Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo BlueWallet
Kryptoměnová peněženka BlueWallet
Recenze, návod, zkušenosti
Logo BlueWallet
BlueWallet
Logo BlueWallet

Kryptoměnová peněženka BlueWalletRecenze, návod, zkušenosti

Matouš Vondrák
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Poslední aktualizace
15. 5. 2024
Logo BlueWallet

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
88 %
Poslední aktualizace
15. 5. 2024

Lightning Network peněženka BlueWallet

Skvělá Lightning Network peněženka nabízející široké možnosti. Má napůl custodial formu - Lightning Network je custodial, ovšem s využitím hlubších technických znalostí je možné i tyto bitcoiny držet ve vlastních rukách. Peněženka je vhodná jak pro nováčky, tak i pro zkušené kryptoměnové nadšence.

Logo BlueWallet

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
88 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky brokera v České republice.

94%

Obchodní platforma
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu. V hodnocení je kladen velký důraz také na mobilní aplikaci.

95%

Dostupné instrumenty a aktiva
Hodnocení zahrnuje počet dostupných obchodních instrumentů, tříd aktiv, celkový počet aktiv a možnost obchodovat české akcie.

90%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení daného brokera, velikost jeho uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky brokera v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

78%

Přívětivost platformy
Hodnocena je rychlost a přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy, dostupné metody pro vklad/výběr peněz a dostupnost mobilní aplikace. Dále je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace.

80%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta celková bezpečnost peněženky a jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, shamir backup aj. Hodnotíme také kvalitu zákaznické podpory, prohřešky v minulosti, hodnocení a názory našich čtenářů.

90%

Upozornění

Peněženka BlueWallet od začátku roku 2023 není dále vyvíjena a není tedy již doporučováno ji využívat.

Informace o Lightning Network peněžence BlueWallet

BlueWallet je bitcoinová peněženka s podporou Lightning Network, která patří bezesporu k těm nejvíce používaným a funkčně nabitých peněženek pro Bitcoin, největší kryptoměnu dle tržní kapitalizace.

V základu (bez Lightning Network) se jedná o non-custodial peněženku, což znamená, že privátní klíče drží sami uživatelé. To platí jak pro běžné bitcoinové peněženky v BlueWallet, tak i pro peněženky s více podpisy, tzv. Úložiště. O nich ale až dále.

Peněženka nabízí dvě implementace Lightning Network peněženek – v té první, pro běžné uživatele mnohem jednodušší, jsou informace o kryptoměnách uložené na uzlech serverů BlueWallet, jinými slovy se jedná o custodial řešení. BlueWallet ovšem myslela i na zdatnější uživatele a umožnila jim připojení k MyNode skrze její LND Hub, s jeho využitím je tedy možné držet bitcoiny na Lightning peněžence i v non-custodial formě.

Obsah recenze

Kryptoměnová peněženka BlueWallet

BlueWallet je softwarová peněženka pro Bitcoin. Zrodila se v období bull runu roku 2017. Motivací pro vývojáře byla chybějící softwarová peněženka poskytující plnou kontrolu nad privátními klíči a veškerými transakcemi s podporou Bitcoinu jako jediného digitálního aktiva.

Je dostupná pro iOS a Android, nalezneme ji i v desktopové variantě. Zdrojový kód peněženky je veřejně dostupný v repozitáři na Githubu. Jakožto open-source projekt je BlueWallet stále vyvíjena zejména díky podpoře komunity.

Jak jsme si již uvedli, BlueWallet umožňuje držet klasické bitcoiny (on-chain) v non-custodial formě, privátní klíče držíme tedy přímo my, nemusíme se spoléhat na žádného prostředníka, jako je tomu např. u peněženky Wallet of Satoshi.

Bezpečnost je pro BlueWallet alfou omegou, vedle non-custodial formy aplikace také nabízí biometrické přihlašování a šifrování úložiště (kde se v datových souborech nacházejí informace o našich privátních klíčích), jediné, co z hlediska bezpečnosti chybí, je dvoufaktorové ověření.

Zároveň se BlueWallet vyznačuje příjemným, nijak nepřeplácaným grafickým rozhraním. Je kompletně v češtině (nějaké překlady lehce pokulhávají) a umožňuje zobrazovat zůstatek i v českých korunách, pro průměrného českého kryptoměnového uživatele je tedy ideální volbou.

Jak BlueWallet funguje?

V aplikaci BlueWallet si můžeme založit libovolný počet jak bitcoinových, tak i Lightning Network peněženek. V nejnovější verzi BlueWallet podporuje konkrétně 3 druhy peněženek:

  • Běžnou bitcoinovou peněženku s bech32 adresou (nativní SegWit – standardní adresa začínající bc1…).
  • Lightning Network peněženku.
  • Úložiště (anglicky Vault) – klasická multisig peněženka (peněženka s více podpisy).

První a poslední varianty fungují na běžné síti Bitcoinu a jsou plně v non-custodial formě. Po vytvoření jakékoliv z variant nám BlueWallet ukáže seed, který si musíme poznamenat, ideálně někam tužkou na papír. V žádném případě si ho nefotíme na telefon či neukládáme do textového souboru na plochu.

Jelikož BlueWallet cílí na maximální využitelnost, podporuje Lightning Network, škálování sítě Bitcoinu ve druhé vrstvě. Díky síti Lightning je možné provádět transakce za hubičku a ve vysoké rychlosti.

Varianta s Lightning Network může fungovat dvěma způsoby.

BlueWallet – využití Lightning Network

Prvním a znatelně jednodušším způsobem, vhodným pravděpodobně pro drtivou většinu uživatelů, je prosté založení Lightning Network peněženky v BlueWallet s ponecháním výchozího úložného nastavení – Lightning Network peněženka pak bude připojena na servery BlueWallet a bude ihned funkční.

Znatelnou nevýhodou je fakt, že toto řešení je tzv. custodial, což znamená, že jsou bitcoiny ve skutečnosti drženy na serverech BlueWallet.

“Not your keys, not your coins.”

Bitcoiny má pod svou plnou kontrolou pouze ten, kdo drží privátní klíče.

BlueWallet nabízí i druhé řešení, které je non-custodial, a to skrze správu vlastního kanálu v LND Hub. Jedná se o nadstavbu pro BlueWallet, skrze kterou je možné spojit se s řešením MyNode a vytvořit si tak vlastní Lightning uzel.

Watch-only peněženky

Poslední vychytávkou BlueWallet je podpora tzv. watch-only peněženek. Tuto možnost můžeme využít v případě, kdy chceme skrze aplikaci BlueWallet na mobilním telefonu sledovat zůstatek své hardwarové peněženky.

Stačí pouze importovat její veřejný klíč, xpub nebo ypub do aplikace BlueWallet bez toho, aniž bychom se dotýkali klíče privátního. Skrze tuto možnost můžeme pro danou peněženku také generovat adresy a tím pádem přijímat platby. Naopak platby odesílat nemůžeme, tím je zajištěna stále stejná úroveň bezpečnosti peněženky.

V první řadě si peněženku nainstalujeme na náš mobilní telefon, k dispozici jsou verze jak pro Android, tak pro iOS. Pro znalce je možné využít i přímé instalace na android z balíčku přímo na Githubu. Peněženka je dostupná i v desktopové verzi, ovšem pouze pro macOS.

Zdroj: BlueWallet
Hlavní rozhraní peněženky BlueWallet
Hlavní rozhraní peněženky BlueWallet – kliknutím na modré tlačítko si vytvoříme svou první peněženku

Po prvním spuštění uvidíme rozhraní peněženky tak, jako na obrázku výše.

Na této hlavní stránce najdeme seznam všech našich vytvořených peněženek a v dolním políčku všech provedených transakcí. Před prvním vytvořením peněženky je však vhodné změnit jazykové nastavení do češtiny a měnu do CZK.

Zdroj: BlueWallet
Nastavení peněženky
Nastavení peněženky – zde najdeme změnu jazyka, měny a navolení bezpečnostních opatření

Nyní se můžeme pustit do založení naší první peněženky. Poté budeme moci na peněženku bitcoiny přijímat, odesílat je a také si nějaké nakoupit přímo přes bránu moonpay.com.

Bitcoinová peněženka

Po kliknutí na modré tlačítko se nás peněženka dotáže, jaký typ peněženky chceme vytvořit. Nyní vybereme Bitcoin. Ihned na následující stránce budeme seznámeni s naším seedem, ten si musíme někam bezpečně poznamenat.

Zdroj: BlueWallet
Tvorba peněženky
Tvorba peněženky
Poznámka

Upozornění: Vaši seed frázi nikdy nikomu nesdělujte (dávejte si tedy zvláště pozor na phishing) a bezpečně ji uchovávejte. Jakmile ztratíte svůj seed, ztratíte přístup i k celé vaší peněžence.

Pokud na BlueWallet přecházíme z nějaké jiné kryptoměnové peněženky, můžeme si ji do BlueWallet importovat kliknutím na Importovat peněženku.

BlueWallet je v tomto ohledu velmi inteligentní – je jedno, jestli se pokusíme vložit privátní klíč, dvanáctislovný nebo dvacetičtyřslovný seed, peněženka si poradí s jakýmkoliv formátem a údaje o přenášené peněžence bez problému nahraje.

Zdroj: BlueWallet
Vytvořená bitcoinová peněženka
Vytvořená bitcoinová peněženka

Nákup bitcoinů v bitcoinové peněžence

Po vytvoření peněženky ji ihned uvidíme na hlavní stránce. Jakmile si ji rozklikneme, zobrazí se nám intuitivní rozhraní pro odesílání či naopak přijímání plateb.

Zdroj: BlueWallet
Rozhraní bitcoinové peněženky v BlueWallet
Rozhraní bitcoinové peněženky v BlueWallet

Abychom však nějaké bitcoiny mohli odeslat, musíme si je nejdřív buď nakoupit nebo je přijmout.

Po kliknutí na tlačítko Koupit bitcoiny budeme přemístěni do platební brány spravované firmou MoonPay. Nákup můžeme uskutečnit skrze bankovní kartu. Minimálně musíme nakoupit BTC za 750 korun a musíme počítat s tím, že součástí platby bude i mírný poplatek.

Zdroj: BlueWallet
Nákup Bitcoinu v BlueWallet
Nákup Bitcoinu v BlueWallet

Před vyřízením nákupu budeme zároveň pravděpodobně dotázáni na nějaké osobní informace včetně celého jména, roku narození a adresy bydliště.

Placení v bitcoinové peněžence

Když už nějaké bitcoiny na peněžence máme, můžeme je odeslat. V rozhraní naší bitcoinové peněženky stačí pouze kliknout na Poslat a budeme přemístěni do dialogu pro odesílání platby.

Zdroj: BlueWallet
Odesílání platby z bitcoinové peněženky BlueWallet
Odesílání platby z bitcoinové peněženky BlueWallet

Adresu můžeme buď vložit ze schránky, nebo ji můžeme naskenovat. BlueWallet umožňuje ke transakci zahrnout i poznámku. Při odesílání transakce musíme počítat s poplatkem blockchainové sítě – s tím BlueWallet nic neudělá a ani si část z tohoto poplatku neponechává.

Přijímání plateb funguje následujícím způsobem. Zde stačí kliknout na tlačítko Přijmout na hlavní stránce bitcoinové peněženky a postupovat podle dialogu.

Zdroj: BlueWallet
Přijetí platby na bitcoinovou peněženku BlueWallet
Přijetí platby na bitcoinovou peněženku BlueWallet

V základu nám BlueWallet zobrazí pouze bitcoinovou adresu peněženky v textovém formátu a v QR kódu. Kliknutím na nápis Přijmout částku… můžeme dodatečně nastavit množství a poznámku, textový formát i QR kód se aktualizují.

Lightning Network peněženka

Lightning network peněženku si založíme úplně stejným způsobem z hlavní stránky BlueWallet.

Zdroj: BlueWallet
Tvorba Lightning Network peněženky
Tvorba Lightning Network peněženky – je možné navolit si vlastní LDN Hub pro plně non-custodial formu

Místo privátního klíče tu budeme obeznámeni pomocí QR kódu s adresou naší peněženky v části LND Hubu spravované přímo BlueWallet. Tento QR kód či adresu si uložíme a budeme s ní nakládat stejně jako se seedem.

Poznámka

Non-custodial forma: Pokud nechceme, aby naše privátní klíče ležely na serverech BlueWallet, můžeme si založit vlastní uzel pomocí MyNode, který s BlueWallet propojíme skrze vlastní adresu v LND Hubu.

Tento proces je znalostně náročný a proto se mu v této recenzi a návodu nebudeme více věnovat. Instrukce k instalaci a spuštění jsou dostupné ve stejnojmenném repozitáři.

Nyní můžeme z Lightning peněženky odesílat a přijímat platby. Po kliknutí na tlačítko Tržiště v jejím rozhraní se nám ukáže seznam všech služeb, ve kterých můžeme pomocí Lightning Network platit.

Placení v Lightning Network peněžence

Placení je opravdu intuitivní. Stejně jako v případě bitcoinové peněženky, i zde je prováděno pomocí tlačítek PřijmoutPoslat.

Při přijímání Lightning faktury generujeme pomocí volby množství přijímaných mincí a v případě odchozích plateb faktury skenujeme z QR kódů nebo vkládáme v textové podobě.

Úložiště – multisig bitcoinová peněženka

Poslední variantou je bitcoinová peněženka s více podpisy, označována v BlueWallet jako Úložiště (anglicky Vault). Z pohledu uživatele funguje úplně stejně jako jakákoliv jiná bitcoinová peněženka, pouze s tím rozdílem, že pro uskutečnění platby je potřeba ji podepsat minimálně z jednoho dalšího zařízení či peněženky.

Zdroj: BlueWallet
Do úložiště je potřeba zadat 3 privátní klíče.
Do úložiště je potřeba zadat 3 privátní klíče.

Klíče si můžeme buď sami vygenerovat, nebo je můžeme importovat např. z našich hardwarových peněženek. V tom případě bude např. pro provedení transakce nutné ji potvrdit jak v BlueWallet, tak i v hardwarové peněžence.

Na videu výše nalezneme jak praktickou ukázku pro vložení privátních klíčů, tak i pro potřebu potvrzení při provádění nějaké platby.

Jedná se o velmi vysokou úroveň zabezpečení vhodnou pro peněženky s vysokými obnosy nebo pro zmíněné hardwarové peněženky. S BlueWallet tedy můžete kombinovat prověřené hardwarové peněženky např. od společnosti Ledger nebo českého výrobce Trezor.

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Až na nutnost více podpisů platby probíhají stejným způsobem jako u bitcoinové peněženky.

Odesílání hromadných transakcí

BlueWallet umožňuje do klasické bitcoinové transakce zahrnout více příjemců. V blockchainu se pak bude nacházet o něco méně informací a díky tomu bude výsledný poplatek levnější. Jedná se tedy o výhru jak pro uživatele, tak pro celou bitcoinovou síť.

Hromadné transakce nejsou dostupné pro Lightning Network, nalezneme je tedy pouze pro bitcoinové peněženky a pro úložiště. V dialogu pro odeslání platby stačí kliknout na tři tečky vpravo nahoře a zvolit dalšího příjemce.

Zdroj: BlueWallet
Volba dalšího příjemce pro hromadnou transakci
Volba dalšího příjemce pro hromadnou transakci

Nyní můžeme nastavit platbu pro dalšího příjemce.

Zdroj: BlueWallet
Nastavení další transakce
Nastavení další transakce

Až budeme mít vše připravené, stačí balíček transakcí potvrdit a je hotovo.

Zálohování peněženky

Pokud jsme si seed při tvorbě peněženky nepoznamenali, či jej nemůžeme najít, BlueWallet nám jej může dodatečně vygenerovat. Seed je dostupný ve dvanáctislovné podobě pro obě dvě formy bitcoinových peněženek a ve formě odkazu na LND Hub pro Lightning Network peněženku.

Zdroj: BlueWallet
Zobrazení SEEDu peněženky
Zobrazení seedu naší peněženky

Stačí pouze na hlavní stránce dané peněženky otevřít rozhraní přes tři tečky vpravo nahoře a zvolit Exportovat/zálohovat. Zobrazí se nám náš seed, který si bezpečně poznamenáme, či jej naskenujeme skrze přiložený QR kód (např. při importu peněženky do jiné aplikace). Bezpečnostní opatření aplikace nám znemožní provádět screenshoty.

Poplatky a limity peněženky BlueWallet

Co se limitů a poplatků týče, BlueWallet je opravdu benevolentní. Veřejně nejsou dostupné žádné informace o maximální výši držených bitcoinů na jakékoliv peněžence a ani o maximální výši prováděných plateb. To souvisí s tím, že se z větší části jedná o non-custodial peněženku.

Peněženka si sama také neúčtuje žádné dodatečné poplatky – veškeré poplatky, které zaplatíme, jsou vázané na blockchainovou síť či na uzly na Lightning Network.

Poplatky za transakce na bitcoinové síti (tudíž transakce z bitcoinové peněženky nebo z úložiště) si můžeme nastavit sami. Stejně jako v jiných softwarových peněženkách (např. MetaMask pro Ethereum), i zde máme na výběr ze 3 výší poplatků. Do nastavení míry poplatku se dostaneme kliknutím na zelený nápis pod poznámkou.

Zdroj: BlueWallet
Zvolení úrovně transakčního poplatku
Zvolení úrovně transakčního poplatku

Pokud si zvolíme poplatek dražší, naše transakce bude vyhotovena rychleji. Aplikace BlueWallet nám automaticky zvolí vhodné hodnoty v závislosti na momentální vytíženosti sítě. Můžeme si ovšem zvolit vlastní preferovanou částku kliknutím na tlačítko Vlastní v dolní části obrazovky.

Když nic nenastavíme, poplatek bude automaticky nastaven na tu nejmenší částku, vzhledem k tomu může transakce trvat delší dobu.

Úroveň zákaznické podpory BlueWallet

BlueWallet má zřízenou linku zákaznické podpory na [email protected]. Bohužel nám však s většinou žádostí nepomůže. Uživatelé jsou zpravidla motivování k vyřešení problémů samostatně např. přes znalostní bázi.

Zákaznická podpora nám jak při špatně odeslaných bitcoinech na cizí adresu, tak při různých hackerských, phishingových útocích, ale i prostých výpadkách služby kvůli jejich serverům dle obchodních podmínek nepomůže.

K tomu dává ještě ruce pryč od zodpovědnosti ze veškeré bitcoiny na Lightning Network běžící na jejích serverech.

BlueWallet nepřebírá za nic odpovědnost

Pokud se rozhodneme o využívání Lightning Network skrze servery BlueWallet (bez založení vlastního uzlu), BlueWallet nás upozorňuje, že nenese ve skutečnosti žádnou zodpovědnost za bitcoiny držené na Lightning Network peněžence.

Distancuje se tím tedy od jakékoliv povinnosti na náhradu při hacku jejich serverů či při jakékoliv jiné ztrátě finančních prostředků, na zákaznické podpoře tedy v tomto směru nepochodíme.

V obchodních podmínkách BlueWallet také silně doporučuje, aby z důvodů popsaných výše uživatelé na Lightning peněženkách drželi jen nejmenší nutné obnosy – ideálně např. bitcoiny v hodnotě ne více než 50 dolarů.

Výhody a nevýhody kryptoměnové peněženky BlueWallet

BlueWallet je jednou z nejlepších softwarových bitcoinových peněženek s podporou Lightning Network. Nabízí opravdu široké množství možností, což je většinou typické u open-source projektů, do nichž přispívá komunita.

I tak si drží velmi přehledné uživatelské rozhraní kompletně přeložené do českého jazyka.

Výhody

  • Částečná non-custodial forma: Bitcoinové peněženky na BlueWallet jsou plně non-custodial – to znamená, že jsme to my, kdo drží privátní klíče. Lightning Network peněženka je v základu custodial, s využitím hlubších technických znalostí však BlueWallet umožňuje uživatelům spustit si svůj vlastní server na LND Hub, čímž získají privátní klíče do svých vlastních rukou. Jedná se pak tedy o non-custodial řešení i v případě Lightning Network.
Poznámka

Poznámka: U kryptoměnových peněženek je způsob držení privátních klíčů velmi důležitým aspektem. Custodial peněženky bývají zpravidla jednodušší a svižnější, ovšem privátní klíče u nich nedržíme my, ale centralizovaná vývojářská společnost na svých serverech.

To jde svým způsobem proti filozofii kryptoměn – Bitcoin má být plně decentralizovaný a má vkládat vlastnictví peněžních prostředků přímo do rukou uživatelů.

  • Libovolný počet peněženek různých druhů: BlueWallet umožňuje založit si libovolný počet bitcoinových i Lightning Network peněženek. V dřívějších verzích bylo dokonce možné zvolit si starší formáty adres, nyní BlueWallet podporuje pouze bech32 (SegWit).
  • Kompletně v češtině: V BlueWallet najdeme i českou lokalizaci včetně možnosti zobrazovat zůstatek v českých korunách.
  • Úložiště: Pro zvýšení bezpečnosti umožňuje BlueWallet založit si multisig bitcoinovou peněženku (multisignature – peněženka s více podpisy). Taková peněženka vyžaduje minimálně 2 ze 3 podpisů pro odeslání nějaké transakce. Je tedy vhodná pro propojené hardwarové peněženky či peněženky s velmi velkým obnosem.
  • Možnost importovat peněženku: Do BlueWallet je možné naimportovat již existující peněženku skrze seed nebo privátní klíč. Je jedno, co vložíme. Zdrojový kód BlueWallet už si poradí s jakýmkoliv formátem.
  • Odesílání hromadných transakcí: Bitcoinové peněženky a úložiště v BlueWallet umožňují odesílat hromadné transakce pro více příjemců najednou. Takové transakce šetří místo v blockchainu a stojí tedy i méně na poplatcích.
  • Watch-only peněženky: Pokud si do BlueWallet naimportujeme např. pouze veřejný klíč, vložíme peněženku ve watch-only režimu. To znamená, že vidíme zůstatek peněženky a můžeme dokonce i generovat adresy pro příjem plateb. Jediné, co činit nemůžeme, je platby odesílat – tímto způsobem můžeme např. zabezpečit svou hardwarovou peněženku.
  • Hodnověrné popření: Kdybychom se někdy dostali do situace, ve které bychom byli násilím nuceni svou peněženku BlueWallet otevřít a odeslat nějaké transakce, naše finance může pomoci ochránit falešná peněženka vytvořená v BlueWallet. Ta má unikátní heslo lišící se od našeho hesla přihlašovacího. Pokud toto falešné heslo při přihlašování zadáme, místo k našim skutečným peněženkám se dostaneme k těm falešným. Útočník pak neví, jestli se jedná o skutečné bitcoiny, či pouze o zástěrku.

Nevýhody

  • Komplexnost: I když je rozhraní peněženky velice příjemné a snaží se informace co nejvíce zjednodušit, skutečnost, že peněženka nabízí opravdu hodně funkcí, tuto snahu ztěžuje. Pro nováčka se tedy může peněženka jevit jako mírně komplexní při využívání všech dostupných možností.
  • Open-source aspekt: Open-source projekty přinášejí spoustu pozitiv i negativ. Do veřejně přístupného repozitáře na Githubu má přístup kdokoliv. To může na jednu stranu pomoci komunitě budovat aplikaci v širším měřítku a objevit nějaké chyby. Tyto chyby mohou být ovšem dříve objeveny někým, kdo kladné záměry nemá.
  • Neznámý autor: Projekt je open-source a směřován zejména na komunitu. Skrze transparentní Github můžeme vidět jednotlivé profily, které za příspěvky do zdrojového kódu stojí. Ovšem o samotné společnosti stojící za BlueWallet toho moc nenajdeme. Dle dostupných informací se jedná o soukromou společnost s neznámým vlastníkem financovanou VC fondy.
  • Bez dvoufaktorového ověření: Z hlediska bezpečnosti BlueWallet vyžaduje přihlašování pomocí hesla, poskytuje možnost využít biometrického přihlášení, hodnověrné popiratelnosti a šifrování úložiště. Dodatečnou vrstvu bezpečnosti ve formě jakéhokoliv dvoufaktorového ověření však nenabízí.
  • Custodial Lightning Network peněženka: V základu je Lightning Network peněženka, což je pravděpodobně ta nejvyužívanější oblast BlueWallet, plně custodial. Privátní klíče se nacházejí na serverech BlueWallet. Tým stojící za peněženkou vyvinul společně s komunitou LND Hub, jakýsi plugin pro propojení BlueWallet s MyNode. Tímto způsobem si každý uživatel může vytvořit svůj vlastní uzel a klíče tak držet ve svých vlastních rukou. Pro běžného člověka bez větších znalostí v programování je však toto řešení velmi obtížné.

Zkušenosti uživatelů BlueWallet

BlueWallet dosahuje solidního kladného hodnocení na obou platformách, jak na iOS, tak i na Androidu, kde je recenzí mnohem více.

Na Google Play můžeme v době psaní článku nalézt přes 2 000 zhodnocení dohromady se skvělými 4 hvězdičkami. Odpůrci se zaměřují hlavně na custodial formu Lightning Network peněženky.

Na AppStore můžeme nalézt bohužel mnohem méně recenzí, i tak zde však BlueWallet dostává kolem 4 hvězdiček. Opět je zde největším vyzdvihovaným nedostatkem custodial forma Lightning Network.

Je tedy patrné, že kromě custodial formy pro peněženku na síti Lightning BlueWallet žádné jiné zásadní problémy nemá. I tento nedostatek je však možné řešit skrze vlastní LND Hub, jak jsme si už ostatně vysvětlili v článku.

Poznámka

Poznámka: Je důležité poznamenat, že obavy uživatelů jsou skutečně na místě. BlueWallet se ve svých obchodních podmínkách distancuje od jakýchkoliv událostí ústících ve ztrátu bitcoinů z Lightning Network peněženek na jejich serverech.

Závěr k peněžence Blue Wallet

BlueWallet je velmi zajímavá bitcoinová softwarová peněženka. Funguje jednak jako běžná bitcoinová peněženka, ale i jako Lightning Network peněženka. Nabízí mnoho možností, i tak je však stále celkem přehledná a na základní používání jednoduchá, ocení ji tedy i nováčci.

Na rozdíl od jiných Lightning Network peněženek, např. Wallet of Satoshi, nabízí BlueWallet možnou non-custodial formu, což je velkou výhodou. Bitcoiny v běžné peněžence jsou samozřejmě plně non-custodial už v základu.

Více informací o BlueWallet

Jméno firmyBlueWallet
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Webová stránkahttps://bluewallet.io/
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
Ohodnoťte společnost BlueWallet
2
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.