Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
$5,53 (132,5 Kč)
+4,14 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Axie Infinity je propracovaný herní ekosystém, ve kterém hráči vychovávají a sbírají příšerky, bojují proti sobě v arénách a spoluvytvářejí herní svět. Platidlem v tomto světě jsou právě Axie Infinity Shards (AXS), ERC-20 tokeny na Ethereum blockchainu.
Tvůrci této hry se inspirovali celosvětově známou hrou Pokémon a poznali se při hraní jedné z nejznámějších her fungující na technologii blockchain – CryptoKitties.
V době vydání tokenu byla cena AXS na hodnotě 0,1 dolaru za kus. V polovině srpna roku 2021 cena vystoupala na hodnoty přes 75 dolarů za jeden token, tedy “zainvestovaných” 100 dolarů by mělo v té době hodnotu velmi slušných 75 tis. dolarů. Aktuální hodnota tohoto tokenu je $5,53 a více o jejím vývoji můžete zjistit z grafu výše.
Axie Infinity je přední zástupce kryptoměnové kategorie Play to Earn. To znamená, že hráči, kteří tuto karetní hru s příšerkami inspirovanými Pokémony hrají, si jejím hraním mohou vydělávat skutečné peníze, resp. tokeny, jež pak mohou za peníze směnit na jedné z kryptoměnových burz. Axie Infinity lze spustit v prohlížeči, na Androidu i na iOS.
Pro hraní Axie Infinity je třeba provést vstupní investici – zakoupit 3 příšerky, které se prodávají jako NFTs. Nyní se dají 3 příšerky pořídit za 10 USD, pro srovnání v roce 2021 se daly 3 příšerky koupit nejlevněji za 900 USD.
Hra Axie Infinity byla původně spuštěna v roce 2018, ale přilákala pouze skalní příznivce kryptoměn. Až s nástupem kryptoměnového boomu na přelomu let 2020 a 2021 se denní počet hráčů začal rapidně zvyšovat.
Nárust hráčů byl způsoben také novými vylepšeními, které tvůrci neustále přidávají. Při spuštění bylo možné Axies (jak se zvířátkám v tomto světě říká) pouze chovat, dnes je možné s nimi bojovat v arénách a prozkoumávat herní svět. Jak roste množství hráčů roste, roste s tím i povědomí o této kryptoměně.
Axie Infinity je decentralizovaný herní ekosystém, ve kterém je možné soupeřit s jinými hráči (PvP) a získávat zkušenosti, vychovávat příšerky, sbírat předměty a tyto předměty přes peněženku Ronin prodávat.
Příšerky Axies žijí ve světě zvaném Lunacia a plněním různých denních aktivit nebo souboji s ostatními, Axies získávají zkušenosti a zvyšují si svůj level. Herní systém a jeho možnosti jsou dopodrobna popsány ve whitepaperu.
Každá příšerka a části jejího těla mají různé schopnosti a využití a mohou být běžné, vzácné, ultra vzácné nebo legendární. Axies je možné rozmnožovat, a protože jsou potřeba k hraní, je po nich velká poptávka.
Rozmnožování Axies ale hráče stojí určitý poplatek, který je třeba uhradit ve Smooth Love Potions (SLP), které se získávají ve hře, a právě prodejem tohoto tokenu je možné vydělat peníze. Počet SLP, který je možný získat za den, je omezen ale průměrný hráč si může přijít na více jak 4,5 tisíce SLP za měsíc, což je při aktuální ceně jednoho SLP ($0,076) poměrně slušná částka.
Není divu, že se hráči rekrutují především z rozvíjejících se ekonomik, kde si hraním bez problému vydělají na živobytí. I u nás se ale může jednat o zajímavý přivýdělek.
Na začátku je ovšem potřeba nejdříve trochu zainvestovat. K hraní hry je nutné vlastnit nejméně 3 Axies, které je potřeba si koupit na tržišti za aktuální cenu. Druhou, komplikovanější možností, je domluvit se na tzv. scholarshipu (stipendiu).
Ve hře je velké množství hráčů, kteří mají spoustu příšerek, ale nemají pro ně využití. Domluví se tedy s někým například přes Facebook nebo Discord a příšerky mu poskytnou výměnou za 50 % podíl ze zisku. Tímto způsobem se ovšem do hry snaží dostat velké množství lidí a je potřeba být rychlý a majitele něčím zaujmout.
Když to nevyjde, Axies si hráč musí koupit. Ceny příšerek Axies se velmi liší. V srpnu 2021 jejich cena začínala na 150 dolarech za kus a dosahovala mnohdy až nesmyslných (31,5 mld dolarů) částek. Velmi pravděpodobně se ale takové příšerky ani nikdy neprodají.
Zatím nejdražší zdokumentovaný prodej měl hodnotu 300 ETH, což je při ceně etherea na úrovni 3000 dolarů těžko uvěřitelných 19,35 mil Kč za digitální příšerku.
Standardní cena jedné Axie se však v době psaní tohoto článku pohybovala mezi 300 a 800 dolary za jednu.
Ve hře je ale možné získat a následně prodávat a kupovat i herní předměty a kusy půdy. Obzvláště drahá je půda, která se obvykle prodává za cenu v rozmezí 10 až 25 tisíc dolarů za blok a používá se k tvorbě herního světa, který tak mají v rukou i samotní hráči.
Všechny Axies v této hře jsou tzv. NFT, nezaměnitelné (unikátní) tokeny. Ty jsou v opaku k zaměnitelným tokenům, které jsou všechny stejné. Je jedno, jestli vlastníte jeden Bitcoin, nebo ho prodáte a koupíte si jiný, oba jsou stejné a mají stejnou hodnotu. (Bitcoin samozřejmě není token, ale plnohodnotná kryptoměna a byl uveden jen jako příklad.)
Každá Axie, která v této hře existuje, je formou NFT, má jiné atributy, vzhled a schopnosti.
Zatím je kryptoměna Axie Token Shards využívána jako herní platidlo, které je možné získat hraním a nakupovat za něj herní předměty, kusy půdy a příšerky Axies. Tvůrci ale pracují i na dalších možnostech, jak tuto kryptoměnu využít, konkrétně na staking systému, který umožní AXS uzamknout a získat část poplatku, který je potřebný k provedení každé transakce ve hře.
Tuto kryptoměnu je možné získat dvěma způsoby. Prvním způsobem je jí směnit za nějakou jinou kryptoměnu či fiat měnu na kryptoměnové burze, například Binance.
Druhou možností je si tuto měnu vydělat hraním. K samotnému hraní je potřeba si nejprve stáhnout hru a vytvořit si Ronin a Metamask peněženku. Po ověření přes email je možné se přihlásit na tržiště a nakoupit Axies. Pak stačí vstoupit do hry a začít hrát. Podrobný návod je dostupný např. zde.
Celkový počet tokenů je nastaven na 270 miliónů AXS, přičemž:
Token AXS momentálně nemá, mimo in-game prostředí, žádné využití. Ve hře je možné ho použít i pro hlasování o budoucnosti Axie Infinity, jedná se tedy o tzv. governance token.
Gamifikace na blockchainu již nějakou dobu probíhá a je možné předpokládat, že se společně s růstem tohoto odvětví poroste i sektor her. Je ovšem obtížné odhadnout, jestli poroste stejně, méně nebo více.
Vývojáři Axie Infinity nedávno představili možnost si hru zahrát na zkoušku zdarma a byl o ní takový zájem, že ji museli vypnout.
Hru je momentálně možné hrát na Androidu a tvůrci pracují na verzi pro iOS, což by mohlo hru masově rozšířit a více lidí znamená větší poptávku po všech herních předmětech a ve finále i vyšší cenu AXS. S větším počtem hráčů ovšem mohou tvůrci hry přijít s dalším halvingem odměn, a to by mohlo některé stávající hráče z bohatých zemí odradit.
Hra zatím ještě není 100% hotová, vývojáři na ní neustále pracují a pravidelně ji vylepšují a i když ji hraje stále větší množství lidí, na masové rozšíření stále čeká.
Axie Infinity je jedním z nejvíce známých GameFi projektů, jehož jádrem jsou příšerky zvané axies. Po vzoru Pokémonů a dalších her s podobnou tématikou, jako např. Tamagotchi, uživatelé jednotlivé axies sbírají, vytvářejí a kříží. Mohou s nimi pak podnikat různé bitvy a sbírat tak zkušenosti, které jim pomohou si jednotlivé axies v čase vylepšovat a odemykat tak jejich různé nové vlastnosti, respektive části těl.
Axies technicky fungují jako NFT standardu ERC-721, dají se tedy zpeněžit na sekundárních tržištích. Jejich cenu udávají mimo jiné kombinace různých částí těl, jichž je více než 500. Každá část těla pochází také z jedné ze čtyř kategorií vzácnosti.
Protokol je orientovaný na komunitu, jeho jednotliví uživatelé se tedy mohou podílet na jeho vývoji v rámci kolektivního hlasování. V rámci governance procesů celého projektu je využitý právě token AXS.
Momentálně je kurz kryptoměny Axie Infinity přibližně $132,5 ($5,53). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Axie Infinity se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince AXS ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Krátce po hacku Roninu, sidechainu Axie Infinity, herní projekt ztratil vysoké množství aktivních uživatelů, nicméně i v době hlubokého bear marketu (únor 2023) Axie Infinity hraje stále lehce pod půl milionu lidí. Jedná se o jeden z nejvíce ikonických projektů Play 2 Earn směru.
Axie Infinity a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Axie Infinity je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazujícího totožnost.
Kryptoměna | Axie Infinity |
---|---|
Symbol | AXS |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 153 648 478 |
Maximální počet tokenů | 270 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $77 420 051 |
Tržní kapitalizace | $865 702 690 |
Změna ceny za 24h | -2,6 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.