Popis akciové společnosti Teva Pharmaceutical
Teva Pharmaceutical Industries je nadnárodní farmaceutická společnost se sídlem v Izraeli. Jedná se o největšího světového výrobce generických léčiv (vesměs běžných levnějších léčiv, jejichž patentová ochrana dávno vyprchala).
Společnost Teva řídí závody v Americe, Asii, Austrálii i Evropě (včetně 1 opavské pobočky v ČR).
Chcete se dozvědět více o akciích Teva – jedné z nejvýznamnějších farmaceutických firem na světě? Vše potřebné o historii, cenných papírech a způsobech obchodování Tevy naleznete v tomto článku.
Obsah
Historie Tevy
Kořeny Tevy sahají až do roku 1901, kdy vzniká společnost Salomon, Levin, & Elstein v Jeruzalémě v tehdejší Osmanské říši. Ta v daných podmínkách ještě distribuovala své výrobky na velbloudech po poušti.
Ve 30. letech pod dojmem nové vlny židovských přistěhovalců z Evropy Salomon, Levin, & Elstein zakládají i několik firem na výrobu léčiv, z nichž ta nejvýznamnější se postupem času stane Teva Pharmaceuticals. Název Teva znamená v hebrejštině “Příroda”.
Konkrétně se vznik Tevy datuje do roku 1935, jejíž založení inicioval Günther Friedländer, uprchlík před nacisty. Úspěch Tevy spočíval mj. ve slabé konkurenci ve farmaceutickém sektoru na Blízkém Východě. Spolu s příchodem mnoha šikovných chemiků z Evropy do Palestiny ještě před vypuknutím války tak měla Teva výtečnou příležitost zaplnit mezeru na trhu.
Další růst Tevy způsobila také 2. světová válka, kdy stoupla poptávka po lécích. Zvláště britská armáda na Blízkém východě těžila z přednostních dodávek léčiv pro své zraněné vojáky. Teva se následně stává akciovou společností v roce 1951, kdy vstupuje na burzu v Tel Avivu.
Za svou historii Teva zakoupila a integrovala mnoho konkurenčních korporací, z nichž se jedna ze známějších jmenovala Ivax. Akvizicí amerického Ivaxu v roce 2006 Teva přijala do vlastnictví i českou pobočku Ivaxu-Tevy ve Slezsku, a tak se izraelská firma stává dominantním hráčem i na českém farmaceutickém trhu.
Vzestup Tevy se zastavil v roce 2017, kdy se společnost kvůli klesajícím příjmům rozhodla přerušit vyplácení dividend na neurčito. Cena akcií v dalších dnech spadla až o polovinu. V témže roce ještě Teva prodala některé své patenty, aby splatila dluhy. V prosinci 2017 firma propustila 25 % zaměstnanců (14 tisíc lidí).
ZAJÍMAVOST: Nejznámějším lékem Tevy je Copaxone, celosvětově nejprodávanější medicína na roztroušenou sklerózu. Až 20 % příjmů Tevy se skládá z prodeje Copaxonu. (Zdroj)
Teva operuje aktuálně v 60 zemích a řídí 70 výrobních závodů. Zaměstnává přes 40 tisíc lidí.
Akcie Tevy
Teva je součástí izraelského akciového indexu TA-35 Index sdružujícího 35 největších veřejně obchodovaných izraelských firem na burze v Tel Avivu. Akcie Tevy se kromě tel-avivské burzy obchodují i na New York Stock Exchange.
Na tabulce výše lze vidět, že Teva poslední 3 roky vykazuje vždy větší výdaje než příjmy. Nejmarkantnější je rok 2017, kde čístá roční ztráta nabobtnala na hodnotu 16,5 mld dolarů. Pro roky 2018 a 2019 Teva zaznamenala -1 až -2,5 mld dolarů.
Na samotných akciích Tevy lze potom krásně ilustrovat, jak citlivě trh reaguje na zničehonic zhoršené hospodářské výsledky. Teva skupovala farmaceutické konkurenty a vykazovala zelená čísla víceméně pravidelně do roku 2015.
Právě do této doby akcie kontinuálně rostly od počátku jejího vstupu na burzu.
Cenné papíry Tevy narazily na svůj dosavadní vrchol 72 dolarů v červenci 2015. Od té doby v důsledky zadluženosti, slabých tržeb i mediálních skandálů tyto akcie vyprodávají.
Od května 2019 se podíly izraelského zdravotnického velikána obchodují na cenách naposled viděných v létě roku 2000!
V roce 2020 se akcie Tevy obchodují v pásmu 6,3 – 13,8 dolarů, více než 500 % od svého rekordu.
Důvodů pro vyprodávání cenných papírů izraelského výrobce léčiv je několik. Za prvé, zadlužení. Za druhé, soudní spory ohledně manipulace cen léků a uplácení doktorů, aby předepisovali léky Tevy.
Zadlužení Tevy pochází hlavně z akvizice Actavis Generics, jednoho z konkurentů Tevy na poli generických léčiv, v roce 2016. Více o současných obtížích farmaceutické společnosti se dozvíte např. v této analýze.
Teva Dividendy
Tento gigant sektoru zdravotnických služeb přestal vyplácet dividendy akcionářům v roce 2017. Výhledově nehodlá vedení firmy tuto politiku změnit kvůli pokračující restrukturalizaci.
TIP: Užitečné informace o akciích Tevy a další příslušné odkazy na účetní zprávy naleznete na jejích webových stránkách v sekci Investor FAQs.
Jak nakoupit akcie Tevy?
Buď kontaktováním makléře s přístupem na newyorskou či tel-avivskou burzu, nebo jednodušším způsobem, z domova pomocí kvalitního online brokera. Solidní broker by měl disponovat českou podporou a podléhat kontrole ČNB.
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Při nakupování akcií, ale i dalších finančních aktiv, je nutné ujasnit si plán. Před investicí si položte následující otázky:
- Kolik peněz jsem ochotný riskovat?
- Jak dlouho chci aktivum držet?
- Na jaké ceně bych uvažoval o uzavření obchodu?
Příklad obchodu s akciemi Teva
Pro lepší pochopení, jak může obyčejný obchod akcií u brokera proběhnout, jsme si pro vás připravili názorný příklad:
Rozhodneme se, že to nejhorší Tevu už potkalo. Vidíme, že finančně je společnost stabilizovaná s aktuální výdělečností zhruba na nule. Uvědomíme si, že aktuální poměr ceny akcií k čistému zisku se nachází na hodnotě 3, což kontrastuje s indexy jako S&P nebo NASDAQ, kde se tentýž poměr pohybuje na velice vysokých hodnotách 22+.
Budeme tedy spekulovat na růst akcií jejich nákupem. Nastavíme tedy tzv. limitní nákupní příkaz přesně na 10 $ za akcii. A aby se to hezky počítalo, dejme tomu, že akcií nakoupíme rovných 100 ks. Na našem obchodním účtu u brokera tedy budeme potřebovat alespoň 1000 dolarů.
To je vše.
Teď už si jen počkáme, až cena jedné akcie Tevy vzroste na námi poptávanou cenu. Jaká cenová hladina by to mohla být?
Rozumnou cenou, kde vystoupit, pokud nechceme akcie zkrátka držet celé roky, by mohla být na úrovni 23 dolarů.
Rozdíl mezi naší nákupní a uzavírací cenou by tak činil 13 $ za podíl (23 vs. 10 dolarů na počátku).
Náš výsledný zisk by z tohoto obchodu byl 13 dolarů x 100 (ks akcií) = 1300 dolarů (zhruba 28 000 Kč při kurzu 21,5 Kč/$)
Obchodníci ale často obchodují s tzv. finanční pákou. U akcií brokeři typicky nabízí páku 1:5. To znamená, že marže (částka nezbytná pro otevření obchodu na účtu) může být až 5krát menší.
Čili v našem příkladu by nám stačilo jenom 200 dolarů na nákup těch samých 100 podílů našeho oblíbeného výrobce medicíny.
Zisky by pak z takového obchodu byly úplně stejné, jako bychom do obchodu investovali celých 1000 dolarů. Bohužel by ale stejné mohly být i ztráty, takže na to pozor.
Upozorňujeme však, že toto je jen modelový příklad. Pokud se chcete tradingu reálně věnovat, přečtěte si například naši Akademii technické a fundamentální analýzy, ať lépe pochopíte, za jakých podmínek vstupovat a vystupovat z obchodních pozic.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.