Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
ravencoin
RVN
Kryptoměna Ravencoin (RVN) – Cena, graf, info

$0,018 (0,41 Kč)

+10,92 % za 7 dní

ravencoin

Kryptoměna Ravencoin (RVN) – Cena, graf, info

Graf RVN

$0,018 (0,41 Kč)

+10,92 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Ravencoin

Kalkulačka: RVN to CZK

RVN
CZK

Informace o kryptoměně Ravencoin

Ravencoin je blockchain s velmi specifickým cílem, kterým je tokenizace majetků. Tokenizace je v podstatě převod a návázání konkretních druhů majektu na digitální tokeny.

Dá se tak říci, že hlavním cílem projektu je přemostění tradičních ekonomických systémů a financí 2.0 v podání blockchainů.

V případě Ravencoinu se jedná o tzv. PoW fork Bitcoinu. To znamená, že vznikl přímo z BTC a vývojáři následně kód upravili tak, aby odpovídal potřebám tokenizace majetků.

CHCETE SI KOUPIT RAVENCOIN? TOHLE BYSTE MĚLI VĚDĚT

Ravencoin je jedna ze starších kryptoměn vzniklá v roce 2018, proto není až tolik s podivem, že ověřuje transakce mechanismem Proof-of-Work, tím pádem lze těžit a stejně jako u Bitcoinu se odměna za těžbu každé 4 roky půlí (tzv. halving).

Ravencoin je totiž forkem Bitcoinu, což znamená, že vývojáři vzali kód Bitcoinu a následně jej upravili, např. snížili dobu tvorby bloku z průměrných 10 minut na 1 minutu.

S Bitcoinem má Ravencoin společné i celkové maximální množství mincí, které bude kdy vytěženo, a to je 21 milionů kusů. Ravencoin lze koupit na Binance a Bybitu, české směnárny jej bohužel nenabízí.

Obsah článku o Ravencoinu

Co je to tokenizace?

Tokenizace je klíčovou aplikací kryptoměn v reálném světě a to nejen Ravencoinu. Mnohé blockchain projekty totiž pochopili, že převod majetků na digitální verzi je extrémně výhodný.

Tokenizaci lze snadno vysvětlit na příkladech. Vezmeme dva modelové příklady, na kterých si vysvětlíme dva základní typy tokenů v síti. První případ jsou tokeny zaměnitelné a druhým příkladem jsou tokeny nezaměnitelné.

Ravencoin - Tokenizace majetku
Zdroj obrázku: ThinkingCrypto.com

Příklad: Zaměnitelné tokeny

Představte si, že chcete na blockchainu obchodovat akcie. Společnost může díky tokenizaci vydat své akcie rovnou na blockchainu v podobě tokenů anebo navázat akcie na konkrétní tokeny.

Příkladem mohou být např. akcie Apple (AAPL). Společnost má dvě možnosti. Buď vydá akcie přímo v digitální podobě a nebo se zaváže, že určitá část akcií bude rozměnitelná 1:1 za nově vytvořený token, který se při finální směně spálí, aby jich nikdy nebylo více a nedocházelo k nechtěné inflaci.

Díky tomu, že společnost vydá právě tokenizované akcie, získá Apple větší likviditu a přístup na nové a celosvětové trhy, které jsou otevřeny úplně všem a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Každý token bude prakticky stejný a tudíž se jedná o zaměnitelné tokeny.

Příklad: Nezaměnitelné tokeny

Další druh tokenů tvoří nezaměnitelné tokeny. Ty v podstatě fungují tak, že každý jeden takový token je originál. Takově tokeny se dají využít např. pro tokenizování uměleckého díla anebo nemovitosti.

Představte si, že chcete prodat obraz. Nemáte ovšem snadný přístup na trh a tak jej chcete tokenizovat. Vytvoříte nezaměnitelný token, který bude přímo navázán na Váš obraz. Ten, kdo bude následně vlastnit tento token, tak bude nezpochybnitelným majitelem obrazu, čímž by se mohlo předejít i krádeži a následnému prodeji, protože zloděj nebude jeho právoplatným vlastníkem.

Výhody tokenizace

Tokenizace umožňuje hned několik věcí. Jak již bylo řečeno, tak v první řadě se jedná o rozšíření trhu a zvýšení likvidity jednotlivých druhů majetku.

Pro firmy tak plynou jasné výhody. Pro uživatele ovšem také. Představte si situaci, kdy máte tokenizované akcie Amazonu. Díky jejich snadnému přenosu mohou prakticky fungovat jako peníze.

Buď s nimi rovnou můžete zaplatit, protože to blockchainové systémy umožňují (identický systém jako platba pomocí BTC), anebo je můžete skrze existující burzy automaticky rozměníte na dolarový ekvivalent.

Fork Bitcoinu a PoW

Ravencoin je forkem Bitcoinu. To znamená, že vývojáři vzali základní kód Bitcoinu a následně jej upravili podle svých potřeb. Základ je tedy podobný BTC, nicméně i tak se Ravencoin liší v mnoha ohledech.

Tokeny mohou existovat i na samotném původním blockchainu Bitcoinu, ale Bitcoin na to není designován.

Ravencoin se soustředí právě na to, aby byl otevřenou Proof of Work sítí se specializací na tokenizaci. Ravencoin používá odlišný těžební algoritmus a tak mu nehrozí útok ze strany velkých těžařů na BTC. Algoritmus pro těžbu RVN se nazývá x16r.

V porovnání s BTC je také snížen čas na těžbu RVN na 1 minutu (BTC má 10 minut na blok, ETH má 15 vteřin na blok).

Porovnání hashrate s BTC

Ravencoin využil architekturu BTC jakožto bezpečný základ pro vlastní blockchain. Nyní se hodí porovnání hashrate (míra zabezpečení sítě pomocí výpočetní síly) mezi RVN A BTC.

Hashrate se obyvkle měří v TH/s (terahash za vteřinu). Zatímco RVN má momentálně cca 30 TH/s, tak BTC má v době psaní recenze okolo 100 milinů TH/s. Jedná se tak o neporovnatelný rozdíl.

Ravencoin má ovšem stoupající tendenci hashrate, což je dobrá známka pro budoucnost sítě. Naopak dlouhodobě klesající hashrate by znamenal, že síť umírá.

Propozice hodnoty mince RVN

Bitcoin cílí na transakce a Ravencoin na tokenizaci. Základní otázka, kterou si každý investor do kryptoměn musí pokládat je, proč má RVN hodnotu?

Pokud chcete na blockchainu RVN vytvořit nový token, tak musíte zaplatit určitý poplatek. Momentálně je to 500 RVN za vytvoření nového druhu tokenů. To znamená, že můžete vytvořit jakýkoliv token v jakékoliv početní hodnotě a se specifickými vlastnostmi.

Ekonomika mincí RVN

RVN má stejný objem mincí jako BTC s jediným rozdílem. Tvůrci RVN se rozhodli množství mincí vynásobit 1000x. To v podstatě znamená, že celkově je mincí 21 miliard, ale to prakticky nehraje žádnou jinou roli než marketingovou.

Díky pozdějšímu startu RVN je v oběhu pouze 6 miliard mincí z celkového počtu 21 miliard.

Konkurence Ravencoinu

Ravencoin má obrovskou a velmi silnou konkurenci. Jednak existují podobné blockchainy, které specificky cílí na tvorbu ekosystémů na tokenizaci majetků. Sem patří například Polymath, což je blockchain specializující se na tokenizaci cenných papírů.

Mezi další konkurenty patří v podstatě všechny smartchainy. Ty totiž všechny podporují smart kontrakty a následně i variabilní možnosti tokenizace. Hlavním konkurentem je tak Ethereum, kde probíhá naprostá většina tokenizačních procesů.

Kritika Ravencoinu

Ravencoin má tři naprosto zásadní neduhy.

  • Pomalý blockchain. Ačkoliv je Ravencoin rychlejší než Bitcoin, tak prakticky neexistuje plán pro škálování. Momentální limit se nachází na 50 transakcích za vteřinu, ale je těžké ho ověřit, protože na blockchainu neprobíhá mnoho transakcí.
  • Absence komplexních smart kontraktů. Ravencoin umí tvořit tokeny, ale rozhodně není ani zdaleka tak chytrý jako moderní smartchainy a tudíž neumí budovat komplexní smart kontrakty pro složité operace s tokeny.
  • Absence Dexů (decentralizované burzy). Ravencoin nemá vlastní decentralizované burzy, které jsou základem pro plynulý obchod tokenů na síti a zárukou férových podmínek pro všechny.

Výhody Ravencoinu

Oproti nevýhodám má Ravencoin v podstatě puze jednu výhodu.

  • Jedná se o naprostou jednoduchost systému, který neumožňuje mnoho variant řešení.

To lze pochopit na jednoduchém porovnání s ETH.

Zatímco ETH umožňuje tvorbu komplexních smart kontraktů, které tvoří komplikovanou infrastrukturu pro tokenovou ekonomiku, tak Ravencoin je oproti tomu v podstatě pouze transakční protokol.

To znamená, že tokeny jsou vlastně v bezpečném ekosystému, protože tento ekosystém neumožňuje komplexní operace v rámci své jednoduchosti.

Zatímco na ETH vznikají např. decentralizované finance jako nový obor, tak Ravencoin takový rozvoj neumožňuje. Jeho funkce jsou podstatně jednodušší, ale o to bezpečnější.

Hodnocení RVN

Ravencoin identifikoval správně trend tokenizace majetků a uzpůsobil tomu svůj blockchain, který pochází z kódu Bitcoinu. Jenže zatímco systémy jako ETH, NEO, ATOM a mnohé další smart chainy šly podstatně dál, Ravencoin zůstává velmi jednoduchý.

Ravencoin nemá rozumný plán pro budoucí škálovaní sítě a dá se tak očekávat, že ho v budoucnosti konkurence převálcuje, protože síti chybí klíčové prvky.

Síť RVN má dvě konkurenční výhody. Jednou z nich je absence komplexity. Systém RVN není složitý a tudíž je zde i nízká pravděpodobnost selhání. Druhou výhodou je pak využítí otestované technologie, která byla pouze upravena na míru účelu. Pravděpodobné ovšem je, že smart chainy Ravencoin zastíní a RVN nebude schopný konkurence.

Více informací o Ravencoin

KryptoměnaRavencoin
SymbolRVN
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů14 443 253 942
Maximální počet tokenů21 000 000 000
Obchodní objem (24h)$12 105 769
Tržní kapitalizace$257 807 640
Změna ceny za 24h0,26 %
Ohodnoťte kryptoměnu Ravencoin
23
2

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat