Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
| Tržní kapitalizace | $14,01 mld. | EBITDA | $850,4 mil. |
|---|---|---|---|
| Dnešní objem | 0 | P/B (Cena k účetní hodnotě) | 2,47 |
| Roční dividenda na akcii | -- | P/E (Cena k zisku) | 29,5 |
| Dividendový výnos | -- | Návratnost aktiv | 4,8 % |
| Příjmy společnosti | 0 TRMB | Návratnost vlastního kapitálu | -1,9 % |
| RPS (Příjmy na akcii) | $16,05 | Provozní marže | 15,13 % |
| EPS (Zisk na akcii) | -$0,48 | Zisková marže | -2,8 % |
| Účetní hodnota na akcii | $24,33 | EV (Hodnota podniku) | $15,26 mld. |
Na základě odhadů analytiků z Wall Street, kteří poskytli 12měsíční cenové cíle pro , je konsenzuální cílová cena – s nejvyšším odhadem a nejnižším . Průměrná cílová cena představuje změnu o oproti aktuální ceně .
Analytici z Wall Street, kteří nedávno vydali doporučení ohledně akcií TRMB.
Aktuální kvartál končí 30. 9. 2026 a očekává se, že výsledky budou zveřejněny 4. 11. 2026. Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne $0,87 při tržbách ve výši $961,3 mil..
Zveřejnění výsledků je očekáváno 4. 11. 2026.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $961,3 mil. | -- | -- |
| Příjmy | $202,6 mil. | -- | -- |
| EPS | $0,87 | -- | -- |
Trimble překonal tržby, ale kvůli vysoké ztrátě výrazně zaostal za očekáváním. Zisk na akcii dosáhl -$2,02 (351.8 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $952,1 mil. | $972 mil. | +2.09 % |
| Příjmy | $187 mil. | -$471,7 mil. | -352.31 % |
| EPS | $0,8 | -$2,02 | -351.75 % |
Trimble zažil v uplynulém čtvrtletí silný růst, tažený zejména segmenty stavebnictví (AECO) a polních systémů. Přestože účetní čísla ukazují čistou ztrátu a záporný zisk na akcii (EPS), jde o důsledek jednorázových účetních operací a restrukturalizace, zatímco provozní realita předčila očekávání. Společnost těží z rychlé adopce umělé inteligence a propojených datových toků, což zvyšuje efektivitu zákazníků i marže.
Pro nadcházející čtvrtletí Trimble zvýšil celoroční výhled tržeb i zisku, přičemž cíle ziskovosti pro rok 2027 pravděpodobně splní o rok dříve. Investoři by měli sledovat strategický přezkum divize dopravy, o kterou projevilo zájem více stran, a přechod na vlastní softwarová řešení v polních systémech, což krátkodobě zpomalí růst předplatného, ale dlouhodobě posílí ziskovost.
Výnosy překonaly očekávání, ale ziskovost výrazně zaostala za odhady trhu. Zisk na akcii dosáhl $0,42 (41.7 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $905,5 mil. | $939,9 mil. | +3.8 % |
| Příjmy | $167,8 mil. | $98,9 mil. | -41.05 % |
| EPS | $0,72 | $0,42 | -41.67 % |
Trimble má za sebou silný vstup do roku 2026, kdy překonal očekávání v tržbách i zisku, a to díky dynamice v segmentu stavebnictví a digitalizace. Společnost úspěšně transformuje svůj model na předplatné (ARR), které tvoří stabilní základ pro budoucí růst. Strategickým milníkem je masivní integrace umělé inteligence, například skrze partnerství se SketchUp a Claude, což má přilákat nové uživatele a zvýšit efektivitu.
V nadcházejícím čtvrtletí a zbytku roku vedení zvýšilo výhled zisku, i když zůstává opatrné ohledně hardwaru kvůli geopolitické nejistotě. Investoři mohou očekávat pokračující zaměření na propojení fyzického a digitálního světa a postupné zavádění hybridních modelů zpoplatnění AI, což posiluje konkurenční výhodu a marže společnosti.
Smíšené výsledky s vyššími tržbami, ale výrazně slabším ziskem pod očekáváním. Zisk na akcii dosáhl $0,65 (32.3 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $950 mil. | $969,8 mil. | +2.08 % |
| Příjmy | $223,8 mil. | $156,6 mil. | -30.02 % |
| EPS | $0,96 | $0,65 | -32.32 % |
Trimble v uplynulém čtvrtletí prokázal silnou odolnost, když překonal očekávání v tržbách i zisku na akcii, a to navzdory náročnému trhu v dopravě. Tahounem růstu byl segment stavebnictví a polních systémů, kde firma úspěšně přechází na model předplatného (ARR vzrostlo o 14 %).
Pro nadcházející kvartál a rok 2026 vedení počítá s dalším zrychlením díky integraci umělé inteligence, která již nyní zvyšuje produktivitu zákazníků o desítky procent. Investoři by měli očekávat pokračující transformaci na softwarovou platformu s vyššími maržemi a disciplinovaný zpětný odkup akcií. Příběh firmy se mění z prodejce přístrojů na klíčového poskytovatele dat a digitálních dvojčat pro celý stavební cyklus.
Tržby překonaly očekávání, ale ziskovost výrazně zaostala za odhady analytiků. Zisk na akcii dosáhl $0,46 (35.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $870,6 mil. | $901,2 mil. | +3.52 % |
| Příjmy | $167,3 mil. | $111,5 mil. | -33.33 % |
| EPS | $0,72 | $0,46 | -35.92 % |
Trimble má za sebou solidní čtvrtletí, které charakterizuje úspěšná transformace směrem k softwaru a předplatnému. Přestože čistý zisk zaostal za očekáváním kvůli nákladům spojeným s prodejem zemědělské divize, tržby překonaly odhady díky silné poptávce ve stavebnictví a geospace. Klíčovým příběhem je růst ARR o 15 %, což potvrzuje stabilitu byznysu.
Vedení vnímá AI jako příležitost k prohloubení konkurenční výhody, nikoliv jako hrozbu, a to díky unikátním datům z terénu. Pro příští čtvrtletí a rok 2026 firma zvýšila výhled a očekává pokračující růst tržeb ve středních až vyšších jednotkách procent. Investoři by měli sledovat postupné naplňování ambiciózních cílů pro rok 2027 a schopnost firmy dál zvyšovat marže skrze digitalizaci fyzických odvětví.
Datum zveřejnění výsledků zatím není známo.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,89 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $860,9 mil. | -- | -- |
| EPS | $3,59 | -- | -- |
Tržby mírně překonaly očekávání, ale ziskovost výrazně zaostala za odhady. Zisk na akcii dosáhl $1,75 (43.4 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,57 mld. | $3,59 mld. | +0.57 % |
| Příjmy | $741,1 mil. | $424 mil. | -42.79 % |
| EPS | $3,09 | $1,75 | -43.38 % |
Tržby mírně překonaly očekávání, ale ziskovost výrazně zaostala za odhady. Zisk na akcii dosáhl $6,09 (114.4 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,64 mld. | $3,68 mld. | +1.07 % |
| Příjmy | $681,2 mil. | $1,5 mld. | +120.83 % |
| EPS | $2,84 | $6,09 | +114.37 % |
Trimble má za sebou transformační rok, ve kterém výrazně překonal očekávání zisku i tržeb. Klíčovým příběhem loňska byl přechod na model předplatného, kdy opakující se výnosy (ARR) dosáhly rekordních 2,26 miliardy dolarů a hrubé marže poprvé překročily 70 %. Společnost se úspěšně zúžila prodejem divize mobility a zaměřila se na digitalizaci stavebnictví a dopravy.
V nadcházejícím roce očekávejte pokračující růst tažený segmentem AECO a technologiemi pro autonomní řízení strojů. Navzdory slabšímu trhu v nákladní dopravě a lumpy federálním zakázkám vedení zvýšilo výhled a plánuje agresivní zpětný odkup akcií za miliardu dolarů. Investoři by měli sledovat integraci AI do pracovních postupů a potenciální akvizice, které mají dále posílit pozici v softwarovém ekosystému.
Zisk na akcii dosáhl $1,25 (52.5 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,78 mld. | $3,8 mld. | +0.55 % |
| Příjmy | $1,51 mld. | $311,3 mil. | -79.4 % |
| EPS | $2,63 | $1,25 | -52.53 % |
Zisk na akcii dosáhl $1,8 (32 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $3,7 mld. | $3,68 mld. | -0.51 % |
| Příjmy | $470,1 mil. | $449,7 mil. | -4.34 % |
| EPS | $2,65 | $1,8 | -31.99 % |
| Insider |
Hodnota
|
Cena | Typ transakce |
Datum
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
Společnost Trimble Inc. poskytuje technologická řešení, která umožňují profesionálům a mobilním pracovníkům v terénu zlepšit nebo transformovat jejich pracovní procesy po celém světě. Segment Budovy a infrastruktura společnosti nabízí terénní a kancelářský software pro výběr a navrhování tras, systémy pro navádění a řízení stavebních zařízení, software pro 3D navrhování a sdílení dat, systémy pro monitorování, sledování a správu majetku, zařízení a pracovníků, software pro sdílení a komunikaci dat, řešení pro řízení programů pro vlastníky staveb, software pro 3D koncepční navrhování a modelování, software pro informační modelování budov, řešení pro plánování podnikových zdrojů, řízení projektů a spolupráci na projektech, integrované systémy pro rozvržení a měření na staveništi, řešení pro odhad nákladů, plánování a řízení projektů a aplikace pro subdodavatele a řemeslníky. Segment Geospatial poskytuje geodetické a geoprostorové produkty a geografické informační systémy. Segment Resources and Utilities společnosti nabízí produkty a služby pro přesné zemědělství, jako jsou naváděcí a polohovací systémy včetně autonomních řídicích systémů, automatizované a variabilní aplikační a technologické systémy a řešení pro správu informací; manuální a automatizované navigační navádění pro traktory a další zemědělská zařízení; řešení pro automatizaci aplikace pesticidů a setí; řešení pro vodní hospodářství a zemědělský software. Segment dopravy nabízí řešení pro dálkovou kamionovou dopravu a trhy nákladních přepravců; řešení mobility zahrnující správu tras, bezpečnost a dodržování předpisů, komplexní správu vozidel, videointeligenci a komunikaci v dodavatelském řetězci; a systémy pro správu vozového parku a dopravy, analytiku, směrování, mapování, reportování a řešení pro prediktivní modelování. Společnost byla dříve známá jako Trimble Navigation Limited a v říjnu 2016 změnila název na Trimble Inc. Společnost Trimble Inc. byla založena v roce 1978 a sídlí ve Westminsteru ve státě Colorado.
|
Základní informace
|
|
| Název společnosti | Trimble |
|---|---|
| Ticker | TRMB |
|
Základní informace o společnosti
|
|
| Webové stránky | https://investor.trimble.com/ |
|---|---|
| Adresa sídla společnosti | -- |
| Založeno | 1978 |
| Datum IPO | -- |
| Sektor | Informační technologie |
| Průmysl | Elektronická zařízení, nástroje a komponenty |
| Zaměstnanci | 11 500 |
| Vedení společnosti | -- |
|
Dividendy
|
|
| Vyplácí dividendy? | |
|---|---|
| Roční dividenda na akcii | -- |
| Dividendový výnos | -- |
|
Příjmy
|
|
| Příjmy společnosti | 0 TRMB |
|---|---|
| RPS (Příjmy na akcii) | $16,05 |
| Kvartální růst příjmů meziročně | 11 % |
|
Valuace
|
|
| Tržní kapitalizace | $14 014 108 398 |
|---|---|
| EV (Hodnota podniku) | $15 259 009 024 |
| P/B (Cena k účetní hodnotě) | 2,47 |
| P/E (Cena k zisku) | 29,5 |
| P/S (Cena k příjmům) | 3,7 |
| Forward P/E | 14,58 |
| Účetní hodnota na akcii | $24,33 |
| Cílová cena Wall Street | $80,18 |
| Hodnota podniku k příjmům | 4,03 |
| Hodnota podniku k EBITDA | 17,34 |
|
Rentabilita
|
|
| EBITDA | $850 400 000 |
|---|---|
| Provozní marže | 15,13 % |
| Zisková marže | -2,8 % |
| EBITDA marže | 22,48 % |
| Hrubý zisk | $2 715 099 904 |
| EPS (Zisk na akcii) | -$0,48 |
| Zředěný zisk na akcii (DEPS) | -$0,48 |
| Očekávaný EPS (tento rok) | -- |
| Očekávaný EPS (příští rok) | -- |
| Očekávaný EPS (tento kvartál) | -- |
| Očekávaný EPS (příští kvartál) | -- |
| Růst zisků čtvrtletně R/R | 11,81 % |
| Růst zisků meziročně | -140 % |
|
Výkonnost
|
|
| Návratnost aktiv | 4,8 % |
|---|---|
| Návratnost vlastního kapitálu | -1,9 % |
|
Statistiky akcií
|
|
| Dnešní objem | 0 |
|---|---|
| 52týdenní maximum | $84,42 |
| 52týdenní minimum | $47,92 |
| Beta | 1,36 |
| Vydané akcie | 235 000 000 |
| Volně obchodovatelné akcie | 231 957 986 |
| Podíl institucí | 103,3 % |
| Podíl insiderů | 0,4 % |
| 50denní klouzavý průměr | $55,68 |
| 200denní klouzavý průměr | $64,98 |
|
Shortaři akcií
|
|
| Počet short akcií | 10 429 900 |
|---|---|
| Počet short akcií (min. měs.) | -- |
| Podíl short pozic | 3,82 % |
| Podíl short pozic z volného objemu | -- |
| Podíl short pozic z vydaných akcií | 5,17 % |
| Short ratio | 3,82 % |
|
Rozdělení
|
|
| Faktor posledního rozdělení | 1:2 |
|---|---|
| Datum posledního rozdělení | 21. 3. 2013 |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.