Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
$0,000026 (0,00062 Kč)
+7,45 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Bytecoin patří k průkopníkům tzv. anonymních kryptoměn, tedy těch, kde je velice obtížné identifikovat plátce. Vznikl již v roce 2012 a nyní patří ke stabilním kryptoměnám, byť jeho tržní kapitalizace jej v roce 2019 řadí až do druhé padesátky v pomyslném žebříčku kryptoměn.
I přes pokles jeho ceny za ním stále stojí relativně silná komunita, která zdůrazňuje tři základní principy Bytecoinu a celého ekosystému okolo něj. Jde o samoregulaci, otevřenost a rovnost. Na první pohled přijatelný přístup, ne vždy ale tomu tak bylo. I o tom budou následující řádky. Text dále čtenáře seznámí s technickými parametry Bytecoinu, vývojem jeho ceny a možnostmi nákupu.
Bytecoin vznikl na pozadí krize Bitcoinu v podobě pádu dark-web tržiště Silkroad. To odhalilo pro mnohé nepříjemný fakt, že Bitcoin rozhodně není zcela anonymní kryptoměna. Při vynaložení patřičného úsilí lze analýzou blockchainu a doprovodných údajů přiřadit velkou část transakcí s BTC konkrétním subjektům. To vedlo k myšlence vytvoření anonymní kryptoměny.
Světlo světa měl Bytecoin spatřit v červenci 2012, i když do veřejného prostoru vstoupil až v roce 2014. Jeho základem je CryptoNote protokol, který umožňuje anonymní transakce. Protokol však byl popsán ve zveřejněném Whitepaperu až v roce 2013, a to Nicolasem van Saberhagenem.
To společně s nejasnostmi, kdo přesně Bytecoin vytvořil, zavdává ke spekulacím, že 82 % této kryptoměny bylo předtěženo. Tím dostávají ránu komunitou přiřknuté vlastnosti otevřenosti a rovnosti, neboť vlastníci předtěžených mincí by byli takto oproti nově příchozím zvýhodněni.
Tvrzení se však nepodařilo prokázat. Pochybnosti některých členů komunity a zájem o vylepšení technických parametrů vedl k odštěpení nových kryptoměn z BCN, tzv. hard-forkům. Mezi ty nejznámější bezesporu patří Monero (XMR), které je v současnosti nejvyužívanější anonymní kryptoměnou.
Blockchain Bytecoinu je tzv. open-source, což znamená, že každý může vidět jeho kód a přesvědčit se, zda neobsahuje slabá místa. BCN patří do rodiny tzv. proof-of-work kryptoměn, které lze těžit i na běžných počítačích. Díky menším požadavkům na výpočetní výkon těžařů získal pozornost i mnoha jednotlivců a kryptonadšenců. Zároveň je jeho blockchain resistentní vůči ASIC těžebním zařízením. Nyní jsou nicméně již téměř všechny mince vytěženy při celkovém počtu 184 miliard BCN.
INFO: Zajímá vás princip fungování a využití technologie blockchainu? Podrobné vysvětlení naleznete v našem článku.
Jak již bylo napsáno, základem Bytecoinu je tzv. CryptoNote protokol umožňující anonymní transakce. Ten mimo jiné srovnává Bytecoin s Bitcoinem, když jeho Whitepaper uvádí:
Navrhujeme řešení, které umožní zveřejnit jednu adresu a obdržet bezpodmínečné nepropojitelné platby. Cíl každého CryptoNote výstupu je veřejný klíč, který vychází z příjemcovy adresy a náhodných dat zasílatele. Hlavní výhoda oproti Bitcoinu je, že každý cílový klíč je standardně jedinečný (pokud plátce nepoužívá stejná data pro každou transakci určenou stejnému příjemci). Tím pádem nevznikají situace, kdy by došlo ke “znovupoužití adresy” a žádný pozorovatel nemůže určit, zda byly transakce zaslány na konkrétní adresu a nemůže svázat dvě adresy dohromady.
Zpracování transakcí respektive jejich potvrzení dle komunitního webu Bytecoinu trvá jen 2 minuty, čímž se řadí mezi kryptoměny s vyšší transakční rychlostí. Mezi novějšími počiny vývoje okolo Bytecoinu je propojení jeho blockchainu s ostatními blockchainy.
Navážeme-li na výše uvedené, lze jej získat v prvé řadě těžbou. Podrobný návod jak těžit Bytecoin je uveden v angličtině na webu Bytecoinu.
Dalším tradičním způsobem je nákup BCN na kryptoburze. Pokud vlastníte BTC, ETH nebo XRP, můžete je za BCN snadno směnit. Obchodovat lze například na těchto platformách:
Je však potřeba upozornit, že obchodované objemy jsou většinou velmi nízké a cena tak nemusí být vždy výhodná, zejména pokud byste zamýšleli nákup většího objemu BCN. Poměrně výrazné rozdíly v ceně na jednotlivých platformách svádí k arbitrážnímu tradingu. Předpokladem je však dostatečná likvidita, která zde chybí.
To platí i o nákupu BCN za fiat měnu. Lze tak učinit opět přes Coindeal nebo třeba Cryptonator či Bitexbook, ale i dalších platformách. K nákupu lze využít eura, americké dolary, ruské rubly nebo třeba méně využívaný polský zlotý.
Zakoupené BCN lze následně uložit do některé z peněženek. Tu nabízí také vývojáři Bytecoinu na svém webu. Vybrat si můžete mezi online peněženkou, offline peněženkou nainstalovanou na vašem počítači nebo mobilní peněženkou.
Bytecoin nyní figuruje svou tržní kapitalizací až ve druhé padesátce TOP100 kryptoměn na světě. Svého cenového vrcholu dosáhnul v květnu 2018, tedy v době, kdy ostatní kryptoměny zažívaly spíše postupný pokles. Ten dolehl i na Bytecoin, který od té doby do konce léta 2019 klesl zhruba o 98 %.
Historické maximum v květnu však bylo v podstatě ojedinělým výstřelem, který však stál zato. Cena totiž během 24 hodin vyskočila až 30krát. Důvodem bylo zalistování BCN na jedné z největších světových kryptoburz, Binance. Nárůst ceny byl markantní natolik, že Binance i ostatní kryptoburzy krátkodobě pozastavily možnost vkladů a výběrů BCN.
Ještě předtím v době vrcholu kryptohorečky koncem roku 2017 a začátkem ledna roku následujícího BCN zaznamenalo také strmý růst. Následující pád ceny BCN, byť také prudký, nebyl natolik drastický jako v květnu. V obou případech pak byly denně obchodovány coiny v hodnotě desítek milionů dolarů a 8. května 2018 dokonce za více než 600 milionů dolarů.
O tom si dnes příznivci Bytecoinu mohou jen nechat zdát. Od začátku léta roku 2019 se totiž denní obchodované objemy smrskly pouze na desítky tisíc dolarů.
S velikostí obchodovaných objemů souvisí i vývoj ceny. Ta až na zmiňovaný loňský květnový výstřel víceméně kopírovala obecný vývoj na kryptotrhu. Dlouho se od svého uvedení na trh pohybovala pod 0,00001 dolarem za jednotku a výraznější pohyby směrem vzhůru přišly až na jaře 2017.
Nárůstu pomohlo i postupné zalistování na vícero platformách. Od konce roku 2018 však dochází spíše k opačnému procesu, kdy cena klesá. Setrvačnost pohybu směrem dolů byla navíc podpořena delistingem z kryptoburzy Binance v prosinci 2018 a nyní je kurz blízko hodnot z jara 2017.
Z pohledu vývoje ceny se zdá, že Bytecoin má to nejlepší za sebou. Nemusí to však nutně být pravda. Podle komunitního webu je vývoj okolo Bytecoinu poměrně dynamický.
Co možná trochu pokulhává, je marketing. Především v loňském roce vzniklo mnoho nových konkurenčních projektů, které dokázaly vydělat desítky miliard dolarů. Bytecoin v porovnání s nimi své výhody neumí úplně dobře prodat.
Potenciál nicméně má a s tím i jeho cena, která díky momentálně nízkých obchodovaným objemům může zaznamenat rychlý strmý růst.
Kryptoměna | Bytecoin |
---|---|
Symbol | BCN |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 184 020 000 000 |
Maximální počet tokenů | 184 470 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $69,08 |
Tržní kapitalizace | $4 903 717 |
Změna ceny za 24h | -4,9 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.