Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Vanguard Information Technology
VGT
Vanguard Information Technology (VGT)
Váš kapitál může být ohrožen*

$610,6 -0,03 %

Logo Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology (VGT)

Cena ETF VGT
Graf VGT

$610,6 (14 711 Kč)

-1,6 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu Vanguard Information Technology

Logo Vanguard Information Technology
Vanguard Information Technology/VGT
Načítání
Načítání
Poslední aktualizace:

Informace o fondu Vanguard Information Technology

Vanguard Information Technology (VGT) je sektorové ETF zaměřené, jak už jeho název napovídá, na firmy z oblasti informačních technologií.

V rámci srovnávání jednotlivých ETF z této oblasti se pravidelně umisťuje na vysokých příčkách. a v podstatě by se dalo říci, že se jedná také o indexové ETF. VGT je totiž vázán na MSCI US Investable Market Information Technology 25/50 Index zahrnující velké, ale i střední a malé firmy z dotčeného sektoru.

Tento fond vznikl již v lednu roku 2004 jako dílo investiční skupiny Vanguard. Investoři si jej cení zejména pro jeho poměrně vysokou diverzitu v rámci informačního sektoru, stejně jako nízké provozní náklady a zajímavý roční výnos.

Největší podíl v portfoliu tohoto ETF má dvojice Apple a Microsoft, dále pak Mastercard, Intel, Visa, Adobe, NVIDIA, PayPal nebo Cisco.

V ETF tomto je však reprezentována i celá řada středně velkých a menších firem, což případnému zájemci poskytuje ucelenější obchodní instrument.

Jak ETF VGT obchodovat?

VGT se dá považovat za téměř dokonalé zrcadlo finančního zdraví amerických společností ze sektoru informačních technologií. To je dáno skutečností, že jsou akcie jednotlivých společností vybírány na základě tržní kapitalizace, stejně jako značnou diverzifikací portfolia zahrnujícího spoustu středně velkých a menších firem.

Mezi investory nejen do informačních technologií je tento ETF mimořádně populární, což se odráží i v jeho vysoké likviditě.

Případný investor bude v plné síle vystaven dění na americkém a potažmo i globálním poli informačních technologií. Měl by mít proto přehled o tom, jaké faktory na něj mají vliv. Stejně tak by se měl blíže seznámit s jeho obsahem, neboť VGT zahrnuje např. výrobce kreditních karet, nikoliv však společnosti např. z herního průmyslu nebo poskytovatele internetových služeb, kteří byli přesunuti do sesterských ETF z portfolia Vanguardu.

Dividendy jsou u tohoto ETF vypláceny čtvrtletně, přičemž jejich roční hodnota zpravidla osciluje kolem 1.15 %.

Vanguard Information Technology je dobrá volba pro investory, kteří mají přehled o americkém sektoru informačních technologií a rádi by v něm získali svůj podíl.

Díky vysoké likviditě je možné realizovat jak krátkodobé obchody, tak se držet dlouhodobějších strategií a hrát na větší růst nebo pokles.

Výkon ETF VGT

VGT spolehlivě odráží index, na který je vázaný, a potažmo i dění v sektoru informačních technologií. Může se pyšnit velmi dobrým hodnocením jak na poli technologických ETF, tak z hlediska srovnání s jinými ETF obecně.

Vanguard Information Technology se vyznačuje také velmi nízkými provozními náklady, které dosahují pouhých 0.1 %.

Stabilně dosahuje mimořádně zajímavých výsledků z hlediska výnosu, mnohem lepších, než je sektorový průměr. Mezi lety 2010 a 2020 činila hodnota průměrného ročního výnosu 16.79 %.

Na své historické maximum dosáhl tento ETF ve druhé polovině února 2020, kdy se obchodoval za více než 273 dolarů. Od data svého vzniku vykazoval VGT stabilní růst, který v prvním čtvrtletí roku 2020 zbrzdila koronavirová krize.

Obchodní hodiny VGT

VGT se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času.

Investoři by však měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí ETF VGT

ETF Vanguard Information Technology (VGT) umožňuje investorům stát se přímými účastníky dění na poli amerických informačních technologií. Sdružuje více než 300 společností, mezi nimiž nechybí nejvýznamnější giganti v tomto odvětví.

Případný investor by však měl mít na paměti, že tento ETF nezahrnuje společnosti ze zdaleka všech oblastí sektoru IT a přizpůsobit tomu své investiční aktivity. Vysoká likvidita pak z VGT dělá vhodného kandidáta jak ke krátkodobým spekulacím, tak ke dlouhodobému držení.

Více informací o Vanguard Information Technology

JménoVanguard Information Technology
TickerVGT
Oficiální webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VGT
Emitováno2004
Investiční společnostVanguard
ISIN92204A7028
TER0,10 %
Ohodnoťte ETF Vanguard Information Technology
10
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (15 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel Novak

Dobry den,

Jsem naprosty zacatecnik v teto oblasti proto jsem se chtel zeptat na nekolik veci. Rozhoduji se pro dlouhodou investci (25 let) do ETF mezi Vanguard Information Technology Index (VGT) respektive fondy ktere maji ticker VGT vs. ETF ktery kopiruju index S&P 500.

Co by jste mi poradili jake jsou vyhody/ nevyhody?
Rad bych investoval do techto ETF vramci kammenne banky?( pokud je to vubec mozne) v CR/ nebo UK.

Dekuji za radu!

Ing. Tomáš T

Investovat přímo u banky může být administrativně složité a nákladně z hlediska poplatků. Z hlediska ivnestičního pohodlí mohou být velmi vhodné investiční platformy (https://finex.cz/rubrika/investicni-platformy/) a zejména pak Portu (https://finex.cz/recenze/portu/), které vede v našem seriálu (https://finex.cz/rubrika/investicni-platformy/nase-investice/), kde pravidelně investujeme vlastní peníze, abychom srovnali různé investiční platformy a našli tu nejlepší. Určitě si pročtěte celou sérii, najdete tam řadu užitečných a praktických informací. Do investiční platformy stačí poslat vklad a zbytek probíhá automatizovaně a poměrně levně. Pokud ale hodláte investovat vyšší prostředky, bude výhodnější nákup přímo přes brokera.
Více informací o ETF na S&P 500 naleznete zde, viz také sekce “na co se zaměřit” https://finex.cz/nejzajimavejsi-etf-fondy-kopirujici-sp-500/#kriteria

Pavel Novak

Velice dekuji za odpoved.

Ohledne banky s vami souhlasim. Nicmene, mam urcitou jistotu ve srovnani s investicnimi platformamy ze pokud se neco stalo tak vzdy muzu navstivit kamennou banku. Dale nemusim resit dane apod. Souhlasite ?

Co se tyce brokera, o jaky castskach se bavime cca? Kdy ma smysl investovat pres brokera? Jaka je vyhoda a jake jsou poplatky ve srovnani s platformou?

Dekuji za odpoved a velice povedene stranky, je to radost cist.

Ing. Tomáš T

Ano, souhlasím. Pokud se něco stane, můžete navštívit banku, resp. zavolat a doptat se. To je v zásadě výhoda. Je ale potřeba hledat nadprůměrného poradce/bankéře. Totiž má (čistě osobní) zkušenost je, že i v bance mohou být dost podprůměrní a nijak zvlášť vzdělaní poradci, kteří dle mého názoru nejsou dostatečně odborní. Nějak vás odbaví, pomohou vám, ale třeba dané věci do hloubky sami nerozumí. Někomu zcela nezkušenému však zvládnou pomoci prakticky vždy (snad…). U snad všech platforem a brokerů máte k dispozici podporu – e-maily, telefony, online chat, kde se můžete doptat. Obvykle fungují poměrně rychle. Mám zkušenost snad jen s Portu, ale a i o víkendu odpovídali v řádu jednotek minut a můj dotaz byl rychle vyřešen.

Ad daně – podání daňového přiznání je v zásadě velmi jednoduché. Po Novém roce vám platformy (mnohdy automaticky) pošlou podklady a jakmile si to jeden rok vyzkoušíte, další roky (jakmile už víte jak na to) to je rychlovka. Neliší se mezi sebou platformy ani banky. Možná banky ale budou mít nějaký placený servis, kdy vám s tím třeba pomohou.

Od jaké částky se vyplatí více broker? To je obtížné přesně spočítat. Sám si takové tabulky či propočty nevedu. Jde o to, že investiční platformy se starají o hedging (měnové zajištění) automatizovaně a poměrně levně a jinak platíte jen 1 % ročně cca (při zafixování na Portu i méně). U brokera budete mít vyšší vstupní náklady – převod měn, administrace ohledně vybírání brokera, zadávání pokynů nebo jejich automatizované nastavení atd. atd. Zajištění proti kurzovému riziko by už ale bylo na vás samotném, čemuž se už pak většina investorů raději ani nevěnuje. Abych vám alespoň částečně konkrétně odpověděl, můj názor je, že pod půl milionu bych využil raději pohodlné varianty investičních platforem. Sám brokera mám pro jiné investice a spekulace, ale přesto je pro mě (subjektivní názor) pohodlnější pravidelné investice řešit přes platformy.

Matěj .

Dobrý den, začínám investovat u brokera Trading 212 a bohužel nenabízí ETF VGT. V diskusích jsem se dočetl, že jako alternativu k VGT lze využít IITU. Mohl by mi někdo potvrdit zda se jedná o vhodnou náhradu za VGT?
Jsem začátečník a v této oblasti se teprve začínám vzdělávat. Za případné reakce děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, Matěji. Jak už je napsané v článku výše, tak Vanguard Information Technology (VGT) je sektorové ETF zaměřené na firmy z oblasti informačních technologií. ETF IITU pak rovněž sleduje americký sektor informačních technologií (dle sektorové klasifikace GICS). Ačkoli se konkrétní složení těchto ETF může trochu lišit (to byste si musel přímo dohledat), obecně by se mělo jednat o podobné produkty.

Adam

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde je možné koupit ETF VGT? Nikoliv však jako CFD… Děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, ETF VGT můžete zakoupit např. u LYNX.

Michal

Dobrý den, hledal jsem VGT v demoverzi XTB a našel pouze pod ETF CFD, pod samostatnými ETF nebyl, můžete mi, prosím, vysvětlit, jaký je mezi tím rozdíl, je-li fond veden jen pod ETF nebo pod ETF CFD – abych neudělal nějakou začátečnickou chybu, budu-li mít zájem o nákup jeho akcií, případně akcie jiných ETF za účelem dlouhodobějšího držení a nechci na nich spekulovat. Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, máte pravdu, bohužel XTB má VGT pouze jako CFD.

Rozdíl mezi “VGT” a “VGT CFD” je v tom, že pokud je to CFD tedy derivát, můžete k obchodování používat finanční páku a reálně ten fond nevlastníte, pouze spekulujete na jeho cenu.

Pokud chcete investovat dlouhodobě (v řádu let) a ne spekulovat je lepší sáhnout po klasickém ETF – Je to bezpečnější (rozložíte riziko) a také levnější (neplatíte poplatky za držení přes noc atp.)

Více si o výhodách a nástrahách CFD můžete přečíst v tomto článku.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Přeji hezký den.

Redakce Finex

Dobrý den, pánové, ETF VGT můžete zakoupit např. u LYNX.

Jakub

Zdravím, jde ETF VGT (ne CFD)nakoupit i jinde, chci pravidelně investovat v nižších částkách a vklad 75 000kč bych nerad dával, děkuji. K.

Petr

Ahoj, mozna ti pomuze alternativa, ktera ma podobne slozeni firem a kterou muzes koupit na Degiru nebo Interactive Brokers.
Xtrackers MSCI World Information Technology UCITS

Viktor

Dobrý den. Připojím se ke stejnému dotazu. Vidím, že eTORO také nabízí jen VGT CFD, máte prosím info kde lze obchodovat?

Děkuji!

Jan

Dobry den, pres ktere brokery je tedy mozne zmineny fond (bez cfd) nakoupit? Dekuji

Další ETF, které by vás mohly zajímat