problémů s přenosem videa a dat obecně, a to jak z technického, tak i ekonomického hlediska. Kryptoměna TFUEL je její důležitou součástí, protože slouží k placení poplatků za používání sítě a také k výplatě odměn za provozování uzlů.
TFUEL má tedy reálné a unikátní využití, a díky tomu i solidní vnitřní hodnotu. Inflace zásoby TFUEL tokenů je navíc balancována automatizovaným pálením části poplatků.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.