Americké tržiště LooksRare vzniklo na začátku roku 2022 jako jeden z prvních vážných konkurentů OpenSea. Své slávy způsobené zejména airdropem governance tokenu LOOKS si ale užilo jen opravdu krátkou dobu, než jej nahradila lepší tržiště X2Y2 a zejména Blur. V současné době se jedná o málo využívanou platformu, která však svými službami nezklame. Nabídne nízké poplatky (0,5 %), řadu doplňkových funkcí a dobře vypadající uživatelské prostředí. K LooksRare se dá připojit anonymně, bez registrace a ověření identity pouze pomocí kryptoměnové peněženky.
50%
90%
90%
60%
60%
Vznik | leden 2022 |
---|---|
Hlavní výhoda | Za obchodování nabízí odměny v LOOKS |
Podporované blockchainy | Ethereum |
Podporované krypto peněženky | Metamask, Coinbase Wallet a další peněženky pro Ethereum |
Poplatky za obchod | 0,5 % |
Nutnost KYC | Ne |
LooksRare NFT tržiště bylo spuštěno začátkem roku 2022 dvěma anonymními spoluzakladateli – Zodd a Guts. Oběma v té době vadilo monopolní postavení OpenSea na trhu digitálních aktiv a narůstající problémy platformy v podobě častých výpadků a horší uživatelské podpory. To tvůrce nabudilo k vytvoření alternativy největšímu světovému tržišti.
LooksRare se prezentuje jako spolehlivé komunitní tržiště fungující na blockchainu Etherea. Tržiště je určené pro všechny nadšence do nezaměnitelných tokenů (NFT) a zároveň jako jedno z prvních tržišť experimentuje s propojením sektorů NFT a decentralizovaných financí (DeFi).
Komunita je pro LooksRare na prvním místě – součástí této myšlenky tržiště za aktivitu na této platformě pravidelně odměňuje obchodující uživatele, sběratele NFT i tvůrce. K odměnám slouží vlastní token LOOKS.
Projekt vznikl kontroverzním procesem, který je zvaný jako Vampire Attack (v překladu “útoku upírů”). Útok byl zacílen na přední tržiště OpenSea, což znamenalo, že nově vzniklé tržiště LooksRare odčerpalo od OpenSea část uživatelů, které ve velkém odměnilo svým airdropem tokenů LOOKS.
Nejednalo se ale o 100% útok. K jeho naplnění z přesné definice patří zkopírování původního kódu platformy; chytré smlouvy na tržišti LooksRare byly ale vytvořeny na míru v rámci modulárního systému, který umožňuje zavádění nových funkcí v průběhu času, a to bez ohrožení bezpečnosti. Novinky, které LooksRare oproti OpenSea už relativně dlouho nabízí:
Mohlo by vás zajímat: Termín “Vampire attack” vznikl v roce 2020, kdy anonymní vývojář odčerpal část uživatelů a likvidity přední decentralizované burze Uniswap, z čehož vznikla decentralizovaná burza SushiSwap – téměř klonový protokol, který přidal “komunitně orientované” funkce, jako je governance token a staking. Vznik LooksRare byl v mnohém podobný.
Jak již bylo zmíněno, součástí vzniku platformy LooksRare byla odměna stávajícím uživatelům OpenSea, kdy dle konkrétních kritérií tým LooksRare rozdal 120 milionů tokenů LooksRare (LOOKS). To představovalo 12 % všech tokenů z celkové tokenomiky LOOKS.
#LooksRare NFT Marketplace Now Live!
🪂 $LOOKS airdrop claim open
⏰ Staking starts at block 13977012
💰 Trading reward calculations start tomorrowLFG! 💎👀https://t.co/Y1jt9Kmqt6
— LooksRare (@LooksRare) January 10, 2022
Aby si mohl uživatel nárokovat svůj podíl tokenů, tak musel splnit tři kritéria:
Zajímavost: 10 000 tokenů LOOKS v době spuštění airdropu odpovídalo částce kolem 15 tisíc dolarů. Kdo ale neprodal a vyčkal, tak měl po pouhých pár dnech celkovou částku mnohem vyšší – 20. ledna totiž vyšplhala hodnota tokenu k 7 dolarům, což ve znázorněném příkladu 10 000 tokenů odpovídá 70 tisíc dolarů.
Tržiště LooksRare se řadí, po boku předního tržiště OpenSea, mezi takzvaná otevřená tržiště, která se vyznačují tím, že umožňují razit, nakupovat nebo prodávat NFT každému, kdo připojí svoji kryptoměnovou peněženku. Není tedy nutné procházet procesem registrace či dokonce KYC verifikace.
Tato tržiště zároveň umožňují prodej všech typů NFT; nejvíce obchodované na této platformě však zůstávají PFP projekty, např. Bored Ape Yacht Club, CloneX a další.
NFT tržiště LooksRare je tržištěm bez úschovy, což znamená, že obchodování probíhá on-chain – z jedné kryptoměnové peněženky do druhé. Výhodou tohoto systému je plná kontrola uživatelů nad jejich privátními klíči, tokeny a přehled o provedených transakcích. Nevýhodou však jsou poplatky spojené s potvrzováním takové transakce.
LooksRare, na rozdíl od svých konkurentů, disponuje zmíněným tokenem, což jeho tvůrcům i uživatelům přináší řadu výhod.
Na LooksRare můžete např. získat odměny za obchodování na platformě, staking těchto tokenů, nebo za samotné zalistování NFT.
Postup získání odměny není náročný; stačí na této platformě prodávat nebo nakupovat NFT od někoho jiného. V závislosti na denně provedeném objemu obchodů následně obdržíte určité množství LOOKS tokenů.
Platí, že čím větší je vaše aktivita z pohledu počtu nákupů či prodejů a dolarového hodnoty těchto obchodů, tím větší je také vaše odměna.
Odměna platí přímo i pro tvůrce NFT kolekcí. Jestliže určitá kolekce dosáhne objemu obchodů přesahující 1 000 ETH, její tvůrce automaticky obdrží odměnu v podobě LOOKS tokenu, stejně jako uživatelé.
Pravděpodobně nejatraktivnějším způsobem, jak získat odměny, je vložit již držené LOOKS tokeny do takzvaného stakingu. To znamená zamknout je ve speciálně vytvořeném typu chytré smlouvy, která pomáhá generovat nové tokeny a odměňovat tak stálé a dlouhodobé uživatele této platformy.
Kromě nově vytvořených tokenů LOOKS jsou přerozdělovány také ethery ve formě WETH, které jsou každý den vybrány jako poplatky účtované uživatelům za obchodování na dané platformě.
Výhodou je také “compounder“ funkce, která vkládá automaticky směňuje získané WETH na LOOKS a ty vkládá zpět do stakingu. Zjednodušeně si tuto funkci můžete představit jako akumulační ETF, které získané dividendy reinvestuje zpět. Výhodou je, že tato záležitost probíhá automaticky, takže nemusíte plýtvat transakčními poplatky síti.
Návod na staking tokenů LOOKS:
V době psaní této recenze tržiště LooksRare nabízí:
V obou staking variantách je uzamčeno přes 300 milionů dolarů (kolem 524 milionů LOOKS tokenů).
Program “Listing Rewards” tržiště LooksRare umožňuje sběratelům a obchodníkům NFT vydělávat tokeny LOOKS pouhým uvedením NFT k prodeji na LooksRare.
Princip celkové odměny je počítán formou bodů, které se postupně sčítají v případě splnění podmínek. Přesné znění pravidel je k přečtení na blogu LooksRare.
O to, že je o odměny zájem, svědčí i veřejně dostupné statistiky. Ode dne, kdy byly tyto odměny spuštěny, se nejen denní objem obchodů, ale hlavně tokenů nabízených k prodeji, znásobil.
Platforma tržiště je přizpůsobena požadavkům komunity. Komunita prostřednictvím sociálních kanálů tržiště (Twitter, Discord) pravidelně konzultuje jednotlivá vylepšení či dodatečné funkce, které by mohly platformu posunout na další úroveň a vývojáři stojící za touto platformou je často věrně poslouchají.
Pojďme se nyní podívat, jak správně LooksRare používat.
A) Nejdříve je nutné si otevřít webovou stránku tržiště LooksRare.
B) Nyní si vyhledáme NFT, které chceme koupit. K tomu použijeme horní vyhledávací políčko, kam zadáme jméno kolekce či tokenu, např. Moonbirds.
Další možností, pokud nechcete hledat konkrétní kolekci, je využití tlačítka Explore. To nám ukáže aktuálně zajímavá NFT, popř. tlačítko Collections které seřadí oblíbené kolekce podle minimální ceny, objemu a dalších statistik.
TIP: Vždy si zkontrolujte, zda je kolekce označena modrou fajfkou. To značí, že se jedná o oficiální kolekci a ne o podvrh.
C) Rozklikneme-li si konkrétní NFT token, zobrazí se nám podstránka s dodatečnými informacemi o něm. Uvidíme vzácnost jeho vlastností, výši licenčních poplatků (royalties), cenu, aktuálně nejvyšší nabídka (offer) a další dodatečné informace.
D) Dále nás aktuální podstránka zatím nepustí, nejsme-li přihlášeni pomocí jedné z dostupných kryptoměnových peněženek. K tomuto účelu poslouží tlačítko Connect wallet, které naleznete buď pod aktuální cenou daného NFT, nebo v pravém horním rohu platformy. My doporučujeme využít peněženku MetaMask nebo TrustWallet.
Po pomocí kryptoměnové peněženky se nám zobrazí možnost nákupu NFT, zvolit si můžeme mezi Buy now, Make offer, anebo se můžeme vrátit zpět do zobrazení celé kolekce a vytvořit Collection offer.
Jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl?
Jestliže máme připravený potřebný obnos prostředků v ETH a vybrané NFT k nákupu, tak se můžeme pustit do posledního kroku.
E) Klikneme proto na tlačítko Buy now, načež se nám otevře vyskakovací okno ke kontrole našeho nákupu. Pro platbu za NFT můžeme zvolit buď mince ETH nebo tokeny wETH. Pro potvrzení nákupu stiskneme tlačítko Buy.
Všechny potřebné kroky v rámci použití platformy máme úspěšně za sebou. Nyní nás čeká dokončení nákupu v kryptoměnové peněžence.
Pro účel vysvětlení návodu volíme nejznámější peněženku (MetaMask).
Ať už používáme jakoukoli kryptoměnovou peněženku, proces bude vždy podobný. Je třeba ověřit, zda částka za nakupované NFT sedí a zda poplatek za vypořádání transakce není zbytečně veliký.
F) Pokud veškeré částky sedí, tak transakci v peněžence potvrdíme a počkáme, až se transakce zapíše do blockchainu.
Možná se budete divit, ale poplatky za totožnou transakci se mohou pohybovat v řádech od 50 Kč v době malého vytížení sítě, až po 2000 Kč a více v době vytížení velkého. Více informací o poplatcích na síti Ethereum naleznete v tomto článku: Poplatky v síti Ethereum: Jak funguje Gas fee, jak se poplatky platí a kolik stojí?
G) Po úspěšném potvrzení transakce si můžeme své NFT prohlédnout v profilu LooksRare. Některé peněženky také zobrazují NFT přímo ve svém rozhraní. To umí např. mobilní peněženky Trust Wallet nebo Crypto.com DeFi Wallet.
Už nějaké své NFT tokeny máte? Chcete teď vědět, jak prodat NFT na LooksRare? Pak čtěte dále.
A) Opět se přihlásíme do tržiště LooksRare pomocí kryptoměnové peněženky, klikneme na pravou horní ikonku profilu a rozklikneme tlačítko My items. Tato akce nás přesune do našeho profilu.
B) Vybereme si NFT, které chceme prodat, což nás odkáže do podstránky (jako na obrázku níže) a označíme zelené tlačítko Sell.
C) Označení nás přesune do dalšího okna, ve kterém je třeba vyplnit informace týkající se prodeje. Rozhodneme se, zda chceme prodat NFT fixní cenu nebo chceme přijímat nabídky formou časové aukce, kdy vyhraje nejvyšší nabídka.
D) Pro náš vzorový návod zvolíme variantu fixní ceny a zároveň zadáme také dobu trvání prodeje. Dokončení potvrdíme tlačítkem List item a máme část s platformou hotovou.
E) I při prodeji je z principu fungování otevřených tržišť nutné potvrdit transakci pro vytvoření prodeje v kryptoměnové peněžence.
F) Počkáme nyní na potvrzení, že se transakce potvrdila v rámci zapsání do blockchainu. V momentu potvrzení je prodej aktivní. Pokud do vypršení času, který jsme na prodej vyhradili, přijde sběratel, kterému se bude naše NFT za nabízenou cenu líbit, koupí si ho. Nám NFT z peněženky zmizí a objeví se v ní ethery.
Nutno podotknout, že počet etherů, které obdržíme, bude ponížený o poplatek tržišti (2 %) a poplatek tvůrce kolekce (tzv. royalties, cca 5-10 %).
Poplatky jsou nedílnou součástí světa kryptoměn i NFT. Jinak tomu není ani u obchodování nezaměnitelných tokenů na LooksRare. Pojďme si proto vysvětlit, jaké druhy poplatků vás čekají, pokud si chcete koupit svoje první NFT.
Jde o poplatek za uskutečnění transakce. Aby se naše nákupní nebo prodejní transakce zapsala do blockchainu, je potřeba za to zaplatit těžařům. Těm se hradí fixní poplatek za transakci a jeho výše nijak nesouvisí s hodnotou kupovaného NFT. Stejný poplatek těžařům tedy zaplatíte při kupování NFT za 0,01 ETH i za 100 ETH.
LooksRare zatím funguje pouze na blockchainu Etherea; poplatky za transakci běžně bývají v rozmezí 5-50 dolarů. Aktuální výši gas poplatků i dolarovou hodnotu za provedení transakci si můžete zjistit na webu Etherscanu.
Pokud se vám zdá dolarová hodnota poplatku vysoká, tak zvažte provedení transakce v jiný čas (např. o víkendu večer, kdy se tyto poplatky zpravidla pohybují na nižších hodnotách).
Tvůrci si mohou za prodeje jimi vytvořených NFT stanovit licenční poplatky (tzv. “royalties“). Tímto způsobem je z každého dalšího prodeje na sekundárním trhu část prodejní ceny převedena na peněženku tvůrce.
Výše licenčních poplatků je zpravidla nastavena mezi 2,5-10 %. Ačkoliv se to nemusí zdát, u velkých NFT kolekcí tak jejich tvůrci vydělávají milióny.
Licenční poplatek je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce.
Podobně jako u licenčních poplatků, i v tomto případě se při každém prodeji NFT odečte část z prodejní ceny a ta putuje na peněženku tržiště, která z těchto poplatků poté hradí svůj chod a rozvoj. LooksRare má fixní poplatek ve výši 2 % za každý prodej NFT.
Jak poplatek licenční, tak i poplatek tržiště je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce NFT. Kupující tak vždy hradí pouze cenu uvedenou u daného NFT + transakční poplatek.
LooksRare rozděluje 100 % vygenerovaných příjmů z poplatků tržiště mezi své uživatele, jak jsme již popisovali výše v sekci Odměny za využívání platformy LooksRare.
Pro ostatní digitální tržiště jsou poplatky tržiště hlavním příjmem, LooksRare se však rozhodlo touto cestou nejít. Tým získává odměny postupným uvolňováním tokenů LOOKS, na které je vyčleněno kolem 10 % z celkového množství tokenů.
Na platformě LooksRare můžete využít pouze blockchain Etherea. Tým LooksRare, dle svých vyjádření, další blockchainy (prozatím) neplánuje (květen 2022).
Ethereum je tím nejvíce využívaným blockchainem pro obchodování s NFT. Má ale i svá úskalí.
Tržiště přijímá pouze Ether (ETH) a wrappovaný Ether (wETH) jako svůj primární zdroj plateb.
Na rozdíl od OpenSea platforma nenabízí platby kartou ani stablecoiny (USDC, USDT, DAI). To může část uživatelů odradit. Na druhou stranu platí, že i na největším digitálním tržišti nadále převažují platby formou hlavní kryptoměny daného blockchainu; pro Ethereum blockchain – Ethereum (ETH), pro Solanu kryptoměna SOL a podobně.
Poznámka: Wrapped Ethereum (wETH) je “zabalená” verze Etheru. Zabalené tokeny, jako je právě wETH, jsou tokenizované verze kryptoměn, které jsou navázány na hodnotu původní mince (1 ETH = 1 wETH) a lze je kdykoli rozbalit. Tyto zabalené tokeny se používají, protože umožňují další funkcionalitu ve světě DeFi a NFT, kterou běžné ETH nenabízí. Ačkoli je wETH a ETH prakticky totéž, je vždy nutné si dát pozor, kterou z těchto verzí etherů platíme a případně si před transakcí wETH rozbalit nebo ETH zabalit. Poplatek za tuto transakci je i na blockchainu Etherea relativně nízký.
Podporované kryptoměnové peněženky platformy jsou MetaMask, WalletConnect a Coinbase Wallet.
Digitální tržiště LooksRare je prvním větším konkurentem předního tržiště OpenSea. Nové tržiště sází na propojení platformy s NFT komunitou, což je věc, která hraje v tomto sektoru velkou roli. Toho je vědomé i tržiště OpenSea, které to minimálně povzbudí, starat se více o zpětnou vazbu týkající se problémů s platformou.
Úspěch tržiště je každopádně běh na dlouhou trať. Můžeme si to znázornit na vzorovém příkladu, který probíhá v živém přenosu. Jde o blockchain Ethereum, který měl začátkem roku 2021 dominantní pozici leadera na poli DeFi, orientační podíl byl v té době kolem 95 %, zatímco na ostatní blockchainy odpovídalo zbývajících 5 %. V podobné dominantní pozici je aktuálně OpenSea. Nyní po nějakém čase tato dominance klesla na 57 %. Dá se očekávat podobný scénář i v sektoru digitálních tržišť? Pokud ano, tak má LooksRare skvělou “startovní” pozici.
Zajímavé je srovnání prodeje BAYC na LooksRare oproti OpenSea. V případě prodeje na LooksRare by prodejce odešel s ušetřenými 5 tisíci dolarů!
Na druhou stranu, i LooksRare má své problémy. Nedávný článek na webu Bloomberg odhalil, že přibližně 18 miliard dolarů z objemu obchodování na tomto tržišti, což odpovídá zhruba 95 % obchodů, uživatelé prodávají sami sobě ve snaze nashromáždit odměny v podobě LOOKS tokenu. To je samozřejmě velký problém, protože to může zkreslovat analytická data v rámci využití platformy.
LooksRare je skvělé místo pro všechny nadšence do NFT. Nabízí skvělou uživatelskou zkušenost, nižší ceny z pohledu poplatků tržiště a širokou škálu kolekcí na výběr.
Mezi neodepíratelné výhody patří i zmíněné sbírání odměn, ať už stakingem nebo obchodováním. Kdo by nevyužil této příležitosti, která je výhodná jak pro kupující, tak prodávající?
NFT trhy se vyvíjí rychle, u LooksRare nicméně není pochyb, že se můžeme v budoucnu dočkat i dalších vylepšení funkcí platformy, které budou i nadále těšit všechny možné sběratele.
Věříme, že s našim návodem snáze proniknete do světa NFT, včetně obchodování na tomto skvělém tržišti, které vám jako prodejcům i kupujícím může pomoci ušetřit dost peněz.
Pokud budete mít otázky nebo budete chtít sdílet své zkušenosti s LooksRare, budeme rádi, když se ozvete do sekce komentářů níže. ⬇️ Děkujeme!
Jméno firmy | LooksRare |
---|
NFT Tržiště
|
|
Vznik | leden 2022 |
---|---|
Vlastní token | |
Typ tržiště | Otevřené |
Webová stránka | https://looksrare.org/ |
V češtině | |
Provozovatel společnosti | LooksRare |
Sídlo společnosti | USA |
Důležité informace pro investory
|
|
Hlavní výhoda | Za obchodování nabízí odměny v LOOKS |
Nabízené služby | Nákup, prodej a tvorba vlastních NFTs, vícenásobný nákup, nabídka na celou kolekci, staking LOOKS |
Podporované krypto peněženky | Metamask, Coinbase Wallet a další peněženky pro Ethereum |
Podporované blockchainy | Ethereum |
Nutnost KYC | |
Poplatky
|
|
Poplatky za obchod | 0,5 % |
Další poplatky | - |
Vklad a výběr peněz
|
|
Metody vkladu | Kryptoměny, NFTs |
Metody výběru | Kryptoměny, NFTs |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | FAQ, Discord |
Neuvádí | |
Telefonní kontakt | Neuvádí |
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.