Základní informace o CryptoPunks
Datum mintu | 23. 06. 2017 |
---|---|
Celkový počet tokenů | 10 000 |
Celk. tržní kapitalizace kolekce | 600 000 ETH |
CryptoPunks jsou jednou z nejstarších NFT kolekcí. Jedná se o 10 000 algoritmicky generovaných pixelových obrázků. Každý portrét je vytvořen náhodnou kombinací z 87 dostupných atributů, které vytváří zdánlivou osobnost každého Punka. Z celkového množství 10 000 obrázků je kolekce rozdělena na 6 039 můžu, 3 840 žen, 88 zombií, 24 opic a 9 mimozemšťanů. Opice a mimozemšťani proto patří mezi ty nejvzácnější Punks.
Experimentální projekt byl inspirován londýnskou punkovou scénou, kyberpunkovým hnutím a umělci elektronické hudby Daft Punk. Dnes jsou CryptoPunks jedny z nejoblíbenějších a nejdražších sbírek NFT a vzácné kusy se prodávají za desítky milionů dolarů.
Obsah článku
Historie CryptoPunks
V době vzniku CryptoPunks (polovina roku 2017) vědělo o technologii NFT pouze pár lidí. S nadsázkou bychom tuto dobu mohli ve světě NFT přirovnat k měsícům po vytvoření Bitcoinu na samotném počátku kryptoměn – když už o technologii někdo věděl, tak se zpravidla jednalo o skupinu pár desítek až stovek lidí, nadšenců, vývojářů a programátorů a u NFT i umělců.
Za vznikem CryptoPunks stojí kreativní technologové Matt Hall a John Watkinson, zakladatelé newyorské softwarové společnosti Larva Labs.
Společnost vytváří aplikace pro zařízení iOS a Android, mezi jejich úspěšné produkty patří například placená hra číslo jedna pro Android: Retro Defense a aplikace pro manipulaci s fotografiemi v celkové TOP 50 aplikací pro iPhone: PhotoTwist.
Zakladatelé se prezentují jako technologové, kteří ve své profesi pracovali na téměř každém druhu softwaru. Mezi jejich referencemi se vyskytují i technologičtí giganti, jako společnosti Google a Microsoft.
Halla a Watkinsona pohltila myšlenka “vlastnictví”, která na trhu aplikací, umění a dalších sektorů chyběla. Před dobou technologie NFT bylo těžké prokázat vlastnictví jakéhokoli digitálního objektu a uživatelé se museli spoléhat pouze na centralizované zprostředkovatele třetích stran.
O mint CryptoPunks nebyl velký zájem, kolekce zdarma se vyrazila až za 24 hodin
Společnost LarvaLabs nabídla v půlce června roku 2017 většinu NFT CryptoPunks zdarma. Každý, kdo vlastnil Ethereum peněženku, si mohl svého z 9 000 Punků k dispozici vyrazit.
Stačilo k tomu pouze zaplatit transakční poplatek (tehdy cca 2 dolary) a CryptoPunk byl jeho. Zbylých 1 000 kusů si společnost nechala pro sebe (tito Punkové jsou nazvaní jako “Dev punks”).
Zpočátku byl zájem malý, jak se ale o projektu dozvídalo více a více lidí, poptávka se začala zvyšovat.
“Co dělá CryptoPunks důležitými, je to, že kolem nich organicky roste komunita,” zmínil sběratel GMoney.
Během 24 hodin bylo oznámeno, že všech 10 000 Punků si našlo své majitele a kolekce byla oficiálně plně vymintována.
Zajímavost: Jedna kryptoměnová peněženka si vymintovala téměř 800 kusů CryptoPunks NFT.
Typy CryptoPunks a jejich prodeje
“Základem myšlenky bylo, že každá postava by měla být jedinečná,” říká Larva Labs. “Výhoda generativního umění spočívá v tom, že jakmile se proces uvede do pohybu, může přinést výsledky, které jsou i pro nás překvapivé. Spustili jsme generátor stokrát, zkontrolovali výsledky a provedli úpravy. Pak jsme to s malou fanfárou spustili naposledy, propojili jsme to s Ethereum chytrým kontraktem, který jsme nasadili, a poté byli CryptoPunks připraveni pro veřejnost.”
Vzácnost CryptoPunks dle typu a atributů
Některé portréty CryptoPunks mohou být cennější než jiné, a to na zejména na základě jejich typu a atributů.
Typy
Rozděleno dle typů, v celé kolekci je 9 mimozemšťanů, 24 lidoopů, 88 zombií, 3840 žen a 6039 mužů.
Atributy
Atributy jsou doplňky a oblečení, které může každého z Punků doplňovat. Například 44 Punků má na hlavě kulicha, 48 choker, 78 má jelení zuby a 128 má růžové tváře.
Podle počtu atributů a jejich kombinací je proto možné svým způsobem odhadnout, jakou má daný Punk hodnotu. Pokud máte jen jednoho z mála (94) Punků, kteří mají copánky, tak je dost možné, že bude trhem oceněný více než Punk, který má pankáče (těch je 441).
Jedinečných 8 Punků nemá žádné definující atributy a jeden (#8348) jich má naopak dokonce sedm.
Vzácnost atributů a jejich kombinace ale není jediným faktorem, který určuje, jakou má jednotlivý Punk hodnotu. Některé portréty jsou žádoucí jen proto, že se sběrateli líbí vzhled.
Aspekt hodnoty hraje i aktuální trend ve světě nebo NFT komunitě – jeden čas byli populární Punkové s maskou na obličeji, kterých je pouze 175 (což byla reakce na tehdejší propukající pandemii Covid-19), nebo v období velkého zájmu týkajícího se metaverse se prodávali za velké sumy Punkové s VR brýlemi (těch je 332). Někteří Punkové mají pro sběratele například vysokou hodnotu, protože v nich vidí sami sebe.
Dev Punks
Čas od času se prodávají i Punkové vlastnění zakladateli Larva Labs, kterým se říká Dev Punks. Jedná o první vyražené CrytoPunks (tj. Punkové s ID 1–1000).
V současné době je tento druh CryptoPunks považován za prémiový a můžete u nich proto čekat vyšší ceny.
Prodeje známých CryptoPunks
- CryptoPunk #9998 byl naposledy prodán za 530 milionu dolarů: To z něj dělá nejdražšího CryptoPunka k datu psaní článku (15. dubna 2022). K nákupu tohoto Punka se pojí kontroverze, která je rozebrána v další části článku.
- CryptoPunk #7804 byl naposledy prodán za 7,56 milionu dolarů: Tento CryptoPunk se liší od ostatních v tom, že má na sobě čepici, brýle a dýmku. Vlastní ji Dylan Field, generální ředitel společnosti Figma.
- CryptoPunk #3100 byl naposledy prodán za 7,51 milionu $: Jedinečnost pramení ve vzácné čelence, kterou má mimozemský Punk jako jediný.
- CryptoPunk #5217 byl naposledy prodán za 5,44 milionu dolarů: Tento obsahuje červenou pletenou pokrývku hlavy a zlatý řetízek, což mu dává odlišný vzhled od ostatních CryptoPunks.
Čím jsou CryptoPunks speciální?
Existuje několik důvodů, které dělají z CryptoPunks vzácnou NFT kolekci, která se od ostatních avatar kolekcí liší.
- Za prvé se jedná o jeden z prvních projektů světa NFT. Vznikl měsíc před spuštěním CryptoKitties, oblíbené blockchainové hry/NFT projektu na chov koček. Být jedním z prvních projektů svého druhu se jednoduše vyplácí.
- Vždy bude existovat pouze 10 000 CryptoPunks. To v dlouhodobém horizontu vytváří nedostatek mezi sběrateli a z tohoto “klasického NFT umění” by se proto postupem času mohl svým způsobem stát umělecký uchovatel hodnoty. Část Punků je zároveň navždy “nepřístupná” kvůli různým hackům na kryptoměnové peněženky sběratelů či jednoduše kvůli zapomenutým heslům k účtům s těmito cennými NFT.
- CryptoPunks vlastní i celebrity, které umí kolekci dobře zpropagovat. Svého Punka vlastní například americký zpěvák Jay-Z, který nejen že o investicích do umění mluví ve svých textech, ale sám umění dlouhodobě sbírá. Např. tento rapper koupil svého prvního Punka v dubnu 2021. Punk #6095 ho stál v přepočtu 120 000 dolarů a rapper se svým nákupem pochlubil na Twitteru. Do seznamu celebrit, které CryptoPunks vlastní, patří například i již zmíněná americká profesionální tenistka Serena Williamsová, rapper a podnikatel Snoop Dogg nebo influencer ze světa byznysu Gary Vee.
Kontroverze projektu
Projekt CryptoPunks provázela i řada kontroverzí. Některé z nich popisujeme níže.
Flash půjčka
V říjnu 2021 byla provedena zajímavá transakce s celkovou hodnotou 124 457 ETH (530 milionů dolarů) týkající se CryptoPunka #9998.
Tato částka za Punka však byla výrazně vyšší než u všech předchozích prodejů. To vyvolalo sérii pochybností, zdali se například nejednalo o případ praní špinavých peněz.
Po chvíli zkoumání dat dostupných v blockchainu ale vyšlo najevo, že nákup byl proveden pomocí takzvané flash půjčky.
Tzv. flash půjčky jsou půjčky ve světě DeFi, které musí být splaceny v rámci téže transakce, ve které si je žadatel půjčuje.
V normálním světě by to nedávalo smysl, v kryptoměnách však ano. Takový půjčující si totiž může půjčit peníze, s nimi provést libovolný počet dalších rychlých operací a hned peníze znovu vrátit.
Takto půjčené peníze není možné zpronevěřit, protože kdyby bylo nejasné, zda se v rámci téže transakce vůbec vrátí, celá transakce by byla neplatná.
Dle dostupných informací to vypadá, že kupující Punka #9998 koupil sám od sebe a to za půjčené peníze, které ihned po uskutečnění prodeje vrátil.
Jeho záměr dosud není jasný, ale pravděpodobně chtěl pouze vyvolat kontroverzi a přivést na jeho Punka mediální pozornost. To se mu povedlo.
Aukce Sotheby’s 104 CryptoPunks
Další kontroverzí byla aukce světoznámé aukční síně Sotheby’s s názvem Punk it!, kde bylo k prodej 104 kusů CryptoPunks.
Dražba se měla konat 23. února 2022 a zahajovací nabídka byla předem stanovena na 14 milionů dolarů. Celková prodejní cena byla předpokládána kolem celkové částky 20–30 milionů dolarů.
Kolem 19:25, bez známek prodeje, vydala však Sotheby’s překvapivé oznámení: “Po diskusi s vlastníkem díla bylo z aukce staženo.” Vlastník, který na Twitteru používá přezdívku @0x650d, se vyjádřil stručně: “nvm, decided to hodl” (překlad: “no nic, budu je držet“)
nvm, decided to hodl https://t.co/WdQ5H7I0fl
— 0x650d (@0x650d) February 24, 2022
CryptoPunks V1
Další z kontroverzí se týká CryptoPunks V1, původní kolekce CryptoPunks vydané Larva Labs pár měsíců před “oficiálními CryptoPunks”, které známe dnes.
Už tehdy se mělo jednat o oficiální kolekci, ale kvůli chybě v chytrém kontraktu byly NFT tokeny považovány za neobchodovatelné. K chybě se vyjádřil a situaci osvětlil uživatel @0xfoobar:
Explaining the V1 CryptoPunks exploit…this one is incredibly tricky so want to share what I learned!
TL;DR – when a buyer purchased a punk, the ETH deposited in the contract could be withdrawn only by the *buyer*, not by the seller. So buy(), withdraw(), repeat. pic.twitter.com/apGwackvMz
— foobar/ (@0xfoobar) March 24, 2021
Některé z těchto NFT “V1 CryptoPunks” však byly nedávno obnoveny prostřednictvím inteligentní smlouvy vytvořené komunitou a znovu vydány jako tokeny ERC-721. To vedlo k tomu, že tato komunita se rozhodla prodávat tyto historické, “skutečné” CryptoPunks NFT.
ERC-721 je standard využívaný v NFT, který umožnuje tokenizovat vlastnictví libovolných dat.
To se ovšem nelíbilo Larva Labs, která začala na komunitu útočit se slovy, že se nejedná o “skutečné” CryptoPunks.
“V1 Punks‘nejsou oficiální CryptoPunks,” tweetnula 25. ledna Larva Labs, “Nemáme je rádi a máme jich 1000… takže si udělejte vlastní závěry. Jakýkoli výtěžek bude použit na nákup skutečných CryptoPunks!”
Spoluzakladatel Larva Labs, Matt Hall, se v prohlášení zveřejněném k oficiálnímu sporu omluvil za prodej vlastních V1 Punks a označil tento krok za špatné a hloupé rozhodnutí.
Spor se táhl několik týdnů, reakce na oznámení Larva Labs byly vnímány NFT komunitou negativně. Komunita si i stěžovala na to, že vlastněním CryptoPunks NFT není jasně specifikováno, v jakém rozsahu mohou držitelé komercializovat své vlastněné obrázky.
Larva Labs, konkrétně Hall, se nakonec rozhodl, že proti kolekci CryptoPunks V1 zasáhne právními kroky.
Oznámení akvizice Yuga Labs
Velký ohlas vzbudila také nečekaná akvizice projektu CryptoPunks společností Yuga Labs, která stojí za projektem Bored Ape Yacht Club.
Yuga Labs 12. 3. 2022 oznámili, že od společnosti Larva Labs odkupují sbírky CryptoPunks a Meebits. Oficiální vyjádření Yuga Labs na Twitteru:
Some big news to share today: Yuga has acquired the CryptoPunks and Meebits collections from @LarvaLabs, and the first thing we’re doing is giving full commercial rights to the NFT holders. Just like we did for BAYC and MAYC owners. pic.twitter.com/lAIKKvoEDj
— Yuga Labs (@yugalabs) March 11, 2022
Jak již bylo zmíněno ve stížnosti komunity ve sporu V1 CryptoPunks, smluvní podmínky CryptoPunks a Meebits (narozdíl od BAYC), omezovaly převod duševního vlastnictví, autorských práv nebo ochranných známek na vlastněné Punky. To je důvod, proč se společnost Yuga Labs rozhodla poskytnout plná komerční práva držitelům NFT, aby umožnila “vývojářům a komunitním tvůrcům začlenit CryptoPunks a Meebits do svých Web3 projektů.”
Společnost akvizicí zároveň získala jako součást dohody více než 400 dev CryptoPunks a 1 700 Meebits!
Trh zareagoval okamžitě zvýšenou volatilitou
Floor price (která představuje aktuálně nejnižší cenu tokenů v dané kolekci) Bored Ape Yacht Club vyskočila o 18 % na téměř 90 ETH, zatímco floor price CryptoPunks klesla o 6 % na 72 ETH.
Akvizice je velká věc i z jiného důvodu: je to možná první známka profesionalizace a konsolidace prostoru NFT.
Yuga Labs se začíná chovat jako skutečná společnost – a jako každá úspěšná společnost si uplatňuje podíl na rostoucím trhu. Aktuálně vlastní a provozuje dva nejcennější NFT projekty na trhu.
Závěr a shrnutí ke CryptoPunks
Mnozí se domnívají, že CryptoPunks a NFT obecně, se nachází v obrovské spekulativní bublině. Jiní se domnívají, že hodnota CryptoPunks je řízena faktory, které přesahují šílenství kolem NFT a stávající trend může být jen začátkem vlny, která revolučním způsobem změní sběr digitálního umění.
Hodnota CryptoPunks se do velké míry odvíjí od narativu jednoho z prvních projektů v NFT, limitovaného množství Punků a související “sociální hodnoty” v komunitě. Výše uvedené prvky budou i nadále pohánět hodnotu CryptoPunks.
Čas prozatím ukázal, že ten, kdo v roce 2017 nezaváhal a Punka si vyrazil, tak zpětně trefil jackpot, na který si stačilo pár let počkat.
Je pravděpodobné, že z výše uvedených důvodů CryptoPunks ze sektoru NFT jen tak nezmizí, a i díky akvizici s Yuga Labs se můžou těšit na zajímavou a slibnou budoucnost.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.